Семейството и парите

  • 4 964
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Скрит текст:
Какво мислите за семейство,в което мъжът изкарва основните доходи,а жената само подпомага и то ако изкара някакви пари?Какви са правата на жената в такова семейство?
Имам близка приятелка в такава ситуация,която много се тормози и не знам какво да я посъветвам.Мъжът и работи много,изкарва прилични пари.Купиха си голям апартамент без помощ от родители.Мъжът го изплаща,покрива основните разходи.Жената работи в сферата на услугите-когато има работа изкарва по някой лев,понякога няма много работа.Тя доскоро беше и в майчинство.Тя пазарува понякога храна,купува дрехи и принадлежности за нея и детето и толкоз.
Тормози се,че не участва наравно в семейството с мъжа си,а и на него явно не му е приятно.
Скрит текст:
Тя го определя като леко стиснат.Аз ги познавам добре и честно казано не съм сигурна дали той е стиснат или тя е с широки пръсти и се опитва да си надскочи стандарта.
Постоянно се карат за пари.
Скрит текст:
Забелязала съм,че тя не си прави много сметката.Като се види с малко пари и се изхвърля да купи нещо голямо и скъпо,мъжът и явно се дразни от това и са постоянно скарани.
Какво е според вас решението за такова семейство и има ли светлина в тунела?Ще ми е интересно да чуя странични,безпристрастни мнения.
Ами, от тук е проблема.
Да седнат да си обсъдят финансовите претенции и всеки да каже какво мисли/иска по въпроса.
Иначе, никъде не е казано и няма закон, който да задължава една жена да работи наравно с мъжа, или повече от него.Дори изобщо да работи....
За да има мир и съгласие, трябва да има комуникация, а не сръдни, мрънканици и очаквания.

# 16
  • Мнения: 84
В тоя случай правилно е жената да вкарва в общия бюджет за сметки някакъв пропорционален % от сметките, да заделя една част за спестявания, а другите да са й джобни. Ако доходите са различни, всеки се включва според силите си. Обаче за специални искания и луксове не е проява на добър вкус да изисква точно сега и веднага всичко.
Това мнение ми се струва разумно.Когато човек получава заплата,изглежда сякаш по лесно да си разпредели парите.Когато,обаче управлява фирма(макар и малка) и получава всеки ден по малко и то оборот на фирмата,а не лични пари,е доста по-трудно.

# 17
  • София
  • Мнения: 24 839
Въпросът ми беше,това че жената изкарва малко пари,дава ли право на мъжа и да и държи сметка за какво точно да ги харчи или точно обратното  newsm78
На всеки един от тях, фактът че са семейство, дава право да държи сметка на другия за какво и колко харчи.
Нормално е първо да се обсъдят идеите, не да се поставя който и да било пред свършен факт.

# 18
  • Мнения: 4 500
Да, разбирам, че форумът е обществен и се цели анонимност. Питах от гледна точка на това /тъй като жената е притеснена, че изкарва доста по-малко/ дали не може да смени попрището с някое, където има повече пари.
Иначе според мен не може мъжът да се сърди, че жената изкарва по-малко. Все едно аз да се сърдех на ММ, че изкарваше двойно по-малко от мен преди години. Нали за това сме семейство в крайна сметка. Но задължително условие е харчовете да са разумни.

# 19
  • Мнения: 14 302
Аз оставам с впечатлението, че мъжът не се дразни от това, че жена му печели по-малко, а от това, че прави необмислени харчове. Ами и аз бих се дразнила. Разходи, извън текущите, в нашето семейство се обсъждат. Покупките се планират, за да е ясно с какъв бюджет се работи. Имаме дългосрочни цели, към които отклоняваме финанси и така. Комуникация му е майката, да е наясно всеки в семейството какво мисли другия, какво иска и т.н Ама то с всичко е така.

# 20
  • Мнения: 12 473
Като са станали семейство нали е било ясно кой колко изкарва? newsm78

# 21
  • Мнения: 15 960
Ами в началото, докато са били на аху-иху и са харчили за глезотии, са били на един акъл, но явно мъжът вече гледа сериозно на семейния бюджет и се дразни, че не може да разчита на нея /харчи неразумно/.

# 22
  • Мнения: 12 473
Да си сърбат попарата тогава..))
Тия неща се изговарят преди брака..Wink

# 23
  • Мнения: 30 802
Е то пък все едни всички младоженци са запознати с всяка фаза на брака и знаят какво ги чака предварително зад ъгъла...напротив, някои неща се доуточняват в движение.

# 24
  • Мнения: 12 473
Нещата се напасват в движение, но ако ме е взел касиерка в супермаркет и не се е интересувал от бъдещите ми планове или липсата на такива - ми да не се сърди..))

# 25
  • Мнения: 18 546
Нещата се напасват в движение, но ако ме е взел касиерка в супермаркет и не се е интересувал от бъдещите ми планове или липсата на такива - ми да не се сърди..))
Вероятно си се справяла с наличните доходи и  има очакване да не се сърдиш и  се справяш пак.Докато изплаща ипотека има ограничени възможности да те глези.
Примерно казано ,както ти примерно  казваш.

# 26
  • Мнения: 84
По-скоро проблемът се състои в това,че двамата имат различно отношение към парите.Мъжът е израснал в лишения и обмисля внимателно похарчването на всяка стотинка,жената от своя страна е израстнала в излишества и за нея парите са за да се харчат.Може ли при това положение да живеят в хармония  newsm78 Приятелката ми казва,че винаги той започва конфликтите за пари,затова си мисли,че е стиснат.Тя е с широки пръсти и като има пари си ги харчи на воля,като няма-няма.Мъжът,обаче е този,който основно издържа семейството и го подсигурява.

# 27
  • Мнения: 18 546
Това върви докато си сам ,щом има дете нещата се променят и  не може безотговорно да се харчи,пък после каквото дойде.На  естиснат човекът,прави сметка да има сигурност и  отговор на нуждите.Простира се според чергата.Тя  може да има очаквания ,но трябва да си изкарва  сама повече.

# 28
  • Мнения: 5 508
Мъжът не е стиснат, просто жената явно не цени нито труда му, нито парите му.
Като не й върви в работата - ами да я смени, явно тази не й се отдава.
И как въобще може да го нарича стиснат, при все, че той изплаща покрива над главите им, плаща ток, вода и т.н. Вероятно повечето храна също той купува (защото в първия пост се пише, че тя купува храна понякога), а накрая тя реве, че той си стискал собствените пари ...
За мен поведението й е глупаво. Браво на мъжа й, че все пак успява да им осигури толкова много неща, а и че все още я търпи. Аз лично подобен човек не бих изтърпяла и за месец Sick

Общи условия

Активация на акаунт