Момиче кръстено на баща си

  • 7 639
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 3
Здравейте в очакване съм на първото си детенце- момиче.
Много бих искала да го кръстя на съпруга си, понеже изминахме дълъг път, съпроводен с три аборта, изследвания и т.н
Как мислите?

Последна редакция: чт, 18 окт 2018, 14:26 от AnMary

# 1
  • Мнения: 2 405
Решението е изцяло ваше!

Лека бременност и здраво и щастливо бебе!

# 2
  • Мнения: 46 518
Както намериш за добре, няма задължителни неща.

Здравейте в очакване съм на първото си детенце- момиче.
Много бих искала да го кръстя на съпруга си, понеже изминахме дълъг път, съпроводен с три аборта, изследвания и т.н
Как мислите?
Ти си минала през същото + и физически си направила 3 аборта. Ако това ще е причината за избора на име, ти си по-"заслужила", така да се каже Simple Smile

# 3
  • Мнения: 8 939
За да питаш тук, явно нещо те притеснява.
Изясни си какво е то и защо.
Иначе аз бих те посъветвала да избереш име, което ти харесва.

# 4
  • Мнения: 1 504
Ако те е страх за някакви поверия,аз не знам такива.
Моята дъщеря е кръстена на баща си,но не дословно.

# 5
  • Мнения: 29 371
Това си е ваше лично решение. Мъжът ти какво мисли по въпроса? Ако и той е ок, не виждам проблем.

# 6
  • Мнения: 2 757
Въпрос на лично виждане за нещата. Аз не бих избрала име, производно на моето или на ММ, нито пък съм кръстила децата си на баби и дядовци. За мен най-важно е значението на името. Имена като Божидара, Дара, Дари/ена, Теодора или Виктория, Валерия ми се струват подходящи за случаи, в които семейството е минало през подобни трудности. И все пак, всеки сам преценява за себе си. Simple Smile

# 7
  • Мнения: 337
Ние с ММ решихме да не кръщаваме детето на никой от нас или роднините ни. Това е индивидуална личност и по мое мнение трябва да си има име различно от нашите.  Избирайки напълно неутрално име си има и друг плюс. Няма да има сърдити.
Но крайното решение си е ваше!
Каквото и да решите най-важното е детенцето да се роди живо и здраво.
Успех!

# 8
  • Мнения: 8 816
Срещала съм чужденци, семейство,  кръстили  децата на себе си - момичето като майката, момчето като бащата. И фамилиите са еднакви.  Различават се само по ЕГН. Simple Smile при тях такава била традияцита, но на мен не ми харесва.

# 9
  • Мнения: 337
Срещала съм чужденци, семейство,  кръстили  децата на себе си - момичето като майката, момчето като бащата. И фамилиите са еднакви.  Различават се само по ЕГН. Simple Smile при тях такава била традияцита, но на мен не ми харесва.
За пример ще дам американската филмова двойка - Уил и Джейда Смит. Техните деца са кръстени на тях. Момиченцето на баща си Уилоу, а момчето на майката - Джейдън.

# 10
  • Мнения: 2 024
Здравейте в очакване съм на първото си детенце- момиче.
Много бих искала да го кръстя на съпруга си, понеже изминахме дълъг път, съпроводен с три аборта, изследвания и т.н
Как мислите?

Аз не харесвам кръщаване на името на родител. През цялото си детство, (че може и повече) подсъзнателно детето личностно ще се чувства като част от родителя си. А всеки човек си е отделен характер със своята си индивидуалност... Кръщаване на баба или дядо е все пак през поколение, и родителят се явява "разделител" на подобна връзка. Затова то е по-приемливо.

От друга страна, ако имате още деца (без значение колко възможно или не е това), то те как ще бъдат кръстени? Как биха приели брат/сестра "наречен" на родителя, пък те самите - не?

Между другото навремето и на мен ми е минавала идеята за кръщаване на име на родител, но постепенно узрях до прозрението, че идеята не е добра. И сега знам, че постъпих правилно.

# 11
  • Мнения: 24 349
Не смятам, че бащата е по-заслужил от майката!
Изберете име, което да е комбинация на вашите/ на двамата!/

# 12
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 282
Не смятам, че бащата е по-заслужил от майката!
Изберете име, което да е комбинация на вашите/ на двамата!/


И аз така мисля.

# 13
  • Мнения: 8 816
Но все пак да не  е и някоя измишльотина тази комбинация от двете.  На българина му дай да измисля имена. 

# 14
  • Мнения: 3
Нещото което ме притеснява е , че баби,дядовци, чичовци- кой ли не чака да е кръстник!
Ще има сърдити!
Няма да е точно името на мъжа ми а част от неговото- ЧавДАР.
Мисля да е Дария- "подарък от бога". Все пак след всичко, което мина.

# 15
  • Мнения: 2 405
Като спомена имеето, още повече одобрявам идеята ти.
Името е много хубаво.
Макар, че аз харесвам още по-вече Дарина!
Бебето е ваше. Вие му избирате името, защото вие сте неговите родители. Не би трябвало никой друг(па макар и да са роднини) да има претенции към името на бебето.

# 16
  • Мнения: 24 349
Нещото което ме притеснява е , че баби,дядовци, чичовци- кой ли не чака да е кръстник!
Ще има сърдити!
Въобще не се притеснявай за чуждите очаквания! Това си е техен проблем! Заяви предварително, че детето няма да е кръстено на тях, ако сметнеш за нужно!

# 17
  • Мнения: 25 620
Дарина, Божидара, Теодора – обясняваш най-спокойно, че името изразява благодарността ви, че я имате, че е дар божи и т.н.
Ако близките са религиозни или просто суеверни – винаги можеш да минеш с номера за светията, който ти се е явил насън, или Дева Мария, както и заръката непременно да кръстите детето еди-как си.  Laughing
Баби, дядовци и чичовци да си кръщават собствените деца. На вашите вие избирате имената.

# 18
  • Мнения: 3
Благодаря много на всички :*

# 19
  • София
  • Мнения: 8 348
Познавам и една Дарена.
А Дария е хубаво име.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 433
Нещото което ме притеснява е , че баби,дядовци, чичовци- кой ли не чака да е кръстник!
Ще има сърдити!
Няма да е точно името на мъжа ми а част от неговото- ЧавДАР.
Мисля да е Дария- "подарък от бога". Все пак след всичко, което мина.
името е страхотно
поздравления
да не ви пука за родата, толкова сте преживели, избирайте име което на вас ви харесва, пък да се сърдят
как ще угодите на всички, пък и редно ли е
да не са го раждали те...
аз моите съм ги кръстила на тях си, без да се съобразявам с роднински претенции
който си има дете, да си го кръщава както иска

# 21
  • София
  • Мнения: 6 010
Нещото което ме притеснява е , че баби,дядовци, чичовци- кой ли не чака да е кръстник!
Ще има сърдити!
Няма да е точно името на мъжа ми а част от неговото- ЧавДАР.
Мисля да е Дария- "подарък от бога". Все пак след всичко, което мина.

Кръщаваш бебето на едната баба - другата е сърдита.
На единия дядо - другия сърдит!
На чичото - все баби и дядовци сърдити...

Да си гледат работата! Защо това те притеснява?
Аз съм кръстена на едните ми баба и дядо и определено усещам как те ме обичат повече, а другите не толкова... ами не е приятно и не бих го причинила на детето си!

# 22
  • BG
  • Мнения: 2 458
Божидара е разкошно.

# 23
  • Мнения: 8 816
На мен, ако ми кажат името Дария, няма да се сетя, че е кръстена на Чавдар.  Simple Smile
Защо не измислите името по значението му, какво искате да бъде детето - примерно: победителка, красива, искрена, велика, мила, добра и т.н.
Една майка винаги има интуиция какво ще бъде детето и може да му даде най-подходящото име. Доверете се на вътрешните си усещания.

# 24
  • Мнения: 18 562
Както го чувстваш така направи. Щом пишеш тук значи се колебаеш. Аз не бих кръстила детето на мъжа си,бих му дала име с хубаво значение, което се харесва и на двама ви. Много е модерно напоследък да се кръщава дословно на бащата(ако е момче особено). Зависи много и какво е името. Бих избрала Доротея. Отново значи подарък,дар,божи дар. Дария ми е вече прекалено банално. Инаме името не е никак лошо. Както си прецените.

# 25
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
Дария е страхотно име, Божидара също.
Пожелавам ти лека и безпроблемна бременност и здраво и спокойно бебенце.

# 26
  • София
  • Мнения: 3 011
Идеята, много ми харесва. Сестра ми е дословно кръстена на баща ми. Племенника ми носи името на баща си. Ако харесвах името на съпруга ми и аз щях да кръста големия ми син на него, но името не ми харесва много.
Името Дария е хубаво, ако ти харесва не виждам защо не.
Може също Дара.

# 27
  • Мнения: 12 790
Нещото което ме притеснява е , че баби,дядовци, чичовци- кой ли не чака да е кръстник!
Ще има сърдити!
Няма да е точно името на мъжа ми а част от неговото- ЧавДАР.
Мисля да е Дария- "подарък от бога". Все пак след всичко, което мина.
Ако Дария е името, което харесваш - не се колебай! Името е чудесно.
За бабите и дядовците обяснението, че детето е дар, би трябвало да е достатъчно. А ако не е - толкова по-зле за тях. Не стига, че ги ДАРяваш с внуче, ами и претенции. Wink
Аз много харесвам дете да се кръсти на баща си, макар че тук връзката наистина не е толкова видима, така че никой няма да се подразни егоистично.

# 28
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Името на мен лично изобщо не ми харесва (прилича ми на ДИария) и е прекалено банално вече, но това няма никакво значение. Не е кръстено дословно на бащата, така че и това не ви стои като проблем. Щом ви харесва, не виждам причина за колебание.
Предложеното Доротея ми харесва 10 пъти повече.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 133
На мен не ми допада дете да е кръстено на някой от родителите, но кръщаването на родител го разбирам по следния начин - ако бащата е Иван например, детето да е също Иван или Ива/Ивана.
В случая на авторката между Чавдар и Дария изобщо не може да се говори за кръщаване на бащата - имената са с тотално различни значения и не са производни едно от друго. Ако Дария е името, което искате да носи детето, директно го кръщавайте така и не мислете за бабите и дядовците - като си гушнат внучето, ще забравят за всякакви сръдни. Може да ги предупредите по-отрано, че детето няма да е кръстено на никой от роднините, защото не планирате 4 деца и не искате никоя баба/дядо да се почувства пренебрегнат и неоценен.
Ако още се колебаете за името, Дара е много симпатичен вариант.

# 30
  • Мнения: 1 539
Моята дъщеря се роди на 01 януари и я кръстихме Дария. Носи първата буква от името на баща си. Иначе името има 2 значения: от славянските езци - дар, но също от персийски: дарий- победител.

Това с диарията и свеки го разправяше, но не е сериозно. Дъщеря ми вече е 3 клас и на нито едно дете не му е хрумнала подобна подигравка например.

# 31
  • Мнения: 5 132
Моята дъщеря,също дар от Бога, се казва Дара. Четях за имената, значения,нумерология....Изведнъж чета - Дара, от персийски - силна, побеждаваща. И разбрах,че моето дете ще е Дара. И ти избери това име, което усещаш,че е за твоето дете. Кой каквото си иска да очаква. Пожелавам живо и здраво бебче

# 32
  • Мнения: 25 620
Аз много харесвам дете да се кръсти на баща си...

Второто име (бащиното) на всяко дете е името на баща му. Фамилното име също е фамилията на бащата или името на дядото по бащина линия.
И личното име ли пак да е на бащата? Няма ли да му стане много?  Laughing

# 33
  • София
  • Мнения: 6 010
Аз много харесвам дете да се кръсти на баща си...

Второто име (бащиното) на всяко дете е името на баща му. Фамилното име също е фамилията на бащата или името на дядото по бащина линия.
И личното име ли пак да е на бащата? Няма ли да му стане много?  Laughing



Ние точно на този принцип избрахме името на бъдещото ни дете. Ще е кръстен спрямо моята моминска фамилия. Хем детето ще има и нещо от мен и семейството ми, хем каквото ми е взел ще ми го върне таткото Simple Smile

# 34
  • Варна
  • Мнения: 5 202

В случая на авторката между Чавдар и Дария изобщо не може да се говори за кръщаване на бащата - имената са с тотално различни значения и не са производни едно от друго.

На мен точно това най-много ми хареса от цялата тема. Точно това прави цялата история интересна. Няма нужда всички да знаят на кого, как и защо е кръстено детето. Ще знаят само най-близките на детето.

# 35
  • В сбъднатите си мечти :)
  • Мнения: 662
Здравейте в очакване съм на първото си детенце- момиче.
Много бих искала да го кръстя на съпруга си, понеже изминахме дълъг път, съпроводен с три аборта, изследвания и т.н
Как мислите?

Моята дъщеря е кръстена на съпруга ми - той е Андрей, тя Адриана... Ако имаше някой, който заслужава - това е той Simple Smile Хич не ми мигна окото преди 3г да го кажа на бабите и дядовците.  И до сега се радвам за решението си

# 36
  • Мнения: 71
Здравейте в очакване съм на първото си детенце- момиче.
Много бих искала да го кръстя на съпруга си, понеже изминахме дълъг път, съпроводен с три аборта, изследвания и т.н
Как мислите?
Лека бременност ти пожелавам,
И да се изкажа по темата 😂 мнооого прези да забремевея бях предупредила нашине, че каквото и дете да имам няма да го кръстя на тях.... имах си любими имена както предполагам всяка девойка има когато разбрах че съм бременва с нетърпение чаках да разбера пола и да мисля за имев.5 месец на 100% стана ясно че чакаме мочиче,  питам таткото как иска да се казва той ми казва ти се реши.... и   се почна Александра, Виктория, Валерия ..... абе направо страшно една вечер си лежа и пуфкам а таткото ми казва реши ли как ще се казва детенце погледнах го и изръсих Василена / той е Васил/ така му светнаха очите че просто ми стана ясно че това е нашето име .... малката вече е на 4 месеца и за мик не съжалих че я кръстих така а не с някое от " любимите" имена.... избора си е твой, то хората са го казали името не прави човека, човека прави името.... но мисля че тази обич, радост и изненада която видях в очите на таткото е безценна ако го направиш бъди сигурна че много ще го зарадваш....

# 37
  • София
  • Мнения: 1 121
Дария е страхотно име. И страхотно "производно" от Чавдар. Подкрепям избора ти Simple Smile

# 38
  • Мнения: 2 810
Нещото което ме притеснява е , че баби,дядовци, чичовци- кой ли не чака да е кръстник!
Ще има сърдити!
Няма да е точно името на мъжа ми а част от неговото- ЧавДАР.
Мисля да е Дария- "подарък от бога". Все пак след всичко, което мина.

Поздравления.  Много хубаво си го намислила. За кръстник/кръстница изберете който вие си решите, а не който ви се натиска Stuck Out Tongue Winking Eye.
Харесвам и Дарина.

Общи условия

Активация на акаунт