Кое е престижно и за какво ни е?

  • 100 494
  • 1 684
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 12 103
От години гледам и тук, и на живо, едно постоянно драпане за престиж, за победа в сравнението с останалите. Донякъде е естествено, но у нас малко прекрачва границите, заради постоянно разместване на социалните пластове. Даже е до такава степен, че вече не ми е ясно кое е престижно наистина и защо ни е да драпаме към него. (Слагам се в това число, защото и аз съм го правила някога, а и не съм тук да обиждам като се цепя от групата)

Та простичък въпрос, кое е престижно за вас – слава, пари, знания, да си от град, да си от село, да си в чужбина, да си семеен, да си сам и много желан...
И втори въпрос: и какво от това. Т.е. какво ако след цялото драпане успеем да убедим всички, че сме престижни.? За какво е цялата борба?

ПП И разбира се, че темата е провокирана от Мамасита и нейните  боеве на градското срещу селското, в които влязоха даже снимките на лютеница в Инстаграм.

# 1
  • Мнения: 25 610

И втори въпрос: и какво от това. Т.е. какво ако след цялото драпане успеем да убедим всички, че сме престижни.? За какво е цялата борба?


Чесане на егото, разбира се, какво друго?
Колкото по-настъпано, толкова по-голяма нужда от почесване.  Laughing

# 2
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Не съм се питала какво е "престижно".
Простичко казано в тълковния речник за "престиж":
Цитат
м., само ед. Добро име, авторитет.
И синоними:
Цитат
(същ.) влияние, авторитет, тежест, достойнство, почит, уважение, обаяние
(същ.) доверие, добро име

И да допълня с:

Цитат
Origin
Mid 17th century (in the sense ‘illusion, conjuring trick’): from French, literally illusion, glamour, from late Latin praestigium illusion, from Latin praestigiae (plural) conjuring tricks. The transference of meaning occurred by way of the sense ‘dazzling influence, glamour’, at first depreciatory.

# 3
  • Мнения: 4 008
За мен е престижно човек да е самодостатъчен и във всеки един момент да може сам да се справя с даден проблем, без да трябва да моли/чака/надява някой да му помогне за разрешаването на проблема.
Няма "и какво от това" - за всеки е престижно различно, не можеш да ги убедиш, че си престижен, след като за единия престижно е едно, а за другия друго. Примерно за ходещите столични силиконки е престижно да си правил операция при еди си кой доктор. За момиче от малко градче, да речем, е престижно да влезе в университет. Двете ще се гледат тъпо и няма да разберат, че се опитват да покажат престиж една на друга, а само ще си се смеят и подиграват. Общо взето това се случва и тук из форума - всеки се опитва да се докаже над другите, но не разбира, че за другите не е задължително да е важно същото нещо в живота.

# 4
  • Мнения: 14 489

Та простичък въпрос, кое е престижно за вас – слава, пари, знания, да си от град, да си от село, да си в чужбина, да си семеен, да си сам и много желан...
И втори въпрос: и какво от това. Т.е. какво ако след цялото драпане успеем да убедим всички, че сме престижни.? За какво е цялата борба?


България е малка страна, натъпкани сме като сардели, все някой ти наднича през терасата. За това е престижът - за хората.

Аз имах някои представи за престиж, които обаче поизбледняха с годините тъй като животът стана твърде променлив. Simple Smile

# 5
  • Мнения: 340
Виж сега...в мнооого едър мащаб нищо няма значение. Каква е разликата дали ще си метач, стругар, инженер, президент, дали ще имаш 3 деца или ще живееш бохемски цял живот, сам, или ще се въргаляш под мостовете...
Всичко е просто в главите ни, наложени стереотипи, изградени коловози по които се движи масата, табута и така...
Всяко "нещо" е равностойно на другото, то е различно само в главите ни. Придаваме смисъл и тежест на неща, които реално сами по себе си нямат такъв Wink

# 6
  • Мнения: 2 718
хммм, определението "престижно" е подчинено на твърде много външни, независими от мен фактори, както и на твърде колебливата и изменчива "обществена оценка" . Не е категория, с която бих боравила като цяло- твърде неустойчива и променлива е. Предпочитам категориите "полезно" - за мен и изобщо. както и "харесва ми" - на мен лично, в поведението си. Използвам определението "престижно" за избор на определени услуги предоставяни от институции - най-вече в образованието, но не в смисъл "за детето ми ще е престижно да учи еди-къде си", а "това училище е считано за престижно-ерго голяма конкуренция-ерго подбрана среда". За себе си не считам, че принадлежност към среда, наличие на определено образование или произход може да бъде източник на личен престиж, но за мен по принцип общественото мнение за личността ми е без абсолютно никакво значение. Личният престиж, който човек има в обществото е твърде субективна оценъчна категория, за да ме интересува- имам си лично мнение за хората, които ме интересуват и то не се влияе от "обществения престиж"

# 7
  • София
  • Мнения: 12 103
Виж сега...в мнооого едър мащаб нищо няма значение. Каква е разликата дали ще си метач, стругар, инженер, президент, дали ще имаш 3 деца или ще живееш бохемски цял живот, сам...
Всичко е просто в главите ни, наложени стереотипи, табута и така...
Всяко "нещо" е равностойно на другото, то е различно само в главите ни. Придаваме смисъл и тежест на неща, които реално сами по себе си нямат такъв Wink
Социалният престиж си съществува и носи блага на престижния, не е измислица. Едно, че както каза Сийка е почесване на егото, но отвъд това следват и реални блага ако престижът е реален. У нас обаче ми е напълно неясно кое е престижно и има ли нещо отвъд чесането на его като ползи. Струва ми се, че не само на мен, затова и питам. И тук, и в публичното, виждам основно хора, които се излагат, когато решат да са престижни с нещо.

За мен е престижно, че нашата съфорумка Василиса Умница е номинирана за Малкия Нобел за детска литература. За други тук е било престижно да имат диаманти и прибор за омар. За трети, чета, е престижно баба им да ги е хранила с воловани, а не с мусака.



Лоана, много ти благодаря.  Laughing

# 8
  • София
  • Мнения: 38 489
В моята глава в момента ми се иска един университет като работодател в СВто.
Ама май няма да стане.
Това е. Иначе не ми дреме ... почти.
Илюзия за блясък...

# 9
  • Мнения: 736
За мен е престижно човек да е самодостатъчен и във всеки един момент да може сам да се справя с даден проблем, без да трябва да моли/чака/надява някой да му помогне за разрешаването на проблема.


За мен също!
Но го проявявам най-често в работата си, бия се на бързея, че всичко мога сама, образовам се, квалифицирам се и да, успявам без другите. Ама като се прибера вечер късно у дома към 21-22ч. и затворя врата след себе си и виждам колко не съм погледнала себе си, разбирам, че погубвам себе си по този начин заради авторитета ми, заради доброто име, доверието което създавам и голямата финансовата облага и независимост.

А, това за лютеницата за мен е голям престиж, така да го кажа, чужденците от големите градове адски ни се възхищават на селския живот, работя в транспортна фирма и често ми се налага да изпращам по камионите лютеници, вина, ракии, туршии и домашен мед  Heart Eyes Е, честно, просто можете да си представите тези хора колко им се наслаждават. Имам един колега от Берлин, които всяка година идва в БГ и иска да го заведа в с. Лещен да яде св.мръвки с лук, мазни пържени картофи и 2 лъжици домашна лютеница с препечен хляб, намазан с масло и чесън.  Mr. Green

# 10
  • Мнения: 2 237
На мен винаги ми е малко трудно с думата "престиж". Мога да я погледна като синоним на "статус в обществото", но ми звучи по същия начин еднакво добре като нещо, което за мен е особено важно и бих се гордяла с него.

Най-общо казано и невлизащо в конфликт с двата синонима горе е моят поглед върху свободата. Няма за мен по-престижно/ хубаво/ желано нещо от това да си свободен: да можеш да взимаш решения както си пожелаеш; да променяш неща, когато си искаш; да можеш да кажеш, което си искаш...

# 11
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Много полярни са определенията. От "добро име" до "гламур".
Има традиоционни култури, изградени върху концепцията за
"доброто име" и просъществували дълго време. За изградени-
те върху "гламура" - няма извадка и едва ли ще има  Laughing Се-
гашният експеримент - може ли лайфстайлът да създаде жи-
знеустойчива човешка популация - засега не дава обещава-
щи резултати. Та, кое е престижно? Признавам си - не знам  Laughing

# 12
  • Мнения: 14 654
Престижно е всяко нещо, за което половината хора ще ти кажат "браво!", а другата половина ще ти завиждат злобно. Ето това е.
Има смисъл от някакъв престиж, само ако ще ти донесе и повече свобода. Ако си чорбаджия ще си по-свободен, отколкото ако си слуга. Но ако ти е писано цял живот да си слуга, впрегнат да оре от 8 до 17, дори да произхождаш от стар чорбаджийски род, няма ти е от голяма полза.

# 13
  • София
  • Мнения: 12 103

Има смисъл от някакъв престиж, само ако ще ти донесе и повече свобода.
И аз така си мисля, но пък ако с престижа върви слава става обратното. Известността е затвор.

Пък нали у нас все се говори, че нямаме авторитети. Кое единодушно е престижно? То реално ако няма единодушие няма и престиж, има някакви локални фантазии тип едноокия в страната на слепците.

# 14
  • Мнения: 30 802
Никога не съм писала за боеве между градското и селското.

Само за съзнателното срещу несъзнателното.

Общи условия

Активация на акаунт