Подялба на дворно място?

  • 4 687
  • 17
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 643
Моля за съвет. Казусът е следния.
Живеем в къща,която е собственост на двама братя (баща ми и брат му, който почина). Сега наследниците на чичо ми искат да се разпореждат както те решат. Въпросът ми е към какво лице трябва да се обърнем за решаване на делбата на имота по законов ред, защото е ясно, че няма как да стане доброволно. Другото, което ме интересува е,при евентуална делба каква част ще остане за баща ми и каква за наследниците на чичо ми(3-ма наброй)? Всъщност има и друга подробност. Етажа на чичо ми е преписан при условие за доглеждане на дядо ми, който е жив и без право на продажби и тем подобни. Дядо ми ще участва ли в делбата? Моля ако някой се е сблъсквал с подобен казус да ме насочи на някъде, че положението е страшно.

# 1
  • Мнения: 860
Консултация с адвокат.

# 2
  • Мнения: 13 768
Предполагам, че юристите утре ще ти отговорят, но според мен, имотът се дели на 2! Наследниците на чичото получават неговата част, т.е. половината от къщата и двора, ако ще и 10 да са. Те си се оправят помежду си с получената половина. Те поемат и ангажиментите към дядо ти. Той самият не участва в делбата, но докато е жив наследниците не могат да продадат етажа.
Как ще го постигнете обаче на практика, не знам. Дано е голям дворът! И делим!

# 3
  • Мнения: 643
Добре за консултацията с адвокат, но сме от малък град и няма никакви тук. Което ще рече, че трябва да търся в другите градове. И тук идва въпроса ми към какъв адвокат трябва да се обърна? И това не ми е ясно. Двора е голям. Утре ще разбера точните му размери.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 133
Villly1, от кой град си? Делба по съдебен ред без адвокат ще ви е трудно да направите. Доброволна делба може да направите с помощта на нотариус, но пак е по-добре да наемете адвокат, който да ви съдейства и да пази интересите ви. Казваш, че няма адвокат в градчето, в което живееш, а има ли съд или нотариус?

# 5
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 411
Предполагам, че юристите утре ще ти отговорят, но според мен, имотът се дели на 2! Наследниците на чичото получават неговата част, т.е. половината от къщата и двора, ако ще и 10 да са. Те си се оправят помежду си с получената половина. Те поемат и ангажиментите към дядо ти. Той самият не участва в делбата, но докато е жив наследниците не могат да продадат етажа.
Как ще го постигнете обаче на практика, не знам. Дано е голям дворът! И делим!
предполагам, че наследниците на починалия брат могат да продадат наследената половина на живия брат, като заедно с това върви и задължението за гледане на бащата. Също, ако бащата се откаже от наследството, може да предпише половината, завещана преди това на починалия брат, на живия брат, пак срещу гледане. Също, бащата може да промени наследството, като раздели двора на физически (не знам точната терминология) части, а не на идеални, ако е така в момента. Тогава ще може да се сложи ограда, да се ползват отделни входове за къщата, ако разположението позволява. До колкото разбирм, самата къща е поделена по етажи, което означава, че не можете да направите нищо спрямо разпореждането там, освен да се разберете. Не съм сигурна и как стои въпроса, ако в правенето на завещанието е участвала и бабата, която, до колкото разбирам, е починала (моля да ме извините, ако не е така), т.е. не знам дали в такъв случай дядото може да прави допълнителни условия по завещанието или промени. Опитът ми е косвен, от наследство на имот на мои близки.
Бъдете готов на компромоси, защото такива делби са съсипвали здравето и/или живота на не един или двама. Зная хора, стигнали до палежи на имот и какво ли още не, за да надвият...
Успех!

# 6
  • Мнения: 643
Градчето ни е близо до Монтана. Няма нотариуси и съд. Бабата почина,да. Към нея бяха същите задължения като към дядо ми, само че за етажа на баща ми. Доброволна делба няма как да стане. Преди два месеца се разбраха от едната страна да е за един, а от другата за другия. Сега са решили да лъжат и да казват, че няма такова нещо. За съсипването на здравето съм сигурна, че е така. Затова искам да се подготвя и да действаме по-бързо. Продажба от наследниците няма как също да стане. Дядото не искам да го намесвам в промени на завещанието. Искам да има за всички, но явно това е само от наша страна.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 14 403
Присъединявам се към съвета за адвокат - с документите.
Само да вметна, че ако още дядото и бабата са прехвърлили отделните етажи на отделните братя, тоест ако етажите са вече самостоятелни жилища, тогава става дума за етажна собственост и няма място за делба. По всяка вероятност заедно с етажите са прехвърлени срещу издръжка и гледане и съответните идеални части от дворното място заедно с всеки етаж - вижте си нотариалните актове за прехвърлянето.
При такава етажна собственост дворното място не подлежи на делба, но може да се разпредели ползването му. Може и от съда, ако не се разберете доброловно.

# 8
  • София
  • Мнения: 5 959
Към съвета за документите и адвоката, добавям да обясниш на роднините си, че е много по-евтино да разделите имота доброволно. Ако те не се съгласят на доброволна делба и започнете да се съдите, съдът ще раздели имота според правата ви, но тогава те ще бъдат осъдените и ще трябва да заплатят всички разходи по делото. Явно без делене няма да може да съжителствате, но нека те да решат искат ли да плащат повече, заради инатите си.

# 9
  • Мнения: 1 031
Присъединявам се към съвета за адвокат - с документите.
Само да вметна, че ако още дядото и бабата са прехвърлили отделните етажи на отделните братя, тоест ако етажите са вече самостоятелни жилища, тогава става дума за етажна собственост и няма място за делба. По всяка вероятност заедно с етажите са прехвърлени срещу издръжка и гледане и съответните идеални части от дворното място заедно с всеки етаж - вижте си нотариалните актове за прехвърлянето.
При такава етажна собственост дворното място не подлежи на делба, но може да се разпредели ползването му. Може и от съда, ако не се разберете доброловно.
А защо да е невъзможно? Ако може да се обособи самостоятелен вход за жилището на първия етаж и УПИ-то подлежи на поделяне, т.е. има достатъчно лице, то е напълно възможно да стане разделянето на имота не само на реални части за ползване, но и на два самостоятелни УПИ.
Всичко е възможно, отделен е въпросът доколко страните са благосклонни да правят компромиси и да си уредят взаимоотношенията.

# 10
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 048
Моля за съвет. Казусът е следния.
Живеем в къща,която е собственост на двама братя (баща ми и брат му, който почина). Сега наследниците на чичо ми искат да се разпореждат както те решат. Въпросът ми е към какво лице трябва да се обърнем за решаване на делбата на имота по законов ред, защото е ясно, че няма как да стане доброволно. Другото, което ме интересува е,при евентуална делба каква част ще остане за баща ми и каква за наследниците на чичо ми(3-ма наброй)? Всъщност има и друга подробност. Етажа на чичо ми е преписан при условие за доглеждане на дядо ми, който е жив и без право на продажби и тем подобни. Дядо ми ще участва ли в делбата? Моля ако някой се е сблъсквал с подобен казус да ме насочи на някъде, че положението е страшно.

може да се тръгне от подчертаното Peace
Peace докато дядото е жив, няма наследници  Peace
има собственик, който е сключил договор за доглеждане. очевидно е, че няма как починалият син да доглежда.  Peace

при всички положения няма да минете без адвокат, но можете да "подскажете" на племенниците какво може да се случи.  Peace

малко материал за размисъл Peace

към края

Цитат
Друга характерна особеност на договора за издръжка и гледане се наблюдава във връзка с неговото прекратяване. Прекратителното действие на договора настъпва със смъртта на прехвърлителя и/или на бенефициера.

Последна редакция: пн, 03 апр 2017, 10:01 от st. Dobri

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 14 403
Цитат
А защо да е невъзможно? Ако може да се обособи самостоятелен вход за жилището на първия етаж и УПИ-то подлежи на поделяне, т.е. има достатъчно лице, то е напълно възможно да стане разделянето на имота не само на реални части за ползване, но и на два самостоятелни УПИ.
Нещо не те разбрах.
Когато сградата е една, тя няма как да попада в две различни УПИ-та - горният етаж в едното, долният - в другото.
А при етажната собственост общото дворно място е обща част по естеството си (законът така казва), общите части не се делят.

# 12
  • Мнения: 1 031
Цитат
Когато сградата е една, тя няма как да попада в две различни УПИ-та - горният етаж в едното, долният - в другото.
А при етажната собственост общото дворно място е обща част по естеството си (законът така казва), общите части не се делят.
Не говорех за сградата, а за дворното място, ако е с достатъчна площ, може да се раздели и единият да получи като компенсация празно УПИ

# 13
  • Мнения: 18 990
Аз не съм много убедена, че ако в договора за издръжка и гледане няма специална клауза, според която задълженията (за гледане) и правата (за собственост) се прехвърлят на наследниците на бенефициента при случай на неговата смърт, собствеността се прехвърля автоматично на наследниците на чичото. На практика, към момента на смъртта си, чичото не е собственик на етажа и на идеалните части от УПИ-то, наследниците му (по права низходяща линия, щом има такива) наследяват това, което той притежава към момента на смъртта си. При смърт на дядото, ако няма действащ договор за дарение срещу издръжка и гледане, най-близкият му наследник е все още живият му син, а не внуците.

п.п. Наистина не може да се раздели на реални части при сграда с общо ползване, ако не се извърши някаква замянка въз основа на оценка на сградата и земята, и ако площта на което и да е от новообразуваните УПИ и лицата им към улицата са по-малки от минимално изискуемите.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 14 403
Цитат
Не говорех за сградата, а за дворното място, ако е с достатъчна площ, може да се раздели и единият да получи като компенсация празно УПИ
А, това може, да - ако от дворното място може да се отдели по-малко празно дворно място, то ще е съсобствено и ще подлежи на делба на общо основание.
Само че къщата цялата ще остане в другата част и пак ще бъде етажна собственост с неделим съсобствен двор, само че вече по-малък.

# 15
  • Мнения: 12 014
Чл. 10. (1)Низходящите на наследодателя, които са починали преди него или са недостойни, се заместват в наследяването по закон от своите низходящи без ограничение на степените.

Чл. 20. Завещателното разпореждане не произвежда действие, ако лицето, в полза на което е направено, умре преди завещателя.

http://econ.bg/
Прехвърляне на имот срещу задължение за издръжка и гледане
 Собствеността на имота преминава от прехвърлителя към приобретателя в деня на изповядване на сделката, като в замяна на това приобретателят се задължава да издържа и полага грижи за прехвърлителя до смъртта му. След прехвърлянето на собствеността местните данъци за имота се дължат от приобретателя, но ако прехвърлителя си е запазил правото на ползване върху имота, съгласно правилата чл. 11, ал. 3 от ЗМДТ продължава да е задължен за местни данъци. Все пак съгласно уговорките в самия договор приобретателя в повечето случай следва да осигурява и средствата за заплащане данъците на имота.

Ако прехвърлителят надживее приобретателя, задължението за гледане и издръжка преминава върху наследниците на последния. Но ако договорът е сключен с оглед         на личността и за това има изрична клауза, прехвърлителят може да иска прекратяване на договора и връщане на имуществото в неговия патримониум. Това, обаче, би следвало да се осъществи или по съдебен ред, или след споразумение с наследниците, тъй като прехвърлянията не стават автоматично и подлежат на вписване в Агенцията по вписванията.

При неизпълнение на задълженията по договора, същият може да бъде развален по съдебен ред. Това е възможно както приживе на прехвърлителя, така и след смъртта му чрез предявяване на иск от неговите наследници. В последния случай, ако искът да е основателен, договорът се разваля само за частта, която наследникът би получил, наследявайки наследодателя си. Договорът се разваля, в случай, че се докаже (най-често с помощта на свидетелски показания) неизпълнение на задълженията на едната или и на двете страни на уговорени в договора към момента на неговото подписване.

Не съм юрист, но от цитираното:
1. братовчедите ви наследяват дядо ви по заместване / прекият наследник е техният баща, но тъй като той е починал те го заместват, всеки от тях получава равна част от дела на баща си/
2. тъй като между дядо ви и чичо ви има сключен договор за гледане и при това условие се прехвърля имота, то те наследяват и задължението на баща си да догледат дядо ви.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Има много малко правилни частични съвети, което е разбираемо - няма как да се гадае, без да се видят документи и да се събере информация. Авторката дава нееднопосочни сведения.
Не знаем дали има фактическо прехвърляне на имот срещу издръжка и гледане със запазено право на ползване или е нещо друго - например така са се разбрали (правен термин "доизглеждане" няма). При задължение за издръжка и гледане задължението НЕ ПРЕМИНАВА върху наследниците, каквото и да четете по статиите. Т.е. е напълно възможно наследниците на брата да са собственици, но не и да имат задължения към дядото. Но - гадаем.
Присъединявам се към съветите да потърсите адвокат, трудно ще се справите сами, щом няма разбирателство. Не е задължително адвокатът да е на място, за да получите съвет. Щом пишете във форума, може и колега, който да ви консултира по скайп/мейл да намерите, като му изпратите сканирани документи.

Последна редакция: вт, 04 апр 2017, 11:13 от jul

# 17
  • Мнения: 643
Здравейте, извинявам се, че чак сега пиша. Проблема е в дворното място. Не искам дядото да се занимава с етажа. В прочем се оказа, че той има само право на ползване. Няма клауза за доглеждане. Направихме консултация с адвокат. В нотариални акт пише, че баща ми получава една втора от парцела 500 кв.м.(никъде не е упоменато коя).Според него може да си ползваме, която част от двора искаме(1/2разбира се), а на тях ако не им изнася да си заведат дело за делба. Всъщност вчера са стигнали и до полицията и са пуснали жалба, че баща ми се е саморазправял, което пълна лъжа(има и свидетели) и че им възпрепятства ползването на двора. От полицията са им казали, че ще върнат писмо, че проблема с двора не е в тяхната компетентност и да се обърнат към съда. Днес ще ходя с баща ми да пусне жалба, че подават лъжливи сигнали. Та се питам, как може всеки да пуска каквито иска сигнали и после да е безнаказано?  

Последна редакция: ср, 05 апр 2017, 07:13 от Villly1

Общи условия

Активация на акаунт