Александруполис - какво трябва да знам за там?

  • 9 282
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 411
Мъжът ми е решил май месец да пътуваме до Александруполис. До тук единствено знам, че трябва да извадим паспорт на детето. Прегледах темата за Гърция и видях, че е хубаво да носим големият талон на колата, акта за раждане на детето /копие/ и нашите лични карти.

Зелена карта ще ни трябва ли за колата или само гражданската отговорност е достатъчна?
Относно здравните застраховки - трябва ли да си вадим документ някакъв?
Предполагам е най-удобно да се плаща с дебитна/кредитна карта или е хубаво да имаме и дребни пари в евро?

Въобще всякакви съвети ще са ми необходими.
Мъжът ми е пътувал в няколко държави в командировка. За съжаление аз никога не съм излизала извън България и предпочитам да съм подготвена. Не че той няма да се погрижи за всичко и всички, ще ме информира добре, но......

# 1
  • Мнения: 1 122
Мъжът ми е решил май месец да пътуваме до Александруполис. До тук единствено знам, че трябва да извадим паспорт на детето. Прегледах темата за Гърция и видях, че е хубаво да носим големият талон на колата, акта за раждане на детето /копие/ и нашите лични карти.

Зелена карта ще ни трябва ли за колата или само гражданската отговорност е достатъчна?
Относно здравните застраховки - трябва ли да си вадим документ някакъв?
Предполагам е най-удобно да се плаща с дебитна/кредитна карта или е хубаво да имаме и дребни пари в евро?

Въобще всякакви съвети ще са ми необходими.
Мъжът ми е пътувал в няколко държави в командировка. За съжаление аз никога не съм излизала извън България и предпочитам да съм подготвена. Не че той няма да се погрижи за всичко и всички, ще ме информира добре, но......

Големият талон- препоръчително (макар досега никога не са ни го искали).
Зелена карта не е необходима за страните от ЕС.
Копие от акта за раждане на детето само, ако е с различна фамилия от вашата/ите.
Застраховка- ако имате валидна европейска здравна карта (вади се отделно)- с нея, ако ли не- правите си застраховка в някой офис на SDI или застрахователна компания. За 3-4-7 дни няма да е много.
Дребни- задължително. Минете ли по магистрала, трябва да си платите- 2-3-4€ грубо.
Лично ние предпочитаме да плащаме кеш.

# 2
  • Мнения: 9 052
Galettta как не е нужна зелена карта ? На една приятелка с немска регистрация на колата и задържаха в България талона на колата защото не си беше взела бланката за зелената карта (има , но не я носила със себе си). Дали са и талона за колата след като занесла бланката.
Също преди дълъг път минавам с колата на проверка , вкл. гумите. Резервна гума носите ли?
Аз нямах и при последното пътуване една гума доста време ми отне.

# 3
  • Мнения: 155
За документите са ви отговорили. Зависи от къде ще минете. Ако минете през Маказа до Александруполис не се плаща ТОЛ такса никаква. В самото градче крайбрежните капанчета са доста скъпи(риба около 20-30 евро порцията). Обаче има едни заведения между уличките ,масите са буквално на тротоара ,където цените са нормални,порциите са големи и са вкусни(при интерес ще те упътя къде са).  Мога подробно да помогна.  Peace

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
В Гърция плащането с карти не се тачи много. Най-много в големи магазини да ползвате, ако пазарувате. За всичко друго ще ви трябват пари в брой.
От Маказа до Александруполис няма тол-такси. От друг пункт, ако се влиза, задължително дребни за магистралата.
Уж не трябва ЗК, но ако се наложи не е ясно кой и как ще чете български текст. Ние задължително носим сертификат ЗК, който за Европа се издава безплатно към ГО.

# 5
  • Мнения: 4 411
А цените горе долу какви са? В смисъл нощувките са ясни, резервирани са. Обаче горе долу като ценови диапазон? Колко трябва да си приготвя грубо на ден за двама възрастни плюс дете?

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Е това вече няма как да знаем. Може да вечеряте за 40 евро, за 100 евро, а може и гироси за 10 евро за тримата. Вие си знаете как харчите.

# 7
  • Мнения: 155
Ориентир ви давам-кроасан в България 1 лв ,в Александруполис 1 евро.
Зависи какво ще купувате,къде ще ходите.

# 8
  • Мнения: 4 411
Ориентир ви давам-кроасан в България 1 лв ,в Александруполис 1 евро.
Зависи какво ще купувате,къде ще ходите.


Ясно, значи да се подготвя с двоен бюджет. Ако тук за 5 дни харча Х пари на почивка, за там ще ми трябват 2Х.  Laughing

# 9
  • Мнения: 1 122
Galettta как не е нужна зелена карта ? На една приятелка с немска регистрация на колата и задържаха в България талона на колата защото не си беше взела бланката за зелената карта (има , но не я носила със себе си). Дали са и талона за колата след като занесла бланката.

Ей така- не е!

https://pravatami.bg/6337

http://www.sdi.bg/web/v/grazhdanska-otgovornost-10155.html

Задържали са го, защото са искали пари най- вероятно! И тя като не знае какво и трябва, и какво не...

Последна редакция: вт, 10 яну 2017, 14:01 от Galettta

# 10
  • София
  • Мнения: 22 947
Ориентир ви давам-кроасан в България 1 лв ,в Александруполис 1 евро.
Зависи какво ще купувате,къде ще ходите.


Ясно, значи да се подготвя с двоен бюджет. Ако тук за 5 дни харча Х пари на почивка, за там ще ми трябват 2Х.  Laughing

То това общо взето важи за където и да пътувате извън България.  Laughing

# 11
  • Мнения: 9 052
Galettta как не е нужна зелена карта ? На една приятелка с немска регистрация на колата и задържаха в България талона на колата защото не си беше взела бланката за зелената карта (има , но не я носила със себе си). Дали са и талона за колата след като занесла бланката.

Ей така- не е!

https://pravatami.bg/6337

http://www.sdi.bg/web/v/grazhdanska-otgovornost-10155.html

Задържали са го, защото са искали пари най- вероятно! И тя като не знае какво и трябва, и какво не...


пише също и това, което за мен значи, че така или иначе се налага да се доплати до ГО за извън страната , което е равносилно на зелена карта ... т.е. Или бъркам?

Това, което може да изиска застрахователя, е да заплатя ползваната отстъпка, в случай че предприема пътуване в чужбина с автомобила си.

от тук:

Когато сключвам застраховка ГО, аз декларирам район на управление, а именно България, но това не отменя валидността на застраховката в тези 32 държави. Застрахователните компании предоставят отстъпка от цената при деклариран район на управление на МПС на територията на България. Тази отстъпка в цената на ГО не може по никакъв начин да ограничава териториалния обхват на валидността на застраховката, както и условията на покритие. Това, което може да изиска застрахователя, е да заплатя ползваната отстъпка, в случай че предприема пътуване в чужбина с автомобила си.

Както и да е , аз си проверявам зелената карта да ми е винаги в книжата като пътувам.

# 12
  • Мнения: 4 411
Ориентир ви давам-кроасан в България 1 лв ,в Александруполис 1 евро.
Зависи какво ще купувате,къде ще ходите.


Ясно, значи да се подготвя с двоен бюджет. Ако тук за 5 дни харча Х пари на почивка, за там ще ми трябват 2Х.  Laughing

То това общо взето важи за където и да пътувате извън България.  Laughing

Най-вероятно е така. Поне да съм подготвена, за да няма изненади и то неприятни. Горе долу имам идея от командировките на ММ, от познати и т.н., но като се има на предвид, че едно е в курортен град, друго е на други места. То и в Б-я е така де. Можеш да пиеш кафе за лев и за пет.

Относно зелената карта - нищо не пречи да се носи, именно заради това, че не знаеш на кого ще попаднеш и могат да се спестят главоболия. А и нито заема място, нито тежи.

# 13
  • Мнения: 1 122
Когато моето МПС е регистрирано в България и е със сключена застраховка ГО в България, то аз като водач на това МПС се считам за автоматично застрахован за покритите от моята ГО рискове при пътуване в някоя от тези 32 държави. Нанесените от мен мен вреди при инцидент ще бъдат покрити от моята застраховка.

# 14
  • Мнения: 9 052
Само преди това пише, 4е се избира регион и избираш само страната заради отстъпка. Ако искаш да промениш региона (изкарваш колата от страната), то може да ти поискат да доплатиш отстъпката. Това по мой про4ит  Hug
Ако избереш ГО само за страната и вземеш отстъпката , но имаш инцидент в Хърватска например ... пращаш им сметките и те не гледат какво си избрала мислиш ? И за какво плащаш?
Няма да споря.
Всеки си постъпва според себе си Simple Smile

Сега аз съм на вълна резервна гума и къде в колата да я сложа, защото установих от опит, 4е разните там сетове с компресори и залеващи смески не стават за нищо.

Общи условия

Активация на акаунт