Има ли смисъл да правим добро на хората?

  • 8 928
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 340
Ако очаквате "благодарност" или "признателност" или каквото и да е от този, на когото сте направили добро - по-добре не правете нищо. Не се заблуждавайте - така не правите добро, а търгувате с услугите си и очаквате да бъдат "заплатени".

Точно на същото мнение съм.
Разбира се, че има смисъл и винаги ще има.

# 16
  • Мнения: 2 237
И сигурно пак би ги спасил.
Или си такъв човек, или не си.

Винаги има смисъл да се прави добро. А да спасиш единайсет живота е героизъм! Жалко, че спасените не са го изпратили. Сигурно не са знаели за погребението, не мога да повярвам, че е нарочно.

# 17
  • Мнения: 148
Violenzaa, то аз не виждам никакъв друг смисъл да съществуваме на тоя свят. Само си представете какво би било никой да не помагаше на никого за нищо, като тая представа включва и на вас никога да не ви помагат. А аз не познавам човек, който не е имал нужда от помощ (ако стана прекалено философстваща, мога даже да кажа, че да нахраниш бебето си също е помощ, нали?)

# 18
  • Мнения: 3 371
Коментираме конкретния случай или изобщо има ли смисъл?

Аз смятам, че няма смисъл, по простата причина, че хората имаме тотално различна интерпретация що е то добро. Колкото пъти съм се опитвала да направя/по моите представи / добро, толкова пъти е излязло , хайде, да не е зло, но не и  добро и съм отнасяла критики. Вече и през ума ми не минава да помогна някому, или да сторя добро.

# 19
  • близо до Кресненското дефиле
  • Мнения: 961
Коментираме конкретния случай или изобщо има ли смисъл?

Аз смятам, че няма смисъл, по простата причина, че хората имаме тотално различна интерпретация що е то добро. Колкото пъти съм се опитвала да направя/по моите представи / добро, толкова пъти е излязло , хайде, да не е зло, но не и  добро и съм отнасяла критики. Вече и през ума ми не минава да помогна някому, или да сторя добро.
Жалко, много жалко! Confused

# 20
  • Мнения: 12 473
Аз вярвам в доброто. И че това и смисълът на живота.
Но не да натрапвам добрините си някому и без да очаквам замяна/похвала и тн.

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 1 200
Ако гледаме и търсим смисъла от извършената добрина -  не, но обикновено тя идва отвътре даром и не чака нищо.

# 22
  • Мнения: 3 121
Коментираме конкретния случай или изобщо има ли смисъл?

Аз смятам, че няма смисъл, по простата причина, че хората имаме тотално различна интерпретация що е то добро. Колкото пъти съм се опитвала да направя/по моите представи / добро, толкова пъти е излязло , хайде, да не е зло, но не и  добро и съм отнасяла критики. Вече и през ума ми не минава да помогна някому, или да сторя добро.
може ли пример, моля.

# 23
  • Мнения: X
Доброто за мен е нещо, което извършваш спонтанно. А не да седиш и да мислиш "чакай да видим днес, каква добрина ще извърша". Нещо, което правиш на мига, когато видиш, че човек се нуждае от помощ.

# 24
  • Мнения: 5 903
Доброто за мен е нещо, което извършваш спонтанно.
... и после забравяш за него, защото имаш още толкова неща, за които да мислиш.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 217
Някъде четох една мисъл: Правещият добро трябва да мълчи. Нека говори онзи, на когото е направено това добро....
Дори без да е религиозен един човек, съвсем ясно усеща, че парадирането доста ограбва доброто дело...
Що се отнася до това дали е подобаващо оценено....ами в този свят няма как да се очакват само благодарствени реакции... Просто е така...

# 26
  • Мнения: 2 204
Коментираме конкретния случай или изобщо има ли смисъл?
Въпросния случай е много показателен и затова го дадох за пример.
Помагал си на хората да излязат от катастрофиралия автобус - после те обвиняват че си слязъл долу да им пребъркваш джобовете.
Бил си честен и си казал че началника на полицията е бил пият като кирка - после теб те уволняват от работата ти, а пияния шеф на полицията нищо не му се случва.
Спасяваш 11 човешки живота - никой от тях после не се сеща за теб, че си негов спасител.
Ей такива работи...

# 27
  • Мнения: 54 413
Доброто за мен е нещо, което извършваш спонтанно.
... и после забравяш за него, защото имаш още толкова неща, за които да мислиш.

Не помня точния израз, но беше нещо от рода, че добрите хора не помнят на кого са направили добро, но помнят кой им е направил добро. Peace

# 28
  • Мнения: X
Въпросния случай е много показателен и затова го дадох за пример.
Помагал си на хората да излязат от катастрофиралия автобус - после те обвиняват че си слязъл долу да им пребъркваш джобовете.
Бил си честен и си казал че началника на полицията е бил пият като кирка - после теб те уволняват от работата ти, а пияния шеф на полицията нищо не му се случва.
Спасяваш 11 човешки живота - никой от тях после не се сеща за теб, че си негов спасител.
Ей такива работи...

Имаме само едната страна на историята. За мен тя не е достатъчна. Колкото до спасените хора може да не са знаели, че е починал, може някои да нямат възможност да дойдат - финансова, професионална, да са в  чужбина, може още да преживяват случилото се и да не искат да се връщат дори мислено. Някои може и междувременно да са починали. Не ми допадат такива статии, основани на чисти емоции и нула факти. Някой казал, някой нещо си помислил, ама кой, защо, кога...

Доброто не се прави за слава, за благодарност, за придобивки, просто идва отвътре. Има смисъл за извършилия го и не се омаловажава от неблагодарност и хули. Който си търси оправдания да не прави добрини - ще си ги намери в тази статия. Останалите мълчаливо ще продължат да си действат.

# 29
  • София
  • Мнения: 12 374
Коментираме конкретния случай или изобщо има ли смисъл?

Аз смятам, че няма смисъл, по простата причина, че хората имаме тотално различна интерпретация що е то добро. Колкото пъти съм се опитвала да направя/по моите представи / добро, толкова пъти е излязло , хайде, да не е зло, но не и  добро и съм отнасяла критики. Вече и през ума ми не минава да помогна някому, или да сторя добро.
може ли пример, моля.
Е как пък да е толкова различна. Пресен пример: хората, които събраха неща за Мустафа, момченцето изоставено от майка си и болно от рак, със сигурност са имали много ясна представа за доброто, което трябва да се направи. Ясна и обща. И надали някой от тях очаква детето лично да дойде и да им благодари за стореното..просто са се отзовали, и то не малко хора. Което е чудесно.

Общи условия

Активация на акаунт