Бременна, сама и с проблемно семейство.

  • 7 509
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 33
Здравейте Мами и бъдещи Мамчета.
Престраших се най- сетне да пусна и аз тема. До сега само четях и следях. Събирах смелост. Но нещата при мен почнаха да достигат крайности, та предположих че малко споделяне и съвет няма да навредят никому, а може и да помогнат. Та ето ми я и историята.
Бременна съм в 21 седмица. В началото на бременността с бащата на бебето все още бяхме заедно но след като разбра че ще става баща, бързо си показа рогата и стана нетърпим. Нетърпим до такава степен че се наложи да го изгоня, защото застрашаваше здравето ми и бременността. Имаше адски много стрес и скандали, имах и отлепване. И така, единият проблем си отиде с бащата... но се появи друг. Малко след изгонването на бащата на детето, моят собствен баща, който уж бе доста подкрепящ се обърна срещу мен. Да си призная с него винаги сме имали проблеми в разбирателството. Властен мъж е а аз като негова достойна дъщеря съм твърда и непокорна. Има семеен бизнес. Работя за него. Работех и до днес, след последния скандал в който се разбрахме повече да не стъпя там. Бизнеса е в строителството. Огромна борса за строителни материали - а аз играя ролята на всичко - от общак до секретарка и до шофьор. Стоя на слънце и прах по 10 часа на ден и не се спирам. Работата поне ме разконцентрира от проблемите...но скандалите и отвратителното държание на баща ми стигнаха краен предел, в=когато ми заяви да не очаквам подкрепа от него никаква, и да мисля как ще се оправям сама. Междувременно бащата на детето ме тормози жестоко по телефона. Разказва на хора глупости за мен и дори негови близки  ме заплашваха до скоро. Заплаших го с издръжка, каза че няма да признае детето. Казах му че ако не го признае, то ще издействам ограничителна заповед та поне ме остави намира.
Другия проблем е и че работния ми стаж е доста прекъсван, а си нямам идея как стоят нещата с детски. Не мога и да си намеря работа, тъй като бременността напредва, в къщи не мога и да остана, а няма и къде да отида...
Здравословното ми състояние е леко разклатено от стреса през който преминавам а си мълча и търпя. Всички доктори ми се карат... а аз просто не знам какво да правя...
Незнам защо дори пиша този пост...съвет ли искам, или просто да си излея душата...но знаете как е като ви удари хормона, и се окаже че дори и приятелите ви са обърнали гръб и няма на кой да споделите.

# 1
  • Мнения: 10 993
В доста неприятна ситуация си. Други роднини нямаш ли. По принцип трябва много да се  пазиш.
Де да знам сега си в тежка ситуация опитай да оправиш отношенията поне с баща си, иди в нои и проучи какво майчинство ще взимаш при наличните осигуровки, проучи възможността за болничен.
Ако можеш да вземеш болничен и имаш възможност за майчинство бих те посъветвала да се заишеш да учиш нещо за което има търсене, а отделно на майките студентки дават едни три хиляди лева. Не е много но поне е нещо.

# 2
  • Мнения: 33
Повечето роднини са извън България. Имам друга баба в града, която е краен вариант, но при нея няма особено много място, а и жената вече от възрастта почва да изкукурдясва, и не ме разбира особено, а не разбира и ситуацията. Работата е там че и майка ми не може да ми бъде кой знае каква подкрепа, защото всеки път когато се опита да ме защити, баща ми се обръща към нея и я прави на нищо Sad Опитвах се безброй пъти да говоря с него, майка ми също...не иска и да чуе.
А иначе това за висшето не го знаех, ще проуча въпроса, както и в НОИ. Благодаря за идеите!!!

# 3
  • Мнения: 8 804
Направиха някакви промени за тези 3 хил.лв за студентките-майки, защото много злоупотребяваха с това, но не помня какви. Провери как стои въпросът да не се окажеш с излъгани надежди накрая.
Положението ти наистина е ужасно. Опитай се да се разбереш с близките ти, няма на кого друг да разчиташ.

# 4
  • Мнения: 33
Опитвам... Старая се максимално. Промених се коренно покрай бременността... Старая се всичко да е наред и да осигурявам хармония и спокойствие, но не ми се получава...
Да не говорим че баща ми на няколко пъти ме кара да правя неща, със сериозно натоварване които застрашават бременноста... И аз не го разбирам, но отказва да бъде разумен Sad

# 5
  • Мнения: 781
Разбира се, че така ще се държи. Очевидно не желае това дете и се опитва "дипломатично" да реши нещата с предизвикан спонтанен.

И моят властен родител си мислеше, че така ще си наложи тежката дума. Искрено ти съчувствам. Постави ребром въпроса 'ти да убиеш внука и дъщеря си ли искаш или какво?'. Или се спасявай далече от тях, но не виждам как ще стане в момента.

Пиши ми на лични ако имаш нужда от нещо. Бих ти помогнала с каквото мога  Hug

# 6
  • Мнения: 4 572
За майчинските за студентки - дават ги на части срещу доказателство за записан семестър. Бащата може да не го признае, но като заведете дело, съдът ще го задължи да направи ДНК тест и ще присъди издръжка. Обикновено не присъждат големи суми, но все е нещо. Имаше една особеност, ако той не плаща, общината или държавата плащаха, а после си търсеха парите от бащата, но не съм 100% сигурна как е точно. Ако е с легална работа, банкови сметки и имущество, съдебен изпълнител без проблем ще събира издръжката.

Попитайте в бюрото по труда за работа, като обясните, че не трябва да е тежка - понякога търсят хора за назначаване за по няколко месеца по различни програми. Понеже работата е временна, няма голям наплив, но в случая би било идеално за вас. Скоро предложиха на една позната 6-месечен платен стаж в държавната администрация точно по такава програма. Заплатата е малка, но по-добре от нищо, пък и в този случай осигуряват редовно и на реалната заплата, което е много важно.

Успех и ако имате нужда от съвет или друга помощ, пишете!

П.п. Ако някой лекар ще ми се кара и ще ме изнервя още повече, сменям го веднага.

# 7
  • Мнения: 482
Сега, парите за гледане на бебе се наричат майчинство,  а детските са друго. Ти, като работиш за баща ти, договор имаш ли, нямаш ли? Ако имаш, никакво напускане, вадиш си болнични и това е. Хем ти тече стаж, хем си получаваш нещо, макар и малко. А ако нямаш, говори с баща ти да те назначи официално, чужд човек ще го направи от благодарност,  че толко работа си му въртяла. Тия пари за студентки вече ги дават само, ако не си на трудов договор (не знам колко назад гледат).Но повече полза има да си имаш договор. Другото е само в краен случай. Дали се водиш на договор и какъв, може пак в НОИ да провериш.  Преди да търсиш припознаване,  прочети в раздела на самотните родители какви проблеми може да си създадеш. Не е ясно какво е жилищното ти положение, какво можеш да очакваш като приходи, като няма да си при баща ти. Може би той не иска внуче, чиито баща абдикира и затова е станал гаден след като сте се разделили с приятеля ти. Като си осигуриш работното положение, погрижи се за здравето си. Имам предвид, ако не при баща ти, да намериш друга фирма, в която да те назначат, ще им струва по 16.80 на месец. Когато си осигурена, може да лежиш в болница, ако се налага.

# 8
  • Мнения: 3 228
И аз бих предложила ако имаш трудов договор, веднага да излизаш в болничен.
Освен това мисля, че майка ти би могла да ти помогне. Вижте се с нея на неутрална територия/на кафе/ и говорете като майка и дъщеря.
Приятелят ти, че е безотговорен, безотговорен е, но на баща ти поведението е непростимо

# 9
  • София
  • Мнения: 24 839
Защо ли си мисля, че баща ти прави всичко това, за да те принуди да прибереш зетя обратно?
А, ако не склониш- да абортираш.......
Що за изверг е не знам, но няма начин да не се усеща, че бременна жена трябва да се щади.
В миналото имаше закрила в кодекса, осигурявана на бременните- задължително преместване на лека и с липса на вредни вещества, работа.
Сега, дали все още съществува? newsm78

# 10
  • Мнения: 4 572
Със сигурност има забрана за нощен и извънреден труд и забрана за работа, която може да навреди на здравето - чл. 307:

http://lex.bg/laws/ldoc/1594373121

# 11
  • София
  • Мнения: 24 839
Ами, чудесно!
Защо не чете тоя народ и не си търси правата,? newsm78

# 12
  • Варна
  • Мнения: 36 603
Аз мисля, че припознаването на детето в посочената ситуация би било голяма грешка. Разбира се, това ще й даде някакви приходи, колкото и малки да са, но е предпоставка за огромни, ама наистина огромни проблеми с него относно детето в бъдеще. Явно е проклетник, който изпитва кеф да я тормози, а така ще му даде още един лост в ръцете, с който да й вади душата. Не знам дали няма да е по-добре да стисне зъби и да зачеркне вероятността за тези пари...

Ужасна ситуация. За бащата нямам думи, що за животно. Адекватен съвет не мога да дам, но бих помогнала с дрешки и нещо друго за бебенцето, това ми е по възможностите.

# 13
  • София
  • Мнения: 22 947
Ако получаваш майчинство - нямаш право на студентска помощ, а за да получаваш майчинство трябва да имаш 12 месеца трудов стаж и към момента, в който започва 45 дневния болничен да си на трудов договор.
Надявам се нещата да се развият по най-добрия начин за теб  Hug

# 14
  • Мнения: 278
Въобще не те съветвам да съдиш бащата, за да припознае детето. Не знам в кой град живееш, но ако си самотен родител и в акта за раждане не фигурира баща, можеш да имаш предимство поне за ясла и градина. Предполагам, че има и други социални придобивки като например помощи за отопление и т.н. Моята дъщеря има баща само по документи и това изобщо не ми помага. Въпреки че е осъден да плаща издръжка, много трудно си я получавам дори и чрез съдия-изпълнител. Постоянно шикалкави, лъже, така че на този доход изобщо не разчитам. Ако разчитам, това означава ежемесечно да си стоя без ток. Да, друго е да идва някой лев понякога, но пък губиш предимството за градина, не можеш да изкараш детето в чужбина дори за елементарна почивка без разрешение от бащата и т.н. Помисли си дали искаш точно това. Този човек ще има достатъчно права върху детето, за да ти създава големи проблеми. Ако пък не си поглежда детето, пак ще е зле, защото отново ще зависите от него за паспорти, документи и т.н. Ако решиш да се местите в чужбина, вероятно няма да ти се получи. Освен това ако заведеш дело, ще ти трябва сериозен адвокат, а това гълта пари.
Съветът ми е да се разбереш с родителите си някак. Аз лично съм благодарна на моите, защото без тях нямаше да се справя, но и не съм имала проблеми с тях.

Общи условия

Активация на акаунт