Водно раждане

  • 19 423
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
Привет на всички!
Бихте ли могли да ми помогнете,споделяйки информация,личен опит и мнения относно водното раждане в София?
Интересувам се от всички възможни опции,цена,препоръчани от вас лекари и всичко останало по темата,което ви хрумне.
Предварително благодаря!😊

# 1
  • Мнения: 8 939
От това, което съм чела, вана за водно раждане има в Тина Киркова и в частните болниците, мисля че в Свети Лазар.
Има много разкази в интернет с пряко споменати лекари. Името, което съм запомнила за нормално естествено раждане е доктор Киров в Тина Киркова. Прочети, има много информация!
Леко раждане и успех, много хубаво си се насочила!

# 2
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Една позната роди така, обаче у дома, само с акушерка. Бяха купили специален басейн за целта. Бепе доволна от раждането.
Не ти препоръчвам тая система.

# 3
  • Мнения: X
В "Тина Киркова" залата и ваната са в отвратително състояние, доста жени има излезли от там с инфекции след водно раждане.

# 4
  • Мнения: 874
Моя позната роди в Св. Лазар и каза, че е доволна Simple Smile

# 5
  • Мнения: 3 724
може ли да попитам , защо водно, на мен ми се струва неудобно, а и мръсно, детето ще плува в нечистотии , така мисля

# 6
  • Мнения: 874
Аз исках да родя във вода, най-вече защото е по-безболезнено

# 7
  • Мнения: 3 724
за кой е по-безболезнено , за майката ли

# 8
  • Мнения: 1 463
Лично отпреди доста години се запознах с едно семейство от Урал, където бащата е израждал децата си в домашната вана. То е цяла философия! Тогава имаха 7 деца. Само първите 2, които са близначета, са родени в родилен дом. Останалите - с бащата като помощник. Много бяха въодушевени и двамата родители от такова раждане  - водно, у дома, на приглушена светлина, която не дразни очите на бебето! 

# 9
  • София
  • Мнения: 3 709
Жената пита за цени и условия в София. Това едва ли включва домашната вана.
Без да искам да обидя или засегна някого и без да казвам, че някой е агитирал за подобно нещо, моля ви се избягвайте предложения за легени на килима в хола. И в този форум има хора, които само чакат повод да запеят колко е онеправдана българската родилка и как трябва да се ражда у дома с дула, обучена по Интернет.
Всичкото това с най-добри чувства!

# 10
  • Мнения: 233
Родих и двете си деца във ваната в 1ва АГ "Св.София". Имах 2 прекрасни раждания  Heart Eyes. с много емоции и усмивки, и навярно съм една от малкото жени, които могат да говорят само, и много хубави неща за раждането, а също и твърдяща, че в Бг може да има нормално раждане и нормално отношение към родилките и като цяло нормално, културно отношение в целия процес - планиране на бременност, следене, раждане. За жалост, не безплатно, като в други европейски държави, но не и някаква непосилна сума. В моя случаи на близките ми им изглеждаше пълна глезотия и дори майка ми не ме разбираше, за този ми избор, но за щастие не се влияя много и мога да си го позволя, който трябваше (ММ) ме подкрепи на 100%...Казвала съм го и друг път, някои хора биха предпочели да дадат тези пари за плазмен телевизор...Е ние още нямаме такъв, но пък имаме 2 прекрасни деца, планирани, износени и родени по начин, по който сме си представяли, че ще се случи. И двете раждания с участието на таткото. Сумата за първото раждане беше 900 лв. - 2009 г., за второто - пакет следене на бременност и раждане във вода с таткото - 2000 лв. - 2011 г. Всички тези пари, срещу фактура и касова бележка на касата на болницата, никакви пари под маси, на маси и около маси не е имало. Не съм гледала на сайта на болницата, но мисля, че и към момента би трябвало да има ценоразпис. За водно раждане задължително се заплащаше избор на лекар, самостоятелна зала, раждане във вана и за присъствие на таткото. За всяко нещо, бяха отделни цени.
 За проблеми от сорта на
може ли да попитам , защо водно, на мен ми се струва неудобно, а и мръсно, детето ще плува в нечистотии , така мисля
В "Тина Киркова" залата и ваната са в отвратително състояние, доста жени има излезли от там с инфекции след водно раждане.
не може и дума да става.
Ваната се пълни пред теб с топла вода по твое желание, ваната е чиста...до момента на раждането на бебето и раждането му водата си остава чиста и съвсем прозрачна. За раждането на плацентата (кървавата част от родилния процес) се излиза от ваната и плацентата се ражда на магарето, така че кръв не попада във ваната.
Цитирам споделеното от мен във форума след раждането на децата:
Скрит текст:
На 29.11.2011 и нашата бебка Карина се роди, мерки 3450 кг., 50 см...съвсем неочаквано(термина ми беше на 11.12), на 28ми ходих на лекар и док вика, ами още няма изгледи да раждаш Smile...Но пък всичко мина прекрасно, роди се във вода в 1ва АГ сред смях и закачки и болки, болките само за мен естествено бяха, за раждането мога да пиша много и все хубави работи, престоя в болницата мога да го опиша с отегчителен, отношението на болничния персонал много добро. Ами това за сега, ако имате въпроси питайте, ще споделя с радост. От вчера сме си у дома, кърмим се, 40 мин. след като се роди бебката вече сучеше, а нормално родените бебета са си при  майките в болницата, така, че можеш да си кърмиш бебето когато искаш..сега ми предстои периода в които кърмата се регулира и гърдите се пълнят до болка, а пък бебето си спи и не му пука, че майката има такива трепети..
Хубав ден от нас Smile
Скрит текст:
Ние с бебчо сме добре всичко около раждането мина чудесно, в 3ч. ми изтекоха част от водите, в 5ч. бяхме с мъжо пред приемния кабинет в ТК и вече с контракции, прегледаха ме, клизма(не е страшно) и ни настаниха с мъжо в залата за раждане, мен на леглото с каишките за тонове, а него на една табуретчица до леглото. Аз си бях пожелала раждане с възможно най-малка лекарска и медикаментозна намеса и почти през цялото време бяхме сами, док-а идваше от време на време да види как е положението, като стигнах 6-7 см. разкритие влязох във ваната, чувството е страхотно, само като се има предвид, че до преди това от болките си се потял като прасе, ти олеква зверски, а и мен ме бяха наточили във вече споменатите еднократни запаряващи нощници.И така аз си се плициках във ваната, можех да си се движа както си искам и каквито пози искам такива да заемам, док-а идваше от време на време караше ме да си подавам корема над водата и с едно апаратче слушахме тонове, а те перфектни, на бебчо също му харесваше във ваната  bath1 и така докато стигна пълно разкритие, тогава се струпа екипа, надянаха едни ръкавици до раменете, казаха на мъжо как да помага, да ме държи, обясниха ми какво трябва да правя (хващаш си коляното и го дърпаш към гърдите те ти държат другото, като дойде контракция чакаш малко докато болката стане силно, навеждаш глава напред, поемаш въздух и напъваш все едно имаш запек яката, не се притесняваш да не се изпуснеш, нали са ти правили клизма викат и така за една контракция напъваш 3 пъти ама яко) В 10 ч.на 3тата контракция с напъни, бебечо се роди и кльопна на гърдите ми, не мога да опиша чувството, някои вече са го изпитали та знаят, а другите скоро ще разберат и те. Излязох от ваната за плацентата, после постоях 1-2 часа още на леглото в залата, донесоха ми бебечето вече увито да се гушкаме.
         За болницата: Бяхме в 2 вип стая малка, с тв,хладилник, климатик, хубава и винаги чиста баня. Аз се чувствах добре имам само 1 вътрешен шев, беб си беше при мен за щастие, от всичко четено за кърменето знаех, че е важно да сложим бебето на гърдата възможно най-скоро след раждането и да сме упорити.Представях си че щом му предложа той веднага ще засуче, ама не, след многократни опити и доста рев вечерта за щастие засука, не ни носеха дори и АМ.
            Персонала: Голяма прегръдка Hug за екипа и д-р Арабаджикова и голямо благодаря, че помогнаха за прекрасното изживяване, акушерките и всички в отделението бяха много мили отговаряха на всякакви въпроси, за 3 дена престои никой не ми е направил лошо впечатление.
За сега това, че се унесох..поздрави на всички и дано помъкна крак от сега нататък всички да рждат толкова леко!
Ако имаш въпроси може и на лични.
PS: Да удебеля, че подкрепям водното раждане горещо, но планирано и асистирано в болница!

# 11
  • Мнения: X
Какво значи "не може и дума да става", говоря за това, което съм видяла с очите си, имам и снимки. Или смяташ, че си измислям, понеже си нямам друга работа?

# 12
  • Мнения: 874
На мен и друго ми е интересно - защо цените за водно раждане варират в огромни граници между различни болници - говоря за държавни болници? Когато гледах и избирах къде да раждам знаех за опциите в София, цена 1800лв (мисля, че беше точно в 1 АГ) и в Пловдив - цена 300лв (в университетската Св. Георги)... 1500лв разлика е твърде много за (предполагаемо) подобни/еднакви условия?  newsm78

# 13
  • Варна
  • Мнения: 25 238
Какво значи "не може и дума да става", говоря за това, което съм видяла с очите си, имам и снимки. Или смяташ, че си измислям, понеже си нямам друга работа?
Тя е писала за друга болница, не за споменатата от теб. И казва, че в нея няма такова нещо.

# 14
  • Мнения: X
Писала е за 1 АГ болница Света София, за която пиша и аз.

# 15
  • Варна
  • Мнения: 25 238
О, извинявам се. Св. София и Тина Киркова е едно и също, така ли Embarassed

# 16
  • Мнения: X
Да, "Тина Киркова" е старото име на болницата, така я наричат все още повечето софиянци.

# 17
  • Мнения: 233
Simple Smile да, за една и съща болница пишем. Аз пиша от собствен опит, не ми е направило впечатление да е мръсно, самото помещение, в което е ваната може би старо, но не и мръсно...Доколкото си спомням ваната 'заработи' 2006 година или 2005, от тогава са минали 10г. нямам представа в момента какво е състоянието и. Аз, етествено също имам снимки...Но, болницата прави дни на отворени врати, така че човек може да огледа и да прецени дали го устройва. Също да кажа, че нямам роднини, близки в болницата да пиша суперлативи. Пиша по темата, за да дам някаква информация на авторката и евентуално да се надявам, че поне още една жена ще може да каже хубаво нещо за раждането и ще подари на себе си, детето си и може би мъжа си чудесни спомени от този за мен толкова важен за хората момент (това защото вярвам, че човек, колкото по-лесно се роди, толкова по-лесен ще е живота му Wink )

Последна редакция: пт, 12 фев 2016, 00:05 от Z♥

# 18
  • Мнения: 233
...доста жени има излезли от там с инфекции след водно раждане.
Mozzie, понеже пишеш доста жени и за това помислих, че не говориш от личен опит. Ако искаш сподели, коя година роди, при кой лекар, колко струваше, други неща, които биха били от полза за всички, които се колебаят по темата....
Не се заяждам, ако думите ми са прозвучали, като заяждане, съжалявам. Трябваше да се досетя, че както и за всяко друго нещо ще има мнения и в двете крайности.
А защо цените са с такава разлика, не мога да си го обясня...Всъщност много цени не мога да си обясня сега гледайки и извън Бг някои цени за едни и същи неща, една и съща марка.., но това е друга тема.
sunrise_67, ако си се почувствала и ти засегната от думите ми, извинявай.
Идеята за водното раждане най-общо, е че е по-безболезнено за майката и по-малък стрес за бебето. Но по темата има доста писано и предполагам, че за да се чуди човек дали да роди във вана все му е попаднала някаква информация.
По повод лекар, не мога да препоръчам, лекарката на която се доверих вече работи в МБАЛ Надежда, там все още нямат такава услуга мисля.
Mayari, според мен е важен доктора, и ако се спреш на водно раждане ще е добре да се запознаеш с избрания лекар поне няколко месеца преди това за да можете да обсъдите и да подготвите заедно такова раждане или други варианти. Все пак има условия за водното раждане. На мен всичко това ми донесе някаква допълнителна сигурност, че като дойде момента знам на кой да се обадя, къде да отида, какво ще се случи...

Последна редакция: чт, 11 фев 2016, 18:35 от Z♥

# 19
  • Мнения: 3 724
От какво да се обидя, аз разпитвам от любопитство и да се информирам, всеки сам решава, извинявай и ти за безпокойството

# 20
  • Мнения: 11
Благодаря на всички за информацията,коментарите и съветите!😊
Изглежда избора не е особено голям,но поне има такъв.
Поздрави!

# 21
  • Мнения: 1 305
Родих и двете си деца във ваната в 1ва АГ "Св.София". Имах 2 прекрасни раждания  Heart Eyes. .......

Z♥, много ти благодаря за споделеното!  bouquet
На мен водното раждане ми изглежда в пъти по- естествено от раждането "на магаре" .
Направо се чудя защо именно това не е естественото раждане Laughing

Възниканаха в мен два въпрса :  Имаше ли епидурална упойка?
 Ваната става ли много кървава?


# 22
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Става, да. Пусни си клипче, например от youtube.
Някой по-напред спомена, че не би раждал така от хигиенична гледна точка. И на мен ми се вижда гнусничко.

# 23
  • Мнения: 233
Цитат
...Възниканаха в мен два въпрса :  Имаше ли епидурална упойка?
 Ваната става ли много кървава?
Не упойка нямаше, но и никога не съм си представяла, че ще искам. Представата ми за упойките по време на вагинално раждане е все още, че те парализира, не знаеш какво се случва и може да доведе до нежелани разкъсвания и епизиотомии. (След първото си раждане имах един вътрешен шев. След второти никакви, като се качих във стаята усещането отдолу си беше все едно не съм раждала) И нали идеята на ваната е, че топлата вода обезболява.
Страха е кофти другар. Болка има, и то боли доста, но пък не е постоянна, а само по време на контракциите и имаш време да се освестиш до следващата Simple Smile.
Естествено говоря за нормално раждане, правилно предлежание на бебето, без разни инфекции по време на бременност и никакви екцесии в хода на раждането.
За кръвта - кръвта идва едва, когато излезе плацентата. Плацентата излиза не заедно с бебето, така, че има достатъчно време да си излезе, настани на магарето...аз лично не усетих как стана, после просто ми я показаха, защото исках да я видя. В болницата, в която раждах, предполагам и на всички други места, това не се случва във ваната, след като бебето се роди излизаш от ваната и плацентата излиза на магарето. По-горе също съм писала, че до последно във ваната водата си е съвсем чиста.
afrikancho, навярно е гледала клипчета, в които майките остават и за плацентата във водата. Не вярвам някой в болницата да го допусне.

# 24
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Да, да, точно. Кръвта не теква веднага. Бебето излиза и малко след него цялата вода става вече в кръв. Преди това е бистро.

# 25
  • Мнения: 3 724
аз пак да попитам, за кръвта ясно не теква веднага, а за фекалиите

# 26
  • Мнения: 233
Simple Smile абе помислих си аз, че с нечистотии имаш предвид това...Ами преди раждане ти правят клизма, но то май преди всякакъв вид раждане ти правят. Ако имаш нужда да ходиш до тоалетна, излизаш от ваната и отиваш. А и друго, ако някой си представя, че висиш във вода от самото начало, не. Влизаш на 6-7 см. разкритие, за най-тежката част, до тогава обикаляш, седиш, лежиш, каквото намериш за добре правиш.
Предполгам, че ако въпреки всичко нещо такова се случи, просто те вадят и раждаш бебето на магарето.

# 27
  • Мнения: 3 724
да ти споделя ли колко пъти ходих до тоалетна докато дойде време да родя, тоалетна , баня, тоалетна , баня ......беше чудо, но аз бях на магаре, за това ми е чудно как стоят нещата с водата, и пак докато излезе бебето , пак миеха   Blush, ти така ли си раждала Z♥, във вода ?

# 28
  • Мнения: 5
Имам въпрос към Z♥: кога прерязаха пъпната връв? Защото доколкото съм чела (и с доктор имахме дискусия по този въпрос), в плацентата има много ценна кръв и стволови клетки за бебето, а мигновеното прерязване на пъпната връв лишава новороденото от тях.

В чужбина (поне за Англия знам) бебето се ражда, и се дава на майката директно (ако няма проблеми, нали) без да се реже пъпната връв веднага, за да се позволи на плацентата да си свърши докрай работата и кръвта в нея да премине в бебето. Лекарите в Първа АГ изчакаха ли да спре да пулсира пъпната връв преди да я прережат? И изобщо дадоха ли ти възможност да избираш кога да стане прерязването, при все че си плащаш?

Мерси!

# 29
  • Мнения: 233
   За пъпната връв, не. Не чакаха достатъчно, но, не аз, така и не го поисках, още съжалявам, че не отворих дума изобщо за това. А и никой, не ме пита. Бях чела, че става дума за половин, един час и повече дори и си представих, че никой няма да иска да чака, реших да не повдигам въпроса.
   Така, че не мога да кажа дали, ако поискаш и предварително всички знаят за това ще изчакат достатъчно. Второто раждане беше преди 4 години, т.е. минало е доста време, как не се включиха още мами родили във вода да кажат как беше при тях....
Може би трябва, колкото повече майки го искат, толкова повече ще се обръща внимание на това, в един момент ще влезе в платената услуга, после току виж сме доживели да видим и обичайна такава практика в държавните болници.

# 30
  • Мнения: 5
Мерси за отговора! Става въпрос всъщност само за 3 минути.. за тези 3 минути плацентата не може да се роди, че да им нацапа ваната, нали?

# 31
  • Мнения: 233
Хм, 3 минути със сигурност...Дадоха ми бебето първо да го гушна, снимки...3 минути да, но не 10, 15 и повече...и тогава режат пъпната връв. Не мисля, че плацентата 'ражда' толкова бързо. Сега питах и ММ, като страничен гледащ дали е видял кръв по време на ражданията, каза 'Не!'(учудено)
Сега погледнах ето една статия за тези, които се чудят във връзка с рязането на пъпната връв. Статията ми се вижда доста изчерпателна по въпроса. http://purvite7.bg/ppnata-vrv-ne-tryabva-da-se-rezhe-vednaga-sled-razhdaneto/

Последна редакция: пн, 15 фев 2016, 20:12 от Z♥

# 32
  • София
  • Мнения: 689
Аз родих във ваната в Тина Киркова миналия месец. Да, помещението е старо и изглежда занемарено (захабено по-точно), но вярвам, че е чисто - все пак е болница. Аз съм доволна от раждането си. Може би очаквах малко повече от водата, както и си представях, че ще мога да заемам различни пози във ваната и че тя ще е пълна догоре, но всъщност бях легнала с вдигнати крака, а водата не покриваше целия ми корем. Може би зависи от доктора, а може би просто така се прави в тази болница... За съжаление се наложи да ми направят и епизотомия, но пред риска да прилагат други методи, предпочетох да ме срежат. За пъпната връв мисля, че изчакаха, макар че след като бебето излезе нещата са ми малко мътни. Мъжът ми преряза пъпната връв и знам, че докторката каза на акушерката нещо от рода на "Те искаха да изчакат с рязането, не бързай" (аз я бях питала за това предварително). Иначе бебето ми го дадоха веднага и беше на гърдите ми, когато му рязаха пъпната връв. После го взеха за редовните там процедури и ми го донесоха пак след около 1,5-2 часа. Плацентата ми също излезе докато бях във ваната, но вече я бяха източили. Излязох след това за т.нар ревизия и шиене.

Като цяло аз бих препоръчала и болницата, и докторката си и водното раждане на всички, които искат нещата да се случват естествено, но и сигурно.  Peace

Ако някой има конкретни въпроси, нека пита, ще се опитам да отговоря.

# 33
  • Мнения: 233
Да, навярно зависи от доктора. Аз се движех във водата както ми е удобно. Даже ми каза док да не седя на главата на бебето. И първите напъни ги изкарах на колене, подпряна с ръце на ръба на ваната. За самото раждане, обаче в полулегнала поза. И много хубаво впечатление ми направи, че ме питаха "искаш ли да оставим бебето сега или после горе да я вземем за разните допълнителни манипулации след мерене и обличане" избрах 'сега', като казах, че ми се иска да я кърмя. Неонатоложата я погледна и каза"давай, давай, тя е готова", така бебето сучеше на 40 мин. след раждането. Е, това при второто, като знаех как се прави Simple Smile... Но всичко това навярно зависи и колко работа имат докторите по майката, кое време на деня е и навярно други незнайни фактори.

# 34
  • Мнения: 8 939
Bordeaux, какъв е смисъла тогава от водата, като коремът ти не е бил в нея?

# 35
  • София
  • Мнения: 689
Ами аз все пак бях легнала във вода, просто не покриваше целия ми корем. Освен това ме поливаха с ръчния душ - карах ММ да ми облива корема, което беше много приятно.
И на мен не ми давха да седя на главата на бебето, но не ми и даваха много да шавам във ваната - позата ми беше горе-долу като на магарето - полегнала с вдигнати крака. Но пък и аз не съм седяла много във ваната - около час - от 6 см разкритие до раждането.

# 36
  • Мнения: 582
Здравейте!

Много се радвам, че има нова тема по този въпрос, защото повечето информация тук във форума, а и в интернет пространството е стара.

Планирам раждане във вода в Тина Киркова. Имам и няколко въпроса към вече родилите по този начин. При кой доктор раждахте? Знаете ли какво  представляват рутинните процедури, които се извършват на бебето непосредствено след раждане? Присъствието на бащата при водно заплаща ли се допълнително? Как мога да задължа педиатрите да не поставят ваксини на бебето? Мога ли да избирам акушерски екип или само доктор?

Благодаря предварително!

# 37
  • София
  • Мнения: 689
GrandMagnolia, ще отговоря на въпросите, които знам.
Аз раждах при доктор Богданова, не знам дали можеш да избереш акушерка - т.е. май има такова нещо, но то е когато на избираш доктор (не съм сигурна, де). Присъствието на таткото се заплаща допълнително. Реално всичко струва 1600 лв. - 900 за избор на екип, 500 за водно раждане и 200 за присъствие на таткото. Мисля, че в някакъв момент те питат за ваксините и ако не искаш, трябва да подпишеш нещо.... Най-добре отиди на някой ден на отворените врати - там ще ти отговорят на всички въпроси. Отделно като избереш лекар (задължително е за водно раждане), можеш да обсъдиш нещата и с него.

# 38
  • Благоевград
  • Мнения: 54
И аз родих почти преди година (на 1 април) във ваната на Тина Киркова. Беше ми трето раждане. Раждах с д-р Киров и една много млада акушерка, мисля, че Теди се казваше. Общо излезе 2000 лв. Контракциите ми започнаха в 5 ч сутринта, станах, изкъпах се, приготвих багажа и в 7,30 бяхме в болницата с 4 см разкритие. Минах през всички процедури и в 9,15 ч блажено се отпуснах във водата. Болката рязко намаля, дори акушерката ме питаше имам ли контракции, но може би и прагът ми на болка е висок. През цялото време беше много спокойно, слушахме музика с мъжа ми, той ме поливаше с душчето, аз се въртях в удобни за мен пози. От време на време докторът мереше тоновете, бяха перфектни през цялото време. Дишах дълбоко, опитвах се да медитирам, визуализирах, много ми искаше да постигна оргазмено раждане, ама не успях хахахаха. Според мен и много важно беше това, че нито за миг не загубих самообладание, нито за миг не позволох да ме обземе и минимален страх, изцяло успях да се контролирам. Когато започнаха напъните, мъжът ми ме хвана отзад през мишниците и ме държеше и с 2 напъна бебо излезе и на секундата ми го сложиха на гърдите, изчакахме да спре да пулсира пъпната връв и таткото я преряза. След това взеха бебо и го занесоха в другата стая да го премерят и там, каквото се прави, като таткото беше с тях. В рамките на 5 минути родих и плацентата, ревизираха ме, нямах никакви разкъсвания, облякох се и си полегнах на леглото. Дойдоха и таткото с бебо и веднага го сложих на гърда, значи на 15-20 минута някъде. Бебо засука веднага и така останахме заедно тримата почти 3 часа. След това ме преместиха в стаята и взеха бебчо, като подписах декларация, че отказвам ваксини. Полежах си 3 часа и отидох да си взема бебчо, спеше си при мен, само го давах за тоалет. Забравих да кажа, че синът ми се роди в 11,50 ч, няма и 4 часа от влизането ми водата. Сравнявайки с предишните ми раждания, това беше ВЕЛИКО! Не пожелах дори абокат за всеки случай, бях уверена в себе си, че всичко ще мине, както искам и така и стана. Ако знаех по-рано за водното раждане, щях и другите си деца да родя във вода!

# 39
  • Мнения: 11
Страхотна история,благодаря ти много,че я сподели!
Изглежда си родила почти като на шега,както предполага и датата. Simple Smile

# 40
  • Мнения: 271
Здравейте, и аз родих във ваната на Тина Киркова преди близо 3 години. Благодарности и поздравления за д-р Киров. Много съм доволна и щастлива от цялото преживяване, въпреки че е невероятен стрес, а при мен продължи "безкрайно дълго" (все пак ми беше първо раждане). За мен беше важно, да видя помещенията предварително, така че посетих болницата в дните на отворените врати, и още по-важно - да се запозная с лекаря, който съм си избрала - почувствах, че мога, да се доверя на д-р Киров, а и той е с много голям опит.  Той е наясно с изискванията на родилките за естествено раждане - без упойка, без окситоцин, без епизиотомия, без ваксини за бебето и т.н.
Като ме приеха към 11.00 часа напълниха ваната, постоях малко, но нещата не се развиваха много бързо, така че я изпуснаха. Аз се разхождах, стремях се, да съм права и в движение, за да ускоря процеса. Не исках, да ме безпокоят, и доктора идваше рядко, казах акушерката, да не идва, като се смениха, новата смяна ми се представи Simple Smile. Таткото се притесняваше много и се разбрахме, да дойде по-късно. Привечер напълниха ваната отново. Според мен, освен че притъпява донякъде боклата, тъканите се отпускат във водата и това помага, да няма разкъсвания. За самото раждане излезнах от водата, защото чувствах, че съм без сили, исках, да се концентрирам и да напъвам максимално. Родих в 1 часа през нощта с няколко напъна. Бих казала, че сама си дерижирах раждането, след това започнаха малко да бързат, но д-р Киров беше с нас до 4:00 часа, а предния ден, когато ме приеха беше сутришна смяна, значи от 7:00 в болницата.
Успех момичета! Важното е, да знаете, какво искате и да сте се разбрали предварително с екипа.  Peace

# 41
  • Мнения: 37
Ех, пак изплува доктор Киров с водното раждане. Тъй като преди няколко дни категорично отказа да води раждане с всякакви вип услуги (камо ли във вана), явно силно бойкотира платената политика в болницата.  Имам още 2-3 месеца до термин. Все ми се иска да споделите за някаква хитринка, тайна реплика, сърцеизлияние, здравословно състояние, нещо, с което да го умилостивим и да се съглси на водно раждане отново... Simple Smile

# 42
  • Мнения: 1 109
silvimilvi, може ли да споделиш как така Д-р Киров е отказал да води раждане с Вип услуги? Заради самите ВИП услуги, или? Понеже и аз съм него съм се насочила, онзи ден го търсих в болницата, но не го намерих. Днес щях да му звъня, но го оставих за понелденик. В 34-та седмица съм и не ми се мисли ако трябва да си избирам друг къде ще го търся.

# 43
  • Мнения: 1 305
А освен Тина Киркова има ли други болници,които предлагат водно раждане?
А то " вип" ли се води  newsm78

# 44
  • Мнения: 37
Ена приятелка онзи ден беше на първа среща с д-р Киров за да й води евентуално естественото раждане, остават й 2 седмици до термин. Той възмутено е казал, че е против всякакви вип услуги- самостоятелна вип зала за раждане, или залата с ваната и т.н., защото това било прахосване на пари, грешни пари, които не отиват за облагородяване на болницата, а директно в нечий джоб. И е казал- ако ще раждаш с мен- само в обикновена зала, забрави за вип залите и ваните... ех

# 45
  • Мнения: 271
Момичета, това е много неприятно и явно д-р Киров е наясно с политиката на болницата. Общите зали са ремонтирани и изглеждат много добре. Ако парите за ВИП услуги бяха използвани по предназначение, сигурно и ВИП залите щяха, да са ремонтирани...
Не знам какво, да ви посъветвам. Това си е много личен момент и решение, и ако таткото иска, да присъства...
Аз май бих избрала д-р Киров пред ваната, но това е моето мнението и то след като раждането ми е вече зад гърба.

# 46
  • Мнения: 5
GrandMagnolia, ще отговоря на въпросите, които знам.
Аз раждах при доктор Богданова, не знам дали можеш да избереш акушерка - т.е. май има такова нещо, но то е когато на избираш доктор (не съм сигурна, де). Присъствието на таткото се заплаща допълнително. Реално всичко струва 1600 лв. - 900 за избор на екип, 500 за водно раждане и 200 за присъствие на таткото. Мисля, че в някакъв момент те питат за ваксините и ако не искаш, трябва да подпишеш нещо.... Най-добре отиди на някой ден на отворените врати - там ще ти отговорят на всички въпроси. Отделно като избереш лекар (задължително е за водно раждане), можеш да обсъдиш нещата и с него.
Здравейте. Бих искала да попитам, дали е задължителен изборът на екип при водното раждане. По принцип не съм привърженик на идеята таткото да присъства(поне за сега Simple Smile ), но така или иначе не знам кой лекар как работи, а и съм чувала от познати с избран екип, че с родили преди да дойде избраният лекар. Благодаря предварително за отговора  bouquet

# 47
  • Мнения: 1 109
Аз мога да кажа само за Тина Киркова - да, задължителен е изборът на екип за водно раждане. Предполагам, че съображението им е, че не всеки лекар води раждания във вода и трябва да имаш предварителна уговорка с екип.

# 48
  • Мнения: 1 305
Домашно водно раждане на близнаци :
http://birthwithoutfearblog.com/2013/03/18/breech-twin-birth-without-fear/

Аз , лично, не съм привърженик на домашното раждане. Привърженик съм на естественото раждане
и във вода ми се струва най- естествено, а   в болнична обстановка ми е най - разумно да се случи  Laughing

 





# 49
  • Мнения: 233
Да, само с избор на лекар...интересното е, че двата пъти при нас освен избрания лекар, останалата част от екипа беше, които са на смяна. Т.е. изглежда в 1ва АГ всички акушерки са обучени за раждане във вода.
       Другото, препоръчвам горещо да позволите на таткото, ако не иска дори да го убедите да присъства или поне опитайте, по всяко време можете да го отпратите. Ако ще парадираме за естествено раждане...какво по-естетствено от това бебето да бъде посрещнато от двамата родители. И какво по-хубаво от това да сте заедно и в това приключение. Давам дума, няма да съжалявате. Ако съумеете да имате общ път, мъжът ще бъде незаменим помощник и истински ще участва не само в създаването, а и в раждането и отглеждането на детето. Поздрави, да не забравите, като родите във вода да наминете да ни разкажете Simple Smile

# 50
  • Къде ли не
  • Мнения: 686
Темата събуди мили спомени у мен! Родих второто си дете във ваната на "Св. София" преди 6 години. С докотор Панова- тогава завеждаща патологичното отделение. Не съжалявам за миг, че взех такова решение след първото " естествено " раждане, пак там, две години по - рано! Получих точно каквото исках от Панова и от сестрата, която не съм избирала, но мога да кажа, че беше точният човек. Но аз имах вече едно раждане, което ми служеше за пример какво точно НЕ искам да се повтори и не се оставих да ме преметнат. За присъствието на бащата мога само да кажа, че изпитвам голяма празнота всеки път когато си помисля, че е можело да присъства и на първото ми раждане. До последно не бях му казала, че искам да е с мен. Знаех, че като повечето мъже ще се уплаши от идеята. Но когато вече ме приеха казах да го извикат и акушерката ме подкрепи на 100%! Беше леко стреснат и объркан когато дойде, даже каза, че като почнело самото раждане ще излезне, но това не се случи. Просто забрави за това и мисля, че никога и за миг не е съжалил, че видя как на бял свят изплува прекрасната му дъщеричка! Аз бях си затворила очите и пропуснах момента, но той ще помни завинаги този уникален момент. Не си го спестявайте, мили бъдещи майки и бащи! Желая Ви прекрасни раждания и здрави бебета!

# 51
  • Мнения: 11
Привет enimna,
Би ли споделила малко повече за преживяното от теб по време на двете раждания и кои са онези неща,които не си допуснала да се повторят?
С упойка ли роди?Колко време след като роди ти дадоха децата,за да ги кърмиш?
Поздрави

# 52
  • Къде ли не
  • Мнения: 686
Привет enimna,
Би ли споделила малко повече за преживяното от теб по време на двете раждания и кои са онези неща,които не си допуснала да се повторят?
С упойка ли роди?Колко време след като роди ти дадоха децата,за да ги кърмиш?
Поздрави
Първото  ми раждане може да се нарече класическо " естествено"раждане за България. Приеха ме в предродилна зала, която тогава беше обща за всички родилки, няма значение вип или не. Тогава не бях избрала вип зала, но бях избрала докторка. Вляха ми окситоцин, след това ми казаха да лежа, около мен се случиха какви ли не ужасяващи неща с други жени. Изтърпях n на брой проверки за разкритие.Спрях да мога да виждам на 2 метра от мен, било нормално... Много ме болеше, много и ми предложиха епидурална на 8 см разкритие. И аз вече бях готова на всичко, който не е раждал с окситоцин не може да разбере какъв ужас е. После спрая да ме боли, но дойдоха напъните, а аз не ги усещах... Натискаха ме, бутаха, рязаха и накрая се роди милото ми момченче, изморено от насилственото раждане и с хематом на главата. Шиха ме. Взеха ми бебето. Не искаха да си ми го дават, защото било изморено. И тогава станах със замаяната си глава от упойката, слезнах два етажа надолу и застанах пред неонатология. Казах, че няма да мръдна без бебето си и те най - после се съгласиха. Мислеха ме за луда - че кой си иска бебето вместо да си почива!!!!!!!!
Година и десет месеца по - късно. Пак бях в предродилна. Този път обаче имах ясно виждане за нещата, които искам и не искам. Беше през ноща. Първо в приемната се опитаха да ме излъжат, че нямало кой да напълни ваната. Като им казах, че Панова ми е лекарката и е казала, че ще родя във вода независимо по кое време на денонощието, запяха друга песен. Отказах да лягам. Едвам ме навиха да ми поставят абокат "за всеки случай" Ходех по коридора и се хващах за тръбите на контракциите. Гледаха ме с насмешка, но не ми пукаше. Дойде Панова. Отидохме в залата. Започнаха да пълнят ваната. Беше тихо. Панова ме прегледа и каза, че съм с 8 см разкритие и мога да влезна във ваната, но трябва да ми спука мехура. На това се съгласих иначе няма вана. Повече не ме е докосвала. Влезнах във ваната и дойде съпругът ми. Движех се  както ми е удобно, не са ме карали да лежа по гръб. Акушерката ми правеше масаж с душа. Като наближи момента ми прави масаж на перинеума. Почнаха напъните и тогава вече помня само, как повтарях на Панова да не ме преглежда, а тя каза, че не била тя, а главата на бебето  Joy Родих с три напъна. Без да слушам кога и как да напъвам. Просто послушах тялото си. Държах мъжът ми за ръцете и помня, че той ми казваше , че хабя енергия във викове, и не остава за напъните!  Laughing Какво да го правиш - инженер е човека! Нашето момиченце се роди във водата и изплува на повърхността.Беше силна и бодра. Веднага ми я сложиха на гърдите и изчакаха малко преди да отрежат връвта. Имах разкъсвания Само на мястото на бруталната епизиотомия от първия път!!! Беше прекрасно ражане...
 

# 53
  • Мнения: 11
Много ти благодаря,че сподели опита си!
Изглежда с първото ти дете е било доста кошмарно...Адски е тъжно,че подобни неща продължават да се случват...
Поздрави!

# 54
  • Мнения: 37
Таман разгледах 1АГ св.София в деня на отворените врати.. Под ремонтирани имате предвид че стените са оцветени в зелено? В момента тече ремонт.. не знам какво и до колко ще се промени след него, може би е до юни, а може би никой не знае до кога. И в този ремонт ВАНАТА Е ДЕМОНТИРАНА вече. Не се знае дали и кога би се сложила отново.
Е как в столицата една едничка вана не могат да сложат тук таме из болниците и родилните центрове!!! Имам опция да си нося надуваема, специална за раждане, но засега никой не е приел това предложение...

# 55
  • Мнения: 11
Еееее!
Явно остава само варианта "Св.Лазар" и скромната сума от 3-4 бона.Голям лукс се оказа естественото раждане и минималната намеса...

# 56
  • Мнения: 5
А вярно ли е, че ако преднамерено решиш да си родиш вкъщи, после не искали да ти записват детето? Някой ми каза, че имало някакъв такъв филм.. не знам какво точно не му записват на детето.. май час на раждане, вкарване в регистри и тн..

Моя приятелка живееща в Лондон си роди в тях, в надуваема вана за раждане и при присъствието само на една акушерка. Изцяло натурално, неасистирано и тн. раждане.. това стана средата на февруари и дотук добре..  доколкото си спомням, детето не беше вписано в родилните регистри още цели два месеца след това.. наложи се едно ходене по институции, записване на часове за регистрация, пък чакане, филми..

Някоя от вас има ли идея каква би била картинката в БГ при подобен родилен сценарий?

# 57
  • Мнения: 37
Е, че то инцидентно дори не по твое желание и план може да родиш вкъщи, или в колата. Нито една моя приятелка (над 10 с домашно раждане) не са имали проблем след това да запишат детето, и кг, и часа на раждане.
Това ти е най-малката грижа, ако си решила да раждаш сама вкъщи.. Аз май не съм чак такъв герой.

# 58
  • варна
  • Мнения: 90
Побутвам темата . Момичета, има ли някоя с водно раждане в Майчин Дом Варна. Така и не попаднах на някоя мама наистина родила във ваната. Не знам кой доктор да избера . Живот и здраве ще ми е трето детенце и си мечтая за водно естествено раждане и присъствието на таткото Simple Smile

# 59
  • Мнения: 241
Здравейте, най-близката ми приятелка, ще ражда по този начин. Ще я рапитам за повече подробности.

# 60
  • Мнения: 309
Здравейте, предстои ми раждане другата година. Принципно съм си избрала лекар, но ако родя по естествен път, бих предпочела да е по този начин, чувала съм, че е по-щадящо за родилката и детето.
Може ли да дадете повече подробности как стоят нещата като имам лекар? Става въпрос за София. Благодаря.

# 61
  • Мнения: 241
moonika, тя ще ражда в болница Св. Лазар. Историята е дълга, бебето също е заченато там и май в София другите болници не предлагат такъв вид раждане. Simple Smile

# 62
  • Мнения: 11
Здравейте!
Аз в крайна сметка родих във вана за раждане у дома и мога само горещо да го препоръчам.Преди да взема това решение се бях насочила към св. Лазар,но вътрешен човек ми разказа някой неща и бързо се отказах.Освен че е доста скъпо изглежда,че има немалко случаи на предизвикване на контракции без допитване до майката,а също и отказ за ползване на ваната в последния момент с някакво уж медицински обосновано оправдание.
Изглежда естественото активно раждане във вода все още не е нещо,което се допуска и практикува в здравните заведения у нас.
Успех!😊

# 63
  • Мнения: 241
Mayari, честито, да сте живи и здрави с бебенцето!  bouquet Принц или принцеса имаш?
Заинтригуваме с нещата, които си написала и питах братовчедка ми, която роди в  Св. Лазар,  края на януари.
Цената, която е платила е 2000 лв., по спомен ми каза, че за вана се доплаща около 600 лв., но това е по желание. Та  се замислих, че когато  раждах преди 6 години в държавна болница платих около 2 500 лв., за да ползваме уж "ВИП" услугите, а нямах самостоятелна  баня и тоалетна.
Няма логика да ти отказват ваната ако медицински не е обосновано, защото си я доплащаш.

# 64
  • Мнения: 95
Mayari, много си смела! Имаше ли с теб медицинско лице?

# 65
  • Мнения: 11
Момиченце е!😊
За св.Лазар не говоря от опит,а преразказвам думите на човек,в чието присъствие са се случвали тези неща.Вероятно зависи много на кой лекар ще попаднеш.
Иначе да,имаше акушерка с мен,която проверяваше тоновете по време на контракциите,пое бебка докато изплуваше и обработи пъпчето.
До осмия месец домашното водно раждане беше само мечта за мен,но в крайна сметка се реших и съм безкрайно щастлива!Вярвам,че всяка една от нас е в състояние да роди без лекарска намеса!
Жалко е,че успяват да ни накарат да вярваме,че бременността и раждането са болестни състояния,а не естествени процеси,за които жената е устроена съвършено.
Пожелавам прекрасно,леко и безпроблемно раждане на всички бъдещи майки!😊

# 66
  • Мнения: 309
Честито детенце, Mayari. Да ти е живо и здраво, аз също очаквам момиченце Simple Smile
Лично мен ме интересуват варианти за водно раждане с доктор, в никакъв случай не бих родила вкъщи. Детето ми е дълго чакано, заченах ин витро. Четох доста за предимствата от водата и по-лекото протичане при такова раждане, но със сигурност не бих рискувала да не е в болнична обстановка.

*s.i.l.v.e.r*,  такава цена ми се вижда приемлива, можеш ли да дадеш още малко информация?

# 67
  • Мнения: 197
Здравейте момичета. Много сладка тема сте подхванали  Hug
И в нашето семейство предстои раждане и за това четем за всички варианти, включително и за водното раждане. Ето една хубава статия, от която ми станаха ясни много подробности http://www.9m-bg.com/?p=cat_inner&sub=1&id=5057 . Наистина има много предимства и много ползи и за майката и за бебето.

Последна редакция: пн, 31 окт 2016, 16:59 от TsvetyTomova

# 68
  • Мнения: 241
Здравейте, идвам да споделя прекрасната новина, че днес се роди още една принцеса.  bouquet
Да са живи и здрави, дълго чакана беше, а аз и още три дами се явяваме кръсници-орисници.
Имах удоволствието да ги видя, двете се чувстват великолепно. Благодаря на целия екип на болница Свети Лазр, че направихте това възможно!  Hug

# 69
  • Мнения: 197
Честита да ви е малката принцеса!  Hug
Ние скоро очакваме юнак, първо дете ще е и  майка му избра водното раждане. Иска да роди без упойка и това и се видя най-щадящия начин. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт