На море в Турция- тема 50

  • 107 148
  • 756
  •   1
Отговори
# 375
  • Istanbul
  • Мнения: 168
Кирова, не съм дама Joy, но пък мога да  дам отговор на въпросите ти Simple Smile
Миналата година резервацията за Аска Лара направих директно през сайта на хотела. Цената им беше изключително ниска. А и така получихме двустранен безплатен трансфер от и до летище Анталия с луксозен микробус.
Но пак правя уточнението, че всичките резервации за лятото ги правя най-късно до 31 декември и гарантирам, че за 90% от хотелите цените им за директна резервация са най-ниски. За след това не зная.
Тази  година бях резервирал предварително Сусеси Луксори ресорт Белек през един испански букинг сайт Дестина с право на безплатно анулиране.
Но след като на Нова година бяхме в Суено делукс Белек решихме да анулираме резервацията и да резервираме и за лятото Суено.
Цената в сайта им между 28 декември и 2 януари беше най-ниска в сравнение с всички възможни други източници за резервация и с 20% по-ниска от цената, която бяха обявили преди това.
Решихме на втори януари като се приберем в София директно да резервираме, но за наше съжаление 20% вече ги бяха махнали и си оставаше цената, която бе до 28 декември.
Реших да търся цената, която бе с 20% по-ниска и се обадих на няколко български агенции, които преди това ме убеждаваха, че винаги могат да ми намерят по-добра цена отколкото хотелите ми предлагат.
Те не успяха да ми намерят такава цена и тогава в сайта на един от големите турски тур оператори Jolly tur: https://www.jollytur.com/ намерих тази цена, която бе в сайта на Суено между 28.12 и 2.1.
Като даваха дори допълнителна 5% отстъпка за пълно плащане на резервацията.
За съжаление както Марги правилно е отбелязала в предишния пост директни резервации прз сайта на агенцията могат да правят само турски и кипърски граждани, тъй като се изисква въвеждане на документи и някакъв номер подобен на нашето ЕГН, който ние нямаме.
За това се свързах в чата с агенцията и ги попитах мога ли да направя през тях резервация за Суено.
Те се обадиха до хотела, получиха потвърждение, че ще е валидна резервацията на тази цена за не турски гражданин и ми дадоха банкова сметка, по която да преведа пълната сума по резервацията. След като я преведох ми изпратиха договори, фактури, ваучери за настаняване и още документи.
Договора го разпечатах, подписах, сканирах и им го върнах по емейла.
Единствено не ми дадоха 5% за пълно плащане.
Така че след като пропуснах най-ниската цена директно от хотела се наложи да резервирам на същата цена през турска агенция.
Няма нищо страшно, те са коректни Peace.


JOLLYTUR
ETSTUR
TATILBUDUR
TATILSEPETI са без проблем...

# 376
  • Мнения: 1 289
Хайде пак Simple Smile
Здравейте!
За първи път ще ходим в Турция и запазихме за 26.05. В Сиде - Рамада Резорт.
Може ли да ме ориентирате какви са цените за таксита, сувенири, интересува ме и разходката с корабче из заливите на сиде, на оу инклузив сме и се опитвам да преценя горе долу колко лири ще ни трябват. Благодаря!

Кой е този хотел, в града ли е или в околността? Нещо не мога да се сетя.
Както всяко нещо в Турция и такситата се пазарят. Не мога да ви помогна с цени. Много зависи къде се намира хотела. Ако е далече от града, но е близо до други хотели, вероятно има долмуши, които ще са по-изгодни.

Ето примерни цени за разходки с корабче https://www.viator.com/Turkish-Riviera-tours/Day-Cruises/d22557-g3-c Тук повечето са за цял ден, но има доста опции за избор, дано се ориентирате.
https://www.tripadvisor.com/Attraction_Products-g297968-Side_Man … ranean_Coast.html Тук също има информация.

Сувенирите са по-скъпи в хотелите и по-изгодни по търговските улички и центрове в града. Между 2 и 4 евро на магнитче.
Марги, благодаря, чудесна информация. При мен обаче първия линк не се отваря. От втория видях, че има много интересни круизи по река Манавгат, но всички са за цял ден. Ние предпочитаме по-кратки, за един следобед примерно. Надявам се ,че на място ще можем да избираме и ще има и такива предложения?

Последна редакция: пт, 27 апр 2018, 09:55 от valya_bl

# 377
  • Мнения: 413
Някой знае ли нещо за Hotel Tuntas Didim 3*?

Тунтас е малко 3-звездно хотелче с отлична локация. Големият му плюс е че се намира точно на Алтънкум - прекрасния плаж в Дидим и наоколо има много магазини, заведения, може да се разхождате в града и да видите малкото му забележителности. Не съм  отсядала в него, но сме ходили на този плаж и го бяхме обмисляли, но имайте предвид, че няма никакви екстри. Получавате легло, храна и плаж. Ако това търсите и цената му е евтина, пробвайте. Но ако е на цената на другите 5 звездни хотели в региона, като Аурум по-добре вижте тях, защото те предлагат много повече като територия, забавления и т.н.

# 378
  • Мнения: 1 710

Марги, благодаря, чудесна информация. При мен обаче първия линк не се отваря. От втория видях, че има много интересни круизи по река Манавгат, но всички са за цял ден. Ние предпочитаме по-кратки, за един следобед примерно. Надявам се ,че на място ще можем да избираме и ще има и такива предложения?


И на мен не ми се отваря Rolling Eyes
Пробвайте този https://www.viator.com/Side-tours/Cruises-Sailing-and-Water-Tours/d23557-g3
Това е само за ориентиране в цените и възможностите.

Пак казвам, че не познавам хотела и не мога да твърдя със сигурност как седят нещата там, но обикновено във всеки хотел има табла с брошури и каталози на поне 10 туроператори - немски, английски, руски и не само. В много от хотелите има представители на туроператорите, които са на линия по 10-12 часа и седят в лобито. По правило тези екскурзии са по-скъпи, отколкото ако ги купите от улична агенция. Предимството на големите туроператори е, че правят застраховка, че ще ви вземат и върнат в хотела и че нещата им са изпипани. Предимството на уличните е, че могат да се договорят за цена, която е с 15-20 евро по-ниска, а ако сте умели в пазарлъка, може и по-голямо намаление да получите. Тук във форума, много хора са споделяли много добри впечатления от т. нар. улични агенции. Тях обикновено можете да намерите в търговските части на района, където има струпани магазинчета, около ресторанти и кафета и най-вече в стария град и на пристанището. Някои оставят брошури в хотелите, така че питайте на рецепцията.

Ето един доста подробен пътепис за Сиде http://kayamping.blogspot.bg/2015/11/blog-post.html

# 379
  • Мнения: 1 326
А как стоят нещата с бакшишите в хотелската стая. Това масово ли е там и не знам как изобщо да процедирам с това. Всеки ден ли е препоръчително да се оставя и в какви размери е нормално? Знам, че е малко тъп въпрос, но не искам да оставяме лошо впечатление, което съответно да се отрази на оправянето на стаята ни.

# 380
  • Русе
  • Мнения: 166
А как стоят нещата с бакшишите в хотелската стая. Това масово ли е там и не знам как изобщо да процедирам с това. Всеки ден ли е препоръчително да се оставя и в какви размери е нормално? Знам, че е малко тъп въпрос, но не искам да оставяме лошо впечатление, което съответно да се отрази на оправянето на стаята ни.
   До  сега във всички хотели сме оставяли на леглото по 2-5 евро.Нов два хотела Акуасис де лукс-Дидим и Блу бей Платиниум в Мармарис оставихме по 5евро и надвечер намерихме по 6 евро на леглото.Сутринта пак ги оставихме и бяха 7 евро на края на следващата сутрин засякох камериерките на етажа и ги попитах какво става и те ми отговориха:Ако всички гости на хотела имат толкова прибрана стая,че като влезем само да изметем и да вземем боклука ида приключим за 5 минути сме съгласни ние да ви даваме бакшиш:.А на мен мие навик да ставам много рано да пия кафе и след като станат децата и мъжът ми да опъна леглата да прибера стаята и така да излезем.

# 381
  • Мнения: 1 326
И аз така си го представях, но да си сверя часовника. Peace
А Също ми е интересно в каква валута се борави най-вече там. Аз мислех всички пари в кеш да си ги обърнем в лири, но доста често в темата се споменава еврото. Също така и допълнителните екскурзии пак от агенцията ми ги дават в евро.. не знам и аз вече.

# 382
  • Русе
  • Мнения: 166
И аз така си го представях, но да си сверя часовника. Peace
А Също ми е интересно в каква валута се борави най-вече там. Аз мислех всички пари в кеш да си ги обърнем в лири, но доста често в темата се споменава еврото. Също така и допълнителните екскурзии пак от агенцията ми ги дават в евро.. не знам и аз вече. 
В Турция 1 евро е 4.90 Тл тук 10 ТЛ са 4.40 сами преценете

# 383
  • Мнения: 1 326
Да, аз съм наясно какви са обменните курсове, но се чудя там масова практика ли е да се плаща в евро? Мога ли да се оправя само с лири или на някои места си държат да им се плаща в евро, може би не се изразих правилно първия път.

# 384
  • Мнения: 3 284
Да, аз съм наясно какви са обменните курсове, но се чудя там масова практика ли е да се плаща в евро? Мога ли да се оправя само с лири или на някои места си държат да им се плаща в евро, може би не се изразих правилно първия път.
В Сиде миналата година търговците казваха първо цените в евро или долари.Ние питахме за цена в лира .Нямаше никакъв проблем.Най добре вземете и от двете.Най изгодно е плащане с карта където е възможно.В момента също е много изгодно в Турция да смените евро за лира .Преди 10тина дни беше 1 ев за 4.96 лира

# 385
  • Мнения: 1 326
Благодаря ви! Доста са ми въпросите и глупави, но от 5 години не съм ходила в Турция, а доста са се променили нещата от тогава.

# 386
  • Стара Загора
  • Мнения: 522
И аз така си го представях, но да си сверя часовника. Peace
А Също ми е интересно в каква валута се борави най-вече там. Аз мислех всички пари в кеш да си ги обърнем в лири, но доста често в темата се споменава еврото. Също така и допълнителните екскурзии пак от агенцията ми ги дават в евро.. не знам и аз вече.
Ние винаги сме носили само лири, навсякъде вършат работа. И за екскурзии, и за покупки.

# 387
  • Мнения: 1 710
Да, аз съм наясно какви са обменните курсове, но се чудя там масова практика ли е да се плаща в евро? Мога ли да се оправя само с лири или на някои места си държат да им се плаща в евро, може би не се изразих правилно първия път.

Има чужди туроператори, които организират екскурзии на място, които държат да се плаща в евро или долари. На мен веднъж ми отказаха да приемат плащане в турски лири. И в Лара, и в Кемер съм попадала на търговци, които обявяват цените в евро. В такава ситуация, сами се сещате, че превръщането на цената от лири в евро е по възможно най-неизгодния курс. В Мармарис, Бодрум и Кушадасъ доста повече пазарувах с лири, а в Анталия сякаш първо искаха евро.

# 388
  • Мнения: 1 326
Мисля, че най-оптималния вариант е да вземем и едни 100 Е за всеки случай, пък ще гледаме където можем с лири.
Последния път когато ходих в Мармарис навсякъде се пазаряха за лири, дори и на корабчетата за разходка до Далян си бяха обявени цените в лири. Може би си зависи и от курорта.

# 389
  • Варна
  • Мнения: 3 961
Спокойно можете да минете без евро кеш.Лири ви трябват са семки и бонбонки дето се казва , WC,билети за долмуши , и 100тина може да ви стигнат.По всички магазини от типа Кипа , Уайкики , Де Факто , Коттон , СиА и т.н. плащайте с карти.Ние ползваме дебитна ВИЗА вкл. в тамошна ТА , билети за Родос , Кос ,Лесбос и по безмитните магазини на границата с Гърция и БГ.

Общи условия

Активация на акаунт