Питане относно ПТП

  • 4 581
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 4 413
Здравейте. Питането ми е следното:
Автомобил А тръгва от пресечка, обозначена със знак стоп. При тръгването е блъснат от автомобил Б, който идва от дясно, но от забранена улица. Чия е вината в случая?

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Вина могат да имат и двамата - съпричиняване, не е казано, че винаги е само на единия.
Във всички случаи вина има този, на когото мястото не му е там, където е бил (Б), но според мен вина има и А, ако е можел да го види, но не го е видял.
В по-голяма степен "приносът" според мен е на Б.
Яз лично мразим такива, дето минават по еднопосочни улици в забранена посока.  Sunglasses

# 2
  • Мнения: 29 391
Според мен е този, който се е движил в еднопосочната улица.

Този, който спира на знак Стоп си гледа по посока движението дали има кола и влиза в еднопосочната. Не може да предполага, че някакъв се движи наобратно.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Е, сигурно не може да предполага и че примерно дете може да му изскочи на улицата от онази същата посока, откъдето идва колата нарушител, та ич няма нужда да гледа нататък. Айде сега.

# 4
  • Мнения: 29 391
Е, разбира се, че гледа, но при вече налично ПТП кой е виновен? Все едно да кара някой по магистралата в насрещното, обаче другите да са му виновни?

Най-добре е, разбира се, да се избегне катастрофа, независимо кой има или не предимство, но, когато е станала?!? Защо да го отнася кола А?

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Аз писах защо според мен - защото не гледа, а е длъжен все пак да гледа.
Няма правило, че виновният е само един.

# 6
  • Мнения: 5 820
   Автомобил Б е виновен. Не трябва да бъде изобщо на забранена улица. Автомобил А трябва да спре и да се огледа дали има други автомобили. Ако няма, преминава. Но едва ли автомобил А е очаквал, че на забранена улица ще има автомобил. Така че в България трябва да се шофира много внимателно и да се оглежда дори и на местата, които не очаква, че би трябвало да има автомобил!

# 7
  • Мнения: 4 413
Благодаря за отговорите до тук.

Аз съм съгласна, че А носи вина, но не и колкото Б. Викахме КАТ. Според тях трябва да има два акта. На А, че "не е спрял" на знак стоп, за което Б ще извика свидетели. На Б за движение в забранена улица. Акта на А ще е по-голям. По съвет на служителите се попълва двустранен протокол. В графа виновен се пише А. След като ми изветря главата се осъзнах, ама май след дъжд качулка. Вече е ясно, че нищо не може да се направи. Просто ме е яд, че май ме прецакаха баламската.
Аз съм А, но мисля, че стана ясно де.

# 8
  • Мнения: 29 391
А ти спря ли на Стоп? Понеже на знак Стоп се спира, оглеждаш се, продължаваш, т.е. ПТП е стало след като си продължила. Как се доказва, че не си спряла? Кои са тези свидетели?!? Как те блъсна Б? Обжалвай в съда, не е Ок според мен да поемаш вината при положение, че постоянно се тръби колко голямо нарушение е да караш в насрещното и колко е опасно.  newsm78

# 9
  • Мнения: 4 413
Спрях, но погледнах само на ляво и напред и тръгнах. В момента в който тръгнах Б ме блъсна. Минавам всеки ден от там и винаги поглеждам и в дясно, днес не. Защо не погледнах не знам.
Няма как да обжалвам, защото от КАТ ни посъветваха за двустранния протокол и аз сглупих и се съгласих. Сега ме е яд. Ако не се бях съгласила щяха да ми напишат акт, който да обжалвам.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Аз съм съгласна, че А носи вина, но не и колкото Б.
И според мен приносът на Б за резултата ПТП е по-голям и той е повече за бой.
От това обаче не следва, че глобата на Б трябва да е непременно по-висока. Възможно е глобата да нарушението на Б да е предвидена в по-ниски граници. Примерно за неспиране на стоп да е от 100 до 500 лева, а за минаване по забранена улица - от 50 до 200. Примерно говоря, не гледам в закона. Това са самостоятелни нарушения.

# 11
  • Мнения: 4 413
Да, ама според вината се определя на кого ще се изплатят щетите от застраховката. То е ясно, че ако имаше протокол от КАТ щеше да има глоба и за двете страни. Вече размера какъв е си пише в закона.
Дето се казва иди и доказвай спрял ли си на стоп или не.
И не ми е и за застраховката. Просто ме е яд най-вече на себе си, че загубих ума и дума и се оставих така да ме омотат.
Пуснах темата май повече да помрънкам за ситуацията, защото се чувствам ужасно тъпо. Да не говорим, че се оправдавах като ученичка защо не сме постигнали съгласие а искаме КАТ. Някак ако си бяхме казали по едно извинявай и кой от къде е, сега по-малко щеше да ме боли глава.
Абе добре, че няма пострадали.

# 12
  • Мнения: 29 391
Проблем е, че е подписала протокола, означава, че се е съгласила. Иначе не знам как се доказва, че не е спряла на знака освен с камера.
Иначе - държи си на това, че е спряла, но не е предполагала, че може да има някой в забранената улица и затова е тръгнала.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Да, ама според вината се определя на кого ще се изплатят щетите от застраховката.
Точно така, но вина могат да имат и двамата, а големината на глобата не зависи задължително от големината на приноса.

# 14
  • Мнения: 4 413
Именно. Слагаш подписа и край. После иди и се оправдавай, че си се стреснала и не мислиш трезво.
Няма според мен какво да се обжалва. От КАТ протокол няма. Има попълнен двустранен само.

# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Вие сте се съгласили, че само ти си виновна, така ли?
Ами да, не е трябвало.

# 16
  • Мнения: 4 413
Ммм да. Разписах се в протокола от страната на виновния участник.

# 17
  • Мнения: 9 706
Е, нали протоколът е когато и двамата участници са съгласни с обективните обстоятелства? Защо да подписваш като не си съгласна.
Оттук е лесно, но когато на човек му е за първи път, се обърква. Тия, които имат опит се обиграват и знаят как да се измъкнат.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Абе, ако от протокола става ясно, че оня е идвал от забранена посока, вината, в случая - и неговата, е въпрос на преценка, не само на признание.
Но все пак не е трябвало да подписваш, когато няма съгласие по всичко. Разбирам обаче, че шашнат човек не винаги мисли бързо.

Цитат
Тия, които имат опит се обиграват и знаят как да се измъкнат.
Хаха, да. Колкото по-нахален си, толкова по-често нарушаваш правила, по-често влизаш в ПТП или те хващат в нарушения, "обиграваш се", и така. А нахалството в началото на изречението ти помага и да използваш обиграността във вреда на по-малко обиграния.

# 19
  • Мнения: 4 413
Така е, протокола е ако и двамата са съгласни. Понеже не бяхме съгласни, настоявах за КАТ. Смятах, че те ще отсъдят справедливо, а реално с думите си ме объркаха и се съгласих на протокола. Някак имах вяра, че това е орган, който трябва да помогне в точно такава ситуация, а те директно си ми казаха, че като си спестя 200 лв от акт, ще си направя с тях колата. Но после като се замислих, нещата не са точно така.
Ако бях се съгласила да ни пишат акт и на двете, то този акт после може да се обжалва и да падне. Може и да не падне, но поне в протокола от КАТ щеше да е описана реалната ситуация. Щях да се чувствам наистина по-добре.

# 20
  • Мнения: 1 970
Имах аналогичен случай преди години, но тогава на катила, който се беше засилил в еднопосочната улица с мръсна газ изобщо не му дойде наум да претендира, че не съм спрял на стопа, защото беше зает да си бърше кръвта от разбития нос във волана, амен седмица ме боля главата, с която се опитах да счупя страничното стъкло, - от удара на неговата кола в пасажерската ми врата ме измести странично поне с метър и главата ми се заби в стъклото на моята врата... Добре, че на предипния ъгъл бях оставил жена ми, че иначе със сигурност щеше да пострада, не ми се мисли колко сериозно - буквално пасажерската врата беше почти в лоста за скоростите...

Така че, не се ядосвайте, малкият дявол е. Ще го преживеете.
И друг път не слушайте куките, мързи ги, че им се плаче. За мен друго обяснение няма (освен ако не са се договорили с оня да Ви хлъзнат и да почерпи, разбира се...) Но едва ли, просто са малко коли на лудницата и са претрупани от работа, а два протокола за горките писачи ще им отидат два часа... Неефективно...
И още нещо - като влезе системата бонус-малус (канят се от март месец уж да я въведат застрахователите) още повече се замисляйте дали и кога да се признавате за виновни, доброволно, без протокол.
Защото сега с този протокол, тариката, дето Ви е ударил, ще си направи колата по каско (ако има) и застрахователя му ще предяви регресни претенции по Вашата гражданска пред Вашия застраховател, демек той , Вашият застраховател ще му плати ремонта, именно на базата на този протокол - Вие сте се подписали за вина, без дори да обясните в забележка, че естествено не гледате против двежението... или поне не го споменахте да сте го написали.. И естествено, догодина застарахователят може да Ви вдигнат премията...
Ако няма каско, също ако е наясно , би могъл да си ремонтира колата и с фактурата да отиде при Вашия застраховател и да сика да го обзщетят - ако не го направят е в правото си да заведе дело и ще го спечели.... Дамек, Вашият подпис е не само индулгенция за него, той е и чек, буквално....
А ако имахте протокол от Кат, щяха да Ви наложат наказание - да, сериозно (глоба и поне 10 точки), но и той щеше да има такова за каране в насрещното. Може би щеше да е по-справедливо. Пак щяхте да сте с вдигната премия , но не само Вие , а и той... И какти Вие ще гледате вече и в забраненото, и той ще има едно наум, влизайки да кара в него.
Нищо, махнете с ръка, оправете си колата и си отваряйте очите...
Успех!

# 21
  • Мнения: 512
Можеш ли да дадеш локация?Като вина би трябвало да имате и двамата,не знам дали има вариант "по-голяма вина".На СТОП се спира ,глобата ако не греша е 200лв(като за минаване на червено),но кола Б има вина за забранената улица.Полицаите вероятно  са Ви преценили кой е" по-проблемен" водач и им е по лесно да не се задълбочават и да напишат на по кроткия човечец протокола.

# 22
  • Мнения: 1 970
Дария, протокол катаджиите изобщо не са съставяли... Дошли са, казали са, че ако съставят протокол трябва да напишат акт и на двамата и са си отишли. Двамата участници са съставили двустранен констативен протокол, на който дамата се е подписала за виновна. Там е проблемът...  С това летящият в насрещното холандец остава невинен и в правото си да има претенции нейният застраховател да му плати ремонта.
Особено ако не е добре описано в протокола, че той е дошъл от насрещното, може и да му мине номера... Зависи и кой е застрахователя...

# 23
  • Мнения: 29 391
Плюс това жената казва, че е спряла наистина на стопа, но не е погледнала вдясно. На другият участник в ПТП защитата му се основава на нейното неспиране. А това, че е карал в насрещното е основното за инцидента!

Амаааа...така се случва, да прецакаме другия.... Crossing Arms

# 24
  • Мнения: 4 413
Ходих днес при моя застраховател да попълня анкетна карта. На тях им е ясна ситуацията. Приеха наша скица на местопроизшествието и ме накараха да пиша, че от кат са ме убедили, че съм виновна. По техни думи, това че съм в графа виновен в протокола не решавам аз чия е вината. Надявам се нещата да приключат без повече главоболия най-вече. Снимаха ми и колата и сега чакам.

# 25
  • Мнения: 1 970
Ходих днес при моя застраховател да попълня анкетна карта. На тях им е ясна ситуацията. Приеха наша скица на местопроизшествието и ме накараха да пиша, че от кат са ме убедили, че съм виновна. По техни думи, това че съм в графа виновен в протокола не решавам аз чия е вината. Надявам се нещата да приключат без повече главоболия най-вече. Снимаха ми и колата и сега чакам.

Вижте, толкова е наясно и застрахователят Ви. Някой от Инсовете  е може би...
Вината очевидно не я решавате Вие, решава я съдът, да не се стига дотам... И катаджията в неговия, розовия протокол, дето не го е съставил, там има графа "виновен" , забележете, няма друга държава в Европейския съюз с такава графа, само нашите полицаи на пътя са "вещи" да кажат чия е вината... Не че не се оспорва в съда после, де, но е факт.
Та на застрахователите Ви декларацията от Вас на тях им трябва за да имат основание да откажат на колегите си от застрахователната компания на другия участник в ПТП-то, или на самия него, ако сам дойде да иска обезщетение, аако е светнат ще го направи, защото има протокол, в който Вие сте се подписали, че сте виновна. Те, естествено, ще откажат да платят, но ако той заведе дело на базата на протокола и претендира, че те отказват да го обезщетят по Вашата гражданска, Вашата декларация няма тежест в съда, разбирате ли, освен ако няма свидетел или протокол на КАТ, особено ако в наличния двустранен протокол не е ясно казано, и указано на схемата, която, предполагам не сте пропуснали да нарисувате, че улицата, от която той е дошъл е еднопосочна и той се движи срещу разрешената за движение посока. Прави се, като се рисуват знаците. Веднъж направено това и подписано от двамата вече е гаранция, че няма да постигне успех, но ако нещо е пропуснато - не е попълнена графичка, не е точно, този протокол ще се приеме за недействителен и може и да успее да осъди застрахователя Ви.
В нашето правораздаване не всичко е такова, каквото изглежда на пръв поглед, че би трябвало да е...
А това, че са Ви накарали да пишете, че от КАТ са ви убедили, е направо смехотворно, но защо ли вече на нищо не се учудвам....
Но нейсе, щом сте били на оглед, значи имате каско, което значи, че грижата по оправянето на колата е вече на застрахователя...
Дано да имате късмет с майсторите, ще Ви трябва....

Последна редакция: ср, 17 яну 2018, 18:19 от StefanB

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
На тях им е ясна ситуацията. Приеха наша скица на местопроизшествието и ме накараха да пиша, че от кат са ме убедили, че съм виновна. По техни думи, това че съм в графа виновен в протокола не решавам аз чия е вината.
Нещо такова се опитах да кажа горе и аз - ако от протокола е ясен механизмът на ПТП-то, тоест ясно е, че онзи е идвал от забранена улица, то е ясно и че и той има вина, независимо какво той или ти сте признали или не сте признали като вина. И независимо дали е доказано, че си спряла на стопа.

Концепцията Wink за степента на съпричиняването играе роля най-малкото в съдилищата при споровете за размера на обезщетението. Дали застрахователите вземат това предвид, не знам, но допускам, че да.

# 27
  • Мнения: 4 413
Ще пиша как са се развили нещата, когато сагата приключи. Застрахователя е Дженерали. Каско нямам. По протокола имаше доста пропуски така или иначе.

# 28
  • Мнения: 21
А пък в друг случай ,блъснах аз отзад едно момиче, спряло рязко и жена ми убеди момичето ,че като млада шофьорка ще накажат нея  и тя помоли да не викаме Кат.Е почти нямаше щети де .

# 29
  • Мнения: 4 413
Много гадно сте постъпили. Точно на млад шофьор това му трябва, да се стресира допълнително. Презумпцията е, че задния е винаги виновен. И каквито и щети да е имало, сте отнели шанса на момичето да му ги покрият от застраховката.

# 30
  • Мнения: 1 970
За постъпката - съгласен. Но всичко се връща на този свят...
Макар че, момичето къде е спало като се е явявало по изпити и е учило правилник... Като не знаеш, всеки може да те пързаля...
Колкото до застраховката му, не го мислете, ако има каско, ще мине като на паркинг... Нали и реално си е била спряла.
Но ако няма каско - пие вода... Да е имала... И да е чела правилника...

# 31
  • Мнения: 21
Ми те щетите бяха почти никакви ,надявам се и стреса да не е бил голям.

# 32
  • Мнения: 21
А за връщането на всичко               Това е една такава дълга тема.От години казвам че ако има справедливост,бог я въздава   на онзи свят  .На този    дръжки.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Е, аз затова не вярвам да има бог, макар че на оня свят не знам как е, де. Wink
Но колкото до връщането - ако човек редовно се държи с хората гадно или нечестно, най-често получава и съответното отношение от тях, в този смисъл някакъв вид и степен на "връщане" има.
Да подчертая: говоря по принцип за "връщането", нямам предвид, че Мария Вълчева се държи гадно или нечестно обичайно, макар и аз да не одобрявам конкретната случка.

# 34
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 176
Ако няма големи щети по автомобила Ви мисля, че за Вас е по- добре двустранният протокол. Защото явно в колата на другия виновен водач е имало още някой- ето ви двама свидетели, че не сте спрели, огледали и продължили, каквото трябва да се направи на знак стоп. Така че в тази ситуация не виждам как ще Ви падне актът. Мисля, че от КАТ съвсем правилно са Ви посъветвали да подпишете двустранен протокол. Иначе да, и другият щеше да има акт, но и Вие щяхте да имате. Ако от това се чувствате " прецакана", просто за следващ път си подпишете акта, пък после каквото стане със застрахователите.
На мен ми е странно как не  поглеждате към забранена улица? Ами ако оттам идва велосипедист?

# 35
  • Мнения: 3 689
Само на мен ли ми прави впечатление, че Мария Вълчева пише за себе си в мъжки род? Вероятно профила е на жена, а пише мъж от него.

# 36
  • Мнения: 4 413
bubalesa, винаги гледам. И да, добре че нямаше човек, дете или велосипедист. Някъдехда прочетохте, че се смятам за невинна на 100%. Пределно ми е ясно какво може да стане всеки един път, като се качи човек в кола, автобус, или дори и ходи пеш.
Manakena, сигурно мъжа пише от на жена си профила.

Общи условия

Активация на акаунт