как се прави боров мед?

  • 51 010
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 393
Има и рецепта с връхчета,
Да, и аз за тази знам, прави се рано на пролет, когато боровите връхчета са още светло зелени и мекички; за шишарков боров мед никога не съм и чувала.  newsm78
Ако никой не пусне рецепта, ще питам тия дни мой роднина, който даже тук в Америка прави боров мед и добре, че е щедър и ме е запасил, защото бременната ми душица и се приядоха пържени филийки с боров мед преди няколко седмици- такова количество опустоших и от двете, че ме е срам да си призная. Laughing
Обожавам боров мед (или както аз му викам борово сладко) още от детските си години!  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 9 108

Обожавам боров мед (или както аз му викам борово сладко) още от детските си години!  Simple Smile

То си е борово сладко. Меда го правят  пчелите.

# 17
  • Мнения: 3 810
Но пък имам за мед от глухарчета.
Да не опустошаваме боровете! Wink
Давай тука рецептата за глухарчетата, чувала съм че е много полезна и още преди 2 г. исках да си правя.
Давай докато не са прецъфтели съвсем!

# 18
  • София
  • Мнения: 39 761
Мама само веднъж беше решила да прави салата от глухарчета, кисна, кисна ги, накрая ги изхвърли Simple Smile

# 19
  • Мнения: 953
50бр. връхчета /2-3см/
2л. вода
1кг. захар
1к.л. лимонена к-на.

Заливат се връхчетата с вода, завира и първата вода се изхвърля. После вече си слагаш 2та литра  и ври, докато остане наполовина. Прецежда се и се добавя захарта. Вари се на бавент огън. И, както вече казах, когато започне да се сгъстява истински - много кипи. 5мин. преди да го изключиш се слага и лимонената киселина.

Успех!

пропорциите  са същите,но освен връхчета се берат и много малки шишарки.още е рано за този мед.края на май началото на юни.  ние го правим само от шишарки.
И да, вярно е, че е абсолютно забранено брането на връхчета. Naughty

# 20
  • Мнения: 3 810
Мама само веднъж беше решила да прави салата от глухарчета, кисна, кисна ги, накрая ги изхвърли Simple Smile
Салатата се прави от листа. Яла съм в обща салата. Не знам да се киснат.

# 21
  • Мнения: 86
На мен ми трябва, защото от недоизлекувани настинки и грипове си докарах хроничен бронхит, а пък откакто малката тръгна на ясла и тя все хремава и кашляща. От купешкия и аз съм купувала /не от този с шишарките, обаче/ и мисля ,че си е гликоза с аромати без ефект.


  Една изпитана рецепта за бронхити и кашлици. Вечер се намасват гърдите с някаква мазнина (мас, масло или детско олио) от горе се размазва мед , ама домашен , изрязва се вестник във форма на лигъвник и се слага върху меда. Облича се стегната  фанелка и се преспива. Прави се докато изчесне кашлицата, достатъчни са 2-3 вечери.

# 22
  • Мнения: 9 108
Мама само веднъж беше решила да прави салата от глухарчета, кисна, кисна ги, накрая ги изхвърли Simple Smile
Салатата се прави от листа. Яла съм в обща салата. Не знам да се киснат.

Много нещо изядохме тая година. Прави се от листата, но докато са млади.  И се изкисват, да се махне горчивия им вкус - за около 10-15 мин.  После с малко зелена салата - и айде с една ракия!!!!
Глухарчето е: при проблеми с бъбреците - няма киселинност, както пчелния мед; с черния дроб (личен опит-яко действа) и кръвопречистващо - аз го направих заради тийнейджърите, действително нямат толкова пъпки както преди, но баща им го приватизира на работа - пък и излезе само 3 буркана.

Ето рецептата: (това е двойната доза . излизат 3 буркана по 700гр. )
8 пълни шепи цвят от глухарчета/радика - измиват се на течаща вода
2 кг. захар - НЕРАФИНИРАНА
2л. вода
1 лимон

Измития цвят от глухарче се поставя в студена вода в тенджера,  като се загрява бавно до кипване, но на не-повече от 2 на котлон, който е до 4-та степен (лелей, как го обясних???) Оставя се половин час да ври. След което се оставя да пренощува  така. На следващия ден  се прецеждат глухарчетата през тензух, цедка или няколко пласта марля, като хубаво се изстискват глухарчетата.  На котлона/печката се слага  тенджерата, сипва се с бъркане с дървена лопатка захарта  и се оставя на ПЪРВА - най-ниска степен, като не трябва да завира, а да се подгрява - някъде на температура - 60-70-80* НЕ СЕ ЗАХЛУПВА - Така се изпарява водата, но става много бавно - при мен стана за 3 нощи (от след работа -17ч. до другата сутрин-6ч.) , като след първата нощ сложих  лимона на резени вътре, а на следващата го изкарах.  Ако се сложи повече лимон - киселее. "Вари се" ако може така да се каже, докато остане като нормален мед - само че пресен, когато е още пресен и що-годе течен.  ознава се, като се капне капка от него в чинийка и след като изстине се вижда до къде е. Бърка се само сдървена лъжица/лопатка

Последна редакция: вт, 09 май 2006, 09:29 от pep-4o

# 23
  • Мнения: 3 211
Лечевната сила на боровите връхчета може да се използва и като се варят на чай. Изсушават се няколко седмици връхчетата на тъмно, проветриво и сухо място.
Когато се вари билков чай (билкова смес или от пакетчета), се слагат и по 2-3 връхчета на чаша вода да врат заедно с чая. Аромата е прекрасен, а и чая помага при настинки и бронхити.
И в билковите магазини се продават сушени борови връхчета.
Как става това щом е забранено да се берат борови връхчета newsm78

# 24
  • Мнения: 3 810
pep-4o , пак много сложна рецепта измъдри!
Няма ли нещо по- лесничко и бързичко?
Ама така е- хубавите работи ставали бавно...

# 25
  • Мнения: 9 108
pep-4o , пак много сложна рецепта измъдри!
Няма ли нещо по- лесничко и бързичко?
Ама така е- хубавите работи ставали бавно...

на пръв поглед - да. Но тази за разлика от другите не иска "бъркане" и гледане.
Само нагласяш котлоните както писах, да не завира и забравяш. Аз така направих - прибирам се-включвам, сутрин ставам - изключвам. След втората вечер се пробва за гъстотата, по-рано няма смисъл нито от бъркане, нито от проби - рядко е.

# 26
  • Мнения: 7 111
Е, ние без да щем осквернихме природата  Embarassed, но те едни госпожи ни подкокоросаха. Не знаех, че е забранено.
Сега остава да си направим няколко дози медец.
Благодаря за рецептата.

# 27
  • София
  • Мнения: 6 258
Дядо ми е пчелар. От магазин никога не съм си купувала мед. Няма и да купя.
И аз така. Grinning Grinning

М/у другото (ако е в разрез с правилата на форума - модовете да го изтрият) - наши близки в Ямбол все още гледат пчели и продават мед - някои мами споменаха, че търсят домашен.

# 28
  Аз мисля че и да искаме не мажем да берем от върха на бора,берем от страничните клони,а там не е толкова опасно за самия бор.Загива ако му се пречупи върхът.Отдавна не съм правила боров мед,мисля ,че не ми харесваше особено,ставаше малко тръпчив.Сега мисля да направя заради децата че тази зима се на тровиха от лекарства.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 351
Направих меда от цветовете на глухарче.Ако някой се престраши да го опита - супер е.Накарах дечурлигата да ми наберат цветя  Wink и другото беше лесно.Ще правя още една доза.

Общи условия

Активация на акаунт