Продажба на идеална част от имот

  • 2 953
  • 20
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 271
Здравейте, надявам се да ми помогнете. Имам наследствена къща, общо сме трима съсобственици. Аз искам да продам моят дял, единият съсобственик е съгласен да подпише декларация, че не желае да изкупи този дял. Проблемът идва от това, че не можем да открием другият съсобственик, той е зависим от алкохола, не отваря вратата на жилището си, ако изобщо е там. И не знам какво може да се направи в този случай. Няма как да дежурим пред вратата му и да чакаме да отвори или да се завърне. Той няма възможност да изкупи моят дял, но трябва да му го предложа. Ако някой се е сблъсквал с подобен проблем, моля нека сподели какви са вариантите. Благодаря Simple Smile

# 1
  • Мнения: 2 180
Изпраща се покана от нотариус. Има срок да се яви и декларира съгласие или отказ. Това е начинът.

# 2
  • Мнения: 271
Благодаря Simple Smile ако не се яви въпреки поканата? И как ще го открият за да му я връчат Sad  И има ли определен срок, в който трябва да се яви, в смисъл кой определя срока. Ние имаме дата за сделка съвсем скоро, аз изобщо не предполагах че е неоткриваем. Имотът не е в населеното място, в което живеем и се започва едно пътуване и доста разходи, като надявам се накрая всички се подреди Simple Smile

# 3
  • Мнения: 68 647
Изпраща се покана от нотариус. Има срок да се яви и декларира съгласие или отказ. Това е начинът.

+ 1  Peace
нотариална покана...те си знаят как.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
Благодаря Simple Smile ако не се яви въпреки поканата? И как ще го открият за да му я връчат Sad  И има ли определен срок, в който трябва да се яви, в смисъл кой определя срока. Ние имаме дата за сделка съвсем скоро, аз изобщо не предполагах че е неоткриваем. Имотът не е в населеното място, в което живеем и се започва едно пътуване и доста разходи, като надявам се накрая всички се подреди Simple Smile
нотариалната покана се връчва от нотариус по настоящия адрес на лицето, ако го няма на адреса - залепва му едно уведомление на вратата му,  че го търси еди-кой си нотариус и има 2 седмици срок да се появи и да се поинтересува за какво го търсят, ако няма ни вест, ни кост в посочения срок- поканата се счита връчена.
иначе може да избегнете даването на съгласие, като оформите с купувача сделката като дарение, ако е за малко пари и е съгласен, разбира се

# 5
  • Мнения: 271
Благодаря за отговорите Simple Smile
За дарение не са съгласни, страхуват се от разваляне на сделката след време.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
Благодаря за отговорите Simple Smile
За дарение не са съгласни, страхуват се от разваляне на сделката след време.
може да направите фиктивна замяна с някаква движима вещ, която си купила и имаш фактура на твое име

# 7
  • Мнения: 271
Благодаря за съветите Simple Smile

# 8
  • Мнения: 271
Здравейте отново Simple Smile съсобствениците ще разпишат декларация, че не желаят да закупят моята част. Започнах да приготвям документите и какво да видя нотариалния акт залепен по средата. Много е стар и явно баба ми е сметнала за редно да го лепи   Confused Всичко се чете, просто по средата е започнал да се разкъсва и го е залепила. Имам малко време до сделката, какво да правя? Идеи?

# 9
  • Мнения: 68 647
По годината и имената в Агенция за вписвания за дубликат.
Продажба ли е? По нат.акт?

# 10
  • Мнения: 271
Да аз ще продавам своята част от имота. А за какъв срок се издава дубликат?
В понеделник ще отидем до нотариуса.

# 11
  • Мнения: 68 647
Питай и нотариуса...може да не иска дубликат. Иначе май бързо ставаше...
А продавач намери ли?

# 12
  • Мнения: 271
Да имам купувач и всичко е уредено Simple Smile нямам време за дубликат Simple Smile
Нот. Акт се чете напълно, по средата от прегънатото положение в което е седял с години явно е започнал да се къса и баба ми го е лепила с тиксо. Но няма нищо увредено или нечетливо по него.

# 13
  • Мнения: 68 647
Мисля, че не би било проблем това.  Зависи от нотариуса...дали ще го зачете, но си мисля, че ще го...
Радвам се, че си намерила купувач и нещата ще се уредят по начин, благоприятен за теб, без дълги и изтощителни съдебни делби...

# 14
  • Мнения: 271
Благодаря за съветите, ще пиша какво стана Simple Smile

# 15
# 16
  • Мнения: 271
А сега се замислих, ако се наложи да вадя препис, ще искат ли и другите двама съсобственици?

# 17
  • Мнения: 2 180
Не, не е нужно. Всеки един собственик има право да си иска дубликат.

# 18
  • Мнения: 430
Здравейте. Моля за съвет.
Притежавам 1/2 идеална част от къща с дворно място-неподеляеми.
Искам да продам моята част и ще я предложа на другия собственик.
Ако той откаже да я купи аз имам право да я продам на друг кандидат, но не мисля, че ще се намери такъв-къща и двор с общ вход (неподеляеми са) няма да иска никой.
Моля за съвет как да постъпя, за да си взема парите от имота.

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
Ако не се намери купувач на идеалната част -  водите дело за съдебна делба и евентуално продажба на имота на публична продан

# 20
  • Мнения: 430
Какво означава съдебна делба?
Мисля, че при съдебна делба другия собственик може да предложи много под пазарната цена и аз да загубя пари.
А аз не съм в съсояние да я изкупя.
Искам да си взема парите от моят дял, а не да изкупя имота.
Имота е неподеляем и затова имаме по 1/2 иделни части.

Последна редакция: пн, 20 мар 2023, 14:28 от Бреза

Общи условия

Активация на акаунт