Първите седмици на бебето вкъщи

  • 16 307
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
За температурата - нашият педиатър препоръчваше 18-19 градуса, но за мен това си е кучи студ. Не толкова, че на бебетата ще им е студено, но аз не мога да вирея на такава температура. За това поддържах 21-22 градуса. Хубаво е през нощта да е 1-2 градуса по-малко. За обличането - пак педиатърът беше казал следното правило:
под 18 градуса - на 3 ката;
от 18 до 25 градуса - на 2 ката;
от 25 до 30 гр. - 1 кат
над 30 гр. - само по памперс;
Като спи горното + тънко одеалце. Спазвала съм го и не съм имала проблеми.
За къпането - докато падне пъпчето съм ги къпала на мивката под течаща вода, след това във ваничка.
Не сме имали някакви особени проблеми първите дни, освен коликите, които започнаха от първия ден.  ooooh! Най-важното е да не се шашкате. Нищо сложно няма в гледането на бебе, важното е да не се плашите и да не се глезите прекалено.

# 16
  • Мнения: 6 764
За температурата, каквато е ок, за да се чувстваш комфортно. Не е необходимо да е баня в стаята. В различните жилища, спрямо влага, начин на отопление, разположение, различни градуси носят комфорт. Вкъщи при 22 градуса беше супер.
Новороденото почти поктоянно е завито, затова няма нужда да е много топло, имай предвид, че ако е 22 градуса в стаята, под завивката ще е 24 поне.
Боди и памучно костюмче или само боди и ританки.
Водата за къпане, 37 градуса. Ако се притесняваш, пускаш термометър за вода и разбираш как е. Препоръчват под течаща вода, докато заздравее пъпчето.
Е да, но вкъщи нямаше как да стане това под мивка или душ. Затова слагах една марля върху пъпчето, хващаше я мъжа ми с коремче опряно в ръката му и с една каничка гребвах от коритото и поливах. То новороденото не се цапа, спокойно и през ден/два може да се къпе цялото, а вечер само дупето.
Както ти е удобно Wink
Всичко се учи и най-добре да слушаш интуицията си. Спокойна мама, щастливо бебе Simple Smile
Леко раждане и не се шашкай  Peace

# 17
  • Мнения: 663
Температурата вкъщи е около 22 градуса, но за къпане я увеличавам, като предварително му затоплям хавлийката, така като го извадя му е много приятно. Докато му падне пъпчето го миехме с тампони с преварена вода, а дупето на течаща вода. По-късно започнахме да взимаме вани.
Сама ще усетиш калко да я завиваш, принципно на бебетата не им работи охлаждащата система и лесно се претоплят. Въздуха е важно да не е сух, капех му в ноздрите физиологичен разтвор.
Инстинктите не ни подвеждат, довери им се.
Леко раждане! Simple Smile

# 18
  • Варна
  • Мнения: 25 241
22 градуса смятам за оптимално. Хайде моля, 16-18 градуса, кому е нужно Laughing Първо, че ще се вкочаня, много мразя да ми е студено и второ - лятото какво правим? За дрешки, завивки и подобни - съдя по себе си. С каквото ми е комфортно на мен, с това бих обличала бебето. Без да навличам, но и по тениска няма да го държа.

# 19
  • София
  • Мнения: 861
Здравейте .
Тази седмица ми предстои термина и вече чакаме бебка с голямо нетърпение ,а с очакването почват и моите дерзания относно това как ще се справим първите дни в къщи .
Имам някои притеснения като например :
На каква  температура да държим бебето , колко ката дрешки да слагам , на каква температура да го къпем , колко да го завивам нощем ,освен това чух че първите дни бебето се къпе само под течаща вода  newsm78
Адаптацията първите дни , после съм сигурна ,че няма да имам проблем но сега чета различни мнения та ми е интересно да чуя при вас как минаха първите дни в къщи .
Много спокойно минаха. Но и аз бях супер спокойна и дзен, въпреки че ми е първо бебе (раждането ме притесняваше, но периодът след него - ни най-малко). Изчетох две-три книги за бебета по време на бременността, изчетох и много мнения из форума. Подготвила се бях с основите. Каквото не знаех, бързо научих в движение.

В нас е малко над двадесет градуса обикновено Simple Smile Бебето обличам в боди с дълъг ръкав, ританки и памучен гащеризон.  Нощем спи с дебеличко пухено одеяло. През деня в шезлонга е с олекотена завивка. Мисля, че ѝ е добре - няма хрема или симптоми на претопляне, здрава е.

Моята госпожица мрази течащата вода - плаче и се разстройва под чешма или душче. Къпя я в бебешка ваничка. Имам патенце-термометър, което показва дали температурата във ваничката е в допустимите граници. Нямахме проблем с пъпчето. Козметика ползваме на Мустела (измивен гел, бебешко олио, крем против подсичане) - и в родилното ползваха нея, така че знаех, че ѝ понася.

Сменянето на памперсите беше приключение Mr. Green Мина време, докато открием нашата марка.

# 20
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 145
Да подновя темата..... в тия жеги как обличате вкъщи/навън бебоците, каква Т подържате вкъщи и пускате ли климатици?

# 21
  • Blondeville
  • Мнения: 2 843
OrchideaBlue, вкъщи е или само по боди с къс ръкав/без ръкав, или по късо ромпърче, без чорапки. Не ползваме климатик и вътре е между 24-26 градуса през деня. Нощем спим на отворен прозорец.

# 22
  • Мнения: 573
Мразя студа и не бих държала хладно (22 градуса си е хладно, по моите разбирания, 17 си е студ). Ако не ми е комфортно да ходя гола или макс по тениска, значи трябва да стопля. Не мисля, че се е отразило негативно по някакъв начин - не е боледувал, не е имал хрема.
За новородено - ромперче с къси ръкави и тип къс панталон и евентуално едни къси, тънки чорапи. На климатиците не съм почитател, не съм ползвала и не бих. Миналата година си оцеляхме спокойно на 40+ в Русе. През нощта на отворен прозорец, стига да имате мрежа, да не влизат разни насекоми (миналата година имахме, сега сме на друго място и нямаме и се задушавам леко). Иначе вкъщи откакто се роди поддържах поне 27-28 (беше зима като се роди), лятото се изпържихме от жега. И въпреки това не ми се е разболявал вече две зими, при положение, че всеки ден бяхме навън (гушнати на топло в ергораница).

# 23
  • Мнения: 46 516
Това, което гледате са Т за зимата.
Лятото трябва да няма над 10 градуса разлика м/у вътре и вън. Т.е. ако навън е 35, вътре около 25. Като имайте предвид, че има разлика м/у онова, което показва климатика и реалната Т долу. Затова мерете с термометър на около 50 см от пода.

За зимата - по принцип бях много зиморничава и болнава като дете и след това. Но като се роди детето започнах да поддържам препоръчителните Т - нощем 18-19, денем 20-21 и да чукам на глава спрях. Детето също почти не боледува, ако хване нещо го кара на крак, да чукам на глава.

# 24
  • Мнения: 6 539
27-8 градуса ми се струва ужасно много Shocked

# 25
  • Мнения: 1
За храненето знам, че трябва да се храни с кашички и да се държи по някакъв начин за да се оригне, иначе ще му се надуе корема.

# 26
  • Мнения: 545
Записвам се да следя темата че ще ми е полезна. За да не е спам да питам . Мен ме очаква ноемврийско бебе и в стаята има климатик като форма на отопление. Как се оправяте с климатиците. От лели много чувам че било мнооого лошо на климатик , но с това разполагаме. Ако вие отоплявахте с климатик как се справяхте. Имахте ли нужда от уред за влага. Притеснява ме да не е много сух въздуха. И колко често миете филтрите на климатика?

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Моите климатици са подови, просто насочих струята да не духа към кошарата. Филтри мия всяка седмица.
Не виждам какво им е лошото на климатиците. С каквото и да се отопляваш,  все ще има по нещо вредно, така че не се връзвай на роднините. Не знам къде живееш, но при нас на морето сух въздух няма, с каквото и да се топлиш, та не съм се и замисляла по въпроса.

# 28
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 145
благодаря за отговорите. Вкъщи пускам от 2 дена климатика че не се издържа вдига до 28 градуса през дена. Това за 10 то градуса разлика не го знаех , благодаря а и звучи логично.

На въпроса за климатика- моето бебче се роди януари в най-големия студ, отоплявахме се само с климатици в всички стаи , подържах 24-25 градуса и 45-50% влажност, нямахме никакви проблеми.

# 29
  • Мнения: 10 599
За храненето знам, че трябва да се храни с кашички и да се държи по някакъв начин за да се оригне, иначе ще му се надуе корема.

Кашички на новородено?!  Shocked Shocked Shocked

Общи условия

Активация на акаунт