Тръгване на ясла и спиране на ядене на течна храна

  • 1 241
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 74
Здравейте!
Пускам темата тук, защото мисля, че има връзка между тръгването на ясла и спирането на течната храна като супи и всякакви други манджи от детето. От 2 седмици и половина ходи редовно на ясла и в този период отказва да яде манджи вкъщи. Иначе е гладна - ако й дам нещо друго, го яде. Но само сухо - филии и разни други. Изключвам да е заради адаптацията, защото тръгна на ясла след Нова година, но тогава за 2 месеца й се събират сигурно 2 седмици ходене - първоначално до обяд, после ранно взимане и естествено сополи и кашлица. В началото ми казваха, че категорично отказва да яде там на обяд и са й давали хляб само. Обаче вкъщи си ядеше. Сега не знам какво става, защо отказва вкъщи? Казват ми, че там ядяла само първото на обяд с надробен хляб. А вкъщи като види манджа и започва да пищи, да се дърпа, направо изпада в ужас. Иначе сутрин е спокойна, влиза си сама, вечер е весела, когато я взимам. Не знам на какво се дължи това отношение към яденето. Притеснява ме, че ако и в яслата яде само хляб на обяд, то постоянно е на суха храна. Иска постоянно да я кърмя. В момента й никнат и кучешките зъби. Може би всичко съвпада. Има ли някой друг с подобен опит? Според вас на какво може да се дължи това  поведение?

# 1
  • Мнения: 29 331
Моят син беше по същия начин като тръгна на ясла. Първо, че адаптацията му беше много трудна, поне 6 месеца влизаше с рев, ядеше почти само хляб. Даже му давах шоколад или бонбони просто, за да е нещо различно от хляб. Преди това си ядеше всичко чудесно -плодове, зеленчуци, ядене. Периодът на хляба отмина, лека-полека прояде и други неща, но не както преди. Обаче не го насилвам, каквото иска. В началото се притеснявах много, но минава, период е.  Peace

# 2
  • Мнения: 25 600
Според вас на какво може да се дължи това  поведение?

На ЕГН-то.  Laughing
И децата, гледани вкъщи, около тази възраст отказват много видове храна и предпочитат сухоежбина. Други пък ядат месеци наред едно и също. Малкото човече опитва по всякакъв начин "да прегризе" пъпната връв и да сигнализира на родителите си, че вече е самостоятелна личност със собствени вкусове и капризи. От родителите зависи как ще приемат тези сигнали и дали търпеливо ще изчакат да премине този период (опитвайки да го скъсят чрез адекватни реакции), или ще задълбочат проблема, нарочвайки детето за злоядо с всички последствия от това – хранителни разстройства, наднормено тегло и т.н. в пубертета и по-зряла възраст.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 257
И аз мисля, че може да го отдадете просто на периода в момента. Моя син е на 3 и е в тази фаза от около 4 месеца. Единствените манджи, които яде вкъщи са крем супите и ориз (с месо или без). Иначе - сандвичи му дай. Снощи например яде принцеси с кайма, докато ние с баща му мусака - еми хапва една лъжичка и твърдо отказва да я яде. Другото любимо в момента му е кисело мляко (ей така, без нищо), сирене, просто препечена филийка само с масло и за закуска - задължително Нескуик топчета (ако види нещо друго вдига скандал). В детската понякога яде манджа, понякога кара само на хляб. В началото и аз се бях шашнала, защо не иска да яде, но... Търпеливо изчаквам да мине този период и да прояде отново  Praynig. В крайна сметка и те си имат вкусови предпочитания, въпроса е да се старае човек дори и на сухоежбина да предлага малко от малко здравословна такава.

# 4
  • Мнения: 74
Благодаря за отговорите. Явно е период. Притеснявах се да не са я насилвали да яде в яслата.

# 5
  • Мнения: 10 598
И ние сме в клуба на неядящите манджи!  ooooh! При нас постепенно почна да се отказва всичко едно по едно, от както кучешките зъби се появиха. Голяма ирония! Появиха се кучешките и човека отказа да вкусва повече месо.  Laughing До ден днешен (2,3 г.) не вкусва месо, с изключение на кремвирши Уди (никакви други вариации).
Наблегнали сме яко на хляба и зърненото. В яслата само хляб и ябълка яде. Предлагали му макарони, казвал на лелите "мама вкъщи прави макарони".


Бисквити, корнфлейкс, кус-кус, баничка, меденка - това ни е репертоара. Сандвичи не яде, филии намазани не яде.

Сега като му никнат кътниците отказва и единствените две манджи, които без грешка ядеше - картофена  и ориз със пиле (само ориза).

Ако е период, нека мине по-бързо!  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт