Ниско тегло на бебчето.

  • 5 218
  • 79
  •   1
Отговори
  • Мнения: 55
Здравейте мами и бъдещи мами!🤗
На 05.07 бях на преглед (тогава бях в началото на 8ми месец) доктора каза,че бебка е 1,600 гр.От два дена съм в 9ти месец,а не виждам голяма разлика в коремчето от тогава.😔На хапчета съм,които спомагат кръвотока,хранителна добавка пия също и дузодрил,който не знам за какво е.Пия ги близо месец,иначе доктора на всяка ЖК казваше,че бебка изостава.Сега има напредък,но не знам докога?!😔
Та въпроса ми е имам ли причина да се притеснявам,понеже 1,600 гр. са доста малко,а корема ми не е пораснал кой знае колко от тогава?Ако има някоя мама с подобен  случай и може да ми даде съвет каква храна да ям,за да може бебка да наддава повече,бих била много благодарна.Благодаря предварително.💐

# 1
  • Мнения: 18 789
В кой град си? Виждал ли те е добър специалист?

# 2
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
По принцип и растежът на корема, и измерването не са кой знае какъв фактор. От това, което сте написала обаче е много важно хубаво на доплер да се види кръвотока и да си следите кръвното и движенията на бебето. Измерването е относително с ехографа, но тези неща са важни. Дузодрилът е също са разширяване на кръвоносните съдове. С тромбофилия ли сте?

# 3
  • Мнения: 55
Ами принципно аз съм в Пазарджик и на ЖК съм при много добър лекар (ако не и най-добрия в града),понеже от доста места се местят и ходят в тази болница само заради него и апаратурата в тази болница е най-добрата,ако това има някакво значение.Аз от 6тия месец съм при него и от тогава все изоставаше,сега след като пия тези хапчета явно лекаря реално вижда напредък,понеже казва,че сега е добре,ноо това тегло ме притеснява.На 30ти съм пак на преглед и се надявам всичко да е окей,но до тогава реших да попитам тук ако някой се е сблъксвал с такова нещо,да ми даде някакъв съвет.
А и заедно с дозудрила пия и Синтривал,който >спомага поддържането на тромбоцитната агрегация и допринася за добрия кръвоток< и една хранителна добавка пия Нутримаг.
Щом след тези лекарства има все пак някакъв напредък,предполагам,че кръвотока е пречил за нормалния растеж,но знам ли.Много съм притеснена,ако може някой да сподели каква храна да ям поне,с която повече да наддаде бебка,ще съм благодарна.

# 4
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Тъй като бременността е доста напреднала се чудя какво да ти напиша. Въпросът не е до хранене. Кръвотокът е важен, за да достига достатъчно кислород до детето, което реално не знам има ли общо с наддаването му, тъй като знам, че се раждат достатъчно големи бебета, до които обаче не е стигало достатъчно кислород и е това е довело до негативни последици. Ако има възможност отиди да чуеш друго мнение. Другото като съвет е наистина мн следи движенията. При съмнение, че нещо не е ок - доктор.

# 5
  • Мнения: 9 196
Тъй като бременността е доста напреднала се чудя какво да ти напиша. Въпросът не е до хранене. Кръвотокът е важен, за да достига достатъчно кислород до детето, което реално не знам има ли общо с наддаването му, тъй като знам, че се раждат достатъчно големи бебета, до които обаче не е стигало достатъчно кислород и е това е довело до негативни последици. Ако има възможност отиди да чуеш друго мнение. Другото като съвет е наистина мн следи движенията. При съмнение, че нещо не е ок - доктор.

И аз така, но ... ще ти го напиша. Ако беше по-ранен срок, можеш примерно да взимаш повече протеин и витамини, но в тези седмици с компроментиран фетален растеж, би трябвало да те насочат към спешно раждане. Щом и терапията не помага, няма какво друго да се направи.

На твое място бих отишла СПЕШНО при специалист за второ мнение.

# 6
  • Мнения: 16 876

И аз така но ще ти го напиша. Ако беше по-ранен срок, можеш примерно да взимаш повече протеин и витамини, но в тези седмици с компроментиран фетален растеж, би трябвало да те насочат към спешно раждане. Щом и терапията не помага, няма какво друго да се направи.

На твое място бих отишла СПЕШНО при специалист за второ мнение.


Подкрепям горното мнение. Ако трябва отиди в друг град - Пловдив, София....
Добър, добър колко да е добър лекарят, не се предоверявай ✌ може би е трябвало по-рано да потърсиш второ мнение, но наистина спешно отиди. Без паника, просто за застраховка.

На тонове ходиш ли?

# 7
  • Мнения: 18 789
И най-добрия специалист в Пазарджик едва ли е добър колкото специалистите в София, а дори и в Пловдив.

Аз се вдигнах от друг град да родя в София, понеже бременността ми имаше сериозен проблем и в моя град лекарите изобщо не се бяха сблъсквали с такъв случай. Даже лежах цял месец в Майчин дом да ме следят. Само че там виждали много подобни на моя случай и имаха много опит, за тях бях обикновен случай. При проблем с бременност не трябва да се остава в малкия град!

# 8
  • Мнения: 2 988
При втората ми бременност се появи същия проблем като при теб. Родих в 35+4 бебе с тегло 1920. Открихме проблема с кръвотока едва в деня на раждането. Тръгвай към Пловдив или София за второ мнение. Само не ходи в Хирургиите ако решиш за Пловдив. Там претупват хипотрофите, защото обикновено не са толкова проблемни като другите недоносени. Препоръчвам ти Окръжна болница.

# 9
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Понеже в такъв момент стресът е най-лош, а другите доста са те наплашили имай предвид,че всичко може и да е просто лекарско недоглеждане. Аз през цялата бременност имах проблем с кръвотока в дясната артерия, и хоп, на преглед 3 седмици преди да родя, доктора "видя" проблем с лявата....за мен си го изсмука от пръстите, защото хич не му разбира на ехографа, а може само да реже. Всичко е много относително

# 10
  • Мнения: 55
Благодаря за съветите,но просто няма как да отида другъде вече в 9ти месец.Иначе на Фетална морфология съм ходила два пъти в Пловдив и на двете доктора казваше,че всичко е наред и бебчо е много добре.От тогава мина доста време и явно след това е започнало да изостава.Сега като пия тези хапчета доктора казва,че има напредък,но пак съм много притеснена.На 30ти съм пак на преглед ще видим теглото тогава как е,макар че знам,че тези измервания не са точни и може да има отклонения до 400гр.Дай Боже всичко да е наред.Знам,че корема не е критерий за големината на бебчо,но въпреки това,моят е доста малък за 9ти месец,а движенията бебка е много активна,доста шава,но не знам дали това трябва да ме успокоява.😔
На тонове бях всеки ден само като лежах за задържане 10 дена в 7мия месец точно по тази причина,иначе не съм била от тогава.

# 11
  • Мнения: 9 196
Напротив, точно сега трябва да отидеш където и да е, защото при такива показатели, бебето сигурно е хипотрофно и може да го изгубиш от чакане и не предприемане на нищо. Знам, че звучи гадно, но по-добре приеми нещата сериозно и действай.
Тегло 1600 не е нормално за този срок на бременността, дори + 400 грама, пак не е нормално. Дори и на тонове не ходиш, на какво разчиташ? Късмет?
Много високата активност на бебето, както и ниската, не са нещо добро.

# 12
  • Мнения: 16 876
Защо не ходиш на тонове? Още повече с този проблем?

# 13
  • Мнения: 55
Ами лекаря на последния преглед каза,че има напредък и всичко е наред.Той чу тоновете на ехографа и не каза,че има проблем.Не ме е и викал отделно на тонове,предполагам,че сега в 9ти месец ще ме вика на тонове.
Знам,че това тегло е малко,но от тогава е минал почти месец и се надявах бебка да си наддаде.Понеже и аз на години съм малка на 18 съм и не знам какво да правя,много съм притеснена.😔
Къде да отида,какво да направя,не знам..

# 14
  • Мнения: 2 988
Лекарят каза ли ти колко тежи бебето на последния преглед? А и не забравяй, че както може ехографът да дава тегло с 400гр по-ниско от реалното, така може да е и обратното. В моя случай ехографът показваше по-високо тегло отбреалното. При мен на двете ФМ бебето също беше в норма. Потърси някой да те закара до Пловдив.

# 15
  • Мнения: 55
Когато бях на 16ти доктора не каза колко е голямо.Само каза,че имало напредък и намали едно от лекарствата,които пия.Сега в понеделник съм пак и се надявам всичко да е окей,иначе не знам какво ще правя.
Той и доктора не казва нищо примерно за някакъв протеин да пия,чудя се дали да потърся някакъв за бременни на своя глава?🤔А и да ида до Пловдив друг лекар ли да търся,какво да правя?Понеже и при мен на двете ФМ всичко беше супер,не знам..

# 16
  • Мнения: 16 876
Ако няма час за лекар аз бих си взела багажа и в Майчин дом в София. Висок клас неонатология и доста случаи като твоя са видяли.
Ако имаш финансова възможност може и в частна клиника с най-висок клас неонатология. Няма да те върнат ако отидеш на спешен кабинет.
Прекалена активност, както и липсата на такава не са ок.

# 17
  • Мнения: 18 789
Така е, и аз като се видях с проблем, директно в Майчин дом отидох. Там има и много добри специалисти, и апаратура, и се грижат чудесно за малки бебоци. Освен това приемат бременни от цялата страна и в никакъв случай няма да те върнат.

# 18
  • Мнения: 55
София е много далече,ако имате предвид за раждането.Пловдив е по-близо,но аз не съм от Пазарджик,а от околните села и пак идва далече да пътуваш до там за раждане.
Ако става въпрос само за преглед  не пречи да се отиде за второ мнение,но ще изчакам прегледа в понеделник,за да видим как вървят нещата.Дано всичко да е наред с бебка и то ако е само теглото бял кахър,дано да е жива и здрава.
През цялата бременност забелязвах,че корема ми е малък,сега също е малък за месеца,в който съм.Притеснена съм много,не знам как ще дочакам понеделник,до тогава ще се надявам всичко да е наред.

# 19
  • Мнения: 16 876
Сама си противоречиш - хем си притеснена, хем нищо не правиш. Твоя работа - тялото, бебето са си твои - ти решаваш и ти си носиш отговорността ✌

И дори "само" теглото е достатъчно голям кахър, Салсиша достатъчно добре ти обясни.

NST, или така наречените тонове се записват от специална машинка. Не те мерят но ехограф. По тях моое да се види има или не вътрутробно страдание. По разпоредбите на ЗК от 28гс. Бременните трябва да правят запис един път в седмицата. Ти имаш проблем, а вече си и в 9ти месец и не ходиш?!

Пс.големината на корема няма ама абсолютно нищо общо с теглото на детето.
Пс2. Това, че си на 18 не те прави малка и не е оправдание, щом очакваш дете трябва да си информирана, за да взимаш правилни решения.

Успех!

# 20
  • Мнения: 55
Не мога да бъда информирана за всичко или да знам всяко едно нещо.Да притеснена съм,но лекаря казва,че сега има напредък и всичко е наред и затова искам да изчакам и прегледа в понеделник.Не съм запозната с това,че трябва всяка седмица да съм на тонове.Първо бях при друга АГ и тя не ми е слушала тоновете всяка седмица,след като се преместих при този АГ и той не ми е слушал тоновете всяка седмица.Слушаха ги всеки ден,когато бях на задържаме,но сега не.Предполагам,че сега като съм в 9ти месец ще ме вика всяка седмица за тоновете.

# 21
  • Мнения: 18 789
Нямаш ли майка, с която да идете заедно на друг лекар?

# 22
  • Мнения: 2 988
Момиче, с теб имаме много подобни случаи. При мен имаше растеж на бебето въпреки намаления кръвоток. И аз бях в малък град, но лекарите се усетиха, че нещо не е наред и ме пратиха в Пловдив. По ехографа на следящата ме гинеколожка бебето трябваше да е 2300,-а излезе 1920. Помисли какво ще стане ако твоето бебче е не 1600, а 1200. Трябва ти болница с отлична неонатология.

# 23
  • Мнения: 55
Точно и мен това ме притеснява,че може да е не 1,600,а 1,200 и ще се поболея вече.И на мен ми се иска да родя в Пловдив,но много далече ми идва,а е Божа работа колко бързо ще настъпи момента,а за по-малко от 40 мин няма как да стигна от тук до там.Просто ще видим какво ще каже доктора в понеделник и наистина ще мисля вариант за второ мнение и за раждането за друг град..😔

# 24
  • Мнения: 1 187
Нали казваш че е било 1600 по ехограф преди месец ? Сега може доста да е наддало , ако сега е 1600наистина е притеснително и аз бих те посъветвала да  отидеш при друг лекар, в друг град ако се налага

# 25
  • Мнения: 55
На 5ти юли беше 1,600 по измерването на ехографа.Доколкото знам в началото на 9ти месец трябва да е около 2,400 гр.
Ще попитам доктора в понеделник какво се случва и ако е по-малко от 2кг,не знам какво ще правя..😔Ще търся второ мнение и евентуално за раждането живи и здрави друга болница.Просто освен това,друго не знам какво бих могла да направя.Първо ще изчакам прегледа и след това ще предприемам мерки.

# 26
  • Мнения: 2 988
Питай задължително в понеделник колко е голямо бебето и искай да ти направи запис на тонове. Ако не може в кабинета му отиди в болницата

# 27
  • Мнения: 433
Christinnah, и аз съм от малък град, който е доста далече от София - 250 км., но ще раждам там. Доколкото разбирам съвета на момичетата е веднага да потърсиш второ мнение, защото не е шега работа, не може да си позволиш да чакаш. Това, че си далече и т.н., не е оправдание пред здравето на детето ти. Представи си, че има проблем, ще се обвиняваш цял живот. Не ти казвам да раждаш в София - просто отиди до там да те прегледа специалист, заради детето ти.

# 28
  • Мнения: 1 000
Да, мнението на всички е едно и също: отиди на преглед в Майчин дом в София. Няколко пъти казваш колко си притеснена и как не знаеш какво да правиш, ето казват ти хората. И не става дума да обмисляш София и Майчин дом за раждането, а да отидеш при първа възможност.

# 29
  • Мнения: 16 876
Няма смисъл да й се повтаря едно и също. Очевидно не желае да отиде в друг град и си намира оправдание.
Аз на нейно място, вместо да пиша във форума, още вчера да съм хванала автобуса...

# 30
  • Мнения: 18 789
Да, и аз не виждам смисъл да пишем, след като авторката се надява просто всичко да е наред и да си роди на село или в Пазарджик... няма ли край нея роднини, които поне малко да вдяват за какво става дума се чудя.

# 31
  • Мнения: 55
Ама моля ви,как може да не ме е грижа за детето ми,разбира се,че искам да е добре,но просто сега веднага нямам възможност да отида другъде за второ мнение.Има роднини покрай мен,но те ми казват да не си мисля глупости и че големината на корема няма значение.Казах ви,че искам да отида,но просто нямам сега веднага възможност.Просто писах тук за съвет,а накрая получих само нападки от всички и едва ли не казвате,че не ме е грижа.Грижа ме е,все пак ми е детенце.Казах просто,че ще изчакам прегледа в понеделник,за да видим има ли резултат,сега веднага събота и неделя просто разберете,няма къде да отида.

# 32
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Аз мисля, че се увличате в нападките наистина много понякога. Всеки си има глава на раменете - искаше мнение, получи го. Дано всичко е добре и тревогите се окажат напразни.

# 33
  • Мнения: 18 789
Разбира се, дано всичко е наред! Simple Smile

# 34
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 428
Christinnah, най-вероятно бебето, което носиш, е с интраутеринна хипотрофия или ретардация (едно и също е, просто се използват и двата термина). Това състояние не е опасно (и най-вероятно няма да има последствия за здравето на бебето), при положение, че е само хипотрофията и бебето няма и някакви инфекции/увреждания.

Тоест зависи ретардацията на какво се дължи. Именно това трябва да бъде проверено от висококвалифициран лекар (акушер-гинеколог, ехографист). Нямам представа доколко такива лекари има в Пазарджик или дори в Пловдив, но е добре да се поинтересуваш, за свое си спокойствие.

В някои случаи, например при инфекция, ретардацията може да доведе дори до преждевременно раждане (реакция на тялото, за да се спаси бебето). Но дори и това да се случи, не е най-страшното нещо, та ти вече си в 8-ми месец, близо до 9-ти, ако не греша. Освен това, бебето и тоновето му се следят и са ок (нали така?), а пък ти нямаш контракции (освен може би бракстън-хикс).

Принципно, възрастта ти сама по себе си е предпоставка за интраутеринна ретардация (дори без други причини). Възрастта на майката има значение, процентно ретардацията се случва по-често при първескини под 20 или над 35 г. (ти влизаш в първата група).

Понеже по-горе те уверяват, че малкият корем не(винаги) означава малко бебе, моят опит пък сочи обратно, че много често нещата са свързани, особено при по-слаби момичета или жени.

Накрая пак да напомня, важно е да запазиш спокойствие, не се паникьосвай, обърни внимание на майките от темата, но само на градивните критики. Наистина е добре да отидеш на лекар, но помни, че сама по себе си ретардацията не е страшна, просто бебето ще се роди по-слабо и може би ще има нужда от по-дълга адаптация (ще постои няколко дни повече в неонатологията). Бъди подготвена за това и не изпадай в тревога или паника.

Всичко по-горе е написано от опит, който този път няма да споделям. Смятам, че е излишно.

Късмет, момиче! Много е хубаво, че ще имаш бебе на 18 г. Пожелавам ти много радост и щастие с малкото човече!!

П.П. Ретардацията по-често се случва при бебенцата момиченца, но не прочетох твоето бебче дали е момиче.

# 35
  • Мнения: 4 696
Успех и от мен на днешния преглед!
Доколкото прочетох, бебето е момиченце. И всъщност е тежало 1600гр. в началото на 8 - мия месец, вярно че има изоставане, но не чак толкова голямо. Сега като се замисля познавам няколко момиченца , родени около 2кг.в 9м.

# 36
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 428
Ако бебето все пак расте, може да достигне (вече да е достигнало) тегло от 1800 - 2000 грама. За тези бебета е характерен по-бавен растеж, но колко по-бавен, зависи от причината за ретардацията, както вече споменах.

Аз познавам пък и други майки, чиито деца са били с по-голяма ретардация, но в крайна сметка децата им са здрави, така че...

Основното е да няма тежки инфекции и увреждания и бебето да не страда в утробата, защото именно страданието води до проблемите, а не ниското тегло само по себе си (защото то може да не доведе до липса на достатъчно кислород и мозъчно увреждане например).

# 37
  • Мнения: 18 789
То въобще не е проблем самото тегло на бебето, а как то се храни по време на бременността. Моето имаше проблем заради голяма миома, която му пречеше вече и го извадиха още в средата на 8 месец. Тежеше си добре за 34 седмица, но ако бяха го оставили още, можеше да му се отрази зле седенето вътре. Това само специалист може да определи, ние не сме лекари - нищо  не знаем.

# 38
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 428
Ми, хайде тогава и аз да споделя опита си.

Моята голяма дъщеря беше със съвсем лека интраутеринна хипотрофия. Започна да изостава някъде към 28-30-та седмица, но не помня съвсем точно. Продължи да си расте със своя си темп до самия край на бременността. Роди се със спешно секцио в 38 г.с. и тежеше 2,450 кг. Здрава госпожица в предпубертета си имаме понастоящем - на 11 г. и 6 м. ще стане утре.

За нейната хипотрофия обаче не беше открита причина - и кръвотокът си беше тип-топ, и изследванията ми бяха пушка, нямах инфекции, нито високо кръвно. Имах обаче малък корем и не бях наддала особено, въпреки че нямаше причина за това. Не съм се изследвала по-подробно, но може да имам някакъв тип тромбофилия или пък кръвногруповата несъвместимост между мен и съпруга ми да се е намесила.

Третото ни бебе, момченце, пък се роди в 27 г.с. с нормално за седмиците тегло (1,250 кг.), също напълно здрав. Отново не се откри причина за контракциите и преждевременното раждане.

Само второто бебе, след трудно задържане, се роди в началото на 37 г.с. с перфектно тегло. Което ме кара да си мисля, че не съм съвсем без късмет. JoyJoyJoy

# 39
  • Мнения: 16 876
Момичето беше писало, че не ходи на тонове.

Ние също говорим от някакъв опит и сме далеч от мисълта да плашим умишлено.

По отношение на корема - бебето ми винаги вървеше със седмица напред и доста наддаваше в грамовете. Корем и кг не бях качила до 7ми месец.

Хубаво е да чуе и друго мнение /лекарско, не форумско/. Важно е да ходи на тонове, за да се установи има ли вътреутробно страдание. Важно е какво показва доплерът. Важно е да се намери причината. А най-важното е задапаратното тяло.

И според мен си струва да помисли за раждане в болница с готовност да поеме грижи за бебе с ниско тегло, с висок клас неонатология, специалисти и апаратура.

# 40
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 428
Все пак стискам палци днешният преглед да е минал добре и/или момичето да е било насочено накъдето трябва.

Иначе темата по класически сценарий се раздели на две, като типичните ССФ-та са отново в ролята си на високо загрижени моралисти.

Но колко от вас са били някога в положението на това момиче? Бременна на 18, не пише нищо за бащата на бебето, дали са заедно, дали я подкрепя. Какво би могло да е финансовото ѝ положение - момиче от село край Пазарджик (вероятно още живее с родителите си, зависи от тях)? Колко широк е мирогледът на нейните близки?

Много лесно е да се отсече, че си намира оправдания, но не, това не са просто оправдания. За нея в момента това е целият живот. И фактът, че е писала във форума ще ѝ помогне много, включително и язвителните забележки от типа „бебето си е твое“.

Та така, сигурно сте прави, че е важно да отиде на лекар (в т.ч. и на запис на тонове), но това всеки може да се досети, дори и тя. Въпросът е как да го направи, въпреки всичко. И дали в крайна сметка ще се окаже решаващо (тя е ходила на 2 ФМ все пак)? Времето ще покаже.

Моля се всичко да бъде наред с нея и с момиченцето ѝ!

П.П. И аз научих нещо ново - че вече се правят записи на тоновете от 28 г.с. (по закон).

Последна редакция: пн, 30 юли 2018, 14:09 от Мяуче

# 41
  • Мнения: 9 196
Сега пък хипотрофията си била нормална и нямало нищо лошо в нея. Доживях да прочета и подобно творение. Как не те досрамя да го напишеш ...

# 42
  • Мнения: 18 789
Понеже момичето няма да ходи извън нейните лекари, наистина е безсмислено да се пише повече. Дано поне тонове почнат да й правят и това е.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 25 292
П.П. И аз научих нещо ново - че вече се правят записи на тоновете от 28 г.с. (по закон).
Това силно ме изненада мен, но не ми се вярва да е точно така, честно казано. Какво значи, че се правят по закон? Поемат ли се от ЗК? Едва ли. Та дотам с правенето "по закон".

# 44
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 428
Сега пък хипотрофията си била нормална и нямало нищо лошо в нея. Доживях да прочета и подобно творение. Как не те досрамя да го напишеш ...
Кой го е написал? Къде по-точно го прочете? Цитирай, моля! Предполагам, че към мен беше насочена язвителната забележка, затова питам.

Никъде не съм писала, че ретардацията е нормална, напротив, аномална е. Но е важно на какво се дължи. От там вече, ако се открие причината, може да се стигне до някакво разрешение още по време на бременността. Ако ли пък не, след раждането обикновено нещата се компенсират, НО при положение, че е само това, че бебето няма тежки инфекции и/или увреждания.

И не, не ме е срам, знам какво пиша и го пиша с абсолютна убеденост И от опит.

Ако не е било към мен, сори.

# 45
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 718
Как мина прегледа?

# 46
  • Мнения: 55
Благодаря мами за подкрепата и информацията,наистина за мен вашите съвети и коментари дали от личен опит или не,са важни.Прегледа не можа да се състои,но ще отида в петък.И се надявам всичко да е наред и бебка поне да е наддала добре.А и картона да си взема в петък,за да съм готова ако бебка реши да ме изненада.Моя термин е за 31 Август,има доста време,но доколкото са ми казвали момиченцата се раждали по-рано.А и като взема предвид всички обстоятелства,предполагам,че може да ме изненада,макар че ми се иска колкото може повече да постои вътре,за да наддава.Ако пък е до края,още по-добре.Но както има една дума Божа работа та,когато и да се появи бебка е без значение,само да е жива и здрава.
Ще видим какво се каже доктора в петък и се надявам поне да ми даде надежда,ще бебка няма да се роди много мъничка.Дано да е наддала.

# 47
  • Мнения: 9 196
Ти дори на прегледи не ходиш, а ние даваме съвети за пътуване, специалист, тонове ... безхаберие.

# 48
  • Мнения: 55
Ти дори на прегледи не ходиш, а ние даваме съвети за пътуване, специалист, тонове ... безхаберие.
Салсиша къде точно прочете,че не съм отишла на преглед?🤔
Мисля,че бързаш да съдиш и коментираш без даже да си разбрала какво съм написала.
Ще го напиша още веднъж заради теб и се надявам за напред преди да коментираш,ще прочетеш първо какво е писано.

Отидох на преглед.Както написах и по-горе имаше адски много жени и не можаха да минат всички и следователно и моя преглед не се състоя.
Аз какво съм виновна в случая,Салсиша?
Че даже ще пишеш "безхаберие"?
Не само моя преглед не се състоя,а и на още няколко жени.
Ще те помоля преди да коментираш да прочетеш всичко написано и след това да съдиш,без даже да знаеш как стоят нещата.
Супер неподготвена се изказваш,просто..нямам думи.🙂

# 49
  • Мнения: 2 988
Брзхаберие е. Като си видяла, че има много хора е трябвало да си хванеш чантичката и да хванеш автобуса за Пловдив. Имай предвид, че ако кръвотока не е наред може и хич да не е добре бебето да стои вътре. Моята докторка ми казваше, че бебето расте, но това беше по нейния ехограф. На друг апарат се видя, че бебето всъщност е поне с 300гр по-малко. Не губи време и отиди да те прегледат и другаде. ЗА предпочитане в Пловдив или София.

# 50
  • бургас
  • Мнения: 624
Как ще чакаш до петък, притеснението също вреди на бебето. Препоръчвам ти консултация с д-р Троянчев в Пловдив.

# 51
  • Мнения: 16 876
Започвам да си мисля, че темата е шега.
Не мисля, че има майка, която знае, че има проблем с бебето / в случая на лирическата героиня бебето изостава по тегло/, която да не направи постъпки за подобряване на ситуацията. Да не говорим, че тя чака вече 3 месеца.
Не ходи на тонове, не търси второ мнение, пише тема, даваме съвети и само повтаря страх ме е, дано всичко е наред.
Отишла на преглед, ама доктора си тръгнал и зарязал чакащите. Ами смешно е. 100 пъти й казахме да иде на тонове, докторът не бил й казал.
 Някой яко се бъзика с нас.
И не, тук не става въпрос за пари - всяка държавна болница може да я приеме за наблюдение по каса без тя да плаща.
Да не говорим илюзията за раждане на толкова малко бебе в Пазарджик? където неонатологията е какъв клас?! Ами ако има усложнения в следствие на това изоставане?! Не, не мисля, че има толкова сляп за такъв проблеми бъдещ родител!


# 52
  • бургас
  • Мнения: 624
Може да е пързалка, може и да не е. Все пак майката е на 18г. Не искам да съм нападателна, но Пазарджик-Пловдив е 30мин. с автобус, а билета е нещо от сорта на 5лв. Прочетох няколко поста от това момиче и останах с впечатлението, че тя търси решение с храни, които ще накарат бебето да расте. Явно не разбира проблема с кръвотока, не разбира и какви последствия би могло да има за бебенцето. Надявам се всичко да приключи благополучно.

# 53
  • Мнения: 55
За кръвотока казах,че от месец пия хапчета и сега е добре.Четете всичко преди да ме съдите.Пия три вида хапчета,от които два са специално за кръвотока,а другото е хранителна добавка.Уверявам ви,че това не е пързалка.Просто ситуацията беше такава вчера,че на някои от жените не се състоя прегледа,но не е моя вината.Все пак това е следящия ме АГ и той знае как стоят нещата с мен,естествено,че първо ще искам да ме види той и ако лекарствата не са дали ефекта,който се очаква,ще отида на специалист другъде.Не знам за какво чакане от 3 месеца говорите и защо ме съдите.
Поисках съвет,получих.Казах,че за мен е важен всеки един,въпреки нападките ви.Пия лекарства,за които писах и е логично първо да разберем дали дават очаквания ефект,преди да търся друг специалист.
На 18 съм,няма как всичко да разбирам,с всичко да съм наясно и т.н.
Грижа ме е за детенцето ми както всяка една друга мама я е грижа,не го намеквайте това нещо,че едва ли не,не ми пука.
Говорих с майка ми и тя като бъдеща баба се притеснява,но при положение,че пия лекарства,без да знаем дали те са дали ефект или не,няма как да търсим следващ специалист,това ми беше идеята.Съвсем не сте прави,че не ме е грижа.

# 54
  • Мнения: 2 988
И кой ти каза, че кръвотокът към бебето е добре сега? „Докторът”, който отпраща няколко бременни жени без да му мигне окото ли? Попита ли те поне защо си там преди да ти каже да идеш в петък? Rage

# 55
  • Мнения: 55
За кой ли път пиша,че лекарствата пия от един месец.Споменах за прегледа на 5ти,на който бебка беше 1,600,тогава лекаря каза,че има напредък.На 16ти отново бях,не каза колко е голяма бебка,но каза,че напредъка е голям и да продължа да ги пия и да отида отново в края на месеца,за да видим как са нещата.Пиша го за не знам кой път,дано да е ясно сега защо чакам прегледа първо при следящия ме АГ.

П.С.Той не ни отпрати.Просто той е там до определен час и си е тръгнал.И ние,които не можахме да минем,се наложи да си тръгнем,все пак няма смисъл да чакаме при положение,че него го няма.

# 56
  • бургас
  • Мнения: 624
За кой ли път пиша,че лекарствата пия от един месец.Споменах за прегледа на 5ти,на който бебка беше 1,600,тогава лекаря каза,че има напредък.На 16ти отново бях,не каза колко е голяма бебка,но каза,че напредъка е голям и да продължа да ги пия и да отида отново в края на месеца,за да видим как са нещата.Пиша го за не знам кой път,дано да е ясно сега защо чакам прегледа първо при следящия ме АГ.

П.С.Той не ни отпрати.Просто той е там до определен час и си е тръгнал.И ние,които не можахме да минем,се наложи да си тръгнем,все пак няма смисъл да чакаме при положение,че него го няма.


Пуснала си темата за да получиш съвет от други майки. Доста жени са ти отговорили, че е добре да потърсиш второ мнение от специалист. Това е.
Ако ти си убедена, че всичко е наред и имаш пълно доверие на твоето АГ, то тогава темата ти е излишна. Намери си друг начин за запълване на свободното време! Или може би това наистина е пързалка, хем има проблем, хем няма.

# 57
  • Мнения: 55
Да,имам проблем,за който не знам за кой път пиша,че съм на лекарства и че ако нещата не са наред на прегледа в петък ще отида на друг специалист.
Не знам кое не разбирате?Или просто четете през пръсти.Проблема си го имам,пия лекарства и си и ходя през 1/2 седмици на преглед,за да установим дали има напредък и нещата дали се оправят.
Няколко от мамите,изобщо май не са прочели за какво точно става въпрос и пишат на изуст неща,които изобщо не са верни.
П.С.Питах за съвет и взех под внимание дадените ми от всяка една мама съвети.За храна по-богата на протеини питах в началото на темата,за да мога освен с лекарствата да допринеса и с храната,с която се храня.Моля ви мами или четете всичко,което пиша и вниквайте малко или по-добре да се изтрие темата,понеже аз получих в крайна сметка повече нападки,отколкото съвети.Благодаря все пак на всяка една.

# 58
  • бургас
  • Мнения: 624
Никой не те напада, просто е странно, че така спокойно се примиряваш с отложения преглед при наличието на такъв проблем. Не знам как ще спиш до петък. Не искаш ли да знаеш колко е пораснало бебето? Наистина ли няма друг доктор, който да те погледне? Освен това щом има проблем е желателно да потърсиш второ и дори трето мнение. Не се предоверявай само на един, и те са хора допускат грешки, друга тема е колко некомпетентни лекари има...

# 59
  • Мнения: 1 187
Наистина на някой хора им е кеф да влязат да се направят на остроумни и не четат внимателно , реално  преди две седмици лекар те е видял , не мисля че си безотговорна , но според мен  също е редно да отидеш при друг аг , много безотговорно се е отнесъл как така ще имаш уговорен преглед и той ще си тръгне и айде вие за друг ден ..

# 60
  • Мнения: 55
За компетентността съм съгласна,но аз съвсем не съм доверчива.До онзи ден даже казвах на майка ми,че живи и здрави не ми се иска да раждам в Пазарджик,а в Пловдив,понеже и аз много нямам доверие.Но в случая точно този лекар знае за проблема,знае какви лекарства пия и сме се разбрали да отида,за да видим дали нещата са се оправили.Не си мислете,че не се притеснявам,постоянно това мисля,но преди да разбера дали лекарствата са дали ефект не мога да търся друг специалист.
За прегледа..какво значи това толкова ли лесно се примирявам?След като той вече си е тръгнал какво бих могла да направя аз?В случая нито мога да говоря с него,нито да изразя недоволството си,както бяха и другите,които не успяха да минат.Бясна бях,понеже исках да разбера дали нещата са се оправили от лекарства,но ето,че се отложи за петък.Ще направя всичко да говоря сериозно с лекаря за ситуацията вчера и да разбера как стоят нещата с кръвотока,дали са дали хапчетата очаквания ефект,ако не то е ясно.Ще търсим друг специалист и друга болница,в която да протече раждането,живи и здрави разбира се,понеже има време.Ще дочакам някак петък и ще се надявам лекарствата,които пия да са подействали и нещата да са тръгнали в положителна насока.Ако не са дали ефект (недай си Боже,което не пожелавам на никой такъв проблем),ще се насочваме към друг специалист.

# 61
  • Мнения: 9 196
Ти ако си на мястото на бебето си и ако някой започне да ти спира въздуха, или да те държи гладна, ще ти бъде ли все едно дали в понеделник, в петък, след 2 седмици ...?
Какво си можела да направиш? Разходи се по темите в рискова бременност, да видиш, какво правят жените и се засрами за писаниците си. Между държавите пътуват, не до някакъв си Пловдив, на 20 минути път.

Дано детето да се роди добре, жалко само че тоя стил "ми кво да направя", ще си продължи и докато го отглеждаш.

# 62
  • Мнения: 55
Не,Салсиша,аз просто мисля,че ти даже не четеш какво пишат хората и коментираш на изуст.Не само в тази тема,а и в други.Аз никъде не съм написала "ми кво да направя",написах,че в онзи момент след като доктора вече не е там аз и до вечерта да си стоях пред кабинета,файда нямаше да има.
Аз не знам ти какъв човек си и как може да говориш така за човек,който не познаваш.Много си сигурна аз как ще отглеждам детето си.Както за всяка майка така и за мен то ще е всичко.Само да се роди живо и здраво ще направя всичко за него.
Ти си явно просто от онези дървени философи,които говорят на изуст без да знаят за какво става въпрос.Не знам кеф ли ти прави да скачаш от тема в тема и просто да се правиш на остроумна и да съдиш и опрекваш хората,без даже да ги познаваш.
Извинявам се,но ми писна от твоите нелепи коментари,ти даже не четеш какво пиша,а гледаш само да се заяждаш и съдиш и започва да ме дразни това.

Ако не можещ да дадеш съвет просто подмини,не е нужно да се правиш на интересна и да казваш кой какъв е и как би могъл да се грижи за детето си.Мисля,че прекаляваш вече и ще те помоля ако не можеш любезно да дадеш нормален съвет да подминеш темата ми.Със твоите нелепи коментари и нападки към мен,не мисля,че би ми помогнала пп някакъв начин.А ако си нямаш работа и просто си търсиш такава,потърси тема,в която можеш да допринесеш.

В моята определено с нищо не си помогнала нито със съвет,нито с полезна информация.Твоите коментари са повече от отвратителни и вместо да успокоят човек,го притесняват още повече.Най-любезно те моля или се съобразявай или подмини тази тема.

# 63
  • Мнения: 9 196


Ако не можещ да дадеш съвет просто подмини,не е нужно да се правиш на интересна и да казваш кой какъв е

За съжаление ти се дадоха много съвети и точно ти ги подмина и определяш кой какъв е.

# 64
  • Мнения: 2 988
Всички ти казахме какво е трябвало да направиш след като лекарят ти си е бил тръгнал. Можело е поне до болницата в Пазарджик да идеш за запис на тонове.
И ако нищо от това, което ти писахме не е било в състояние да те стресне ще ти напиша какво се случи с моето бебе с ниско тегло. Роди се на 17.05 1920гр след като освен намаления кръвоток ми се отлепи и плацентата. Беше се нагълтал с околоплодни води, които въпреки чистата милробиология са били зелени. Трудно е започнал да диша и са го сложили на кислород. Изкара 14 дни в кувьоз и общо 20 в болница и е с мозъчен кръвоизлив. Ако не го бяха извадили тогава щеше да умре вътре в мен. Ако положението е зле и твоят лекар греши не трябва да се чака бебето да порасне, защото в теб то няма да го направи. И пак ти казвам, че и според моята лекарка всичко беше наред. Бебето излизаше малко според ехографа, но имаше растеж. Ходих за второ мнение и ми казаха, че всичко е наред. Сега ме е яд, че не търсих и трето мнение.

# 65
  • Мнения: 16 876
..иначе доктора на всяка ЖК казваше,че бебка изостава...

 Аз ей това не разбирам и само не ми казвай, че не чета, защото те цитирам.
Значи, на всяка жк ти казват, че бебето ти изостава, и ти 1. Нищо не правиш, 2. Не търсиш друго мнение, 3. Не четеш по темата, 4. Само се оправдаваш. 5. Разчиташ буквално на чудо и дано всичко е наред.

Хубаво, почнала си хапчета - защо толкова късно? Чакала си твоя лекар да реши? Ами като виждаш, че не предприема нищо - вземи ти инициативата!
Казваш, че ходиш на прегледи на 1/2 седмици, в първия ти пост  пишеш, че за последно си била на 5.7, вчера ти е бил прегледа, т.е. на 31.7. Проста математика - това са 26 дни, в които ти се надяваш и чакаш и са леко далеч от 1/2 седмици.

След като ти дадохме толкова съвети ти въобще влезе ли да прочетеш поне за едно/две от нещата, за които ти говорим? Влезе ли да видиш що е това NST и защо  е важно, какво показва? Влезе ли да прочетеш за хипотрофията, за последиците?

Наистина разгледай подфорума на високорискова бременност и ще се засрамиш.

Последна редакция: ср, 01 авг 2018, 08:04 от ver4eto_sv

# 66
  • Варна
  • Мнения: 25 292
не си мислете,че не се притеснявам,постоянно това мисля,но преди да разбера дали лекарствата са дали ефект не мога да търся друг специалист.
Ей това не го разбрах. Договор ли си сключила с тоя лекар или какво? Кое точно пречи да идеш моментално в някое спешно отделение или да идеш при някой специалист просто за мнение и проследяване как се чувства бебето? Може всичко да е ОК, но може и всеки един час изчакване да ти струва много. Не мога да разбера как просто се примиряваш, не мога. И на мен ми отложиха преглед в 9-ти месец, защото лекаря ми го извикаха за раждане. Дадоха ми час за след седмица. Аз обаче виснах пред кабинета още на следващата сутрин и това без да имам проблем! Ако имах щях да хукна към спешното още на същия ден. Не мога да го разбера това търпение и примиряване. С молене "дано да е наред всичко" няма да стане, ако действително има проблем. Стига си повтаряла, че не те четем. Четем те, ти обаче нас - не!

# 67
  • Мнения: 55
Всяко едно мнение съм прочела.И благодарих по-горе за дадените съвети.Казах,че ще дочакам прегледа в петък и ще потърсим друг специалист,не знам колко пъти трябва да го напиша,за да спрете да казвате,че не съм ви взела насериозно.
И сама осъзнавам колко е сериозно и няколко пъти написах,че ще потърся друг специалист,но първо държа да разбера дали лекарствата,които пия за кръвотока са дали ефект,иначе за какво съм ги пила един месец?
Разбрах ви,няма нужда да продължавате с това,че едва ли не,мен не ме е грижа.Не е така разберете,щом чета всеки един съвет и съм казала,че ще потърся специалист,значи за мен е важно и ще го направя.Просто нямам възможност да е веднага и ще изчакам този преглед в петък,стига вече с нападките моля ви,омръзна ми да пиша едно и също.🙂

# 68
  • бургас
  • Мнения: 624

И сама осъзнавам колко е сериозно и няколко пъти написах,че ще потърся друг специалист,но първо държа да разбера дали лекарствата,които пия за кръвотока са дали ефект,иначе за какво съм ги пила един месец?


Нищо не си осъзнала. Нима мислиш, че най-лошото, което може да се случи е бебето да се роди мъничко?! Нима мислиш, че само този доктор може да ти даде отговор за терапията, назначена чак в осми месец?! Мислиш ли, че този доктор е специалист? Какво е чакал досега щом бебето изостава от шести месец? Ти какво чакаш?! Бебето ти изостава не защото не се храниш добре, а защото хранителните вещества не достигат до него, кислород също, което означава, че бебето може да се задуши!!! С какъв акъл седиш и чакаш петък?! И чакаш доктор, който два месеца не е предприел нищо. Не разбирам.

# 69
  • Варна
  • Мнения: 25 292
Мдам, колкото и грубо да звучи и аз ще ти кажа същото - ами ако в петък вече е късно? Ти явно наистина си мислиш, че най-страшното, което може да се случи е просто бебето да остане по-малко. Изобщо не ти влиза в главата това, за което всички ти говорят и не вдяваш коя е истинската опасност. И че всяко изчакване може да е фатално.

# 70
  • Мнения: 1 000
И сама осъзнавам колко е сериозно и няколко пъти написах,че ще потърся друг специалист,но първо държа да разбера дали лекарствата,които пия за кръвотока са дали ефект,иначе за какво съм ги пила един месец?

А другият специалист защо мислиш, че не може да ти каже дали са дали ефект? Това, че са изписани от един не значи, че само той може да ми проследи действието, ако има такова.
Иначе освен да ти пожелая успех, то друго не остана. Понякога не увира с говорене и това е.

# 71
  • Мнения: 132
Той на следящия толкова му дреме дали терапията ти е дала резултат, че си е тръгнал и е оставил както сама каза и теб и други бременни със записани часове. Да не мислиш, че стои и за теб си мисли всеки ден! ТВОЯ РАБОТА Е ДА СЕ ПОГРИЖИШ ЗА БЕБЕТО, не негова!
Създала си тема, питала си какво да правиш и какви храни да ядеш, отговарят ти загрижени жени, отделили от времето си, за да ти кажат че с храна и лекарства НЕ СТАВА винаги. Дават ти се съвети, а това което направи ти е да започнеш да нападаш хората, дали ти съвети!
И да обясняваш как благодариш, ама ще си чакаш и ще се молиш и надяваш ... ами можеше да чакаш и да се молиш и да си ходиш при пазарджишкия лекар, без да ангажираш никой друг. Вярна е приказката, че колкото по-малко е информиран човек, по-добре живее!
Дано всичко да е наред с детенцето ти, въпреки всичко!

# 72
  • Мнения: 55
Аз се уморих вече да обяснявам,че сега веднага нямам възможност да потърся друг специалист.Мислете си каквото искате и ме нападайте колкото искате,аз се опитвам да обясня,че нямам възможност сега веднага да потърся някой,вие не се опитвате да ме разберете даже и само плюете.Няма какво да обяснявам повече,нито една май не е разбрала това,което съм написала вече не знам колко пъти.
Получих съвети,взех ги под внимание,но това от 2/3 жени.От всяка друга само нападки получих и не ми помогнаха кой знае колко с черногледието и плюенето си по мен,че "не ме било грижа".Ако може да се изтрие тази тема,най-добре.
Наистина повечето жени,които са прочели темата са тук само,за да опрекват.
Благодаря ви много,но ще помоля ако може темата са се изтрие.

# 73
  • Мнения: 9 196
Christinnah, какво означава, че нямаш възможност? Не можеш да ходиш ли, да си хванеш автобус, да отидеш до някоя болница? Не е нужно да е платен или уговорен преглед, в която и да е болница биха те погледнали безплатно. Всеки лекар може да установи състоянието на детето, няма значение кой е следящия и какво е предписал.
Не става ясно това с "възможността". По тази логика ако утре припаднеш или започнеш да раждаш, какво? Ще те оставят вашите да си умреш, защото нямате "възможност" за болница? Нямаш ли мъж, родители, тях не ги ли интересува, какво става с тебе и бебето? Или са от онези, които не те пускат да излизаш ...?

# 74
  • Мнения: 55
Имам си родители,сега и за тях ли ще излезе,че не ги е грижа,не знам наистина имам чувството,че вие сте тук само да упреквате.
Щом казвам,че наистина нямам възможност веднага да потърся,значи наистина нямам и не мисля,че съм длъжна да изтъквам причината.
Казах,че съм говорила с майка ми,имаме предвид един лекар в Пловдив,който ще потърсим за второ мнение,ако трябва и трето ще търсим,но ще е след прегледа в петък.
Колко пъти трябва да повторя вече,не знам.Разбрах ви вече,казах че ще потърся второ мнение,но ще е след прегледа на АГто,който ме следи.Какво не разбрахте,че продължавате да дълбаете и упреквате излишно?

# 75
  • Мнения: 9 196
Ако смяташ, че дискусията е излишна и в нея пишем само невежи, които представа си нямат от твоя "план" за проследяване на бремеността, винаги може да поискаш модератор да я заключи.

И да си я караш, както си знаеш.

Тема е редно да пуска някой, който наистина се интересува, а ти определено не се. Другото е грозна подигравка с потребителите, които отделят време за случая ти.

# 76
  • бургас
  • Мнения: 624
Не разбрахме защо толкова държиш първо този АГ да те прегледа, не разбрахме и защо терапията е започнала чак в осми месец.
И това, което ти наричаш черногледство е по-скоро реализъм, защото розовите очила не променят реалността.

# 77
  • Мнения: 16 876
Момичето няма да отговори на нито един от въпросите ни.  И аз поставих няколко, които тактично игнорира.
Вариантите са два - осъзнала е, че сме прави и тя е бездействала толкова време и се защита, 'щото какво друго й остава до прегледа в петък.
2. Това е пързалка тема.

# 78
  • Варна
  • Мнения: 25 292
Абсолютна пързалка. Няма начин нормален човек да мели едно и също постоянно, при положение, че дори на последния невежа ще стане ясно, че изчакването може да има фатални последици. Ама не, тя ще си чака петъка и толкоз. Напързалях се аз, отписвам се от тук.

# 79
  • Мнения: 36 054
Заключвам по молба на автора.

Общи условия

Активация на акаунт