Автор: Д-р Ричард Х. Шварц




По време на бременността сте обречени на много притеснения за начина ви на живот или дали определени вещества, на които сте изложени на работното място или у дома, биха могли да окажат влияние на бебето. Ето отговорите на най-често срещаните въпроси.


Безопасни ли са боите за коса по време на бременността?

Няма открити доказателства, че боите за коса предизвикват вродени аномалии, спонтанни аборти или други усложнения. Няма обаче и доказателства за противното.
Тъй като все още не знаем достатъчно, някои доктори препоръчват бременните жени да избягват боядисване на косата или поне да се ограничат, особено в първите три месеца от бременността.

Кичурите се смятат за по-безопасни, тъй като при тях контактът на боя със скалпа е по-малък. Оцветители на растителна основа като къната също се смятат за безвредни.

Ако решите сами да се боядисвате, сложете гумени или латексови ръкавици, за да ограничите достъпа на химикали през кожата и не оставяйте боята на главата повече от необходимото.


Безопасно ли е да боядисате детската стая по време на бременността?

Най-безопасно е да оставите някой друг да го направи. Всички бои съдържат химикали и твърде малко от тях са тествани за ефекта им върху плода. Ако все пак решите да се включите в боядисването, подсигурете добро проветрение на стаята (дръжте прозорците отворени), сложете ръкавици и предпазно облекло, не се хранете и не пийте нищо в същата стая.

Някои проучвания показват, че жени, които работят с разтворители (гликол-етери), са изложени на по-голяма опасност от аборт или преждевременно раждане. За други разтворители също се предполага, че водят до подобен резултат, както и до малформации. Блажните бои и разредители съдържат повече разтворители, отколкото боите на водна основа, но във всички има много химикали, чиято безопасност не е проучена.


Излагането на инсектициди заплаха ли е?

Към момента няма достатъчно доказателства, че контакт в нормални граници с тези химикали повишава риска за плода. Всички инсектициди, обаче, са отрови, и някои проучвания показват, че повишен контакт би могъл да повиши риска от вродени аномалии. Ако е необходимо домът или градината Ви да бъдат обработени, не подхождайте към задачата сами. По-сигурно е да приложите химикала локално (в течна форма или на прах), отколкото да пръскате. Приберете всичката храна, съдове, прибори за хранене от местата, които ще обработвате, включително от чекмеджета и шкафчета. Не влизайте в къщата, докато трае обезпаразитяването, както и в следващите няколко часа.

Ако обезпаразитявате в двора, затворете всички прозорци и изключете климатика/вентилацията, за да няма достъп на пари в къщата.

При работа в градината носете ръкавици, за да се предпазите от остатъчни количества инсектициди и хербициди, които сте прилагали преди това.


Застрашени ли са пасивните пушачи?

Според проучвания, бременни, излагани постоянно на цигарен дим, са застрашени от забавено развитие на плода, ниско тегло при раждане, по-късни проблеми в развитието, рак в детска възраст.

Проучване от 1998 г. показва, че би могло пушенето на бащата да доведе до генетични промени в плода, свързани с левкемия в ранна възраст. Тъй като съставът на цигарения дим е потенциално вреден за детето Ви, се старайте да избягвате задимена среда.


Вредни ли са горещите вани и сауни?

Препоръчва се бременни и жени, които се опитват да забременеят, да избягват горещи вани и сауни. Има многобройни изследвания, според които телесна температура над 38.9 градуса в първите 4 седмици след зачеване повишава риска от неврологични проблеми, затваряне на фонтанелата и др. Освен избягване на горещи вани и сауни, се препоръчва и ограничаване на спортните занимания в горещи дни. Уведомете лекаря си в случай на телесна температура над 38.9 градуса.


Безопасни ли са манипулациите при зъболекар?

Най-общо - да. Местните упойки не са вредни за плода. Ако е възможно, избягвайте рентгенови снимки и манипулации, изискващи пълна упойка, по време на бременност. Ако рентгеновата снимка е задължителна, уведомете зъболекаря за бременността си, така че да предпази от облъчване коремната област.


Безвредни ли са изкуствените подсладители?

NutraSweet, използван за подслаждане на диетични напитки и храни и други заместители на захарта са безвредни за повечето бременни. Жени с вродена фенилкетонурия трябва да избягват храни и напитки с изкуствени подсладители.

През 1998 FDA одобри нов подсладител (sucralose), който влезе широко в употреба. Подсладителят е на захарна основа и се предполага, че е безвреден, включително и за бременни. Тъй като ефектът при дългосрочна употреба все още не е изследван, препоръчваме естествени подсладители.


Вредна ли е работата с компютър?

През 80-те години имаше неоснователни твърдения за чести вродени аномалии и спонтанни аборти сред компютърните потребители. Много проучвания от тогава насам доказват убедително, че облъчването от мониторите не е вредно за плода.
През 1991 г. мащабно проучване на Националния институт по сигурност и опазване на здравето на работното място излезе със становище, че жени, които работят целодневно на компютър, не са по-застрашени от спонтанен аборт от тези, които не работят с компютър.


Електромагни полета

През 1979 г. се появиха доста изследвания, според които деца, излагани на силни електромагнитни полета от проводници и електрически уреди, вероятно са застрашени от левкемия. Тъй като има изследвания, които отричат това твърдение, проучванията продължават.

През 1998 г. учени от Националния институт за изследване на раковите заболявания излязоха с твърдението, че е възможно майките на деца, болни от левкемия, да са изполвали по време на бременноста електрически одеала, за разлика от майките на деца без левкемия. Докато проучванията продължават, бихте могли да се въздържате от употреба на електрически одеала и подложки.

Институтът не е установил повишен риск от детска левкемия поради употреба на домакински уреди по време на бременността телевизори (включително и при многочасово гледане на близко разстояние), водни легла, сешоари, електрически часовници, микровълнови фурни, озвучителни системи със слушалки, електрически готварски печки.

Превод от английски език: manuela

Авторът на статията, Ричард Х. Шварц е акушер-гинеколог и консултант към Фондацията за деца с малформации, бивш президент на Американския колеж по гинекология; завеждащ акушеро-гинекологично отделение към болница New York Methodist Hospital, Бруклин и професор акушер-гинеколог към Cornell University Medical Collegе, Ню Йорк.

По материали на discovery.com