Какви са ви впечатленията от програмата за саниране с европари?

  • 37 630
  • 296
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: X
Добре, Черна Станция, извинявай ако съм била груба. Peace
Признавам, че не съм чела всичките ти мнения, но съм попадала на твои преди време, в които пак казваш нещо подобно- някои санирали сами, пък тези които чакали наготово... нещо в този стил.
Аз много добре разбирам, че на никой, който е санирал със собствени средства няма да му е приятно, ако друг санира безплатно. И на мен не би ми било приятно. Но не смятам и че хората, които са се възползвали, кандидатствали и вредили по програмата имат вина заради другите.
Както казах, със или без програмата, съм съгласна да дам колкото е необходимо, за да живеем нормално, в добри условия, да ни е чисто и обновено. Обаче едно е да живееш в кооперация на три-четири етажа, с общо-взето съвестни съседи, друго с цяло село хора, както е във високите ЕПК блокове. Ако не бяхме одобрени, все един ден щеше да падне блока и никой нямаше да си мръдне пръста. Това е положението-пенсионери, алкохолици, безработни, луди в единствения ни вход, колкото искаш.
Нямам намерение да мрънкам или да изисквам излишно. Искам само всичко да е ясно и регламентирано.
Не да ми казват "ми не знам, когато стане", и половин година да сме в неизвестност, кой къде влиза, кое кога ще се сваля и поставя.

Пролетно цвете, а би ли ми казала каква е поредността на извършване на услугите във вашия блок, който е същия като нашия?
Първо започват от покрива, или отдолу- нагоре, или от общите площадки? Доколкото виждам при други блокове от нашия тип, първо, оправят дограмата на общата площадка. На нас ни казапа срок-4 мекеца, което ми се вижда абсурдно за толкова голям и проблемен блок.

# 211
  • Мнения: 13 545
Започнаха от общите части- две бригади от 1-ви и от 8-ми етаж нагоре. Едно скеле за външна работа.
Входа беше готов за 1,5 м. Покрива предполагам, че като се оправи времето. Другите секции според мен ще са готови някога по- късно, дано да е преди Коледа.

# 212
  • Мнения: X
Благодаря ти много за информацията, Пролетно цвете.
Значи, ако почнат края на март, началото на април както обещаха, по всяка вероятност и новата година ще посрещаме със скеле пред прозорците Laughing

# 213
  • Мнения: 220
Ttuholova, настръхна ми косата от това, което пишеш, защото и ние ще започнем всеки момент. Sad
Аз също съм в 16 ет. ЕПК в Бургас.
Скрит текст:
До нас санират друг подобен и виждам, че климатиците си седят на тякои тераси и са покрити с картони или нещо такова, а работниците си санират около тях. В същото време по други апартаменти ги свалят и не мога да разбера, да не би пък да е по индивидуално изискване на всеки собственик? Примерно, един собственик на климатик да отказва да се санира под неговия климатик и да се пипа изобщо тялото, или пък другите сами да изразяват желание да се свали, за да се санира под него? Нелогично ми се вижда, но  тогава не разбирам защо някъде стоят, някъде не.
Също, ако криматикът е в гаранция, какво се случва като се пипа от други хора? Ами ако докато го свалят и слагат повредят нещо?
Другото, което ме притеснява е, че на хола всички от моята страна имаме страничен прозорец. Та точно тези прозорци, така били разположени, че нямало да стане ефективно санирането около тях и сега искат да ги стесняват малко.
Тоест, имам нова дограма и не желая да ми се подменя, пак ще трябва да подменям. Като ми подменят дограмата и ми стеснят прозореца, пък ще ми махнат и външната щора. И въобще-няма не искам...попълнили сме в началото декларации, какво желаем да се смени и половин година по-късно ми сервират , че трябва и прозорецът да се стесни. Оттам-нататък, да си боядисвам и хола, а нямах такова намерение...
Скрит текст:
Що се отнася до щранговете, като ни одобриха блока, мина комисия да гледа и изрично ни питаха да щранговете, дали искаме да се сменят. По-късно се оказа, че нямало пари за това.
Иначе постоянно тръбят как давали нов живот на старите блокове и сте ще са "напълно обновени".
Не мога да си представя напълно обновен блок с разпадащи се щрангове!


Christis, отговарям ти с уговорката, че наистина не се интересувах от работата по саниранието и е възможно информацията ми да не е точна и/или пълна. И ние отначало попълвахме тези декларации и се споменаваше подмяната на щранговете, както стана ясно няма да се сменят. Тогава бяхме отбелязали подмяна на дограмата на кухнята, защото нашата е малко по-голяма от тази, която слагат на горните етажи, но няколко месеца по-късно, съвсем в началото на санирането на блока ние се отказахме, мъжа ми говори с някой от блока, който движи тези въпроси и си остана нашата дограма, въпреки онези декларации. Доколкото разбрах не е имало никакъв проблем за тази промяна. За външните щори така разбрах и аз - ако се подменя дограмата новата ще е без щори, ние не я сменяме и щората си стои. За разлика от комарниците на други прозорци, които са ги свалили без да кажат нищо, когато са правили т.нар. "обръщане" на прозорците, а след това те вече не могат да се сложат обратно, защото размера не съответства.
При нас започнаха от общите тераси - махнаха дървените перила и ги иззидаха, поправяха нещо на покрива, не знам доколко е готов, продължиха с фасадата с малките тераси на кухните и сега правят други две страни на блока. Вътре също се работи, защото коридора на първия етаж е измазан, осветлението е подменено, вероятно на горните етажи също е така.
Коментираше се дали предварително уведомяват хората - при нас правеха уговорки на кой кога му е удобно в рамките на седмицата например, а видях и залепени бележки по вратите.
Аз говорих с общината, както ме посъветваха тук и още същия ден ми се обади този, който отговаря за нашия блок, човека е много отзивчив и изглежда ангажиран, можеш да потърсиш кой отговаря за вашия блок и да го търсиш за съдействие.
Пожелавам на всички търпение и по-малко проблеми

# 214
  • Мнения: X
Много благодаря за изчерпателната информация! bouquet

# 215
  • Мнения: 13 545
При някакъв проблем относно работата на фирмата в Общината към кой се обръщате за съдействие?
Отдел? Благодаря.

# 216
  • Burgas
  • Мнения: 1 584
При нас влизаха няколко пъти, но винаги с предварителна уговорка поне ден-два преди това, но ако някой не може в тези дни естествено го изчакваха, и при нас има празни апартаменти и собствениците са в друг град, но се съобразяваха.
У нас влизаха за сваляне на климатика, после за монтиране
За размер за дограмата, после за монтиране
За пробиване на дупки за домофоните
После за другия климатик.
Сега предстои да влязат за измазване на терасата, която остъклих и за монтиране на домофони.
Но винаги с предварителна уговорка, когато на мен ми е удобно

# 217
  • Мнения: 220
При някакъв проблем относно работата на фирмата в Общината към кой се обръщате за съдействие?
Отдел? Благодаря.
Останах с впечатлението, че си от Бургас, извинявай ако бъркам.
Надолу в страницата има стационарни телефони на общината, специално за проблеми със санирането, както и един денонощен с гласова поща, после и контакти на отговарящите за всеки блок
http://www.burgas.bg/bg/info/index/890

# 218
  • Мнения: 13 545
За съжаление не съм от Бургас.
Браво, прекрасна информация за бургазлии.

# 219
  • Мнения: 1 318
Добре вървят нещата в Бургас.
Споделиха ми, че фирмата изпълнител, която коментирах (не съм споменавала име, защото би било некоректно), е започнала да гледа по-сериозно на нещата. Когато подизпълнителите не си вършат качествено работата, страдат всички. Но при добро желание и координация, нещата се случват.

# 220
  • София
  • Мнения: 5 656
Да, Община Бургас е единствената, която си е направила труда да разработи цветови гами за всеки от седемте района, да регламентира шрифт за номерата на блоковете и да създаде лого за всеки район, което ще се поставя на всеки блок след саниране - стилизирана фигура: слънце, морски вълни, мида и др. Така отделните квартали ще имат собствен облик, а сградите ще са цветово обединени, а не всеки да маже, с каквото е решил и после пак шарении.

# 221
  • Мнения: 1 318
Имам въпрос към всички, които са поставяли нови дограми по програмата.
Атти, ще ти бъда благодарна, ако можеш да ми отговориш.
Разговаряла съм с хора от 3 блока. В два от тях не са платили за двустранно отваряне на прозорците (странично и горно), в третия са платили на фирмата за дограма по 20 лв. на механизъм - на ръка.
Уреден ли е някъде този въпрос?

# 222
  • Мнения: X
Ние още не сме почнали, но когато се събрахме на разговор с представителя на фирмата, беше поставен въпросът за остъкляването и механизмите. Един съсед попита дали е възможно да си доплати, за да му се отварят прозорците както той иска. Отговориха му, че не е възможно с доплащане, навсякъде щяло да е едно и също. Но пък може би различните фирми процедират различно.
Сетих се да попитам в събота и неделя работят ли?

# 223
  • Мнения: 1 318
Скрит текст:
Ние още не сме почнали, но когато се събрахме на разговор с представителя на фирмата, беше поставен въпросът за остъкляването и механизмите. Един съсед попита дали е възможно да си доплати, за да му се отварят прозорците както той иска. Отговориха му, че не е възможно с доплащане, навсякъде щяло да е едно и също. Но пък може би различните фирми процедират различно.
Сетих се да попитам в събота и неделя работят ли?

Пак си зависи от изпълнителите. Едни работят, други - не.

# 224
  • София
  • Мнения: 5 656
Имам въпрос към всички, които са поставяли нови дограми по програмата.
Атти, ще ти бъда благодарна, ако можеш да ми отговориш.
Разговаряла съм с хора от 3 блока. В два от тях не са платили за двустранно отваряне на прозорците (странично и горно), в третия са платили на фирмата за дограма по 20 лв. на механизъм - на ръка.
Уреден ли е някъде този въпрос?
По принцип при възлагането се изисква отваряемост минимум 1/3 от площта на дограмата. Само че това няма как да бъде спазено съвсем пунктуално. Ако прозорецът е еднокрил, трябва да е и отваряем, за да може да се почиства, значи отваряемостта му е 100%. Ако е с две крила, едното се прави отваряемо на две оси, значи отваряемост 1/2 или 50%. Ако е трикрил, отваряемо се прави средното крило, пак на две оси - ето 1/3 отваряемост. Като цяло при залагането на новата дограма се гледа поне едно крило да се отваря И на горна ос за проветрение, аз поне така ги правя, досега не е имало възражения нито от общините, нито от строителите. Само че това никъде не е регламентирано и явно се разчита на съвестта на проектанта или на вниманието на общинските служители, които проверяват проектите. Един допълнителен механизъм за горно отваряне струва около 10 лв с монтажа, цена на дребно. Ако има за подмяна 50-100 прозореца, бълха го ухапала строителя за 500-1000 лв (като знам с каква печалба работят).

Общи условия

Активация на акаунт