Софиянци, които стояхте без парно, моля, вижте си фактурите за януари!

  • 3 353
  • 15
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 930
И така, жителите на няколко софийски квартала стояхме на студено през февруари, поливахме се с канчета за да се изкъпем, както преди сто години са го правили предците ни и през цялото време на аварията слушахме лъжите на Топлофикация. Стоя си аз на студено, ръцете ми посиняха от ледената вода на чешмата и слушам по телевизията, че в нашия квартал топлоподаването не била спирано изобщо. Полива се синът ми с канчето в банята (в друг квартал), а в това време от Топлофикация казват, че там парното било вече (отдавна) пуснато, ама се било загубило някъде по трасето. Айде, това мина.

После от Топлофикация мънкаха как нямало нужда от жалби, те щели да изчислят и да изплатят обезщетения на потърпевшите. И изчислиха ...

За нашата абонатна станция обезщетението ще бъде 1500 кВтч. Междувременно пристигна сметката за януари. И реших да разгледам фактурата, по-точно гърба с дългите и неясни обяснения. И виждам следното:

1. Данни за доставената топлинна енергия в абонатната станция на сградата за месеца
1. показания на общия топломер в кВтч (търговски уред)
    начално ХХХХХХ
    крайно УУУУУУ
    разлика 60 000 кВтч
2. служебна енергия (топломера на метрологична проверка, ремонт или неработещ топломер) - 10 000 кВтч
3. доставена топлинна енергия (ред 1+ред 2) - 60 000+10 000 = 70 000 кВтч.

Не е имало неработещ топломер, не е бил на ремонт, отчитал си е цял месец, но отчетеното се е видяло малко на Топлофикация и са решили да ни НАДПИШАТ още почти 10 000 кВтч (16 %) над отчетеното.
Писах им, но досега отговор нямам.

Така че, моля погледнете си фактурите за януари и вижте имате ли служебно начислена, допълнителна  топлоенергия, "изсмукана от пръстите" на някой ръководен кадър на Топлофикация.

# 1
  • Мнения: 31 677
Аз се разправях с топлофикация по имейл. Твърдяха ми, че в Дружба нямало парно и топла вода само за ден. Много нагло. Накрая ми писаха, че ако има отстъпки, ще фигурират в сметката, която трябва да получим март месец.
Чакам с нетърпение да видя какво са писали.

# 2
  • София
  • Мнения: 930
Аз се разправях с топлофикация по имейл. Твърдяха ми, че в Дружба нямало парно и топла вода само за ден. Много нагло. Накрая ми писаха, че ако има отстъпки, ще фигурират в сметката, която трябва да получим март месец.
Чакам с нетърпение да видя какво са писали.

При нас на входовете са залепили бележки, коя абонатна станция колко обезщетение ще получи. Това е според средно на ден колко топлинна енергия е изразходвана, но обезщетението ще е само за 1 ден, тъй като до 2 дни не се полага такова, а само от третия ден нататък. Но в сметките трябва да имаме топлоподаване за 28 - 3 дни, т.е. само за 25 дни. Но не за това ми е въпросът.
Може би за компенсация на загубите им, като във вица за сервитьора "ако мине", ама не мина, са ни начислили служебно неконсумирана енергия, която е много по-голяма от обезщетението, и която трябва да платим.
Затова искам да знам дали само на нас (понеже сме "нахални" и протестираме) е начислена такава измислена топлоенергия, или и на останалите абонати на теца.

# 3
  • Мнения: 31 677
Ние нямахме 4 дни. Не знам колко и въобще дали ще благоволят да ни обезщетят. Не съм видяла бележка във входа. Не съм се и оглеждала де.
Ще чакам бележката и пак ще ги тормозя. Този път по телефона.
А жалба ако трябва да пускам знаеш ли къде се пуска?  newsm78

# 4
  • София
  • Мнения: 19 249
Нахалници прости от Топлофикация, аз живея в Дружба-1 на Колумб и у нас определено нямаше  5-7 февруари.

# 5
  • Мнения: 31 677
Нахалници прости от Топлофикация, аз живея в Дружба-1 на Колумб и у нас определено нямаше  5-7 февруари.

Близко сме една до друга, но аз нямах от неделя до четвъртък. В четвъртък я пуснаха сутринта.

# 6
  • София
  • Мнения: 19 249
Нахалници прости от Топлофикация, аз живея в Дружба-1 на Колумб и у нас определено нямаше  5-7 февруари.
Близко сме една до друга, но аз нямах от неделя до четвъртък. В четвъртък я пуснаха сутринта.
Ааа, у нас в сряда вечер на 8-ми , сещам се, че щерка ми таман си беше стоплила вода да се къпе и дори наполовина се замила - и дойде. Значи е било и на 8 февруари

Последна редакция: ср, 15 мар 2017, 16:34 от Cuckoo

# 7
  • Мнения: 31 677
Може и да си права. Аз по едно време спрях централния кран за топлата за да не върти водомера. Все по навик пусках топлата. Но следях тръбите дали са се стоплили за да преценя дали да проверявам за топла вода.

# 8
  • София
  • Мнения: 930
Елора, Cuckoo, моля ви, погледнете си гърба на ЯНУАРСКИТЕ фактури (т.е. последната фактура, защото за февруари още не е излязла) и вижте дали имате начислена служебна енергия (т.2). Нищо че живеем в един квартал, абонатните станции са различни.

# 9
  • Мнения: 31 677
Видях я. Но май няма. Има - Топлинна енергия за период, в това число за подгряване на вода и за отопление на имот.

# 10
  • София
  • Мнения: 930
Така. А сега обърни отзад и виж това, по-точно червеното:
1. Данни за доставената топлинна енергия в абонатната станция на сградата за месеца
1. показания на общия топломер в кВтч (търговски уред)
    начално ХХХХХХ
    крайно УУУУУУ
    разлика 60 000 кВтч
2. служебна енергия (топломера на метрологична проверка, ремонт или неработещ топломер) - 10 000 кВтч
3. доставена топлинна енергия (ред 1+ред 2) - 60 000+10 000 = 70 000 кВтч.

Това е допълнително начислената измислена топлоенергия.

# 11
  • Мнения: 4 239
              На моята фактура за м. ЯНУАРИ  т. 2 е нула. Февруарската още не съм получила.
              А кой и кога е установил, че топломера ви не работи?

# 12
  • Мнения: 31 677
Така. А сега обърни отзад и виж това, по-точно червеното:
1. Данни за доставената топлинна енергия в абонатната станция на сградата за месеца
1. показания на общия топломер в кВтч (търговски уред)
    начално ХХХХХХ
    крайно УУУУУУ
    разлика 60 000 кВтч
2. служебна енергия (топломера на метрологична проверка, ремонт или неработещ топломер) - 10 000 кВтч
3. доставена топлинна енергия (ред 1+ред 2) - 60 000+10 000 = 70 000 кВтч.

Това е допълнително начислената измислена топлоенергия.

Брей, и отзад имало някакви неща. Сега разбирам  Laughing
Пише 0.

# 13
  • София
  • Мнения: 930
Елора, Cuckoo, благодаря ви.
При вас няма надписано парно, като гледам темата е прочетена от над 1000 души и никой не се оплака от надписани сметки, значи проблема е в "нашия телевизор".
А и отговор от Топлофикация все още няма...

# 14
  • София
  • Мнения: 19 249
Няма защо, аз още не съм видяла нашата сметка, пък и ние плащаме разсрочено на равни вноски.
Между другото, по-скоро въпросът е към топлинния счетоводител. Той прави тези сметки и разпределения.

Общи условия

Активация на акаунт