Етажна собственост 3 - ЗУЕС не е по желание, но "со кротце, со благо" помага

  • 75 667
  • 786
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 13 206
Сега... ще поясня за какво става дума  Wink Принципно няма врата дето да не може да бъде отоврена и премината.
Това, което ще напиша не мога да докажа, но сме достатъчно интелигентни да се сещаме за какво иде реч.
Едно комшийче се занимава с разни незаконни неща. Редовно събира съмнителни типове, които просто влизат във входа и излизат после. Какво правят, къде ходят, само се досещаме. А пък и фантазиите ни вече раждат какви ли не сценарии относно общите помещения, основно в мазето.
Начинът на влизане е или чрез повреждане на автомата, бравата и после оставане на вратата така, че езика на бравата да не влиза, или чрез звънене по домофоните. Често отваря самия младеж, но и често отварят комшии. Или не ги интересува, или са тъпи просто, нооо натискат бутона и отварят. Случвало се е да звънят на младежа, него да го няма, но да настояват аз да задържа вратата и да влязат.
st. Dobri, за нашите чипове искат по 3 лв на брой. Ей сега ще разгледам линка  Hug

Ето това ни накара да се решим да чипираме вратата. Смятаме, че ще е по-труден достъпа. Не искаме да се отваря от домофоните пак по горните причини. Който осигурява достъп да бъде така добър да слезе и да отвори. Да видим дали младежът ще иска да го засичат как отваря на криминалния контингент. Чипове няма да има голяма файда да извади, щото ще влиза в разход.
Отделно, че имаме комшии дето не си плащат за асансьора. На тях ще им се спира достъпа до него. Аз съм на 1 етаж и не се вълнувам от това, но който не плаща няма да ползва (вкл. аз  Laughing)

Честно казано не виждам как да се справим с проблема. Да се разправям с криминалчето не върви и файда няма да има. Притеснявам се, че детето ми се прибира само и нямам желание да се засича във входа с тия типове.

# 61
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Ваче, аз съм от обратната страна, тези дни много го мисля... Сложихме чип на вратата + камери, за което бях съгласна, защото много се трошеше и се оставяха или разпиляваха нарочно боклуци. И сега се случва, но по-рядко. Обаче домофоните не работят и е много неприятно да трябва да слизаш всеки път, особено с бебе или най-малкото ако излизаш от банята и си по хавлия. Не дай си Боже да трябва да викнеш линейка, полиция, пожарна...
Искат и чип на асансьора да сложат, за това вече съм твърдо против, обаче хората си гледат само от тяхната гледна точка.
Примерно вчера една съседка отвори вратата на някакви непознати майстори, а после почна да ми развива теории как трябва да има чип на асансьора, защото много се краде и т.н. А майстори ли са наистина и къде отиват - няма как да знае и не се поинтересува. На въпроса ми, ако повика линейка и няма как да слезе до долу да им отвори, отговори, че имала добри съседи, които да й помогнат. Е да, браво на нея, а другите кучета ги яли.

Относно безопасността на децата - те така или иначе ще засичат неприятните елементи във или пред блока. Ако само се разминават във входа, мога да го преглътна. Мен ме притеснява повече, ако всичко се заключва, типовете пак ще искат някой да им отключи, така че детето или ще им отвори, или, ако се заинати, може да му бият два шамара или кой знае какво, само и само да влязат.  Confused
Същото се отнася и за съседите, които не си плащат таксата - влизат в асансьора и молят някой да им натисне етажа. Някой ще им откаже ли или ще ги пита дали са си плащали тоя месец? А с този манталитет да не си плащат, едва ли ще ги е срам да сплашат някое дете да ги качи...

# 62
  • Мнения: 106
Има разлика, обаче аз не виждам решение на поставения проблем и в двата случая.

Всъщност в нашия блок имаме същия проблем. С чиповете не можахме да решим проблема, обаче силно затруднихме прехвърчащите елементи по следния начин - сложихме чипове на входната врата и асансьорите, а вратата към стълбището я заключихме.

И сега, когато такъв елемент виси пред входната врата и чака да бъде пуснат там от някой излизащ, пред него се изправя следващото препятствие - асансьора и заключената врата за стълбището. Т.е. влизайки през входната врата, получаваш достъп само до първи етаж, което не му върши работа. След това неидентифицираният обект трябва да виси в асансьора, докато някой го извика. А това е проблем, защото през цялото това време бие на очи (неидентифицираните не обичат да бият на очи). Така двойната преграда намали трафика, но не го изключи напълно. Напр., когато някой с чип влиза, той се шмугва с него - малко са хората, които биха попитали какъв е и що прави там (аз питам, да питат още 2-3ма, не повече). Тогава пътят навътре и нагоре е отворен. Обаче е затворен пътят навън - заключената врата на стълбите и асансьорът с чиповете. Така че, както казах, тия препятствия намалиха трафика, но не го спряха напълно.
Със сигурност обаче вече не се срещам със спящи скитници между етажите, каквото явление беше често преди това.

# 63
  • Мнения: 106
...съседите, които не си плащат таксата - влизат в асансьора и молят някой да им натисне етажа. Някой ще им откаже ли или ще ги пита дали са си плащали тоя месец? А с този манталитет да не си плащат, едва ли ще ги е срам да сплашат някое дете да ги качи...
Да се разчита на това е доста съмнително. Не е изключено, обаче си мисля, че някой трябва да е наистина на дъното, за да няма 2-3 лева за такса на месец и да виси като сопол да пътува "на стоп" с асансьора.

Аргументът за линейката обаче е валиден.
Валиден е и аргументът за поставяне на призовки на вратата ти (нещо, което пък мен ме засяга, защото воювам с темерута топлофикация).
Но някъде трябва да се тегли чертата на компромиса. Пълно щастие няма.

# 64
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
При нас за радост се излиза с копче. При пожар/ земетресение последно ще мислиш за чипове и как да се измъкнеш от проклетия блок.

Наистина, няма пълно щастие. Аз лично бих предпочела да платя за някого, отколкото да вземе да умре, защото доктор не е успял да влезе в крепостта. В нашия блок има доста възрастни хора.

# 65
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 084
може да звучи наивно, но и аз си мисля за по-възрастните, за тези, които са трудно подвижни и/или имат малки деца и не могат да ги оставят за да слизат да отварят врати.

за мен отварянето от домофона не трябва да се маха, това е изключително затрудняващо за хората, които изброих по-горе, а никой не е застрахован, че няма да попадне в такава категория.

не знам дали съм го казвала

Скрит текст:
в стария блок първия етаж е отказвал да плаща (първи над партера, където е първата спирка на асансьора). казвали, че не им е проблем да се качат един етаж.
за период от няколко години мъжът единия апартамент се обездвижи и след серия операции можеше да слиза долу само подпрян на жена си или синовете си; в другия човек пострада по време на работа и куцаше тежко; от третия апартамент нямаха проблем, но там пък се ожениха младите  Wink
та решиха целия етаж да си плаща и да ползва.

# 66
  • София
  • Мнения: 13 206
Единствено доводът за линейката е ОК според мен. Много съм съгласна точно с това, че тази система ще намали трафика на елемените. Разбира се, наивно е да се смята, че ще го спре напълно.
Ще помислим за домофона, но според мен се обезмисля цялата работа така... Тогава ще ни питат комшиите за какво да им чиповете като така или иначе си имат ключове. Все едно е. Тогава е по-добре вместо чипове да се сложи видеонаблюдение. Вие сега направо ме хвърлихте в чуденка... Crazy hahaha

# 67
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Според мен видеонаблюдението е супер. При нас елементите и преди се знаеха от по-старите обитатели, но ги прикриваха. Откакто има камери е с поне 70% по-чисто, а таблото, което поставиха от фирмата-домоуправител се задържа вече няколко месеца здраво, преди камерите имаше табло за около 3 дни, преди да бъде откъртено с все мазилката.  Twisted Evil Предполагам, че сега като се следи кои правят мизерии, се взимат и мерки срещу тях.

# 68
  • София
  • Мнения: 13 206
Ако предложа видеонаблюдение ще ме изселят бре!  Mr. Green Въпреки, че моя мъж каза, че не било кой знае колко скъпо. И без това съм навита да монтирам камери на моя си балкон  Wink

# 69
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 827
Знам, че е коментирано в темата, но не ми се връща назад. Бихте ли споделили по колко плащат за ползване на междуетажни помещения, обща маза и помещение до входната врата на блока хората, които ги ползват.
Предварително ви благодаря.
П.С. Да уточня, че става въпрос за най-обикновен панелен блок 7-етажен.

# 70
  • София
  • Мнения: 13 206
Знам, че е коментирано в темата, но не ми се връща назад. Бихте ли споделили по колко плащат за ползване на междуетажни помещения, обща маза и помещение до входната врата на блока хората, които ги ползват.
Предварително ви благодаря.
П.С. Да уточня, че става въпрос за най-обикновен панелен блок 7-етажен.
Ние плащаме 20 лв за помещение долу до входната врата. То е да кажем не повече от 5-6 квадрата.

# 71
  • Sofia
  • Мнения: 26 431
И ние имаме помещение,което от години не се ползва.Един обущар искаше да го наеме за 40лв.,но им се видя малко и му отказаха,а и тези над помещението мрънкаха,че щяли да мирише на лепило и  да има шум...

# 72
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 827
Знам, че е коментирано в темата, но не ми се връща назад. Бихте ли споделили по колко плащат за ползване на междуетажни помещения, обща маза и помещение до входната врата на блока хората, които ги ползват.
Предварително ви благодаря.
П.С. Да уточня, че става въпрос за най-обикновен панелен блок 7-етажен.
Ние плащаме 20 лв за помещение долу до входната врата. То е да кажем не повече от 5-6 квадрата.
При нас за това пространство до входа плащат 4 лв., за малките междуетажни помещения 2 лв. и за общата маза, която е преустроена на парно за първи етаж - 4 лв.  newsm78

# 73
  • София
  • Мнения: 13 206
При нас за това пространство до входа плащат 4 лв., за малките междуетажни помещения 2 лв. и за общата маза, която е преустроена на парно за първи етаж - 4 лв.  newsm78

Ама това за кв. метър, нали?

# 74
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 827
Не, не на кв. м., а специално за тези помещения. Междуетажните помещения по 2 лв.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт