Автор: Action Research

Интересно проучване поставя под въпрос настоящите теории

Според последни проучвания причина за фатални мозъчни увреждания при
бебетата може да бъде не само силното им раздрусване. Проучване на водещата медицинска организация с благотворителна цел Аction Research е установило, че за разлика от широко разпространеното мнение, не е необходима прекалено голяма сила, за да се нанесат сериозни травми при бебетата. Това поставя под съмнение много от настоящите предположения относно ''синдрома на раздрусаното бебе'' (shaken-baby syndrome).

''Никой освен извършителят не знае със сигурност как се е стигнало до травмата при детето. Но в проучванията си ние попаднахме на нов вид увреждане, което не е било докладвано досега и което ни накара да заключим, че в някои от случаите се наблюдава разтегляне на мозъчната тъкан в областта, където главния мозък се съединява с гръбначния мозък, в горната част на шията.'', казва научният ръководител на проекта д-р Джениан Гедис. Д-р Гедис работи в Кралската Болница в Лондон и към болницата Бартс и Лондонския клон на Националната Здравна Служба. Той добавя:  ''Този нов вид увреждания, наред с факта, че в описаните случаи обикновено няма установени увреждания в други части на мозъка, ни кара да предположим, че противно на общоприетото мислене, не само силното раздрусване може да доведе до фатални наранявания при бебетата.''

Двегодишното проучване, което ще бъде публикувано в научното списание Brain и докладвано в изданието на 'New scientist' от тази седмица, представи първото изчерпателно описание на мозъчни увреждания при много малки деца в резултат на травма.

Много малко се знае за това, какво протича в мозъка на бебето в резултат на претърпяна травма. Първоначалната причина за това проучване е била именно да се установи дали уврежданията в детския мозък протичат по същия начин като при възрастните. Но екипът бързо открил, че много малко от установените фатални увреждания на главата са следствие от злополука. Повечето са били определени като ''непредизвикани от злополука наранявания'' (НЗН). Вследствие на тези открития, проучването се е концентрирало специално върху тази страна на проблема и проекта се е превърнал в подробна аутопсия на мозъците на 53 деца (на възраст от 20 дни, до 2 г. 8 м.), починали при НЗН.

''Всеобщото мнение е, че ''раздрусваните'' бебета винаги претърпяват остро мозъчно увреждане, известно още като ДАТ (Дифузна Аксонална Травма), представляващо травматично увреждане на нервната тъкан в целия мозък'', обяснява д-р Гедис който работи с проф. Хелън Уитуел, оглавяваща отдела по Съдебна Патология към Шефилдския Университет.
''Ние обаче бяхме на съвсем противоположно мнение и подробните ни
изследвания потвърдиха, че ДАТ е много рядка при непредизвикани от злополука наранявания. Това откритие доказва, че причината за травмата може да е по-лека от  ''яростното'' раздрусване.''
Според д-р Гедис е много важно да се разбере дали ДАТ настъпва винаги
при насилствени наранявания на главата (при деца), защото наличието й
предполага употребата на сериозна сила подобна на силата на удара при пътна злополука с висока скорост или падане от голяма височина, които биха предизвикали ДАТ при възрастни хора.
''Но при голяма част от изследваните деца намерихме много малко или
никакви доказателства за мозъчно увреждане освен причиненото от спиране притока на кислород към мозъка (хипоксия)''.
В част от тези случаи учените откриха увреждания, причинени от разтегляне на тъканите в долната част на мозъчния ствол и гръбначния мозък. Според тях това може да е причинено от прекомерното накланяне на главата на бебето напред или назад. В резултат на това, долната част на мозъчния ствол и гръбначния мозък (на нивото на което главата се свързва с шията) са се разтегнали прекомерно, което може да е довело до фатални дихателни нарушения. Спирането на притока на кислород  към мозъка води до бързо развитие на мозъчен оток и ако това развитие е необратимо, може да доведе до смърт.

Учените подчертават, че при нормални обстоятелства ежедневното контактуване между родители и деца не би довело до подобни наранявания, а дори и случайният наблюдател би разбрал когато има нещо нередно.

Д-р Гедис добавя ''В някои случаи наистина има насилие независимо дали това се установява чрез свидетели или самопризнание на виновника. Но ако в голям процент от случаите основното увреждане е прекомерното разтегляне на тъканите, то не е задължително да е била приложена груба сила, за да се причини нараняване върху бебето.''

Тези открития са от огромно значение за начина, по който се разследват
случаите на НЗН, както и за начина, по който трябва да подхождаме когато се грижим за малки деца и бебета. Те поставят и под въпрос някои от широко разпространените предположения за причината за травми в главата при децата и бебетата.

Джон Граундз, ръководител кампании и комуникации към Action Research,
казва '' В Action Research се гордеем с последователната подкрепа, която оказваме на най-добрите медицински изследвания и непрестанния ни стремеж да разширим границите на науката. Медицинските изследвания не би трябвало да се основават на предположения, а на факти.''

''Тези открития са едно предизвикателство, защото поставят под съмнение общоприетото до момента и неминуемо ще предизвикат интерес всред обществеността и в света на медицината.''

* В това проучване се касае основно за група деца починали от травми в
главата, чиито мозъчна тъкан е била запазени след аутопсия по заповед на следователите с диагностична цел.

* Комисията за Етични изследвания в областта на медицината към здравните органи на Източен Лондон и Лондонското Сити са дали одобрение за проучването при условие, че ще се запази анонимността на пациентите.

13 юни 2001

Библиография:

Geddes JF, Hackshaw AK, Vowles GH, Nickols CD, Whitwell HL. Neuropathology of inflicted head injury in children. 1: Patterns of brain damage. Brain 2001;124:
Geddes JF, Vowles GH, Hackshaw AK, Nickols CD, Scott IS, Whitwell HL. Neuropathology of inflicted head injury in children. 2: Microscopic brain injury in infants. Brain 2001;124

Статията е преведена от английски език от ММ

Action Medical Research е една от водещите организации, занимаващи се с изследователска дейност, насочена към здравословните проблеми, за които още не е намерено ефикасно лечение.

Action Medical Research изрази официалното си съгласие материали от техния сайт да бъдат публикувани в BG-Mamma, както и да ни информира за новости и напредък, постигнат при техните проучвания и изследвания.

Повече за Action Medical Research и тяхната научна дейност може да намерите на адрес action.org.uk