Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 997
 Гимнастиката и масажа за бебенца напоследък много се коментира. Има изадена доста литература по въпроса, ръководства с илюстрации. Често самите педиатри препоръчват и дават насоки на майките, какъв масаж или упражнения да правят на бебенцата у дома. За ползата от тях се знае достатъчно. А и на бечовците им е безкрайно приятно....в повечето случай Laughing .
 Правите ли масаж или гимнастика на своите бебоци и смятате ли, че е полезна за правилното им развитие.....
 Често децата започват да се обръщат по-късно, или да се изправят...или имат проблем с пълзенето. Бихте ли подкрепили идеята бебенцата до 1г. възраст да се преклеждат поне веднъж от физиотерапевт задължително, по примера на прегледа от ортопед или се доверявате на максимата: " Всяка дете се развива различно!" newsm78

Последна редакция: пн, 12 юни 2006, 23:49 от елена акманова

# 1
  • София
  • Мнения: 626
Аз лично правех на моя син масаж и гимнастика всеки ден. Според мен е полезно. Тонизира се мускулатурата на бебето и се подпомага развитието му. Хубаво е децата да се прегледат от физиотерапевт и да се покаже на майките какво да правят(но аз съм и доста пристрастна, защото съм кинезитерапевт) Laughing

# 2
  • София
  • Мнения: 2 356
Смятам дори, че прегледа от физиотерапевт трябва да стане задължителен за бебетата, както прегледа при ортопед за луксация на ставите. Тук много се обсъжда с какъв талон да идем при ортопеда и кога, както и запушването на слъзните каналчета, което несъмнено е важно, но не бива да се подминава и профилактиката на двигателното развитие. Колкото по рано едно бебе бъде прегледано от физиотерапевт/невролог, толкова е по вероятно да бъде хванат някакъв проблем и да бъде разрешен с гимнастика/рехабилитация, а и майката ще бъде консултирана от специалист за въпросите, които я интересуват. Въпроси като: от кога приседнал, дали в проходилка, кога започва да се изправя бебето, могат да намерят отговор от правилния лекар, а не да се питаме едни други, като всяка от нас има свое мнение, което може да е правилно за своето бебе, но не за друго. Майките се притесняваме за какво ли не, понякога излишно, понякога пък просто не искаме да видим и да си признаем ако детето има нужда от преглед или от помощ.  Педиатрите също не могат да видят всичко, не могат да ни консултират за всичко, те виждат бебето ни само за половин час месечно и често пропускат важни неща.

Моята педиатърка не ми обясни, че на бебето се прави гимнастика, а като майка на първо бебе, признавам си - не знаех нищо за гледането на новородено. Всичко, което съм правила, съм научила от форума, от съвети на майките тук. За гимнастика и масаж например чух чак към четвъртия месец и реших, че това не е толкова важно. Педиатърката ми обясняваше, какъв чудесен тонус има моята дъщеря, после настоя да я сложа да седи след 9 месец, зщото било вредно за половата система и гръбначния стълб. Послушах я, но и дъщеря ми не правеше по рано опити да сяда или да се изправя. Когато на 10 месеца вече започнах да се притеснявам защо не се изправя, педиатърката и мъжът й (ортопед) ми се изсмяха, че имало време. Е, време имало, но на 11 месеца малката можеше само да седи статично, когато я сложа седнала, но не и да се изправи сама, да мине от седнало по корем през коленца, да пълзи, нищо... Тогава вече се задействах, отидохме на преглед при физиотерапевт и се оказа, че бебка има сериозно двигателно изоставане, като рефлексите й бяха като на 6 месечна. И на мен ми изглеждаше че се държи като 6 месечно, но нали всички ме успокояваха... За наше щастие не бяхме закъснели много, тръгнахме на рехабилитация и сега тя прохожда, като лази и се изправя и прави бели, но защо трябваше да минаваме през куп притеснения, които един ранен преглед е можел да ни спести?

# 3
  • Мнения: 997
ralinikol, и аз може да се каже, че съм пристрастна Wink.
 Denat формулира проблема доста по точно от мен - дали гимнастиката и масажите описани в общата литература са еднакво полезни за всички деца - не е ли по- добре на майката да и бъде показано това, от което най-много се нуждае именно нейното дете. И то от точния специалист. Дали трябва да се успокояваме взаимно, че всяко дете се развива различно, или е по-добре да отидем с направление при специалист, обучен да преценява това. И, не ми се карайте, това е част от живота, ако се окаже, че има проблем, той да бъде хванат във възраст, в която може да се пребори по-лесно. Колко тревоги ще ни бъдат спестени......само с едно направление. 

# 4
  • Мнения: 46 546
Дали е необходима за правилното развитие- не знам, не съм лекар и не мога да кажа, при моето дете няма проблеми в развитието си, но гимнастика и масаж не съм правила, защото не й беше приятно- плачеше, гърчеше се и се захласваше, не съм настоявала, направих 2 опита и се отказах.
Ако имаше някакви проблеми обаче, нямаше да има избор.

# 5
  • Мнения: 997
 Никол, дъщеричката ти е невероятна сладурана, да ти е жива и здрава.
 Става въпрос за правилна преценка на риска от специалист - физиотерапевт, подобно на задържителният, сега, преглед от ортопед.  Ще бъде полезно за нашите деца....поне аз така си мисля.

# 6
  • София
  • Мнения: 626
ralinikol, и аз може да се каже, че съм пристрастна Wink.
 Denat формулира проблема доста по точно от мен - дали гимнастиката и масажите описани в общата литература са еднакво полезни за всички деца - не е ли по- добре на майката да и бъде показано това, от което най-много се нуждае именно нейното дете. И то от точния специалист. Дали трябва да се успокояваме взаимно, че всяко дете се развива различно, или е по-добре да отидем с направление при специалист, обучен да преценява това. И, не ми се карайте, това е част от живота, ако се окаже, че има проблем, той да бъде хванат във възраст, в която може да се пребори по-лесно. Колко тревоги ще ни бъдат спестени......само с едно направление. 
Ти много добре знаеш какво значение имат масажа и гимнастиката Hug
 Според мен е добре да се покаже на майката какво да прави. Това е полезно за всички деца, а не само за тези, които имат проблеми(нещо като аеробика за бебета Wink) Това, че всяко дете се развива различно е ясно, но все пак има някакви норми.

# 7
  • Мнения: 46 546
Никол, дъщеричката ти е невероятна сладурана, да ти е жива и здрава.
 Става въпрос за правилна преценка на риска от специалист - физиотерапевт, подобно на задържителният, сега, преглед от ортопед.  Ще бъде полезно за нашите деца....поне аз така си мисля.

Благодаря ти  Hug

Аз съм ЗА профилактичните прегледи при специалист, ако се увеличат с още един, няма лошо, подкрепям инициативата  Peace

# 8
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Разбира се, че ще добре масажите и гимнастиката да ти ги препоръча специалист. Подкрепям инициативата! Peace Аз гимнастика и масаж првих на Георги до към 1г. и малко, после стана мисията невъзможна.

# 9
  • Мнения: 48 003
разбира се че е най-добре за всяко дете-индивидуално,подкрепям!

# 10
  • София
  • Мнения: 2 530
разбира се че е най-добре за всяко дете-индивидуално,подкрепям!

 Peace

# 11
  • Мнения: 3 336
Смятам дори, че прегледа от физиотерапевт трябва да стане задължителен за бебетата, както прегледа при ортопед за луксация на ставите. Тук много се обсъжда с какъв талон да идем при ортопеда и кога, както и запушването на слъзните каналчета, което несъмнено е важно, но не бива да се подминава и профилактиката на двигателното развитие. Колкото по рано едно бебе бъде прегледано от физиотерапевт/невролог, толкова е по вероятно да бъде хванат някакъв проблем и да бъде разрешен с гимнастика/рехабилитация, а и майката ще бъде консултирана от специалист за въпросите, които я интересуват. Въпроси като: от кога приседнал, дали в проходилка, кога започва да се изправя бебето, могат да намерят отговор от правилния лекар, а не да се питаме едни други, като всяка от нас има свое мнение, което може да е правилно за своето бебе, но не за друго. Майките се притесняваме за какво ли не, понякога излишно, понякога пък просто не искаме да видим и да си признаем ако детето има нужда от преглед или от помощ.  Педиатрите също не могат да видят всичко, не могат да ни консултират за всичко, те виждат бебето ни само за половин час месечно и често пропускат важни неща.

Моята педиатърка не ми обясни, че на бебето се прави гимнастика, а като майка на първо бебе, признавам си - не знаех нищо за гледането на новородено. Всичко, което съм правила, съм научила от форума, от съвети на майките тук. За гимнастика и масаж например чух чак към четвъртия месец и реших, че това не е толкова важно. Педиатърката ми обясняваше, какъв чудесен тонус има моята дъщеря, после настоя да я сложа да седи след 9 месец, зщото било вредно за половата система и гръбначния стълб. Послушах я, но и дъщеря ми не правеше по рано опити да сяда или да се изправя. Когато на 10 месеца вече започнах да се притеснявам защо не се изправя, педиатърката и мъжът й (ортопед) ми се изсмяха, че имало време. Е, време имало, но на 11 месеца малката можеше само да седи статично, когато я сложа седнала, но не и да се изправи сама, да мине от седнало по корем през коленца, да пълзи, нищо... Тогава вече се задействах, отидохме на преглед при физиотерапевт и се оказа, че бебка има сериозно двигателно изоставане, като рефлексите й бяха като на 6 месечна. И на мен ми изглеждаше че се държи като 6 месечно, но нали всички ме успокояваха... За наше щастие не бяхме закъснели много, тръгнахме на рехабилитация и сега тя прохожда, като лази и се изправя и прави бели, но защо трябваше да минаваме през куп притеснения, които един ранен преглед е можел да ни спести?

Ето и аз така разсъждавам. Моите деца не са имали проблеми, въпроки че са близнаци и се води, че са расли в `притеснена среда` и не бяха даже недоносени. Въпреки това викаме една кинезитерапевтка постоянно, за да ги раздвижва по половин час, но толкова се занимава с тях, че после спят като къпани. Освен това много им харесва и виждам страхотен напредък. Ники вече седи изправен, като се държи само с длани към креватчето и седи така по 5 минути и се смее, значи не се изморява. Не го оставям често така, но той постоянно иска да е прав. Много му харесва. Ели се върти като пумпал по корем, по гръб, много е гъвкава.

Не съм от майките, които искат децата им да проходят на 8 месеца, но предпочитам да им се развиват мускулите, а не да седят неподвижни няколко месеца и после тепърва да ги уча неща, които са знаели и са забравили междувременно. Като рефлекса за ходене, който имат през първите 3 месеца и посла ако не се тренира забравят. Кинезитерапевтката вече разхожда децата из хола, хваща ги  за ръчичките и те вървят. Купила съм им специални ортопедични обувки за прохождане, за да стъпват правилно още отначало. За мен лично е важно, че си запазиха рефлекса за ходене, за да не се налага пак да се учим като дойде време. Може би има и майки, които не смятат движението и спорта за важни, за мен те са много важни. Лично аз спорта никога не съм го обичала особено, защото още от малка ми беше забранен всякакъв вид, тъй като израстнах много бързо и ми бяха кекави ставите. Но свекърва ми е водила мъжа ми от 4-годишен на преходи до Черни връх и сега обожава движението и спорта и отчитам, че тази любов на мен ми липсва, и за да се раздвижа малко се каня по една седмица, а спорта и много важен за да сме здрави и във форма.

Твърдо ЗА такъв преглед Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 626
mishlence, хората с твоето мислене са малко. А и много хора си мислят трябва да се отиде при  специали ст само ако има проблем.
Не е казано, че ако се прави масаж и гимнастика детето ще проходи на 8-9месеца. Всеки знае, че умерения спорт е полезен за всеки човек. По същия начин масажа и гимнактиката са полезни за бебетата Laughing

# 13
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Да! Да! Да!
Приспивателните от рода" всяко дете е различно и не се притеснявай" са забавили откриването на проблеми в двигателното развитие на много деца. Мисля, че такъв преглед е необходим не само за рисковите деца - недоносени, близнаци, родени с форцебс.

# 14
  • Мнения: 46 546
... Ники вече седи изправен, като се държи само с длани към креватчето и седи така по 5 минути и се смее, значи не се изморява ...

Сподели това с ортопеда, когато отидете на контролния преглед на 6 месеца.

# 15
  • Мнения: 4 806
ами всеки месец се ходи при педиатър - поне тези, на които сме попадали, задължително са преглеждали и давали съвети за цялостното развитие на детенцето.

мисля, че инициативата следва да се насочи пожелателно.

А за масажите - не съм правила целенасочено и постоянно - ако е в добро разположение на духа, вечер след баня й правя (сега вече е на 1г8м).

# 16
# 17
  • София
  • Мнения: 1 333
Напълно подкрепям инициативата.  Peace
Защото и на нас ни пълнеха главата с безмислените приказки, че всяко дете е различно и че в момента лекарствата подтискат желанието й за каквото и да е било движение. А сега детето си има сериозен проблем. Поне да бяха ни насочили към специалист физиотерапевт, а аз трябваше всичко да научавам от майките във форума.... ами ако нямах Интернет, както мн майки нямат в дома си.
А и при първо детенце всичко ни е непознато и неясно, имаме нужда от специализирана помощ и то навременна.

Затова този преглед при физиотерапевт трябва да стане задължителен.

# 18
  • Мнения: 867
    Задължително трябва да го има този преглед!
    Истината е че в България, всеки следва да се информира сам, защото колкото и да се говори за профилактика и други подобни добри пожелания, всичко остава само на думи! Нашата здравна система е направена само да печелят лекарите, а пациентите винаги са ощетени!    Пристрастна съм, защото имах лошия шанс да се запозная с грозното лице на нашата медицина-изнудване, грешни диагнози!

# 19
  • Мнения: 1 193
И аз съм за.Задължително профилактични прегледи.Под задължително разбирам личния лекар да ме гони да заведа детето си на физиотерапефт,на ортопед.И ако не го заведа да ми наложи парична глоба.А не аз да му обеснявам половин час че нещо ме притеснява и искам направление.И когато го обедя и си взема направлението на излизане да чуя шу-шу-мушу "тази пък за голяма всезнайка се има,нали и ние сме гледали деца ....."

# 20
  • Мнения: 683
ВАЖНО Е!!!! Важно е педиатъра да е ДОБЪР лекар и да те прати на преглед. Навременен, за да е профилактичен! А моето педи не ми даде дори талон за ортопед /по-късно разбрах, не само на мен и на други бебете/. Дъщеря ми беше на 1 г когато молех за такв талон, защото ми се струваше че има пробкеми с едното краче. А ортопеда ме овика как не ме е срам да не заведа детето... и т. н.
За първото си дете, като съвестен гражданин, който старатъелно си върши работата и редовно си плаща осигуровките, мисля че заслужавам професионална мед. помощ. ТВЪРДО СЪМ ЗА такъв преглед. Един прегле повече едвва ли е кой знае какво усложнение, а може да сшести ТОЛКОВА грижи!!!

# 21
  • Мнения: 1 063
Абсолютно подкрепям инициативата  newsm10,аз съм от майките,чието дете има проблем и осъзнавам нуждата от задължителен преглед при специалист.Само се надявам и личните лекари да я осъзнаят, а не да ми обясняват,че детето го мързи #2gunfire!

# 22
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Задължително профилактични прегледи.Под задължително разбирам личния лекар да ме гони да заведа детето си на физиотерапефт,на ортопед.И ако не го заведа да ми наложи парична глоба.А не аз да му обеснявам половин час че нещо ме притеснява и искам направление.

Мечтиииии...не знам дали някъде по света е така, но би било добре тук да стане.
Не може да се разчита само на личните лекари. Те понякога пропускат да забележат доста важни неща оправдавайки се с "всяко дете се развива с различно темпо".

# 23
  • София
  • Мнения: 630
Тази инициатива е изключително необходима. И да, подкрепям идеята за задължителен преглед при физиотерапевт. Педиатрите най-често следят соматичното състояние на детето, а не неговото развитие. Смятам, че много неща могат да се направят, ако има добра и навременна диагностика.   

# 24
  • Мнения: 3 760
Страхотна инициатива!

# 25
  • Мнения: 177
Идеята е добра, но това всяко дете да се прегледа от такъв специалист ми звучи абсурдна в днешно време. Когато моето хлапе беше на 2 месеца поисках от педиатъра направление за ортопед, а отговора беше: "Нищо му няма на Ванката. Представяте ли си ако на всички деца дадем направления за ортопед. Ми те направленията ще свършат. Така няма да останат направления за по-важните проблеми". И е прав донякъде, докато не се измислят и регламентират правилата умно, колкото и да искаме, колкото и да умуваме пак ще сме ощетени и ще водим децата на частни консултации.

# 26
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Представяте ли си ако на всички деца дадем направления за ортопед. Ми те направленията ще свършат.

Ами да го направят без направление!
Да има всяко дете една книжка, в която да са отбелязани всички прегледи на които мине и крайни срокове (разумни все пак). Много лични лекари разчитат на оцеляването на децата въпреки грижите им. Предписват антибиотици без никакви изследвания, пропускат очевидни проблеми...как може човек да разчита на преценката им? (да, знам че има и малко свестни, но това не е успокоение)

# 27
  • Мнения: 46 546
... "Нищо му няма на Ванката. Представяте ли си ако на всички деца дадем направления за ортопед. Ми те направленията ще свършат. Така няма да останат направления за по-важните проблеми" ...


 Shocked Не вярвай на тази лекарка! Педиатрите дават направление за ортопед на всяко дете!
Прегледът е задължителен и се полага по закон!

# 28
  • Мнения: 997
  Никол е абсолютно права - прегледите от ортопед са задължителни на едномесечна възраст. Педиатрите си правят оглушки заради лимита на направленията. Последното е поредната дивотия на здравната каса - как ще лимитираш здравето на децата?!?!?!?
 Но има друг -МНОГО ВАЖЕН момент. Вярно лекарите "пропускат" да изпратят детето на ортопед. Но, благодарение на това, че този преглед се въведе като задължителен, за него започна да се говори. Започна да се говори открито за луксацията, за профилактиката на този тип проблеми. Всички осъзнахме - това не е маловажен проблем. Никол, както ти правилна отбелязваш - ранното изправяне на детето може да бъде основа за проблеми по-късно.
 Убедена съм, че ако се въведе задължителен преглед от физиотерапевт, това ще бъде възможност да се запознаят родителите с едно от най - важните неща - хармоничното моторно развитие на децата....От друга страна вярвам, че педиатрите също ще станат по внимателни в това отношение. Не да се налага да четем по форумите теми от рода: "Дете на 1,8 месеца - още не ходи"/например/. Къде е бляла педиатърката на това дете......защо не го е забелязала. Повечето от нас не са лекари, и не са длъжни да станат......

# 29
  • Мнения: 2 274
  Аз съм " ЗА" да има такъв задължителен профилактичен преглед!

# 30
  • София
  • Мнения: 2 356
Нашата педиатърка вчера, докато взимах поредното направление за гимнастика, най сериозно ми обясни, колко рисково било раждането с форцепс (т.е. моето) и как не се знаело откъде ще изкочи проблем и как ще се прояви,  #2gunfire  затова било много важно да продължаваме да ходим на гимнастика.
Интересно защо не ми каза това преди половин или една година, а също и че апгар 3 на 1та минута означава, че детето е било спасявано, и е добре да минем на невролог или физиотерапевт профилактично, при положение, че епикризата от раждането ни й е в нея от записването. Трябва ли да разбера, че детето има проблем, чак когато стане почти на годинка и когато ще ми избоде очите, за да идем на специалист... да науча от форума какво трябва да направя и какво е трябвало да знам...

Затова дано повече майчета прочетат темата и натиснат педиатрите си да обръщат повече внимание на децата им, а не да им говорят само за кога да дадем сокче и пюре.

Между другото ние на ортопед сме пращани 3 пъти до годинката, при съпруга на лекарката, като направление не съм видяла в ръцете си, т.е. "Отивате на преглед при ортопед еди къде си!", избор нямахме... но пък ни преглеждаше човека.

# 31
  • Мнения: 997

Затова дано повече майчета прочетат темата и натиснат педиатрите си да обръщат повече внимание на децата им, а не да им говорят само за кога да дадем сокче и пюре.


 Напълно съм съгласна. Не, че захранването не е важно..но едно е да си изпееш по учебник: "Давай -това, това и това от еди-колко-си месеца." Правилното моторно развитие на децата ни е също толкова важно. А и при теб Денат се е получило интересно.....спестила си е едно направление за физиотерапевт навреме......а сега дава ежемесечно....но колко тревоги можеше да бъдат спестени....

# 32
  • Мнения: 1 063

......а сега дава ежемесечно....но колко тревоги можеше да бъдат спестени....

Та те дори и ежемесечни не искат да дават,аз смених личния лекар на детето,точно по тази причина,а новия питах дали ще ми осигури направленията за месеца,защото само за това и за консултация ползвам личен лекар.Проблема с тези направления и тяхното лимитиране е много сериозен и най-вече носи вреда на децата ни и на нас!

# 33
  • Мнения: 532
Чакайте,чакайте малко сега
много информация ми дойде наведнъж...Направо да се уплашиш,още повече,че педито преглежда малкия за 5 мин и това е #Cussing out
Значи преглед при ортопед е задължителен?Моя син все още няма 3 месеца,кога да го поискам?Или тя трябва да ми го даде?
Ами аз бях чула някъде,че за деца под 18 годишна възраст няма нужда от направление за специалист... newsm78
Или не съм разбрала нещо?...
И все си мисля,че докато продължаваме да ходим на частни прегледи няма да се оправят нещата,просто много и е гот на системата да си плащаме двойно...Никой от който зависи няма интерес да промея каквото и да е било...
ох направооо #2gunfire

# 34
  • София
  • Мнения: 626
Чакайте,чакайте малко сега
много информация ми дойде наведнъж...Направо да се уплашиш,още повече,че педито преглежда малкия за 5 мин и това е #Cussing out
Значи преглед при ортопед е задължителен?Моя син все още няма 3 месеца,кога да го поискам?Или тя трябва да ми го даде?
Ами аз бях чула някъде,че за деца под 18 годишна възраст няма нужда от направление за специалист... newsm78
Или не съм разбрала нещо?...
И все си мисля,че докато продължаваме да ходим на частни прегледи няма да се оправят нещата,просто много и е гот на системата да си плащаме двойно...Никой от който зависи няма интерес да промея каквото и да е било...
ох направооо #2gunfire

Задължителен е. Поискай си направление. По принцип този преглед се прави около 40тия ден и на 6мес.

# 35
  • София
  • Мнения: 2 356
Чакайте,чакайте малко сега.......
още повече,че педито преглежда малкия за 5 мин и това е #Cussing out .......................
Ами аз бях чула някъде,че за деца под 18 годишна възраст няма нужда от направление за специалист... newsm78

Смени педиатъра, какво е това 5 мин и нищо не ти обяснява. До края на юни е времето.
За деца под 18 г нямат право да отказват направление, това съм чувала аз.
Да, за ортопед трябва да те изпрати педито на 1я месец още, така, че настоявай за направление номер 3 А, няма право да ти откаже.   bouquet
С направление за физиотерапевт или невролог пък можеш да заведеш детето за да си спокойна за правилното му двигателно развитие.

# 36
  • Мнения: 997
 По отношение на направленията за деца се допуска една основна грешка. Наистина, можеш да заведеш детето си при всеки педиатър БЕЗ НАПРАВЛЕНИЕ. Също така, ако личният лекар на детето не е педиатър по специалност/както предпочитам аз/, може да издава колкото си иска направления за детски лекар - ама не повече от едно в рамките на 30 дни. Т.е. пак са лимитирани......поредната дивотия на здравната каса. Ти можеш да отидеш при които и да е лекар - педиатър без направление......но той самият ИМА ОГРАНИЧЕНИЕ на броя направления, които може да издаде към лекар - специалист/например към УНГ или ортопед или физиотерапевт/.
С две думи - ограничение на направленията ИМА. Но много от нас не го усещат, защото лекарите им са свестни и надхвърлят лимита си.....като рискуват солидна глоба, само и само да се погрижат за детето ви. На тези лекари свалям шапка.
 Прегледа от ортопед е задължителен на 30 дневна възраст на детето.

Общи условия

Активация на акаунт