Автор: Радост Николова

Как да научим детето да се храни самостоятелно

Храненето на бебето е истинска екшън-комедия, на която могат да завидят и най-добрите холивудски режисьори. Тя включва ужаса от омазания под и напръсканите стени, опита да се намери психологически верен подход към опитващото се да избегне протегнатата лъжица със супа дете, латиноамериканските страсти след поредната разсипана на пода храна, блестящия научен подход при изследването на съдържанието на чинията от две палави детски ръчички.

Всъщност, тук няма нищо смешно - всяко хранене се превръща в изпитание за нервната система на родителите и в него няма победители - нито омазаното с храна дете, нито изтормозените му мама и татко. Леко облекчение настъпва само тогава, когато бебето започне да се храни самостоятелно. Затова не отлагайте момента, в който ще запознаете вашия наследник с лъжицата и ще започнете да го учите да я използва правилно.


Първите опити за самостоятелно хранене

Не бързайте да се скарате на детето затова, че е бръкнало с ръка в купичката със супа, даже ако вероятността тя да бъде излята на пода клони към 100%. На практика това са първите опити на детето ви да се нахрани самостоятелно, без вашето участие. Естествено, те често ще завършват с почистване, но без този важен етап едва ли ще успеете да научите хлапето да борави с приборите за хранене. В началото и двете ръчички на бебето ще бъдат потопени в чинията, но не след дълго то ще види и оцени преимуществата от ползването на лъжица и ще започне да се опитва да я изтръгне от ръцете на майка си. Точно това е моментът да му връчите собствена пластмасова лъжичка, за да има с какво да се занимава по време на хранене. Така нещата стават по-лесни - ръцете, заети с лъжица, няма да бъркат в супата или пюрето.

Малко по-късно, когато вашият наследник опита лъжичката на вкус и се убеди от личен опит, че когато е пълна с храна, е по-вкусна, ще последват първите опити да повтори действията на родителите. В началото лъжичката ще бъде поднесена някъде около устата, а съдържанието и - изсипано на пода, но не след дълго навикът ще бъде успешно усвоен и мама ще може да въздъхне с облекчение - един от важните етапи на развитие на нейното дете вече е преодолян.


Най-честите грешки на родителите при обучението на детето да се храни с лъжица

Няма нищо трудно в това да научите детето да се храни самостоятелно, стига да проявите търпение и настойчивост. За съжаление, често точно тези качества не достигат у родителите, което води до куп грешки и проблеми:
  • Ако майката настоява да храни сама детето, въпреки неговото желание да хване лъжицата и да се опита само да загребе от храната.
    Твърдението, че "то е още малко" може да изиграе много лоша шега - изведнъж детето просто ще престане да проявява инициатива и ще разчита постоянно някой да го храни в устата. Това ще направи обучението му на самостоятелно хранене по-нататък особено трудно.



  • При първото изсипване на храна, приборът се отнема, въпреки протестите на детето.
  • [/i][/b] Майката решава да си спести почистването след хранене и затова продължава да храни детето, което може да продължи чак до тръгването му на училище. Напълно логично в един момент то решава, че няма нужда да си прави труд да се учи, щом родителите са готови да изпълняват всяко негово желание.



  • Майката избързва прекалено и връчва лъжицата на бебето твърде рано, преди то да прояви интерес към този прибор.
    Всеки опит да застави детето да се храни самостоятелно по-рано от момента, в който то само ще пожелае да го направи, завършва с капризи и истерии при всяко хранене, които трудно могат да бъдат преустановени.

Оптимално решение за сериозни родители

Специалистите препоръчват началото на сериозното обучение към самостоятелно хранене да започне във възрастта 10-12 месеца, когато фината моторика на бебешките ръчички е достатъчно развита и детето може да се справи с опитите да се нахрани самостоятелно със супата или второто ястие. Ако отложите момента на запознаване с лъжицата за неопределено, по-далечно бъдеще, проблемите няма да закъснеят. Този процес ще бъде сериозно облекчен, ако бебето е настанено удобно на високо столче до масата. Така то ще може лесно да достига до чинията и да насочва лъжицата към устата си, без да разсипва храната по пода.

Бъдете търпеливи - ако първите опити за самостоятелно хранене е трудно да бъдат наречени успешни, това не е повод да се откажете от по-нататъшното обучение. Рано или късно детето ще разбере какво се изисква от него и ще успее да постигне толкова нужната за него и желаната от вас прецизност.

И още един много важен съвет - не допускайте детето да превърне лъжицата в играчка. Нейното място е само на масата за хранене - това е въпрос не само на хигиена, но и на възпитание. В противен случай трудно ще го накарате да промени отношението си към този прибор, а процесът на обучение към самостоятелно хранене ще бъде дълъг и пълен с проблеми.



Image: Lyudmila Sundikova / 123rf.com

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 19:47 от BG-Mamma™