Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 46

  • 71 824
  • 744
  •   1
Отговори
# 300
  • София
  • Мнения: 808
"Ако някой намери хематолог, който да е наистина наясно с Б12 нека сподели, моля."
Би било наистина полезно. За деца по-назад се говореше за др. Кадъм..

# 301
  • Мнения: 1 078
Изследването на Б12 поема ли се от здравната каса ? Ако се прави без направление какво трябва да се каже в лабораторията ? Чета цени за Тест за изследване на серумното ниво на B12 и за  Тест, измерващ нивото на хомоцистеин в плазмата, както и за изследване за „пернициозна анемия“ .  Кое от всичките се прави или всичките ?
Благодаря.

# 302
  • Мнения: X
Мон, къде има ампули хидроксокобаламин? Единственото което намерих в нета е това - http://bilkolechenie.net/product.php?id=423

Такива ли е по - добре да се слагат, на теб лекар ли ти ги предписа?
На мен ми изписаха цианкобаламин, но не знам доколко са ок....
Не знам къде другаде има, мои познати си бяха купили от чужбина. Аз си слагах цианокобаламин, в България по аптеките все още няма други. Лекар ми ги предписа преди, когато бях с б12 80 и малко. И ми каза, че за да не стигам отново до тези стойности трябва всяка година да си слагам. Няколко години сама се оправям, пускам редовно и следя Б12 как е, не действам наизуст.
Сега пробвам с подезични таблетки, другия месец ще проверя пак Б12 и ще знам дали ги усвоявам и колко го покачват при мен.
Лекарите у нас с много малко неща около Б12 са запознати... Хематологът оня ден пак инжекции цианокобаламин ми изписа, не знаеше има ли други, за подезични не можа да ми каже конкретна марка, доза и т.н. Не знаеше, че реф.стойности за възрастни и деца са различни, изобщо... При това иначе е добър хематолог и специалист.
Ако някой намери хематолог, който да е наистина наясно с Б12 нека сподели, моля.

Ясно, благодаря! И аз засега оставам на цианкобаламин инжекции, дано ги усвоявам. Притеснява ме, че не са ми предписани достатъчно - 1 инжекция от 1000 гами на седмица за 6 седмици. Това при резултат 126 pmol/l, което според хематолога "не е голям дефицит"  Tired Майка ми има позната хематоложка, с която е говорила и тя също й казала, че дефицита ми не е сериозен и изобщо не била чувала, че референтите стойности са други  ooooh! Изобщо пълна трагедия. Аз заедно с инжекциите си пръскам по 2 - 3 пъти седмично един спрей с метилкобаламин, дано не прекалявам... Rolling Eyes

За добър хематолог и аз се интересувам. От Русе съм и затова търся основно за Варна, че ми е по - близо, в краен случай ще ходя и до София ако трябва или ще се самолекувам...

Трябва и детето да изследвам, въпреки че според докторката няма смисъл....
Тези дни ще си пусна и вит. Д 100 % и там ще имам сериозен дефицит и ще трябва да си самопредписвам нещо...

Didi smile, не се поема Б 12 от НЗОК. Аз си го пуснах заедно с ПКК. Но е хубаво и хомоцистеин и желязо да се пусне. Иначе в лабораторията просто си ги бях написала на едно листче изследванията или казваш само витамин Б 12...

# 303
  • Мнения: 681
Да се отчета :
Ендокринолога ми вдигна дозата л тироксин, а при вида на моето Б12 направо му стана лошо...
Веднага ми сложи една инжекция и ми назначи всеки ден по 1 за 1 седмица, а на втората седмица през ден .
Това е за сега няма да ходя при хематолог.
Благодаря за отговорите на всички Simple Smile

# 304
  • Мнения: 1 498
Здравейте момичета, може ли някой да ми каже какви са референтните стойности на ТСХ за деца? Търсих в интернет, но не намерих.

# 305
  • Мнения: 681
Мон, след колко инжекции се оправи - като гледам с Б12 около 80 си най-близко до моя случай ( макар, че изчетох много по темата, но с резултат като моя 55 не видях- повечето с дефицит се въртят поне около 100)?

# 306
  • Мнения: 911
Аз също бях със стойност около 80. Предписаха ми 5 ампули 1000гами мускулно през 5 дни. Същевременно приемах и таблетки. След месец резултата беше около 480.

# 307
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
А с такива ниски стойности имате ли отчетливи симптоми? Това е дефицит, граден с години. Shocked
Е@си и лекарите... Всички трябва сами да се лекуваме.

# 308
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Мон, след колко инжекции се оправи - като гледам с Б12 около 80 си най-близко до моя случай ( макар, че изчетох много по темата, но с резултат като моя 55 не видях- повечето с дефицит се въртят поне около 100)?
7 инжекции от 1000 ми го вдигнаха до 280. Което пак е дефицит и то не малък.
Това беше преди 4г и малко.
Сега през януари тази година бях с 200. С 5 инжекции от 1000 през ден стигнах 380. После сложих още 3 инжекции, по 1 на месец. Сега покрай децата вземам подезични таблетки понякога, като поддържаща доза. Сега имам разни други неща на дневен ред, но в близките 2-3 седмици ще пусна ново изследване, хем да видя колко е, хем за да знам подезичните вършат ли някаква работа при мен или не.
Хематологът ми каза ноември- декември да сложа пак 1 инжекция, но ако таблетките ми действат ще вземам от тях.

# 309
  • Мнения: 911
А с такива ниски стойности имате ли отчетливи симптоми? Това е дефицит, граден с години. Shocked
Е@си и лекарите... Всички трябва сами да се лекуваме.
Аз съм нямала абсолютно никакви симптоми.

# 310
  • Мнения: 11 750
Здравейте момичета, може ли някой да ми каже какви са референтните стойности на ТСХ за деца? Търсих в интернет, но не намерих.
Цитат
Нормални стойности:
възрастни: 0.3-5.0 µU/mL (микроединици на милилитър) или 0.3-5.0 mU/L (милиединици на литър);
деца: 0.7-6.4 µU/mL или 0.7-6.4 mU/L;
новородени (1-4 ден): 1-39 µU/mL или 1-39 mU/L;

Стойности над 3 е добре все пак да се консултират с ендокринолог. А и при наличие на симптоми, макар ТСХ да е в норма.

# 311
  • Мнения: X
Моят резултат за Б12 е 126 pmol/l. Изписаха ми по 1 инжекция от 1000 гами на седмица - общо 6 инжекции. Тъй като ми се струва малко от време на време си пръскам и спрей с Метилкобаламин - 1000 мкг - 1 - 2 пъти седмично между инжекциите  Rolling Eyes
До момента съм сложила 2 инжекции и не знам дали си въобразявам, но сякаш имам малко повече енергия от преди. Иначе аз имам доста симптоми - нервност, ама буквално ми е било адски трудно да се контролирам, на няколко пъти съм била пред нервна криза последните месеци, умора, отпадналост, световъртеж (лек), сърцебиене и болка в гърдите, мускулни болки и слабост....и т.н. Confused
Повечето ги отдавах на Хашимото, но сега си мисля, че до голяма степен се дължат на Б12...
Дефицита естествено си го открих сама...

# 312
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Добре де, аз едно не мога да разбера - за тези симптоми, които смяташ, че са от Хашимотото изцяло си се доверила на лекар да те дозира ли?
Колкото разбират от дефицити и подобни, толкова могат и да дозират.

# 313
  • Мнения: X
Аз сама се дозирам. Пускам хормон на около 3 месеца и ако има нужда коригирам дозата. В момента ТСХ ми е перфектно - 1,28, но симптомите продължават, затова си мисля, че не е от него, а от дефицита на Б12...

# 314
  • София
  • Мнения: 808
И аз се чувствах страшно напрегната, нервните кризи бяха ежедневие.. самооткрих си дефицита на б12 (и вит. Д) и месец по-късно на подезични таблетки се чувтвах значително по-спокойна.  Laughing
Но като цяло е трудно да прецениш букетът от "усещания" на кое точно се дължи - на Хаши ли, на дефицитите ли, на какво ли..  newsm78
Аз реших да действам мащабно  Grinning
Сега съм на шепа добавки, опитвам се да си организирам безглутенова диета и скоро май ще минавам на естествен хормон, щото тези симптоми мисля никога няма да изчезнат напълно, ако продължавам да се мъча с тоя т4 (еутирокс). А за невежеството и най-вече небрежността в здравеопазването няма какво да се каже..

Общи условия

Активация на акаунт