Искам да кажа ... (114)_20.03-26.03

  • 57 603
  • 856
  •   1
Отговори
# 90
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Янтра, благодаря за подсещането, правил съм нещо подобно - да го наречем пирог - с праз и маслини. Рецептите са сходни. В опит да избягвам пърженето намачквам силно с ръка полетия със зехтин и сол праз и така го оставям за час-два да омекне. Ползвам обикновено тесто с мая, ще опитам и със содено.

Зелеви сарми с праз и ориз е вариант, който вече отработих. Има още една зелка де. Праз с ориз и гъби е идея, която ми хрумва сега.

Имам любима паста - 5-6 (че и 10) стрити скилидк, зехтин, и толкоз. Ще опитам някакъв празен вариант и ще докладвам. Мисля че съм правил някога, и стоеше красиво, но нищо не помня. Ех ти, главо!

# 91
  • Мнения: 14 654
Празът е един от любимите ми зеленчуци, по цяла зима готвя с праз - слагам го суров в салати - с маслини и лимон, с домати от косерва или с лютеница и сирене. В крем-супа от тиква - накрая, след като се оттегли от огъня. Готвя свинско и телешко с праз в гювеча, слагам го в боб и леща, правя нещо като пай с праз - тесто за хляб се разстила в тавичка тъничко, като краищата се задигат по стените, вътре се пльоква плънка от задушен праз, сирене и яйца и се пече. Пък ако някое дете или мъжът ме ядосат, мога да ги погна с някой по-дебелшък стрък праз, вместо все да се пресягам за Макаренко ( така се казва точилката ми).

# 92
  • Sofia
  • Мнения: 8 819
Аууууууу,Янтра,'ич не  е лошо,хем,че праз не ям  newsm78
Опитай. Ще проядеш. Много е добро. Такова едно селско, ама аз съм правила за гости вместо хляб и всичките ни приятели го обожават Simple Smile
Все що е тесто ми харесва на мен  Embarassed...селско,градско  Laughing,ама уж ще влизаме в летен режим  Rolling Eyes.

# 93
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 901
Моят мъж редовно си пържи праз. Или си прави зимна салата - белени домати с праз.
А така приготвената зелева чорба - както писа Зимна утрин, е добавка към тутманика, който правеше свекърва ми и бабата на моя мъж. Аз предпочитам айрян обаче  Mr. Green.

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 23 869
Янтра, благодаря за подсещането, правил съм нещо подобно - да го наречем пирог - с праз и маслини. Рецептите са сходни. В опит да избягвам пърженето намачквам силно с ръка полетия със зехтин и сол праз и така го оставям за час-два да омекне. Ползвам обикновено тесто с мая, ще опитам и със содено.
Не е пържене, защото има вода и докато тя не се изпари темп не надминава 100грд. Като се изпари и почне да цвърчи по-особено - тогава е пържене.

# 95
  • Мнения: 39 612
Много обичам пържен праз със яйца.
Куркума, аз имам рецепта за "пляска". Забърква се тесто с царевично и бяло брашно(2 към 1), кис. мляко, бакпулвер, олио и яйца(май не е толкова постно,а?). Задушаваш праза. На дъното слагаш тесто, после разпределяш праза, отгоре останалото тесто. Отгоре ръсиш сусам и с мокри ръце заглаждаш. При праза може да сложиш и сирене.
Рецептата с праз, маслини и ориз е нещо като македонски гювеч. Ама си трябват и домати.

# 96
  • Мнения: 14 654
Зелева чорба с праз май се нарича разсолник, помня, че в "Железният светилник" това беше основната храна на преспанските деца.
Сетих се и един пирог с праз, пилешко и ориз, тестото е маслено.

Последна редакция: пн, 20 мар 2017, 21:46 от Янeчeк

# 97
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Абе ако не е постно, знам аз как да го наместя всичкото праз. На три джолана дор до две връзки праз се поглъщат.  Laughing

Благодаря ви за идеите и бързата реакция!

# 98
  • Мнения: 14 654
Празът си върви повече с месо, в постно не знам как ще наместиш 60 стръка  Simple Smile Сега се сещам, че Марта Вачкова хвалеше някаква супичка с основна съставка праз - значи на супа може.

# 99
  • Мнения: 1 318
"Железният светилник" (тетралогията) и "Дядовата Славчова унука" са произведенията, които предизвикват особени емоции в мен.

# 100
  • Мнения: 13 028
Не знам дали ще гласувам, не мога да реша за кого.
Праз много обичам със свинско или с пиле, сметана и манатарка ммммм, разкош! Баницата ми е много обичана от всички. С ориз и маслини също обичам, но не ям ориз та отпада.
В неделя обикалях в Пловдив за обувки, хем да са ми удобни, хем да не са много грозни и да стват за пола или рокля, не си намерих...

# 101
  • Ако искаш да бъдеш щастлив, бъди!
  • Мнения: 10 142
Зимна утрин, нова ли си, да те поздравя с добре дошла или просто нов ник?

И защо Зимна утрин в туй пролетно вече време?

Праз с ориз на манджичка е вкусно, а пък и в баница може да се сложи този праз с ориз.
Праз с яйца и аз много уважавам и въобще праз.
Всякакво тесто с праз - киш, лазаня, обикновени банички.

# 102
  • Мнения: 1 318
И защо Зимна утрин в туй пролетно вече време?

Преди време отговорих на едно девойче в друга тема - родена съм в една зимна утрин.  Simple Smile
Благодаря за поздрава!

# 103
  • Ако искаш да бъдеш щастлив, бъди!
  • Мнения: 10 142
Значи си новичка.
Добре си ни дошла, дано ти е уютно и приятно при нас! Hug
Много поетично звучи основанието за ника, харесва ми.
Аз съм родена в една пролетна привечер, но майка не помни в колко часа. Тъкмо се здрачавало. Тогава не е имало лятно  и зимно време, та не мога да го изчисля кога е и не си знам асцендента по тази причина. Joy Не че е някаква загуба, ама нямаше да ми пречи,ако го знам.

# 104
  • Мнения: 1 318
Значи си новичка.
Добре си ни дошла, дано ти е уютно и приятно при нас! Hug
Много поетично звучи основанието за ника, харесва ми.
Аз съм родена в една пролетна привечер, но майка не помни в колко часа. Тъкмо се здрачавало. Тогава не е имало лятно  и зимно време, та не мога да го изчисля кога е и не си знам асцендента по тази причина. Joy Не че е някаква загуба, ама нямаше да ми пречи,ако го знам.

Благодаря ти, svetal4o27!
Майка ми също не може да ми каже точен час. Казва: "Беше още тъмно".  Simple Smile
Обаче през зимата е тъмно до 7 часа. Така и аз не си знам асцендента. Laughing

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт