Напускане с предизвестие 3 месеца и изпитателен срок

  • 9 214
  • 59
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 506
той си е записан в КТ. човекът правил КТ е безумен.

# 16
  • England
  • Мнения: 210
Както казах ще се консултирам и със счетоводител и с адвокат. На тоя етап явно ще си сърбам попарата но е факт, че са си "вързали гащите"... а не виждам смисъл да държат човек, който не им върши работа.

# 17
  • England
  • Мнения: 210
Както казах ще се консултирам и със счетоводител и с адвокат. На тоя етап явно ще си сърбам попарата но е факт, че са си "вързали гащите"... а не виждам смисъл да държат човек, който не им върши работа.

Гледай вече какво подписваш и мисли. Може да ти се струва нечестно, но те са си в правото.
Наистина хубаво си прочети договора, може да има някакви вратички. И се обади в инспекцията по труда да се консултираш и с тях.
Този 3 месечен срок е безумен.

Да да права си! Спор няма и аз имам вина! Каквото - такова! За другия път ще знам!

# 18
  • Мнения: 506
каква вина имаш. да не би да му кажеш "айде променим на може да напусне когато си пожелае".

по кой член, ала-бала, е договорът?

Последна редакция: чт, 18 май 2017, 22:32 от svansmods

# 19
  • Мнения: 31 669
каква вина имаш. да не би да му кажеш "айде променим на може да напусне когато си пожелае".

по кой член, ала-бала, е договорът?

Виж сега. Насила договор не се подписва. Също така когато се подписва каквото и да е било, трябва да се прочете. Това го знам от малка. Да не си слагам подпис на документ в който не знам какво пише.

# 20
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Както казах ще се консултирам и със счетоводител и с адвокат. На тоя етап явно ще си сърбам попарата но е факт, че са си "вързали гащите"... а не виждам смисъл да държат човек, който не им върши работа.
Естествено, че ще си ги вържат, все пак заради такива като теб, ги има тези точки в договора и в законодателството ни.
Ако не си вършиш работата, за която си се договорила, може да претърпиш и други санкции. А ако си платиш неустойката и не работиш, това ще е обезщетение за времето докато си намерят и обучат нов човек.
Надявам се, че вече си разбрала, че не може кеф ми е да работя - работя, кеф ми е да не работя - напускам и чао. Няма такъв балама работодател, който да се съгласи на твоите условия., освен ако не си на сиво/черно, но там пък преди да напуснеш ще те цакат с много повече, а и вероятно и заплата няма да видиш.

той си е записан в КТ. човекът правил КТ е безумен.
Що? Кое му е безумното?
Който не знае какво ще работи и иска да се пробва, да настоява за договор, в който да е записано и в негова полза, а като се е съгласил и подписал само в полза на работодателя, няма какво да се цупи после. И да, и това също го пише в КТ, но безумните не го осмислят.

# 21
  • Мнения: 506
Елора: да не говорим че има цялото време на света да го прочетеш, осмислиш и т.н. да не говорим за възможностите специално за теб да се изменят някои неща.

Лиляна стига си ръсила даскалския си акъл на поразия!

# 22
  • Мнения: 31 669
Елора: да не говорим че има цялото време на света да го прочетеш, осмислиш и т.н. да не говорим за възможностите специално за теб да се изменят някои неща.

Лиляна стига си ръсила даскалския си акъл на поразия!

Всъщност да, има време. На всяка работа която съм почвала не съм подписвала без да прочета договора. И са ме чакали да си го прочета. Кое му е чудното? И даже съм откривала неща за които на интервюто не сме се разбирали, други са противоречали на КТ.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 25 238
То в договора може много неща да пише, но ако противоречат на трудовото законодателство, те са невалидни и няма значение, че тя е подписала.
Не противоречат на закона. Изпитателният срок може да е в полза на една от страните или на двете. В случая е в полза на работодателя явно, т.е. само той може да освободи без предизвестие, докато тече срокът. Отстрещната страна дължи предизвестие. напълно законно е.

# 24
  • Мнения: 9 050
Пропуска се нещо много важно в случая. Договорът е срочен! Предизвестието по срочни договори е ВИНАГИ три месеца ( но не повече от срока на договора). Така че коментари по повод умно или безумно е предизвестието всъщност са неуместни Wink

Само и единствено изпитателният срок би могъл да даде на някоя от страните (или и на двете страни) правото да прекрати договора без предизвестие. Но изтече ли този срок - и двете страни си дължат тримесечно предизвестие и не може да е по-малко, освен ако не се споразумеят за раздяла по взаимно съгласие.

# 25
  • Мнения: 506
ако въобще съществува такова явление.
т'ва не са договори с изпитателен срок, а просто договори с крайна дата.
и тия 3 м. къртят.

# 26
  • Мнения: 9 050
Срокът на договора и срокът за изпитване са две съвсем отделни неща. Договорите са или срочни или безсрочни от самото си начало. Срокът за изпитване е допълнително условие, касаещо първите няколко месеца, но той не променя вида на договора.
А трите месеца за срочните договори ги налага Кодекса на труда, а не работодателите. Само при безсрочни договори срокът на предизвестие може да се избира или договаря.

# 27
  • Мнения: 506
казвам че срок на изпитване е optional и най-вероятно не присъства в нито един договор.
и в 100% от случаите, в които присъства е записано "в полза на работодателя".

# 28
  • Мнения: 9 050
Не е точно така. Да, срокът на изпитване не е задължителен, но специално тук в темите е имало не един и два случая, в които е бил в полза и на двете страни.

# 29
  • England
  • Мнения: 210
Значи, първо съм назначена по заместване и второ съм на изпитателен 6 месечен договор. Казаха ми че има вариант ако представя договор, ме съм назначена в друга фирма на ПОСТОЯНЕН трудов договр...
Нямам си и на идея, колко е вярно това.
Да аз знам, че всички срочни са с 3 месечно предизвестие, но всеки работодател може да прекрати трудовите взаимоотношения по  взаимно съгласие. Още повече, че аз казах, че се отказвам. Не съм минала обучителния период, съответни не им и върша работа. Точно поради тази причина могат съвсем спокойно да го прекратят и да си намерят точния човек. В момента ме задължават да работя 3 месеца и то не защото толкова ги е грижа за мен а защото няма кадри и защото вярвали, че ще размисля и ще остана.
Погледнато от законова гледна точка са си в правото, но при положение, че нито им върша работа нито желая да работя там ... нещата ще се случват насила.
Заради такива като мен... Аз не се смятам за някакъв неуравновесен човек, смятам че когато започваш нова работа е нормално да опиташ съответно ако не ти хареса да си тръгнеш... Разбира се, че чисто законово те са прави и аз не съм в правото си но в момента се чувствам между чука и наковалнята.

Общи условия

Активация на акаунт