Отговори
# 465
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Копривщица, Батак  - не съществуват ли ?
Щом е не е било лошо, защо българското население е искало освобождение?
Друга тънка тема - българскоТО население (като цяло) не е искало освобождение. Някои са искали, при това с цената на борба, за други е доказано, че са били против, а можем само да гадаем колко са били без сигурна позиция дали ще благоденстват повече под български управници.

Както знаем една от причините за бързото потушаване е така нареченото предателство на част от българите, които са били против възстанието.

Знаем ли? И откъде знаем. Цитирай източниците си, моля, не болното си въображение.

Предатели на априлското въстание:

https://bultimes.com/ПРЕДАТЕЛИТЕ-НА-АПРИЛСКОТО-ВЪСТАНИЕ/

# 466
  • Мнения: X
Напротив, Османската империя е зле през целия период на владичеството си на Балканите. Просто в началото е военизирана,  пълна със заряд за завоевания, ври и кипи, има мангизи, злато, плячка. После заспива. Но творческите й сили са никакви през цялото време. Това си личи най-добре по материалните останки. Освен един куп джамии, три моста, малебито и сърмите друго няма останало за тези пет века.
Съсипаното е много повече, разбира се.
Айде да направим сравнение с който и да е европейски град извън Османската империя и такъв вътре в нея, през който и да е период от тези пет века, а?
Едва през 19 век започва едно пробуждане на покорените народи, след като така или иначе империята почти спира да диша.
Османската империя е една клоака, която задушава дори и турскоговорящите, живеещи в нея. Това разбират добре Ататюрк и другите като него. Но за покорените народи е истински ад.
Как да нарече рибата живота си в блатото освен робство?

# 467
  • Мнения: 5 654
Три моста и те строени от Кольо Фичето.  Mr. Green

# 468
  • Монреал
  • Мнения: 1 384

Айде да направим сравнение с който и да е европейски град извън Османската империя и такъв вътре в нея, през който и да е период от тези пет века, а?
Тогава в сравнение с кого българските селяни са живели зле? С днешните ли?

# 469
  • Мнения: 5 654
Копривщица, Батак  - не съществуват ли ?
Щом е не е било лошо, защо българското население е искало освобождение?
Друга тънка тема - българскоТО население (като цяло) не е искало освобождение. Някои са искали, при това с цената на борба, за други е доказано, че са били против, а можем само да гадаем колко са били без сигурна позиция дали ще благоденстват повече под български управници.

Както знаем една от причините за бързото потушаване е така нареченото предателство на част от българите, които са били против възстанието.

Знаем ли? И откъде знаем. Цитирай източниците си, моля, не болното си въображение.

Предатели на априлското въстание:

https://bultimes.com/ПРЕДАТЕЛИТЕ-НА-АПРИЛСКОТО-ВЪСТАНИЕ/
Много солиден източник, впечатлена съм.
В същия сайт, от който явно се образоваш, щом го цитираш като източник, излизат 280 резултата при търсене на "турско робство".
https://bultimes.com/?s=Турско+робство
Една произволна статия от първа страница с резултати:
 https://bultimes.com/turskoto-robstvo-golyamoto-zlo-za-balgarite-2

# 470
  • Мнения: X
Българските селяни по време на Османската империя нямат собственост върху земята, която обработват /тя е собственост на султана/, плащат много високи данъци /десятък, джизие - поголовен и редица други, отделно на гърците за църквата/, нямат право да участват в политическия живот на държавата и да заемат обществени постове. Жертви са на произвол и корупция - не могат да разчитат на свои сънародници сред по-високостоящите социални групи, а само на закрилата на селската община. И тъй като спахията е само временен господар на поземлените владения, той няма интерес да ги разработва и да ги прави печеливши, а единствено да ги изтисква до шушка. Това не води до просперитет на българското село.
Не води до просперитет и на селата в цялата империя. Все пак на този тип военен феодализъм отдавна му е минало времето в Европа.

Забележи, че никъде не говорех за кланета, помохамеданчване и девширме /три века събиран!/.

Изчезна ти поста за чумата някъде, ама все пак да те информирам, че Балканите не се спасяват от нея. Животворните сили на Османската империя не успяват да ги опазят, за съжаление. Въпреки, че никъде никой не пише по това време колко страдат от чумата българските християни. То всъщност за българските християни никой нищо не знае - те все едно не съществуват.
За периода 15-17 век при проучваните български некрополи се наблюдава най-ниска продължителност на живота на мъжете и жените и близо 60 % детска смъртност. И причината далеч не е само чумата.

Много хора си виждат картината от 19 век, като се говори за турско робство. А тази картина е най-представителна, да не забравяме.

"Нека йоще носим срама по челото,
синила от бича, следи от теглото,
нека спомен люти от дни на позор,
да тегне като облак над наший кръгозор..."

Нека не се срамуваме от думите на поета. Те не са лъжа. Но ние вече не сме роби на средновековните мракобесни тирани, ние сме европейски народ, културен, свободен народ.

# 471
  • Мнения: 5 654
Беше първото, излязло в Гугъл. Мога да постна още стотина, но внезапно получих лично съобщение от администратор с първо и последно предупреждение за бан заради провокации и регистрации.

Скрит текст:
Не можах да разбера за какво регистрации става дума и не съм съгласен, че провокацията е лошо нещо, но форумът е частна собственост и аз като гост възнамерявам да се съобразявам с желанията на домакините.

За голямо удоволетворение на някои мами няма да пускам повече теми в които да изпускат парата.
Заявката беше да си цитираш източниците, уважаеми, а не да постваш от Гугъл.

Скрит текст:
Копривщица, Батак  - не съществуват ли ?
Щом е не е било лошо, защо българското население е искало освобождение?
Друга тънка тема - българскоТО население (като цяло) не е искало освобождение. Някои са искали, при това с цената на борба, за други е доказано, че са били против, а можем само да гадаем колко са били без сигурна позиция дали ще благоденстват повече под български управници.
Както знаем една от причините за бързото потушаване е така нареченото предателство на част от българите, които са били против възстанието.

Знаем ли? И откъде знаем. Цитирай източниците си, моля, не болното си въображение.


Сигурно няма да повярваш, но и бг мамите могат да ползват Гугъл. А ти даже не си си направил труда да прочетеш какво пише в линка и откъде го вземаш.

# 472
  • Мнения: 4 795
Що се отнася до субективната гледна точка- ти и още 2- 3 тук сте представителна извадка за субективизъм, подплатен от силен негативизъм, до степен да игнорирате факти и събития, подробно документирани.

Кои са тия факти, които игнорирам?

Въобще не съм негативна. Даже смятам, че съм относителна позитивна и прагматична, като посочвам че един патриотизъм, свързан с днешния ден, би бил много по-конструктивен.

Оня ден, примерно, наблюдавах една дама на средна възраст с фланелка с Ботев, която пушеше и хвърляше фасове на улицата - при положение, че кошчето беше на 3 метра от нея.

Ей това за мен е много извратено.

Историята си е история, но патриотизмът по-добре да си го мерим по това как се отнасяме към страната и сънародниците си днес. А не по това, кой си е татуирал по-голям лик на Ботев на бицепса и кой мрази турците повече.

# 473
  • София
  • Мнения: 24 839


Оня ден, примерно, наблюдавах една дама на средна възраст с фланелка с Ботев, която пушеше и хвърляше фасове на улицата - при положение, че кошчето беше на 3 метра от нея.

Ей това за мен е много извратено.

Историята си е история, но патриотизмът по-добре да си го мерим по това как се отнасяме към страната и сънародниците си днес. А не по това, кой си е татуирал по-голям лик на Ботев на бицепса и кой мрази турците повече.

Това въобще няма нищо общо със заглавието на темата, нито с доказателствата дали е било " присъствие" или " робство".
Историята си е история и не виждам причина да се подменя под претекст, че трябвало да си уважаваме страната днес.

# 474
  • Мнения: 4 795


Оня ден, примерно, наблюдавах една дама на средна възраст с фланелка с Ботев, която пушеше и хвърляше фасове на улицата - при положение, че кошчето беше на 3 метра от нея.

Ей това за мен е много извратено.

Историята си е история, но патриотизмът по-добре да си го мерим по това как се отнасяме към страната и сънародниците си днес. А не по това, кой си е татуирал по-голям лик на Ботев на бицепса и кой мрази турците повече.

Това въобще няма нищо общо със заглавието на темата, нито с доказателствата дали е било " присъствие" или " робство".
Историята си е история и не виждам причина да се подменя под претекст, че трябвало да си уважаваме страната днес.


Ами не е било "робство". Мисля, че "владичество" е думата около която се обединяват историците.

Въпросът е защо това твърдение води до истерия и лични нападки - вкл. обвинения в предателство (като опозиция на патриотизма, който съдържа тезата, че сме уникални страдалци, предполагам).

# 475
  • Мнения: 5 654
Съветвам те да прочетеш отново темата, ако вече не си.
Истериите тръгнаха от провокациите на автора, за които той си казва още в началото на темата.

# 476
  • Мнения: 18 844
Преди малко качиха в групите на фейсбук за книги доста-Раковски ,Ганчо Ценов. Отречен е  последния, но мисля да попрочета,поне това да ми остане полза от тази тема.

# 477
  • Мнения: 11 550
Мерим патриотизма по улучените кошчета?

Милони избити, отвлечени, изнасилени нямат значени, но другарката Х с крив мерник е показателна ...  ooooh!

# 478
  • Мнения: 14 797
Чудя се Аглая всички турци ли познава щом така категорично се изцепва,че те ''нямат грам злоба''?Много съмнитетелно звучи,нереално.Спомням си разказите им през 1989год. за изнасилванията на турска територия от турски полицаи и др.Но сигурно е било бълг.пропаганда,нали Аглая и &?Един мъж се разплака и удряше по масата с юмрук докато разказваше.Проснали го на земята полицаите.Той се молел и попитал:В алах вярвате ли?Те казали:''Вярваме и го направиха'',продължи той.Но сигурно това е бил единичен случай,нали?Всички,които вечно сте на контра на род и родина,самите вярвате ли си на всички абсурди,които пишете?Единият отишъл на другия край на света и бълва ли бълва омраза във форум на български майки.Всякакви хора неудовлетворени от собственият си живот,си провеждат терапия,та дано получат душевен комфорт.Очевидно безуспешно.Money
Понеже повечето свързват Аглая с НБКМ,там всички ''просветители'' имат анти-български риторика.Уж са много начетени,според тях самите,а им липсва възпитание,любов,финес,такт,толеранс.Изключително суеверни и зли персони.Убедени са,че на работещите там не им върви в живота или измират,защото библиотеката е построена в/у римско гробище+ наблизо е обесен Левски.Уж масово са полу- висшистки от соц.време,как не са научили,че римското гробище започва от територията на худ.академия?Така до ден днеше преподават в библиотекарският.Работещите в Худ.акад. не се чувства нещастни.Какъв парадокс?Yum

# 479
  • Мнения: 2 843
Ами аз не знам кои ме свързват с НБКМ: една в снимки ме разпознава, друга ме праща на работа в библиотеката, при все че не работя там...

Общи условия

Активация на акаунт