Как транспортирате бебето си и какви столчета за кола са най-удобни?

  • 14 352
  • 94
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 325
Под "конкретно" имам предвид модел. примерно аз ползвах Burigotto Touring SE и нищо лошо не мога да кажа за него.
Това, че детето се транспортира в столче подходящо за неговата възраст мисля, че е ясно априори още преди да се пусне темата

# 31
  • Варна
  • Мнения: 1 472
Под "конкретно" имам предвид модел. примерно аз ползвах Burigotto Touring SE и нищо лошо не мога да кажа за него.
Това, че детето се транспортира в столче подходящо за неговата възраст мисля, че е ясно априори още преди да се пусне темата

Конкретното зависи от бюджета.
Има столчета и за 50лв. и за 700 лв.
Както писах и преди зависи от начина на монтаж и възможностите на автомобила (с колани или с изофикс).
Много зависи има за да е конкретно предложението

# 32
  • Мнения: 96
Истината е в http://www.besafe.bg/

Макар и да ползваме столче за по-голямо дете, това ни е второто, първото беше Maxi Cosi Tobi, и то поради финансови причини.

Несъмнено производителите на столчета се консултират с всякакъв тип медицински специалисти, за да предоставят най-доброто решение за сигурността и удобството на едно дете на различна възраст.

А норвежците са маниаци на тази тема - сигурност.

# 33
  • Мнения: 9
Ето едно сравнение на 284 модела столчета за кола:

http://www.peter.and.bilyana.net/2013/06/10/detski-stolcheta-za- … 4-modela-sedalki/

От 2013 е, но като цяло тестовете са валидни.

# 34
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
По принцип до една годинка се ползва кошница и не е препоръчително детето да седи в нея повече от 2ч.
Ние първо ползвахме кошница на Макси Кози, сега сме със столче Бритакс, удобно е на детето, но пак се препоръчва през 2-3ч почивка. Столчето е за безопасност, не за удобство на детето и качествените столчета са скъпи, има си класация и който се интересува може да провери преди да купува столче за кола за производители, модели и т.н.
За мен е недопустимо децата да се мятат из колата без столче, колан или възрастен, който да ги контролира, като изключвам шофьора.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 1 472
По принцип до една годинка се ползва кошница и не е препоръчително детето да седи в нея повече от 2ч.

Напълно съм съгласен с написаното, но трябва да направим едно уточнение.
Новородените деца не трябва да престояват повече от 2 часа когато това става ЕЖЕДНЕВНО.
Идеята е, че когато возите детето в столче за кола поставено на количката и то често (почти всеки ден).
Причината е, че главата на детето е най - тежката част от тялото и преминавайки напред ограничава възможността за поемане на кислород, което може да доведе до неправилно развитие на белия дроб.
Когато обаче се ползва в автомобила, детето може да преседи и повече от 4-5-6 часа. Все пак не пътувате всеки ден по толкова време Simple Smile

# 36
  • Мнения: 5 112
Здравейте, виждам че коментирате престоя на децата в кошницата за кола. Кошниците нали са до 9-10 кг, след това се използва столче и уж столчето 9-18 кг е за след годинка. Обаче нашият син на 3 м и половина вече тежи 7,5 кг. Та въпроса ми е като стигне 9 кг преди годинката можем ли да го превозваме в столче категория 9-18 кг.
Харесали сме му Chicco Xpace, който си е точно в тази категория и има 5 степени за наклон. Сравнявахме го със столче на CAM категория 0-18 и на двете сталчето най-наклоненото положение беше еднакво. Едивствената разлика е че Чикото не може да се монтира по посока обратно но двежението.
Малко дълго стана, дано съм успяла да си изкажа чуденкатя. Моля за съвет Simple Smile

# 37
  • София
  • Мнения: 11 765
Не ви съветеам въпреки кг да го длагате е столче от I категория. Кг са ориентировачни, трябва детето да е доста стабилно, да седи най-малко.

Вземете си столче 0-18кг което да може да се монтира обратно на движението. Peace

# 38
  • Мнения: 4 325
Здравейте, виждам че коментирате престоя на децата в кошницата за кола. Кошниците нали са до 9-10 кг, след това се използва столче и уж столчето 9-18 кг е за след годинка. Обаче нашият син на 3 м и половина вече тежи 7,5 кг. Та въпроса ми е като стигне 9 кг преди годинката можем ли да го превозваме в столче категория 9-18 кг.
Харесали сме му Chicco Xpace, който си е точно в тази категория и има 5 степени за наклон. Сравнявахме го със столче на CAM категория 0-18 и на двете сталчето най-наклоненото положение беше еднакво. Едивствената разлика е че Чикото не може да се монтира по посока обратно но двежението.
Малко дълго стана, дано съм успяла да си изкажа чуденкатя. Моля за съвет Simple Smile

Не гледайте толкова възрастта и килограмите, важно е главата на бебето да е в кошчето, а не на ръба. В смисъл когато е легнало и тила опира в кошчето, да не висва назад, а да е все още в кошчето. Ако почне да израства, сменяйте веднага. Колкото повече време се вози обратно на движението, толкова по-безопасно е, но за по-големи деца няма или много трудно се намират такива столчета.

# 39
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Кг са ориентировъчни, важна е дължината на детето, нюромансър го е казал вече.
По спомен гледахме столче на Рьоимер  обратно на движението 1ва и 2ра група докъм 4г, но да рядко се намират. По принцип специалистите препоръчват да се вози докъм 3г обратно да движението, но същевременно почти не се предлагат такивя столчета. А и на мен ми се стори, че детето ще седи със сгънати крака и ми се видя неудобно, видях го монтирано в нашата кола с детето в него. В крайна сметка избрахме друго столче с лице към движението. Много важно като избирате столче (не кошница) детето да пробва столчето преди да го купите. В интернет всички изглеждат супер, но на място преценката е друга.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 1 472

Не гледайте толкова възрастта и килограмите, важно е главата на бебето да е в кошчето, а не на ръба. В смисъл когато е легнало и тила опира в кошчето, да не висва назад, а да е все още в кошчето. Ако почне да израства, сменяйте веднага. Колкото повече време се вози обратно на движението, толкова по-безопасно е, но за по-големи деца няма или много трудно се намират такива столчета.

Почти така ама не съвсем.

Важното е коланите поставени в най - горната дупка на столчето да не излизат под рамото на детето Wink
Ако коланите (или дупката) се падат под рамото столчето е за смяна.

По принцип столовете тип кошница са две различни групи 0 (до 10кг. - 9м.) и 0+ (до 13 кг. - 1год.).
Столчетата от група 0+ (които преобладават) са предвидени за деца с ръст до 74см.

Килограмите също са много важни, ако детето е над определените за столчето се налага смяна.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 1 472
Кг са ориентировъчни, важна е дължината на детето, нюромансър го е казал вече.
По спомен гледахме столче на Рьоимер  обратно на движението 1ва и 2ра група докъм 4г, но да рядко се намират. По принцип специалистите препоръчват да се вози докъм 3г обратно да движението, но същевременно почти не се предлагат такивя столчета. А и на мен ми се стори, че детето ще седи със сгънати крака и ми се видя неудобно, видях го монтирано в нашата кола с детето в него. В крайна сметка избрахме друго столче с лице към движението. Много важно като избирате столче (не кошница) детето да пробва столчето преди да го купите. В интернет всички изглеждат супер, но на място преценката е друга.

Повечето реномирани марки имат столчета с монтаж обратно на движението до 4-5 год.


Написали сте го съвсем точно "видя ми се" Grinning

Ето как изглеждат нещата всъщност:

# 42
  • Мнения: 4 325
E, то трябва и колата да е голяма, иначе няма как да се съберат тия столчета. Ако кошницата е група 0 (до 9кг), не 0+ (до 13кг) е по-зле, защото ще трябва да се купува междинно столче.
Рамото, главата - все е ръст, не години. Предполагам, че ги правят с малко мислене все пак и няма как да се разминават много позициите на рамото и главата.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 1 472
E, то трябва и колата да е голяма, иначе няма как да се съберат тия столчета. Ако кошницата е група 0 (до 9кг), не 0+ (до 13кг) е по-зле, защото ще трябва да се купува междинно столче.
Рамото, главата - все е ръст, не години. Предполагам, че ги правят с малко мислене все пак и няма как да се разминават много позициите на рамото и главата.

Ами както се вижда се събират, понякога се жертва предната седалка, но ..... нали безопасността е най - важна Wink
Позициите на главата и рамената може да не се разминават, но в повечето случаи се налага столчето да се смени преди главата да е стигнала края му Simple Smile

# 44
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
На снимките колата е доста широчка ми се струва, при нас е по-тясно и ми се видя неудобно, с детето на годинка вътре. Не ми се мисли сега с тия дълги крака в каква поза щеше да седи. Затова е важно да се монтира столчето във вашата кола, да се сложи детето и да се прецени.

Общи условия

Активация на акаунт