Какви са ви впечатленията от програмата за саниране с европари?

  • 37 725
  • 296
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 1 369
Да, Община Бургас е единствената, която си е направила труда да разработи цветови гами за всеки от седемте района, .....
А, Атти в Стара Загора също е така Peace
Документацията по проекта за нашия блок, от етап техническо обследване, до избор на изпълнител и строителен надзор е качена в сайта на общината, описани са мерките, които ще се предприемат, така че, който иска може да ги следи  Grinning  

# 226
  • Мнения: 1 318
Скрит текст:
Имам въпрос към всички, които са поставяли нови дограми по програмата.
Атти, ще ти бъда благодарна, ако можеш да ми отговориш.
Разговаряла съм с хора от 3 блока. В два от тях не са платили за двустранно отваряне на прозорците (странично и горно), в третия са платили на фирмата за дограма по 20 лв. на механизъм - на ръка.
Уреден ли е някъде този въпрос?
По принцип при възлагането се изисква отваряемост минимум 1/3 от площта на дограмата. Само че това няма как да бъде спазено съвсем пунктуално. Ако прозорецът е еднокрил, трябва да е и отваряем, за да може да се почиства, значи отваряемостта му е 100%. Ако е с две крила, едното се прави отваряемо на две оси, значи отваряемост 1/2 или 50%. Ако е трикрил, отваряемо се прави средното крило, пак на две оси - ето 1/3 отваряемост. Като цяло при залагането на новата дограма се гледа поне едно крило да се отваря И на горна ос за проветрение, аз поне така ги правя, досега не е имало възражения нито от общините, нито от строителите. Само че това никъде не е регламентирано и явно се разчита на съвестта на проектанта или на вниманието на общинските служители, които проверяват проектите. Един допълнителен механизъм за горно отваряне струва около 10 лв с монтажа, цена на дребно. Ако има за подмяна 50-100 прозореца, бълха го ухапала строителя за 500-1000 лв (като знам с каква печалба работят).

Атти, благодаря ти за отговора!
Двата блока (от споменатите 3) са абсолютно еднакви, в общия случай дограмите са еднакви като размер (изключваме тези, които са правили някакви промени по фасадата преди това). В единия блок собствениците не са заплатили нищо за двустранно отваряне, в другия блок фирмата за дограма е поискала по 20 лв. на механизъм. В този блок (с допълнителното заплащане) няма нито един двустранно отварящ се прозорец, за който не е заплатено допълнително. Хората се питат защо, но не отправят въпросите си към когото трябва.

# 227
  • София
  • Мнения: 5 658
При приемането на проектите задължително се изискват подписите на Сдружението на собствениците, иначе не може да се издаде разрешение за строеж. Председателят на сдружението се подписва на всички части от проекта, по чертежи, записки и т.н. Ако е подписал, значи е съгласен с проекта, в т.ч. и отваряемостта. Възможно е да се направи промяна по време на строителството, ако гражданите се активизират и изискат допълнителна отваряемост, но и Общината да е склонна да финансира, иначе остава на добрата воля на строителя. В общините в строителен отдел има техническо лице, което се занимава със санирането и изпълнява ролята на инвеститорски надзор, към него трябва да се обръщат хората за подобни проблеми и промени.

Чудесно за Стара Загора, там не съм имала обекти досега и не знаех  Peace

# 228
  • Мнения: 1 318
Атти, много ценни коментари правиш. Благодаря ти отново!

# 229
  • Мнения: X
Атти, и аз бих искала да те попитам нещо като специалист.
Имаме осигурено финансиране, избрана фирма. През декември се проведе събрание с представителя на фирмата, като ни представиха проект, на който видяхме как ще изглежда блока. За пореден път питаха всеки присъстващ, дали желае смяна на дограми, остъкляване, записваха си. Казаха, че санирането ще стартира през март. Ние не живеем в апартамента в момента, дори не сме в града. Говорихме с домоуправителя към 20- ти март, каза ни, че май чакали да минат изборите и че трябвало наново да попълним декларации какво желаем. Попълнихме, пак същите въпроси бяха. Вече не разбирам какво се случва. Попълваме едни и същи декларации може би да пети път и нищо. Имаме една остъклена тераска, която е под въпрос, заради доста афифния материал, от който е изградена( от предишни собственици). От фирмата казаха, че ще минат пак на оглед по апартаментите, и ще видят дали има нужда да се събаря и изгражда отново. До този момент нищо не се случва.
Отклоних се от основния въпрос, но исках да попитам, след като ни представиха проект още през декември, предполагам той все още не е бил одобрен. След това какъв е редът, да се представи в общината може би, да се издава разрешително за строеж? Нормално ли е, да ни го представят през декември, а през април да няма все още никакво развитие? Дали ще трябва отново да се подписваме някъде, какво се иска от собствениците, за да стартира санирането?
Никой нищо не казва, а ние трябва да си направим планове за сезона, който вече почва и не знам кога за какво трябва да ходим да подписваме, кога се провежда финален оглед преди стартиране и т.н.

# 230
  • София
  • Мнения: 5 658
Christis, щом са ви предоставили проекта, значи би трябвало там да е заложено точно какво ще се случи с вашата тераса. Също така за да се изготви този проект, вече би трябвало да са взети предвид декларациите за остъкляване, които сте подписали СЛЕД проекта, доколкото разбирам. Значи има нещо нередно в цялата работа. Ако вече е изготвен проект, не се очаква отново да идват на оглед при вас - това би трябвало вече да се е случило и да е отразено в проекта. Проектите се одобряват в общината за 1 месец, след което се издава разрешение за строеж и след това строителят започва работа (дори понякога още докато тече процедурата по одобряване започват да се подготвят на обекта, стоварват си материали и машини, разчистват, демонтират и подобни неща).

Да уточня - проект не означава една малка цветна картинка на блока, а е цял класьор, пълен с документация, чертежи, таблици и текст, и там всеки собственик вижда отделните етажи с конкретния си апартамент, какво се зазижда или не, кои точно прозорци са предвидени за подмяна, техните размери и материал, отваряемост, посока на отваряемостта.

По принцип от собствениците се изисква да попълват две неща:
1. анкети за съществуващото състояние на дограмите - това се прави преди обследването и паспортизацията, т.н. първи етап, тоест заснемане на сградата - начертаване на всичко, както е в действителност + експертизи и оценка по всички части
2. декларации за желанията на собствениците. На този етап всеки има право да каже какво иска да му се остъкли или премахне остъкляване. Въз основа на тези декларации и на предходните екпертизи и данни се изработва Работен проект по всички части.

Този Работен проект се подписва от председателя на сдружението на собствениците и се одобрява в Общината, след това се възлага на строител да го строи. Обикновено строителят има интерес да почне да строи колкото се може по-бързо след получаване на разрешението за строеж, за да си получи и парите.

Ако не е проблем, пишете за коя община става дума, може да се окаже, че имам преки наблюдения Simple Smile

# 231
  • Мнения: X
Много благодаря, Атти, позволих си да ти пиша подробности на лични„ bouquet

# 232
  • Мнения: 221
Атти, и аз си позволих да ти пиша на лични
Благодаря за помощта!

# 233
  • Мнения: X
Здравейте, момичета. Повдигам темата, за да ви се оплача, че при нас все още няма и помен от стартиране на саниране:( Също така искам да попитам и вас докъде стигнахте, доволни ли сте от резултата?
Както писах няколко пъти тук, през декември спечелилата фирма ни събра съкооператорите, представиха ни едно листче с надраскан въху него нашия блок, питаха ни кой какво иска относно остъкляване, смяна на прозорци и т.н. и си драскаха върху листчето. Оттогава досега на няколко пъти подписваме едни и същи декларации, с едни и същи въпроси, да не би през това време някой да си е променил мнението. Декември ни казаха, че може би ще стартират през март, в края на март домоуправителят ми каза, че чакат изборите. През април, че евентуално май ще започнат. После, че говорил с фирмата, парите са одобрени, но банката не ги отпуска,проектът също чакал за одобрение, но още нищо. Аз продължавам да се чудя, как така проектът е даден за одобрение, като никой не е минавал през апартаментите на оглед както обещаха, за да уточним подробонстите. Също така никой не ни показал крайния проект, под който да се подпишем всички. Зам. кметът по сторителството заявил, че може би ще има раздвижване по нашия случай към края на май. Какво означава "раздвижване", аз не мога да разбера. Дали раздвижване по отношение на получаване на пари, на илизане на одобрение, или стартиране на самото саниране. Всеки мънка...За мен най-важното е, дали ще започнат през лятото, защото сме заети извън града, не живеем в апартамента и сега не можем да предвидим как да уредим нещата с присъствието.
Не знам дали разбрахте нещо от това, което написах( то е абсолютно неясно и за мен), но някой от вас, който има опит, счита ли че при тази ситуация, реалното стартиране ще започне скоро или не по-рано от есента? Пак уточнявам, че краен проект не сме видели, не са минавали през всеки апартамент както обещаха, имали сме една-единствена среща през декември с тях.

# 234
  • Sofia
  • Мнения: 26 478
И ние уж сме одобрени,а нищо не се прави  Crossing Arms

# 235
  • Мнения: 1 970
Банката не дава пари напред, а за свършена работа. Вероятно фирмата, с която е сключен договорът от общината не може да започне, защото търси средства, които впоследствие ще се върнат, разбира се... Но пари напред, за нищо никой, особено пък банката, не дава....

# 236
  • Мнения: X
Вероятно е така, но това са обяснили. Ту казват, че не отпускат обещаните пари, ту че документите не излизат. Защо беше нужно да обещават, че ще  започнат през март, само да ни объркват...

# 237
  • Burgas
  • Мнения: 1 584
При нас всичко вървеше добре, до преди 1месец, изведнъж спряха да работят, остана малко работа (боядисване на основите, козирките, малко довършителни работи вътре по входа, домофони и отпред плочките). Оня ден дойдоха 2-3 работника, боядисваха цял ден, но на другия пак никой, нз дали това бавене не е умишлено, може би чакат пари.

# 238
  • Мнения: 6
Здравейте! Има ли някой да каже какво се прави при положение,че дограмите а нашият етаж (ПВЦ) са с разхерметизирани стъклопакети и два от тях имат развалени механизми (от 6 прозореца 3 са разхеметизирани). Фирмата иска да ги ремонтира, аз искам да ги сменят. Ако не ги сменят, но те не искат оправдават се, че не били включени в плана. Ако те не ги сменят, аз ще си ги сменя наесен - така съм решил. Какво се случва с гаранцията ако ги сменя после? Подадох жалба дойде една лелка от общината и нищо.

Последна редакция: пн, 12 юни 2017, 17:07 от sunfck

# 239
  • Мнения: 41 247
Здравейте! Има ли някой да каже какво се прави при положение,че дограмите а нашият етаж (ПВЦ) са с разхерметизирани стъклопакети и два от тях имат развалени механизми (от 6 прозореца 3 са разхеметизирани). Фирмата иска да ги ремонтира, аз искам да ги сменят. Ако не ги сменят, но те не искат оправдават се, че не били включени в плана. Ако те не ги сменят, аз ще си ги сменя наесен - така съм решил. Какво се случва с гаранцията ако ги сменя после? Подадох жалба дойде една лелка от общината и нищо.

Нищо не се разбира - новите, доставени по проекта дограми ли имат дефект, или си имате стари, съществуващи ПВЦ дограми, и искате те да бъдат сменени?

Общи условия

Активация на акаунт