Бродирана красота - тема 135

  • 103 440
  • 733
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 6 833
От вас чувам за тези цветоулавящи кърпички, но не мисля, че бих ползвала. Прочетох, че  "На принципа на нано-технологиите те ‘хващат’ багрилата от дрехите още преди да са попаднали върху останалото пране."  http://izi.bg/blog-article/5/tsvetoulavyashtite-karpichki-za-kak … se-izpolzvat.html
 Избягвам всичко, свързано с нано-технологии, защото не е доказано безопасно. Преди доста време имаше статия в списание Нешънъл джеографик за фулерена, правили опит в езеро и установили, че всичките риби са развили мозъчни тумори. Там пишеше, че нано-технологиите много бързо навлизат в бита, а не са изследвани за безопасност в дългосрочен план. Затова бягам от тях.

Навремето съм прала и с по-гореща, но последните години са ми пускали конци и пак почнах да пера в хладка.
Изглежда разликата е точно в това, за което питам. Навремето конците са багрени с други бои, за разлика от сегашните, които са според изискванията за безопасност на боите.
Нещо ми се върти в главата, че горещата вода фиксира цветовете на старите бои, ама дали е така? ....

Как се пере гоблен? Моля, дайте по-подробни указания за начинаещи.  Simple Smile
Не искам да го прецакам, все пак е оригинален Вилер и добре ушит, доста труд е...

Четох, че се суши на прозорец, защото така се изпъва и подравнява лесно.

# 721
  • София
  • Мнения: 13 198
От вас чувам за тези цветоулавящи кърпички, но не мисля, че бих ползвала. Прочетох, че  "На принципа на нано-технологиите те ‘хващат’ багрилата от дрехите още преди да са попаднали върху останалото пране."  http://izi.bg/blog-article/5/tsvetoulavyashtite-karpichki-za-kak … se-izpolzvat.html
 Избягвам всичко, свързано с нано-технологии, защото не е доказано безопасно.
Това сериозно ли е?! Гоблена ще виси на стената, нито ще го ядете, нито ще го носите... ако изобщо допуснем, че това за вредата от нано-технологиите е вярно.

# 722
  • Мнения: 11 770
Не, не фиксира горещата вода цветовете, винаги препоръките са били и от едно време да се пере в хладка вода със сапун и да се глади през кърпа.
Аз накисвам в леген с вода и сапун и оставям за известно време. Не се търка като да переш дреха  Wink просто леко може да се  тръкне с ръка ако толкова много е замърсен. След това изплаквам хубаво със студена вода и  после простирам направо на простора като защипвам за панамата не за ушитото. Някои ги лепват на стената в банята  Laughing , други сушат хоризонтално в/у кърпа. Глади се влажен за да може да се изпъне хубаво, като се слага хавлиена или друга кърпа.
Но в годините аз гладя и директно в/у бродерията или от опаковата й страна, но ако искате не рискувайте  Simple Smile .

# 723
  • Мнения: 6 833
mibobo, много благодаря за информацията!


От вас чувам за тези цветоулавящи кърпички, но не мисля, че бих ползвала. Прочетох, че  "На принципа на нано-технологиите те ‘хващат’ багрилата от дрехите още преди да са попаднали върху останалото пране."  http://izi.bg/blog-article/5/tsvetoulavyashtite-karpichki-za-kak … se-izpolzvat.html
 Избягвам всичко, свързано с нано-технологии, защото не е доказано безопасно.
Това сериозно ли е?! Гоблена ще виси на стената, нито ще го ядете, нито ще го носите... ако изобщо допуснем, че това за вредата от нано-технологиите е вярно.


Да, напълно сериозно е. Ще го пера с ръцете си, а нано-структурите проникват през клетъчната мембрана.
Не зная дали си чувала за "ставринол" на  проф. Ставри Ставрев. Но аз зная за хора, на които им е помогнал да си отидат много бързо от този сват.

# 724
  • София
  • Мнения: 13 198
Не, не съм чувала, но съм чувала доста небивалици в моята сфера от хора с титли и честно казано бягам далеч от сензационни теории. Е, разбира се всеки знае сам за себе си.

# 725
  • Мнения: 6 833
Не, не съм чувала, но съм чувала доста небивалици в моята сфера от хора с титли и честно казано бягам далеч от сензационни теории. Е, разбира се всеки знае сам за себе си.

Всеки може да сподели какви ли не небивалици от неговата сфера. Въпросът ми беше за пране на гоблени и на предложението  за цветоулавящи кърпички, аз просто отговорих, че бягам от нано-технологиите, обясних защо и цитирах какво и къде съм чела, затова казах, че  аз не бих ползвала. Който иска, да ги ползва.  Нешънъл джеографик не е жълта преса и се доверявам на фактите там. Това, че нещо не се яде, не го прави автоматично безопасно. Като пример - азбеста , много е използван преди години в строителството, но сега не , защото е доказано канцерогенен. А никой, надявам се, не гризе стените, правя аналогия с гоблените по стените.

Предлагам все пак да  приключим с тези коментари и да не оспамваме  излишно хубавата тема.

# 726
  • София
  • Мнения: 9 848
Добре де, може да се използват ръкавици за прането.
Да не зачекваме темата какви простотии могат да се пишат по блоговете от разни и различни хора...

# 727
  • Мнения: 3 938
Новата тема е готова http://www.bg-mamma.com/?topic=1031858.new#new С призив за показване на пролетни цветни гоблени или етапи. Аз също ще покажа утре, като имам време.

# 728
  • Мнения: 6 833
Добре де, може да се използват ръкавици за прането.
Да не зачекваме темата какви простотии могат да се пишат по блоговете от разни и различни хора...


Абе хора, какво ви става, аз просто споделих, че ме е страх и казах защо, за да не звучи безпочвено и параноично?!
Нямах намерение да отговарям на това революционно мнение, че можем да се предпазим с ръкавици, през които наноструктурите не могат да проникнат. Може и да съм написала простотия, споделяйки, че мене лично ме е страх от нанотехнологиите,

 но ето малко инфо :
 Наноструктурите са с размери до 100 - 200 нанометра, нанотръбичката е с диаметър - 1,5 nm и дължина 50 nm .
( http://www.phys.uni-sofia.bg/upb/old/C15.PDF  забележи, че линкът е към университетски сайт, а не към форум)  
 
Един нанометър е равен на една милиардна част от метъра (1 nm = 10-9 m) или на една хилядна част от микрометъра (микрона).

Порите на латекса са около 5 микрона. (  https://arhiv.marica.bg/%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1% … E)-news84981.html
 - вестник, предполагам данните са прояерени.  Не  ми се търси инфо точно за латексови ръкавици, не вярвам да са с по-малки пори, с размери до нанометър)

Т.е. 1 нанометър е 5 хиляди пъти по-малък от порите на латекса , които са 25 пъти по-големи от най-големите наноструктури! Ами това си е големичка дупка, за да приема, че ръкавиците ме предпазват.

 Надявам се, изчерпахме темата за моя страх от наноструктурите.  Ако още ви сърбят ръцете, да вземем да отворим тема за нанотехнологиите. Ще бъде по-коректно.

Последна редакция: пт, 20 апр 2018, 16:45 от Diorela

# 729
  • София
  • Мнения: 9 848
Грешно сте ме разбрали за простотиите - предполагам, че блогът не е писан от Вас, а именно него имах предвид, не Вашето мнение. Един блог на НЕпроизводител на такива продукти за мен не е мястото, от което да черпя информация. Бих проверила в сайтовете на производителите, а не в случаен блог.
За мен темата е приключена, не е нужно да ми отговаряте.
Перете си гоблена както намерите за добре - по-нагоре Ви дадоха съвети - с и без кърпички.

# 730
  • Мнения: 6 833
Грешно сте ме разбрали за простотиите - предполагам, че блогът не е писан от Вас, а именно него имах предвид, не Вашето мнение. Един блог на НЕпроизводител на такива продукти за мен не е мястото, от което да черпя информация. Бих проверила в сайтовете на производителите, а не в случаен блог.
За мен темата е приключена, не е нужно да ми отговаряте.
Перете си гоблена както намерите за добре - по-нагоре Ви дадоха съвети - с и без кърпички.

Извинявам се, че така приех.
Порових набързо, търсейки производители, защото не съм запозната и сега за първи път научих за такива кърпички. Ето резултата:
На сайта на Хайтман  не открих нищо https://fleckentferner.heitmann-haushalt.de/en/
Но на втория сайт, в които бръкнах, излезе инфо, че продуктите им са базирани на нанотехнологии :
http://nanotekas.lt/V2/en/
Цитат
Nanotekas is the wholesale/retail-sales company, offering a wide variety of products, based on nano technologies, that we've gathered throughout 6 years of our working experience.

То и името им съдържа "нано"
Ето ги и кърпичките им: http://nanotekas.lt/V2/en/home/40-colour-catcher.html

Предполагам, това е достатъчно като информация.
Не ми се вярва, че на другите производители кърпичките са базирани на друг вид технологии...

# 731
  • Мнения: 1 441
Направо  ме предизвикахте да науча как работят тези кърпички, никога не се бях интересувала. След кратко търсене в интернет попаднах на информацията, че кърпичките съдържат положително заредени йони, които привличат състоящата се от отрицателно заредени йони боя.


Diorela, моят съвет за прането е - нали имате останали конци от гоблена? Направете си пробно пране с тях с различна температура на водата, една проба в хладка, една проба в гореща вода. Повече играчка е, но поне ще имате сигурност след това.

Последна редакция: пт, 20 апр 2018, 18:14 от Ghibli

# 732
  • Мнения: 6 833
Направо  ме предизвикахте да науча как работят тези кърпички, никога не се бях интересувала. След кратко търсене в интернет попаднах на информацията, че кърпичките съдържат положително заредени йони, които привличат състоящата се от отрицателно заредени йони боя.


Diorela, моят съвет за прането е - нали имате останали конци от гоблена? Направете си пробно пране с тях с различна температура на водата, една проба в хладка, една проба в гореща вода. Повече играчка е, но поне ще имате сигурност след това.

Благодаря за съвета, Ghibli .  Днес ми хрумна същата идея и ще ги сложа да съхнат върху бяло хасе, за да разбера дали пускат. Но мисля и да драсна един имейл до Вилер, може пък и да знаят нещо по въпроса.

btw, информацията за кърпичките също е много интересна.  Добре е , че има търсещи хора. Simple Smile

# 733
  • Мнения: 1 437
Момичета има нова тема. Надявам се в старата да остане въпроса с цветоулавящите кърпички, че стана дълга и широка
Новата тема е готова http://www.bg-mamma.com/?topic=1031858.new#new С призив за показване на пролетни цветни гоблени или етапи. Аз също ще покажа утре, като имам време.

Общи условия

Активация на акаунт