Януарчета 2016-8

  • 41 864
  • 762
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 573
За възпитанието, аз пак ще си кажа, "Най-щастливото дете" на д-р Харп Simple Smile Там има доста за култивиране на търпението на децата, достигане до фрустрираното им съзнание и въобще все полезни неща по темата, които според мен работят.

Аз мисля, че много важна е последователността. Това вече не е от някоя книга, а лична стратегия. Ако усещате, че предстои нещо, за което ще се тръшкат, избирате един от двата варианта  - давате го преди да са се разтроили (с усмивка, заповядай, все едно давате награда някаква) или ако сте решили, че няма да го давате, не го давате просто, игнорирате, докато се успокои. Общо взето награждавате с внимание и похвали това, което искате да култивирате и игнорирате това, което не искате да виждате. Най-лошият вариант според мен е да откажете и като се разреве да получи нещото, за да млъкне. Така се учи, че с рев всичко се постига. След като се успокои вече, може да го получи, но не преди това.

За обличането, отдавна съм приела факта, че ще става в движение, той си лази, изправя си, играе си някъде, а аз в това време сменям памперс и го обличам. То е ясно, че няма да иска да стои на едно място, така че не се и опитвам да го задържа, приспособявам се Grinning

На нас след първите 4 зъба са се заредили още 4 да излизат едновременно и нон-стоп гризе нещо и е нервен през деня, обаче вечер си знае от 7 до 7 с час и половина бонус после, на обяд стане ли 12 почва да търка очи и спи ТОЧНО 2 часа. Направо мога да си сверявам часовника по него. Дано остане така, супер е удобно и аз мога малко работа да свърша покрай едни фриленс проекти на мъжа ми, с които подпомагаме общия бюджет, че майчинството втората година си е колкото да кажат, че дават нещо...

Последна редакция: нд, 22 яну 2017, 11:07 от Aurora_89

# 286
  • Мнения: 683
Балонче, ние сме водолей, но май не са много по-лесни Simple Smile

Книги имам един куп за четене. "Твоето компетентно дете" е наред, обаче не намирам време. Все си казвам докато спи ше чета, но понякога се буди от разлистването на страниците или пък се отнасям да прегледам фейс и форума. През другото време не смея да погледна телефона или таблета, защото веднага ги иска и се тръшка. Едвам провеждам разговор. Но периода до 2-2,5 г повечето деца пробват да се налагат. Мадлен Алгафари имаше онлайн семинар на темата. В малко по-късна възраст, когато и разбират повече е добре да се игнорира тръшкането и да не се купуват неща само за да млъкне. Запазваш спокойствие и казваш, ОК като се успокоиш ще поговорим или нещо от сорта. Иначе почват сериозни манипулации. А засега като се тръшне просто я разсейвам с друго интересно нещо, засега работи. Но все някога идва момента да го оставиш да пореве и като се успокои да обясняваш. Сега обаче са много малки още, не че пак не обяснявам.

Браво на вашите спящи дечица. Снощи след 3 часа сигурно се буди 5152424 пъти. Графикът е да се буди в 7-7:30 и все още спи два пъти по 1-1,5 часа. Вечер заспива 9-9:30.

Ние излизаме с раницата, не знам ако нямахме това зазимяване в къщи щеше още повече да ме побърка. Но вчера нещо се разкриви и за първи път рева и не искаше.

# 287
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Книгата на Карп за възпитанието и аз считам за много полезна. Въпреки, че ми е второ дете, се улавям, че на моменти излизам от релси и изтървам контрола, книгата ми служи като много добър коректив. Има изблици на тръшкане, но ако реагирам адекватно, ги пресичам бързо или ги избягвам. Единствено съжалявам, че съм несериозна в четенето, но е крайно време да се взема в ръце.

Я кажете мажете ли ги още след баня и с какво? Моят е като новороден, къпя с душ-гел за коса и тяло, мажа го с мляко, Бочко за червено дупе, крем за лице. Замислих се до кога.

Правите ли крем с прясно мляко и какво? Утре в Лидл пускат кокосово мляко, мисля с него да започна кремчетата, но после какво ще давам, идея нямам.

П.п. Според Карп, мозъчното им развитие в момента е като на пещерни човеци. Моето малко човече, вече е с партизанско име Маугли.  Joy

Последна редакция: нд, 22 яну 2017, 12:42 от tanya_79

# 288
  • Мнения: 573
Аз на моето му викам Бам-Бам, като онова бебе от семейство Флийнстоун Grinning

Много (странно за мен много) е цивилизовано детето засега, но предполагам ще се сблъскам и аз с подобни моменти в бъдеще, иначе ако не му дам нещо, което иска, не реве, прави опити да го достигне, понякога леко мрънка и хваща нещо друго. Много е разбран Grinning Като говоря по телефона иска да го достигне, аз му казвам спокойно нещо от сорта на "Изчакай малко, сега мама го ползва, после ще ти го дам" и той странно и за мен, се спира. После като приключа му го давам. Той си цъка няколко пъти бутона му и се заема с нещо друго. Но съм готова за всякакви изненади в бъдеще.

Принципно съм с проблемна (белеща се) кожа и съм минимизирала всякакви мазила и за мен, и за бебето. Него не го мажа с нищо, вече и крема против подсичане спрях, иначе само баня с някакво уж доста щадящо сапунче за бебета, от аптека, не масовите козметики, че им нямам вяра. Никога не съм мазала с нищо (освен с разни кремове против подсичане, но проблемът се оказа в памперсите и вече го нямаме, като намерихме подходящите). Кожата му е перфектна.

Раницата и на нас ни е спасението в това време, количката продължава да си е закачалка в коридора, но то  и преди да падне сняг бяше така Grinning Сега обаче съвсем няма шанс да я помъкнем и нея. Минаваме на тодлър размер вече, нямам търпение да пристигне.

# 289
  • Мнения: 337
Аз му правя бисквитена торта,  крем нишесте,  кисел с пр мляко.  В книгата на Трендафилова има доста рецепти за кремове с пр мляко.  Някой ако иска мога да фотна на фейса

# 290
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Май не се изразих правилно. Въпросът ми беше какво прясно мляко давате - като марка и процент.

# 291
  • Мнения: 5 112
Коко го къпем всяка вечер с Бочко лавандула, Здраве бебе или Бюбхен. Мажа го пак всяка вечер с някое от изброените. Зависи кое съм купила и имам в момента. Решила съм че ще го мажа след баня докато ми дава. До сега кожата му е идеална, поняся добре къпането и мазането и затова не спирам. Лицето също го мажа всеки ден с Биодерма колд крем или Мустела хидра бебе. Мисля, че когато няма особености или проблеми с кожата няма нищо лошо къпането и мазането да е част от ежедневния ритуал. На него му доставя удоволствие и си знае че след това мием зъбите, пие мляко и заспива. И въпреки всичките ми притеснения как ще заспива след като го отбия, заспива за норматив сам без люлеене и умоляване в кошарата.
Той отдавна се тръшка и проявява характерче, но за щастие изблиците му са кратки, все едно пробва, вижда че не минава и продължава нататък. Научила съм се кога плаче наистина и кога имитира рев, за да стане на неговото. Просто не поддавам, ако прави нещо което не бива (примерно чопли контактите), му казвам категорично "не", той се разсърдва и изиграва уж че ще ревне или че ми се кара и спира да чопли. След малко може да пробва пак и аз пак му казвам "не" и така.
Чела съм че игнорирането не винаги било добра стратегия, защото в по-късна възраст можело да даде сигнал на детето че никой не се вълнува от чувствата му (изхождайки от това че тръшкането е несъвършена изява на чувства, в следствие от това че още не умеят още да се изразяват). И трябвало да се запазва самообладание и да се обяснява, дори още да не разбират всичко, пак да си създаваме навика да обясняваме. Но това всичко е много хубаво и логически издържано и уважително към детето, обаче ако го тресне някоя тежка фаза (до речем бебешки пубертет) и се тръшка истерично постоянно не знам дали бих успяла постоянно да запазвам самообладание и да не игнорирам сцените докато му мине и стане възможно да говоря с него. Затова с мъжа ми сме си обещали че ако нашето дете прави такива сцени през периода на бебешкия пубертет ще ограничим извеждането на публични места, непригодени да малки деца, за да не се налага да възпитаваме детето си стресирани от погледите на хора, които примерно искат да си изпият кафето на спокойствие. Забелязала съм че това винаги води до изнервяне и на детето и на родителите и в крайна сметка родителите не успяват да реагират по начина по който биха искали.

# 292
  • София
  • Мнения: 1 235
Оо, Сами ципе, скубе и бие шамари ... още малко и ще почнат да се бият с кака му ... Тя на моменти е по-голямо бебе от него.
Циндил, на какво пускате белия шум? Бяп си качила една програмка на телефона и има около 12 шума и скоро му ги пусках, ама по-скоро им се дразнеше, отколкото да се успокои.

# 293
  • Мнения: 359
Купувам си домашно прясно мляко от едни хора от провинцията, които идват в квартала всяка неделя. Киселото мляко сама си го квася от същото мляко. Кашкавал, сирене, масло и катрофи купувам пак от тези хора. Общо взето откакто съм ги открила пакетирани млечни храни не съм купувала. Мед, пък, си купувам от селото на мм и съм много доволна. Яйца купувам само от свободни кокошки, понякога си поръчвам домашни. Пилешкото е винаги на марката "Дюк" Гледам да си хапваме здравословни неща, но, за съжаление, няма как всичко да е домашно.
На следващото майчинство ще си купя и био препарати, та поне вкъщи да сме предпазени от химии.

# 294
  • София
  • Мнения: 3 800
Оо, Сами ципе, скубе и бие шамари ... още малко и ще почнат да се бият с кака му ... Тя на моменти е по-голямо бебе от него.
Циндил, на какво пускате белия шум? Бяп си качила една програмка на телефона и има около 12 шума и скоро му ги пусках, ама по-скоро им се дразнеше, отколкото да се успокои.
На уредбата в спалнята.
Мисля след седмица да го тествам с една кухня. След кратка хранителна криза /явно заради зъбите беше в период на неядене/, сега отново всичко си изяжда.
Имам проблем с обувките. Свикнах го вкъщи бос да си шляпа и сега не иска обувки да носи. Реве и ги дърпа.Ходи като стъпил на Луната с тях. Знам, че трябва да съм упорита и да го оставя така известно време. Може и да са му твърди тези, които имам Thinking
Имам шоколадова каша на Бебевита. Пише, че е за 8+ мес. Притеснявам се да дам заради какаото. Някой давал ли е вече?

# 295
  • Мнения: 5 112
Коко яде тази седмица крем с АМ и какао от кухнята. Хареса му и не е имал проблеми.

# 296
  • Мнения: 337
Май не се изразих правилно. Въпросът ми беше какво прясно мляко давате - като марка и процент.
Хихихи може аз да не съм прочела добре. В България само Роса кисело.  И прясно и кисело на Алфатар. Не знам дали го има по всички градове. Но познавам собствениците и съм абсолютно сигурна,че всичко е Ок. Тествам кис малко с йод. Има описание в гугъл за резултатите от теста.

# 297
  • София
  • Мнения: 1 641
Ние сме от днес на почивка и Сами вдигна темперетура 37,6-38. Термометъра го взех буквално на излизане.
Първо мислех, че изгоря на басейна - печеше слънце през прозорците, защото зачерви бузите, но бузите си изсветляха, а темперетулата си стой и върви я малко на горе, я на долу.
Зъб чакаме, дано излезе утре, че на вечерята се чуваше само той в ресторанта. Пък беше и единственото дете само по боди и боси крака.
Ние кисело мляко ядем на Хармоника. Прясно на него още не съм давала, ама той си е на кърма, та няма и нужда. Ей ако не се кърмехме, в чудо да съм се видяла. Ако така ще вади зъбите май втората година често ще съм у дома, той и с баща си реве, само с мен се успокоява.
Я кажете, за темперетура над 38,5-39, какво бихте дали?

# 298
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Фрози, свещичка Ефералган. Сваля много бързо. Аз по принцип редувам Панадол и Нурофен на 4 часа. Ако се наложи правя и компреси с вода и оцет.
Моите и дватама решат ли да вдигат температура, не си играят. Държат по три дни минимум. Опитвала съм да не давам до 38 нищо, но после съм съжалявала. Страх ме е и вредно не вредно, предпочитам да давам лекарства, че не искам пак   онзи ужас да изживея.
Дано Сами да извади зъбчето утре и да нямате други проблеми. И да си изкарате страхотна почивка.

На Алфатар никакви продукти не съм виждала. По големите вериги дали ги продават?

# 299
  • София
  • Мнения: 905
И моето от вчера е с температура - 37,6 - 37,8. Давам Панадол, аз не чакам, особено нощно време, че много бързо мога да го изпусна и да литне високо, а после трудно се сваля. Досега от зъби не ми е вдигал Т  и ме съмнява жестоко, че може да сме се сдобили с вирусяга. Ама и сопол не виждам, нищо друго освен Т. И кисел, кисел... Ще го водя днес на лекар, да видим гърлото.

Общи условия

Активация на акаунт