Баща ми е комарджия и проблемите му застигнаха и мен

  • 13 244
  • 60
  •   1
Отговори
  • Мнения: 258
Здравейте, искам да споделя накратко историята, ако можете нещо да ме посъветвате от опит. Баща ми е хазартно зависим. С майка ми са разделени от доста отдавна, над 15 години и той живееше с баба ми. Тя почина преди 5 години и при баща ми се нанесе една жена. В неделя вечерта получих обаждане от негов приятел, че утре рано сутринта ще се сключва сделка за продажба на жилището, защото баща ми е потънал в дългове. С майка ми отидохме на другия ден и осуетихме сделката. Ако апартамента се беше продал баща и до месеци оставаше буквално на улицата. Задавам му въпроси за бъдещето му, но той се държи неадекватно. Смао повтаря, че има да плаща вноски. Има 4 кредита от лихвали и един към банка. Взех му личната карта, взех му документите на жилището, взех му и дебитната карта, по която получава пенсия. Той е вече на възраст и банката е отказала да му даде друг кредит за рефинансиране.
Аз съм с много нисък доход в момента, студентка съм... Как да "обезвредя" родителя си? Всичко е съврзано с ужасно много пари и чак сега си давам сметка, че неговите проблеми ще стигнат до мен. Ще задействам процедура по прехвърляне на жилището на мое име, но и това са такива суми, които за мен са непосилни в момента. Друг е въпросът, че и самият имот вероятно има задължения за вода и парно. В момента баща ми живее в много лоши условия, спрян му е дори токът. Всичко е точно като на филм. Сякаш живея в съдби на кръстопът, но там има хепиенд накрая (доколкото знам). Днес ми се обади да си иска личната карта, за да си търси нов заем да си плаща вноските. Смятам да му дам копие от картата, макар че знам, че нямам право да му я задържам, въпреки че съм му дъщеря. Не знам как да постъпя. Подозирам, че е станал жертва на измамници, които искаха да откупят апартамента му на безценница и те едва ли ще го оставят така лесно да се откаже. Той е човек на когото лесно може да се въздейства, наивен е и прави постоянно глупости. Затова и го бях оставила да си се оправя както може, но не мога да приема мисълта, че баща ми ще заживее на улицата. Жената, с която живее не работи, той я издържа. Въпреки, че не знам какъв е този живот...
В края на седмицата ми предстои да замина на предварително платено пътуване и като цяло моят живот остава сякаш на заден план. А аз също имам планове за себе си и живота си, на мен също ми трябват пари, за да се реализирам като специалист, за обучението ми и т.н. Не съм вярвала, че ще го кажа, но добре че нямам деца... Яд ме е на всичко... Майка ми също оправя нейни си плащания и не може да ми помогне финансово.

Последна редакция: вт, 12 юли 2016, 12:43 от voyageur

# 1
  • Мнения: 460
Съжалявам, че си попаднала в такава ситуация, но съветите, които мога да ти дам е да отидеш да се консултираш с нотариус, и да се откажеш от наследство, защото след някоя годинка ще си с хиляди заеми и с недостатъчни доходи.
Второто е да оставиш баща си и да не си тровиш живота, той е голям човек. Или го заведи на лечение, или ако не иска да прави каквото реши. Няма ли тоя човек други живи роднини. Ти си млада, градиш бъдеще сега, не ти е времето да се затормозяваш с това.

# 2
  • София
  • Мнения: 11 471
Ок, на колко си години?

# 3
  • София
  • Мнения: 3 706
Има един вариант, но той е много натоварващ за теб-както вече си взела личната карта на баща ти да продължиш в този дух. Да продадеш апартамента за възможно най-изгодна цена, да му погасиш кредитите и с остатъка, ако има такъв да се разпореждаш ти, като имаш грижата и за отглеждането на баща ти.

# 4
  • София
  • Мнения: 11 471
А като му продаде тя апартамента, бащата ще заживее в ..... ?

# 5
  • Мнения: 25 600
А апартаментът чия собственост е? Бащата единствен собственик ли е, или има съсобственици?

# 6
  • Мнения: 2 681
Ти сега за имотчето ли се притесняваш или за човека?
И като му вземеш личната карта и други документи - той ще си извади дубликати  без проблеми.
Като е решил да продава - пак ще го направи.
Почти не сте живели заедно,  според написаното. Човека е пропадняк за мене.
Зарежи го и си гледай живота. Не си заслужава да се набъркваш в схемите му.
А има и нещо друго - тази зависимост е до гроб.
Да беше женкар - друго щеше да е.
Отказ от наследство при жив човек няма как да се направи.
Започнеш ли да се мъчиш да му оправяш бакиите - ще те завлече. А и тези, които са му дали пари ще те дърпат тебе.
Заслужава ли си цялата работа?

# 7
  • София
  • Мнения: 11 484
Не звучи като да се притеснява за имотчето.
И как да го зареже и да си гледа живота, баща ѝ е все пак.
Не знам какъв съвет да дам. На първо време този човек трябва да се лекува от зависимостта си. След това малко по малко да се оправят задълженията му, къде с неговата пенсия, къде с твоя помощ. Но на първо място трябва да спре хазарта.

# 8
  • Мнения: 2 600
Не звучи като да се притеснява за имотчето.
И как да го зареже и да си гледа живота, баща ѝ е все пак.
Не знам какъв съвет да дам. На първо време този човек трябва да се лекува от зависимостта си. След това малко по малко да се оправят задълженията му, къде с неговата пенсия, къде с твоя помощ. Но на първо място трябва да спре хазарта.
Всичко това е невъзможно. Такива като теб вредят, като заблуждават, че подобно нещо има оправяне. Няма. Емоционалната зависимост към подобни удавници само завлича към дъното, а разни зяпачи само подкокоросват "ама как, той/тя ти е баща, майка, съпруг, съпруга, брат  и т.н. , длъжен си"...

# 9
  • София
  • Мнения: 11 484
Не съм казала, че е длъжна. Не съм зяпач, писал в темата за да навреди. И какво значи невъзможно. Има хора, които са излезли от калта. Твоят съвет за справяне със ситуацията какъв е, незяпачке?

# 10
  • Мнения: 2 600
Не съм казала, че е длъжна. Не съм зяпач, писал в темата за да навреди. И какво значи невъзможно. Има хора, които са излезли от калта. Твоят съвет за справяне със ситуацията какъв е, незяпачке?
Да се откаже от апартамента и наследството, щото иначе ще плаща дългове до умиране. В България няма фалит на частни лица, така че срещу набълбукване с кредити и заеми няма никакво решение.
Както вече написаха по-горе и както се пише във всяка "хазартна" тема - или бягаш, или се давиш.

# 11
  • Мнения: 2 553
Да се откаже от апартамента и наследството, щото иначе ще плаща дългове до умиране. В България няма фалит на частни лица, така че срещу набълбукване с кредити и заеми няма никакво решение.
Както вече написаха по-горе и както се пише във всяка "хазартна" тема - или бягаш, или се давиш.

+100!  Peace

# 12
  • Мнения: 2 681
според мене няма как да се откаже от наследство - човека още е жив.
Може апартамента/ако не е запориран/ още сега да сключат сделка с бащата покупко-продажба.
Но да се консултира с адвокат - дали някой няма да оспорва.
Изобщо си трябва посещение при адвокат зад а види как да се предпази.

# 13
  • Мнения: 2 553
Има как да се откаже - има си процедура за тая работа.

Едит: Права си, грешката е моя:

http://srs.justice.bg/srs/119-%D0%9A%D0%B0%D0%BA%20%D1%81%D0%B5% … D1%82%D0%B2%D0%BE

# 14
  • Мнения: 2 887
Не е редно, дори не е законно да задържите лични документи и банк. карти на когото и да било, дори да ви е баща. Още повече, че не е проблем да си направи нова л.к.
Седнете с баща си, прегледайте всички документи и вижте на каква сума възлизат задълженията. С приоритет е банковият кредит, заемите от лихвари - те са друга тема, за съжаление. Зависи къде се намира апартаментът, площ и т.н., оттам и приблизителната пазарна цена. Обмислете възможно ли е спешно да бъде продаден, да изплатите задълженията и дали ще остане нещо, за да купите гарсониера например за баща ви. Поговорете директно с него и с жената, с която живее, докога смята тя да е на негова издръжка - работа, евентуално пенсия или?
Н е е вариант да прехвърлите с9обствеността на апартамента на вас - до пет години сделката може да бъде развалена, като това допълнително ще ви натовари със съд. такси и разноски. Счита се (и си е така!), че е фиктивна сделка, която цели да увреди кредиторите. Това е т. нар. Павлов иск. От наследство може да се откажете едва след смъртта на баща ви, сега наследството не е открито.
Това е мое мнение, дано да съм ви полезна.

Общи условия

Активация на акаунт