Минималистичен начин на живот

  • 441 231
  • 10 041
  •   1
Отговори
# 9 945
  • София
  • Мнения: 13 824
Минимализмът не цели спестяване, а намаляване на ненужните вещи и насочване на емоции и внимание (не средства) към нематериални изживявания.
Жилище и кола са необходимост. Само дето в квартал с маргинали и в разпадаща се кола рискуваш живота и здравето си, а хабиш и повече ресурси за осигуряване на повече поддръжка на старата кола и за опазване на дома от средата. Евтините авиокомпании пък не ти дават гаранция,че при изпуснат или отменен полет, както и при изгубен багаж, ще ти осигурят алтернативен и безплатен полет,както и определена парична компенсация (не говоря изобщо за удобството, което е важно, когато вече си излязъл от романтизма на студентските приключения.
И не е важен толкова кварталът, колкото това с какво е пълен домът ти. Пък и жилище човек купува 1-2 пъти в живота си, а не всеки уикенд, че да пести точно от него. Колата също се ползва поне 10-15 години и има разлика дали след 10 години ползване е излязла преди 5 г от гаранция, или е вече около 30-годишна (с последната, например, не можеш да пътуваш в голяма част от ЕС, а от тази зима няма да може да се влиза в центъра на София и скоро в други градове - т.е. става безполезна).
В пъти предпочитам да имам подходящ за семейството ми дом, обзаведен с необходимия минимум и здрава кола, с която да пътувам максимално безопасно, без да складирам гуми и части в мазето, а да мога по всяко време да я закарам за безплатен гаранционен ремонт, докато в това време съм си минимизирала усилията и съм спестила време за семейството и любимите занимания.
Вярвам в максимата,че евтиното излиза скъпо, а минимализмът е скъпо удоволствие, защото се научаваш да ползваш много малко, но само най-доброто.

Нарци, не е задължително жилището да е в супер-дупер гъзарски затворен комплекс. Нито в нова модерна сграда. Важното е да е на удобно за теб място, да е подходящо по размер, да е функционално, да е в сигурен и спокоен район и т.н. Все субективни критерии. Важното е да не правиш компромис с цел да излезе по-евтино, че после евтиното се оказва (пример от живия живот с наши познати, които сега се борят с продавача, че не ги е предупредил) в цитирания случай освежено след починал и престоял около 10 дни вътре човек. Вече повече от година не могат да се отърват от миризмите, заради попилите в бетона телесни течности. Изхарчили са луди пари за дезинфекция. Ама са го взели много евтино, а вече следващи потенциални купувачи са наясно и не проявяват желание. Но пък сделката си е по всички правила. Само дето аз с малки деца не бих се нанесла в това жилище.

# 9 946
  • Мнения: 18 979
Най-малкото кола на 18 години е обратното на минимализъм.
Иначе такава склонност хората да се самопохвалват какви са хитри, а другите - глупави, е често срещана във форума, но просто не е по темата за минимализма.

# 9 947
  • София
  • Мнения: 721
За мен е важно да овладявам емоционалноте покупки или само защото много ми е харесало и е намалено Simple Smile Малки стъпки към по- подреден дом, респективно живот.  И особено, което ме "повдига" са неизносени, почти нови детски дрехи ... Естествено това ще доведе и до намаляване на безсмислени харчове.

# 9 948
  • Мнения: 15 321
Е, маргинали. И центърът е пълен с хора със съмнителен произход и поведение. Всеки квартал си има проблемни зони. Конкретно за жилището, ако не е взел в някоя махала, пълна с тъмнозелени, наистина не виждам проблем.

# 9 949
  • SF
  • Мнения: 21 642

2.Спестявам от това, че колата ми е 18 годишна, но здрава и реално ми струва една трета от месечния ми  нетен доход. От тук съм спестил 15-20 хиляди лева. Спестявам от това, че телефона ми е на 4 години, но работи, защо да го сменям, защото някой е казал, че сега има Айфон ПРОМАКС?


Аз съм спестила още повече, защото не си купих Ламборгини и апартамент в Париж. А пък от този от Лондон колко спестих като не го купих... - 1000 квадрата мансарда, обзаведен по последна мода, 2 паркинга, директна връзка с асансьор с апартамета ми. Спестявам и от вила на Миконос. Ще отида само за седмица в апартамент под наем от Airbnb, вместо да стоя там цяло лято.

# 9 950
  • София
  • Мнения: 13 824
Оооо, центърът не е най-доброто място за живеене никъде по света.
Но за София например има значение дали отиваш да живееш в Красна поляна около пазар Росица или в старата част на Лозенец (не живея на нито едно от двете места, но имам наблюдения, а цените са найстина с голяма разлика). Дори остави сигурността - удобството е важно. Едно е по линията на метрото, друго е в някой квартал (дори от новопостроените) без улици и канализация.
Но това изобщо не е по темата. Въпросът, който винаги сме коментирали в тази тема е да не се правят компромиси и да се намалява количеството, но не и качеството.

# 9 951
  • Мнения: 10 738
Ама той започна с кварталите. На мен Лозенец не ми харесва въобще. Работила съм 10 години зад Хемус и съм се въртяла там, не ме кефи, ама сега да взема да се обяснявам за минимализма на живота си по отношение на това… няма връзка, нали Simple Smile

# 9 952
  • Great Britain
  • Мнения: 2 213
Като цяло аз го прилагам за определени сегменти от живота ми, а в други съм в тотално разточителство
Основна грешка на хората масово около мен е, че пестят , за да вземат по-евтин кашкавал или да ядат в по-скромен ресторант и това го правят всеки ден, а като купуват големи неща-апартамент или кола-тотално се охарчват.
Ще кажа какво правя аз:
1.Спестих над 60 000 лева(30к Евро),от това, че вместо в скъп квартал имам идеален тристаен в не толкова престижен столичен квартал.
2.Спестявам от това, че колата ми е 18 годишна, но здрава и реално ми струва една трета от месечния ми  нетен доход. От тук съм спестил 15-20 хиляди лева. Спестявам от това, че телефона ми е на 4 години, но работи, защо да го сменям, защото някой е казал, че сега има Айфон ПРОМАКС?
3. За преживявания-почивки, услуги, ресторанти нямам ограничение в бюджета-гледам да опитам най-хубавите места, услуги, преживявания и на всеки 2-3 месеца и почивки извън страната, разбира се, с евтините авиокомпании.
Замислете се обаче колко хора правят обратното, пестят от всичко в ежедневието, обаче като купят апартамента в Лозенец или Иван Вазов, реално ще платят близо 100 хиляди лева повече от това ,което аз платих примерно.
За това нека минимализма важи за огромните покупки
Определено обърка темите. В форума има тема за спестяване. Тази е за друго.

# 9 953
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 996
Лесно се бърка темата, защото е в погрешния раздел. Същността на темата не са финансите, но е в раздел Лични финанси. Беше създадена на друго място, но модератор реши да я премести тук и така подвежда новооткриващите я.

# 9 954
  • София
  • Мнения: 13 824
Може и към финансите да се съотнесе, но в по-различен аспект.
Наскоро попаднах на влоговете на една дама Sophie Daquis и тя има видео точно в насока пестене и минимализъм (по-точно пренасочване на пари от ненужни предмети към постигане на качествен и устойчив начин на живот).

# 9 955
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 996
Ти че има финансова аспект темата е ясно, но не в това е същността на минимализма.

# 9 956
  • София
  • Мнения: 13 824
Така е, точно това много пъти сме коментирали, но пък така и не стигнахме до решение кое е правилното място във форума за тази тема. Simple Smile

# 9 957
  • Мнения: 761
Евтините авиокомпании пък не ти дават гаранция,че при изпуснат или отменен полет, както и при изгубен багаж, ще ти осигурят алтернативен и безплатен полет,както и определена парична компенсация...

Дават. Само че хората често не знаят да си я поискат. Регламентът в това отношение важи за всички авиокомпании, не е избирателно.
Не важи за изпуснат по твоя вина полет - но иначе да.

# 9 958
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 734
Минимализма не се изразява в икономия, а дори често е обвързан с консумация. Аз разбирам понятието като скромно потребление откъм брой вещи - 1 маса с 6 стола, 1 диван, 1 сервиз, 1 ТВ, но качествени и съвременни. Не такива, които да отбиват номера, колкото да ги има, а такива които да създават усещане за домашна атмосфера.
Ретро/винтидж и подобни стилове на интериор и живот не са по вкуса ми, а и са далеч от Минимализма, но те могат да приютят спестовния подход - пазим нещо, да не би някой ден да потрябва.
Имам 1 тенджера и 1 тава, 1 тиган и една йенска форма. Не за да спестя от посуда, или защото не ядем толкова в нас, а защото с малко съдове се готви всеки ден, не застоява храна, а и не им слугувам да ги нареждам и подреждам по шкафовете.
Вкъщи сме с по един брой Чехли за двора, не за да не дадем по 5лв повече и да обуваме от всяка врата каквото ни дойде, а за да има ред и мисъл "оттам излязох от там ще вляза".
Имаме 1 стая която е като склад, но и тя не е пълна, не защото е огромна, а защото не складираме ненужни вещи.
Всяка една вещ иска грижа - ключа да бъде на място, якето да се прибере лятото, стола да се забърсва и т. Н. Колкото по-малко слугувам на вещите, толкова повече време имам да живея. Така мисля аз, това е моето светоусещане.

# 9 959
  • София
  • Мнения: 13 824
Регламентът в това отношение важи за всички авиокомпании, не е избирателно.

Така е, но се реализира далеч по-бавно и реално ти пропада цялото пътуване.
Най-малкото полетите им не са ежедневни, докато с друга авиокомпания те прехвърлят за следващия полет след 2 часа и не ти развалят плановете.
Но нека останем по темата.

Общи условия

Активация на акаунт