Избор на сертификат по английски език

  • 1 340
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 513
Здравейте, много ви моля да ме посъветвате какво да правя, тъй като попаднах в доста голям ужас какво да правя... нивото на английския ми е B1, бях решила да се запиша на групови курсове за изкарване на FCE сертификат, но като го пообсъдих с мои близки, повечето бяха единодушни, че няма смисъл да си давам всичките спестявания за най-ниското ниво на английския, особено имайки предвид, че както съм B1, това значи, че не ми достига малко за да взема и B2, имам предвид не ми трябва чак толкова сериозна и начална подготовка, защото съм го достигнала почти.

Според тях, а вече и според мен, е по-добре да кандидатствам за CAE, това ме удовлетворява най-много, тъй като от доста време си събирам пари за уроци и поне като ги дам, да има по-голям смисъл, а и от времева гледна точка не съм сигурна дали след това ще имам времето да ходя на уроци и за CAE. Лошото в тази ситуация е, че в школите няма как да ме подготвят направо за CAE, без да съм завършила курсове за FCE, което се опитвам да избегна... просто няма как да ме хвърлят директно в група, готвеща се за САЕ. И така единственият ми вариант остават само частните уроци, които от своя страна са си доста скъпи...

Моля ви, кажете ми какво бихте ми дали като съвет да направя в моя случай, има ли смисъл от 5-месечни курсове за FCE, като ми остава немного за да го достигна или направо да се целя в САЕ? Много ще се надявам да откликнете на проблема ми  Praynig

# 1
  • Варна
  • Мнения: 36 689
Аз минах курса за FCE в English academy във Варна. Преди да се запиша на курс ме подложиха на тест за да ми установят нивото. Тестът беше безплатен, провеждаше се на място в школата, когато и да отидеш. Ако школата, където мислиш да се запишеш се CAE има такъв входящ тест и ако покриеш нивото, не виждам проблем да те запишат направо на курс за CAE.

# 2
  • Мнения: 4 711
А попитала ли си дали е нужен сертификат или поне завършен курс за FCE, за да запишеш CAE?
Не искам да те повдеда, аз преди 4 години изкарах FCE, но имам някакъв спомен, че май не беше нужно да имаш първия, за да запишеш следващ.

Най-добре първо попитай и ако го покриеш FCE нивото чрез входящ тест, не виждам защо да не запишеш CAE.

# 3
  • Мнения: 642
barabanche, не си писала за какво ти трябва сертификатът. Важно е ти да си наясно. За работа, за следване. Аз изкарах FCE преди повече от 10 г. Не зная колко интензивно си учила езика, но разликата между нивата  не е малка. Има тънички и не толкоз тънички учебници и са за едно и също ниво. Понякога и входящият тест може да подлъже. На мен ми се случи.  Принципно  FCE май за нищо не се признава, освен за някакво средно работно ниво на езика. В повечето случаи се иска CAЕ  Не е необходима да имаш първия сертификат, за да минеш на следващо ниво курс.

ПС:  Курсовете за сертификати подготвят интензивно за формАта на самия изпит. Знанията относно граматика и речник човек трябва да си ги има от ниво В2.

# 4
  • Мнения: 6 769
Аз направо взех САЕ. Не е вярно, че не можеш да се включиш направо в курсове за САЕ. Просто от школата представят нещата така, за да ти вземат парички хем за FCE и после за САЕ. Ако покриеш нивото на входящия тест, какъв е проблема?
Аз лично се подготвих сама. В библиотеката на Британския съвет има граматики, разработени изцяло със структурата на самия изпит. Заданията са реални от минали години, както и примерни, но възможни да се паднат. Взимаш един хронометър, засичаш си времето са всеки компонент и почваш да решаваш. Има си отговори след всеки тест и реално можеш да си дадеш сметка дали имаш необходимите знания за четене с разбиране и граматика. Виждаш и процента успеваемост. Единствено писмения модул няма кой да ти провери, но тренираш да пишеш по зададените теми. Отделно виждаш какво може да се падне (article, report, letter of complaint etc). Не е невъзможно да успееш без частни уроци, зависи единствено от реалните ти знания и мотивация. В курса могат само да ти дадат материали, не да ти ги сложат в главата. Трябва яко учене, което и сама можеш да направиш, като си вземеш нужните учебници. Успех  Peace

# 5
  • Варна
  • Мнения: 36 689
То и в интернет има материали, само да искаш да теглиш и учиш. А това, което е написала Тролчето хич не е за подценяване. Човек, който има "съвсем малко" до В2 /според написаното от авторката/ може и да му дойде нагорно да почне направо за САЕ. Аз вече имам покрито В2, а още ми се опират някои неща за САЕ.

И защо всички се хвърлят на тия сертификати, защото са безсрочни ли? На мен лично повече ми допада IELTS.

Общи условия

Активация на акаунт