Морски свинчета (тема 6)

  • 51 179
  • 812
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 5 018
Акомискаш може да се видим да ти дам за да пробват твоите прасенца преди да поръчва, доколкото разбирам не ти е спешно. Аз заминавам за една седмица утре, връщам се в неделя 29 и от 30 нататък съм си в къщи.

Благодаря, много си мила! Пиши ми ЛС като се върнеш, ще пием кафе, ще обменим свинчови снимки и храни Simple Smile

Гявола, зависи какви са пелетите. Ако даваш смески със семки и прочее калорични работи, махни ги. По-добре без смески, отколкото с тези. Ако даваш хубави пелети на основата на сено, аз бих ги оставила, но в намалена дажба. Тревата и разните други лакомства ги изключи, остави по малко нещо, колкото да не е без хич. На злоядо свинче, което не яде сено, прясната храна на ден като обем трябва да е по-малко от главата му. Въобще, 80% от калориите им трябва да идват от сено, а предвид колко нискокалорично е сеното, то трябва да изяждат сено като обем горе долу колкото себе си, че и повече. Ще се научи и малката глезана да яде сено, няма къде да иде.  Laughing

Принципно за неядящо сено свинче бих заподозряла дентален проблем, но щом може да яде трева, значи най-вероятно просто се глези.

# 241
  • Мнения: 48
Ясно ще минат малко на режим Simple Smile. В началото ядяха много сено, но явно зеленото обърка работата. Сега като мина покрай клетката и започва едно катерене, все търсят зелено. Иначе тези гранули давам в момента  https://zoomagazin.eu/bg/kategorii/versele-laga-16575/versele-la … heta-500-gr-35516 но са на свършване, чакам си доставката на другите пак на versele laga само че другия вид

# 242
  • Мнения: 5 018
Тези гранулки са супер, ако бях на твое място, не бих ги сменила. Според мен са най-добрите на нашия пазар, следвани от Beaphar Cavia Nature, като Padovan Wellness е горе-долу ОК. Другите храни на Верселе Лага са тип мюсли и много далеч от добрия състав на Cavia Complete.

Ако беше писал, че вече си ги купил, нямаше да си отворя устата (т.е. да пиша  Laughing), обаче стоки от Интернет може да се връщат и отказват без обяснения.

Аз първоначално давах Cavia Complete старата формула, после започнах да поръчвам Oxbow, а в момента давам микс от двете. Oxbow има голямо количество фибри - почти 1/3 от гранулата е това, но е и доста калорична. Cavia Complete има само 20% фибри, но пък има по-малко калций, протеини и мазнини и е изцяло на основата на трева, без зърнени продукти, което е прекрасно.

# 243
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Gqvola,тези гранули,които си показал,моят Квики много ги харесва.Ушичките му плющят.А Пуци имам чувството,че не ги възприема като храна,а като постелка.Точно от тях ще давам сега на Квики,докато Пуци е само на сено.Все пак ще му пусна няколко,но не мисля,че ще ги погледне.Направо съчувствам на майките със злояди деца.Мен Пуци ме побърква,а ако е дете ще е още по-кошмарно.
Онзи ден тичах до МОЛа,за да се запася с храна за Пуци от ДМ и имаше само една кутия.Ходих в близкия Кауфланд за друга храна,която Пуци по-рано ядеше,но сега отказа.И онзи ден пак тичах за храна до друг ДМ,там за щастие имаше.Не ми се мисли ако спрат да внасят храната за свинчета в ДМ какво ще правя.

# 244
  • Мнения: 48
За съжаление няма как да откажа доставката, че там ми е сеното и carefresh-a. Ще взема от същите щом ги препоръчвате и ще ги мешам с тези: VERSELE LAGA Cavia Nature, които съм поръчал. За следващите пъти ще потърся и Oxbow.
Макарон тези ли са https://www.amazon.com/Oxbow-Cuisine-Guinea-Timothy-5-Pound/dp/B0013L2DSC

Последна редакция: пн, 22 май 2017, 12:18 от Gqvola

# 245
  • Мнения: 5 018
 Тези са, да. Излизат по-евтино от Верселе Лага, когато ги поръчвам от английския Амазон. А Верселе Лага излиза най- евтино от Зооплюс пакет от 8 кг, но ми се вижда много - ще го ядат 1 година и всичките витамини ще са се изпарили.

# 246
  • Мнения: 48
Тези са възрастни, а гледам, че има и за млади в английския амазон. Явно е най добре да се купуват малки количества и да се комбинират, за да не изветряват, въпреки циповете

# 247
  • Мнения: 892
Здравейте,
Някой може ли да ми подскаже какво означава, когато свинчето подскача и се мята? Ако го наблюдаваш отстрани е съвсем като риба на сухо Simple Smile Подскачането го прави момчето, когато се опита някой да го погали и е извън клетката. Вече ме перфорира по палеца след кратко тракане със зъбки и предполагам, че и подскачането е свързано с някакво предупреждение.
 

# 248
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Вече съм убедена,че съм извадила късмет с възможно най-неагресивните към хората прасенца.Доста хора вече споделят,че техните хапят.Моите дори не са посегнали да опитат.
Иначе тракането или по-точно триенето на зъби е предупреждение.Пуци прави така към Квики и към кабела ми за Интернет.А Квики го прави само и единствено като му нося поилката с вода,но мисля,че е в нейна чест,защото към пръстите ми не посяга и не скърца със зъби.
Друг знак за агресия е едно доста остро"крррррррр".
Мятането не ми е ясно,май в началото като ги взехме от страх подскачаха,но доста бързо се сприятелиха с нас.

# 249
  • Мнения: 892
Тони не хапеше, не знам какво му става напоследък. Гризва леко, ако не иска да го държиш в ръце, но не е перфорирал. Може би е наказание, че ги разделихме с Миша и сега се срещат само в скута ни, когато се мърка, подскача и препикава кърпата Simple Smile По-странно е, че Миша е спокойна, а е взета от магазин, докато подскачащия Тони е роден в домашна среда.. Може би полът оказва влияние, но не успях да намеря информация какво точно не му харесва на Тони.

# 250
  • Мнения: 5 018
Това скачане ми звучи като popcorning - мятат се в произволни посоки и подскачат. Като пуканки Simple Smile Виж в интернет видеота за guinea pigs popcorning. Много са забавни - това подскачане означава, че свинчето е спокойно и щастливо. Буквално си го представям, че не могат да си сдържат радостта и нещо ги кара да скачат и да пискат.

Моите скачат когато ще им давам сено и трева, любима храна, когато ще ги извеждам на терасата и когато ще ги връщам в клетката. Понякога са твърде буйни - Рози е чупил зъб, защото скочи и се сблъска челно с новата си дървена къщичка от радост, че я има, а Мая просто се затича към ръба на клетката и се изненада, че клетката не се отдръпна от пътя й. Резултатът беше сцепена долна устна, от което още има белег и долната й устна е симетрична на горната. Миличката много се уплаши тогава, вероятно от кръвта. Алиса за момента просто препуска като конче, но още не е успяла да се пребие.

# 251
  • Мнения: 4
Здравейте, моето прасенце преди месец получи разтройство в резултат на което спря да се храни. Хранех го изкуствено около седмица докато го изпратя в София. Оказа се че са му поникнали кътниците. Изпратих го в София при щерката и тя го заведе на ветеринар. Изрязаха кътниците и за момент беше добре, но отнво получи разтройство. Отново посетиха ветеринаря и му дадоха антибиотик, но след антибиотика още повече. Сега  Мишо ми е на гости и като го погледнах той е като скелет. Има желание за храна, но не особено, пие вода и вече незнам какво да му правя. Като знам каква топка беше 1200гр., а сега е 720 гр. Във форума четох за смекта и днес му взех. Разтворих смектата в 6 мл вода и му дадох 0,6мл, дано да е правилно, също взех и линекс, защото пробиотиците са му останали в София, но незнам по колко да му давам. Ще ви бъда благодарна за малко помощ.

# 252
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Макарон,моят Пуци горкичкият не може да скача.А Квики подскачаше все едно има пружинки на крачетата.Явно го мързи вече,по-спокоен е.

# 253
  • Мнения: 5 018
Здравейте, моето прасенце преди месец получи разтройство в резултат на което спря да се храни.
...
Предполагам с Вас разменяхме съобщения на лични преди малко. Не знам получили ли сте съобщението ми, понеже виждам, че тук пишете от нов профил. Ако не сте, пишете ми и ще ви го препратя.

Иначе - толкова тежка диария и толкова сериозен спад на тегло може да бъдат успешно лекувани само от ветеринар и само след правилна диагноза на причината за диарията. Третиране на симптомите със смекта едва ли ще помогне.

Какъв антибиотик сте използвали? Кой лекар е видял свинчето, докато е било в София? Колко течни/меки са екскрементите му: съвсем течни като боза, или пък меки и издължени като изтискано от паста за зъби, или пък меки и безформени, но все пак на обособени акита (простете за описанието)? Питам, защото различните микроорганизми при свинчетата причиняват различен тип диария и течната диария е почти винаги причинена от паразити. Не съм вкъщи и въпросните учебници не са при мен, по-късно вечерта ще мога да дам по-пълна информация за типовете диария и видовете причинители на всяка. 

При всички положения, свинчето трябва да бъде хранено със спринцовка, трябва да му се дава вода, пробиотици и електролитни разтвори редовно. Това обаче е поддържаща терапия, основната е да се намери причината за стомашните проблеми.

Независимо в кой град сте, но може би има поне един ветеринар или дори хуманна лаборатория, където да занесете прясна фекална проба. Те ще ви кажат после какви бактерии/гъбички/паразити са намерили и оттам ще знаете какъв антибиотик да ползвате.

Зъбите вероятно са следствие от диарията - когато свинчето е болно и недобре, то спира да яде и прорастването на зъбите е в резултат от неяденето.

# 254
  • Мнения: 4
Преглеждан е в клиника "Какаду" там са рязани и зъбите. Незнам какъв е антибиотика който му е даван. Що се отнася до изпражненията те са променливи мокри издължени малки и в следващия момент на боза. Незнам колко линекс да му дам и ще започнем отново с изкуственото хранене. Даже и в момента е на купичката и яде и пие много вода.

Общи условия

Активация на акаунт