Автор: Sue Gilbert consulting nutritionist

Бременност и нитрати
Въпрос:
Знам, че по време на бременност е добре да се избягват храни съдържащи нитрати, но могат ли все пак да се приемат такива в малки количества?
Отговор:
В близките години нивото на нитратите в обработваните храни е намаляло и се счита за безопасно за бременни жени. Всъщност нитратите се използват като консерванти на месата и често правят месото по-безопасно отколкото би било иначе, от гледна точка на бактериална безопасност. Както и да е, предлагам да избягвате такива храни до колкото е възможно, тъй като нитратните храни като консервираните меса, например бекон или месото в хот-дога, не са добър избор за бременни и заради високото съдържание на Na и мазнини.
От друга страна нитратите в храната представляват опасност, защото могат да се превърнат в нитрити, които пък от своя страна могат да реагират в стомаха и да образуват нитрозамини. Нитрозамините са канцерогенни химикали. Изобщо нитратите са най-опасни, когато са превърнати в нитрити преди поглъщането им, което става по време на готвенето. Нитрити се образуват в условия на висока температура например при пържене. Заради това, ако решите да се храните с нитратни храни, направете така, че да сведете превръщането на нитратите в нитрити до минимум. Има смисъл да избягвате да се излагате на каквото и да е канцерогенно вещество по всяко време и особено когато сте бременна.
Въпреки че нитратите в някои храни не могат да бъдат проблем, високите концентрации на нитрати в някои минерални води са. Консумирането на вода замърсена с нитрати, химикали или бактерии е особено опасно за бременни жени и малки деца. Има някои доказателства, че вода с високо съдържание на нитрати е довела до аборти при някои жени.
Води с повишено съдържание на нитрати не бива да се дават на бебето защото могат да доведат до състоянието метхемоглобинемия. Тя се появява, когато нитратите превърнати в нитрити в бебешките черва се абсорбират в кръвния поток. Там нитритите се свързват с хемоглобина и образуват метхемоглобин, който не може да пренася кислород към органите и тъканите. Бебетата под 4 месеца нямат достатъчно от ензима необходим за превръщането на метхемоглобина обратно в хемоглобин. Когато количеството на метхемоглобина стане прекалено високо, бебето става cианозно и може да посинее. Това е сериозно състояние, което ако не се лекува може да доведе до цианоза и смърт. Когато бебето расте стомашната му киселинност се повишава до ниво, което ще предотврати превръщането на нитрати в нитрити и по този начин ще намали опасността.
За бебетата и нитратите:
Въпрос:
Имам 5-месечно бебе на кърма, което расте добре. Давам му вече някои твърди храни. Зная, че някои зеленчуци (например спанак) не се препоръчват на бебета под 12 месеца заради високо съдържание на нитрати. Вярно ли е, че младите картофи също съдържат високи концентрации на нитрати и не са препоръчителни за бебета? Има ли някакви безопасни граници?
Отговор:
Нитратите са натурални съставки на растенията тъй като те са главният им източник на азот, необходим за растежа им. Количествата, в които нитратите се срещат, варират в зависимост от вида на зеленчука, температурата на растеж, слънчевата светлина, влажността на почвата и нивото на азот в почвата. Храни, които са склонни към акумулуирането на голямо количество нитрати са спанак, цвекло, зеле, броколи и моркови. Водата и по-специално минералната вода може да съдържа значително количество нитрати (главно от оттичащите се води от наторени полета).
Нитратите сами по себе си са токсични само когато нивата им са по-високи от природните нива в храните. Отравяне с нитрати изглежда че се свързва по-скоро с поглъщане на нитрати от водата в сравнение с естествено съдържащите се в храната нитрати. Нитратите във водата трябва първо да се превърнат в нитрити (преди поглъщането) за да се появи отравяне. Нитратите сами по себе си са нетоксични. Потенциалният риск от нитрати в храната или водата е превръщането им в нитрити или преди (за нивата в храната) или след поглъщане (както може да стане при онези нива открити в замърсени води). Като се превърнат се в нитритни йони нитратите могат да предизвикат превръщането на кислород пренасящото желязо в кръвта в съединение, наречено метхемоглобин. Метхемоглобинът е неспособен да пренася кислород. Резултатното състояние е метхемоглобинемия характеризирана с цианоза.
За да се появи метхемоглобинемия като резултат от поглъщането на високи количества нитрати, трябва да съществуват определни условия за превръщането на нитратите в нитрити. Само бебета и деца с ниска киселинност на стомаха и които притежават нитрат-преработваща бактерия в горния си стомашночревен тракт развиват значителни концентрации на нитрити, които могат да предизвикат метхемоглобинемия. Стомашната киселинност се повишава с растежа на детето и това обяснява сравнително по-високата поява на метхемоглобинемия при новородени и малки деца. Бебета под три месеца са изключително податливи на нитратната токсичност.
Най-общоприетият стандарт за водата е 10 PPM (PPM - милионна част) нитрат-азот. За момента изглежда, че нитратното отравяне се свързва само с нитрати погълнати чрез водата и според настоящата хранителна практика не е възможно отравянето чрез храна дори и при податливи дечица.
Потенциално по-опасен от приема на нитрати е приемът на храни, чиито нитрати са се превърнали в нитрити преди консумацията. При някои условия растителните нитрати могат да се превърнат в нитрити преди храненето. Ако се погълнат, нитритите могат да предизвикат сериозна метхемоглобинемия. Растителните храни с повишено количество нитрати съхранявани на топло, за няколко часа в помещения с ниско или никакво количество на кислород (лоши условия на съхранение) са типични примери за храни с високи нитритни нива. Има няколко документирани случая на метхемоглобинемия в Германия, когато малки деца са хранени със спанак пасиран вкъщи и съхраняван в съмнителни условия. Не са документирани случаи на метхемоглобинемия предизвикани от търговски приготвени и затворени в буркани детски храни поради оптималните условия на съхранение предшествуващи обработката и обхващащи и самата обработка, която дезактивира ензимите превръщащи нитратите в нитрити. За да се понижи до минимум риска от детска метхемоглобинемия храните с повишено съдържание на нитрати не трябва да се дават на деца по-малки от 3 месеца.
Някои препоръки за домашно приготвяне на храни с високо съдържание на нитрати са:
  • Замразете зеленчуците веднага след набирането им (не бих казала, че за закупени зеленчуци е възможно).
  • Не употребявайте зеленчуци замразени повече от 5 месеца.
  • Размразявайте зеленчуците не повече от 15 часа при стайна температура.
Средното съдържание на нитрати в някои зеленчуци (в милионни части) е:
Репички.................343ppm
Цвекло....................275ppm
Спанак..................121ppm
Бобени растения ............53ppm
Картофи.................23ppm
Моркови..................23ppm
Запомнете, че дори и при нормални условия някои от тези зеленчуци могат да съдържат значително по-големи нива нитрати. Най-безопасното нещо е да избягвате храненето на бебета под три месеца с подобни храни. За щастие това е в съответствие с общите препоръки да се избягва захранването на бебета до навършването 4 месеца. С изчакването до 4 месечна възраст за захранването с твърди храни избягвате неприятностите от захранване с нитратни храни.
Материалът е преведен от Margarita

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 15:19 от BG-Mamma™