Въпроси всякакви за автомобилите и задволанните устройства

  • 94 414
  • 2 907
  •   1
Отговори
# 990
  • Мнения: 29 341
Е, не е нова, но сравнително /9-10 г./ + евро 5, та падна данъка.

# 991
  • Мнения: 2 998
На фона на общия автопарк в страната си е от новите.
https://www.capital.bg/shimg/oo_3138424.jpg

# 992
  • Мнения: 1 970
Въпросът ми може да не е точно за тази тема, но се надявам да дадете акъл. Имате ли опит с коли под наем? Другия месец ще пътуваме за Италия и сме решили да наемем кола докато сме там, но от вчера се ровя по сайтове и съм в лек шок. То кредитни карти, депозити... A какво е excess и защо искат 3000 евро налични по картата? Как да намаля разходите? Какво покритие е удачно? Изобщо всякакви съвети ще са ми от полза.


В повечето сайтове за наемане на коли понятията са обяснени, както и разликите в различните условия, а именно те често са причината за съществена разлика в наема на иначе една и съща кола.

Ексес е границата, праг, над която се задейства застраховката. ако той е 500 евро, значи щета до 500 евро си я плащате Вие. При повечето наеми застраховката е базова, ексеса голям, нямат пълно покритие и т.н. просто са така направени, че е  силно препоръчително да си купите допълнителна, за да нямате проблем (освен ако не хванете някоя добра промоция), а имайте предвид, че Италия е страна с доста интензивно движение, магистралите им (зависи къде, но често) не са като немските, австрийските, унгарските, по-скоро като българските са, но не така разбити, затова пък точно така населени и пълни с масово бързо каращи хора. Та добрата застраховка, независимо от цената е гаранция, че при евентуално ПТП ще облекчите положението...

Изберете политика на зареждане пълно/пълно - взимате колата с пълен резервоар, връщате я пак така, ако не успеете има солена такса...

Много внимавайте при огледа първоначално, опишете всички драскотини и подбитости, иначе като нищо ще Ви ги припишат на Вас.
Кредитната карта е необходима защото при наемането Ви блокират сума - от 1000  до 3000 евро, които Ви връщат седмица до 15 дни (имал съм случай и месец) след като върнете колата. Това е гаранция, че ако има проблем те няма да чакат да им дадете пари, а директно си ги прибират, остатъка Ви възстановяват. Дори и да имате застраховка, случва се първо да Ви вземат парите, а после застрахователя да Ви ги възстанови, като е Ваша грижата да си комуникирате с него, и такива случаи е имало.
И още - ако Ви снимат или имате глоба за неправилно паркиране, тя идва във фирмата, от която сте взели колата. Често след време, затова и блокираната сума не Ви се връща веднага. В договора Ви пише, че за това, че са Ви информирали за глобата , дължите такса - 30-50-70 евро, а отделно или глобата идва в България ( а за да дойде, според европейския регламент е от 70 евро нагоре) и Ви викат да си я платите в КАТ, или Ви я удържат от блокираната сума, според случая и сумата, и двете са ми се случвали.


По-подробно - разровете нета и четете договора (обикновено е на италиански), но ако си наемете колата през сайтовете , примерно Юропкар, там всичко е подробно обяснено на английски, просто се поровете предварително, за да знаете какво да гледате и какво да търсите.
Ровете по сайтовете, случват се много изгодни промоции, но внимавайте предвид горните неща какъв пакет купувате евтино, че може да се окаже, че после трябва да платите още толкова за сте спокойни.
По-евтино е да вземете колата от града, не от летището. По-евтино е да я вземете и оставите на едо и също място, а не да се качите във Венеция и да слезете в Рим....
Понеже питате как е по-евтино, но естествено, човек взима кола да си свърши работа... Най-евтино е да ползвате влака, разбира се.

Успех!

Последна редакция: ср, 10 апр 2019, 01:22 от StefanB

# 993
  • Варна
  • Мнения: 36 603
Аз като го прочетох това се уплаших.

# 994
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
Аз като го прочетох това се уплаших.

Аз затова и питах, и аз се уплаших, като почнах да се занимавам с търсенето. Scream
StefanB, благодаря! Ще продължавам да търся нещо изгодно. Искаме повечко свобода и гъвкавост, докато сме там, и затова се спряхме на кола под наем. Всичко си има цена, очевидно. Simple Smile

# 995
  • Мнения: 3 044
Привет отново Simple Smile

Тъй като вариантът ми за купуване на кола от познат отпадна..Пак започвам да търся

До тук по по обяви ми допаднаха няколко :
1) Fiat Punto 1.2i, 60hp, 2003г
2) Seat Ibiza 1.2i, 58hp, 2005г
За тези двете ме разколебават колегите ми, които твърдят, че с тия двигатели няма да мога да изкатеря някой наклон или да изпреваря, ако се наложи..?
3) VW Polo 1.4, 75hp, 2001г.
4) Peugeot 206 1.4, 75hp, 2004г.
5) Peugeot 307 NAVI,    88 hp, 2004г.
6) Fiat Punto 1.8, 131hp , 2005г. .. На тази недостатъкът й е ,че е двувратка, а аз съм с голямо куче..
Гледах Голфове - нещо хич не ме грабват..

Ще се радвам на всякакви мнения и съвети и благодаря предварително Simple Smile

# 996
  • Варна
  • Мнения: 36 603
Поло недей взима. И голф недей, много ги крадат. Аз лично бих избрала сеата ама няма ли една идея повече кончета, че с тия 60 ми се вижда слабичък? Като пуснеш климатика и ще умре на най-слабия наклон.

Лично мнение изказвам Simple Smile

# 997
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
Аз карам такава, само че 1999. Напълно съм доволна - икономична, здрава, стабилна. Лесно се кара, лесно се паркира. Моята е бензинова и е доста пъргава. Карам я трета година и досега на се е налагал ремонт, освен един малък проблем, който имах с ел. инсталацията.
(Сега като си я нахвалих, 100% я урочасах. Smiley)

# 998
  • Мнения: 3 044
HighSpeed, колегите същото казват като теб..Освен 1, който упорства, че е лекичка и не я бута малкото кончета..
Светлица, Полото изглежда много добре на снимки..с минус и при него, че е с две врати...
Не мога да се ориентирам като разход какво дават колите от списъка ми..
Иначе на обявите са много запазени - и вътре, и отвън.

# 999
  • Варна
  • Мнения: 36 603
Само да кажа, че това колко години няма ремонти хич не е критерий. Аз карам моята кола 6 години и за това време гък не е казала, само консумативи. А ела да видиш от есента насам как налях една бала пари вътре.

# 1 000
  • Мнения: X
Ibiza-та и Polo-то са най-добре от изброените, като Сеата нека не е най-слабия 1.2 с 6 клапана, че ще върви колкото 40 годишен Москвич. 12-клапановата модификация с 64 коня е сравнително прилична.

# 1 001
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
Само да кажа, че това колко години няма ремонти хич не е критерий. Аз карам моята кола 6 години и за това време гък не е казала, само консумативи. А ела да видиш от есента насам как налях една бала пари вътре.

А, съгласна съм с това. Както и по-рано коментирахме в темата, и от самата кола зависи. Аз само споделям лични впечатления.

# 1 002
  • Варна
  • Мнения: 36 603
За такова поло ли става дума?

Скрит текст:

# 1 003
  • Мнения: 1 184
За такова поло ли става дума?

Скрит текст:


С това само мога да ходя до Кауфланд да си пазаря. Като сложи 2 торби и багажника е свършил.

# 1 004
  • Мнения: 1 970
Таман си е за големия претоварен град, Жената ти каза, че има куче... За торбите все ще намери масто в багажника, малък е , верно, ама и колата е градска, мислена да е малка и маневрена.
Иначе - да вземе един Нисан Навара - и теле може да си качи отзад...
Супер е полото, разбира се с четири врати би било по-добре и ако може да е четирицилиндрово, че трицилиндровите са с малки мотори...ама ще е и други пари, вероятно...
Фиат и Сеат на старо не са добра сделка, евтини са, ръждясващи и чупливи, разбира се, зависи от кола, модел, собственик, но като цяло.
Виж Пежото, особено 307 е съвсем друга кола, между изброените. Вероятно , обаче е с ХДИ мотор и е на поне 400К... И дори с две врати е като пространство вътре почти двойно на полото. Няма ли как кучето да се качва в багажника?
И моята е голяма, голденка, където отворя, там застава - дали в краката на жена ми, дали пдо мен на седалката, или отзад - няма претенции... Само с колан не съм измислил как да я вържа, затова като пътуваме по-надалеч я слагам отзад, а багажа в куфар на покрива....
Но вярно, че при мен място бол - 1.95 е широк ровера... 

Но, ако ти изпадне случайно кожен салон, не се замисляй, за куче в колата е безценно. Иначе няма махане на космалаци.... И да не си алергичен, ставаш...

Последна редакция: ср, 10 апр 2019, 13:41 от StefanB

Общи условия

Активация на акаунт