Протестите против цените на горивата и ниските заплати

  • 13 602
  • 344
  •   1
Отговори
# 90
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Очаквам поне да си купувате нови и чисти коли, защото две трети от автопарка ви е от абсолютни таратайки. Шумни, бълващи черна газ. Като ще сте шофьори поне имайте класа. Като сте бедни и нямате пари за гориво и хубава кола  ходете пеша или с тролейчето или велосипедчето.

Ако българинът можеше, щеше да си позволи чисти и нови коли. След като от една страна нарочно държи парите и стандарта му безобразно нисък, е повече от наглост от друга страна управлението да му налага изисквания за екостандарти и да го наказва заради това, че именно то е виновно да не може той да си позволи съответстваща на екоизискванията кола. А никой не може да казва на друг дали да ползва или не кола. Хора различни, всеки сам решава дали и колко му е необходима. Пък и те що не дадат пример - да слязат от  колите, които ние плащаме, и да карат велосипеди и да ползват градски транспорт, както много политици в други страни, далеч по-богати от нас. Като са толкоз загрижени за чистотата на въздуха, що не вземат да вкарат някакви облекчения, поощрения за електромобили например? Щото не им пука за чистотата на въздуха, а целта им е да дерат пари, които не е ясно къде отиват. Ако пък всички подкарат велосипеди, ще измислят данък и за тях, че не може така да не си плащаш, задето ползваш нещо и въобще задето дишаш. И седнал Горанов по примера на Москов навремето да смята в цигари колко било увеличението. Сякаш той ще определя дали някой предпочита да си купи цигари или да плаща поредния данък, за който не се знае къде отива. Колкото оправиха здравната система, като задължиха безработните да плащат здравни (поредното безумие и математически абсурд), толкова и с новите данъци и ГО ще оправят другото. Важното е пари да се дерат и овцете много-много да не знаят, а да плащат.

# 91
  • Варна
  • Мнения: 36 858
Моралке, ти наистина ли мислиш, че някой предпочита да кара стара трошка и да се занимава с вечните ремонти, които я съпътстват? Не вярвам и един да има, който да не предпочита нова, гаранционна, икономична кола. Но малцина успяват да си ги позволят. А на тези, на които не им е по джоба, коли са им нужни. Ето, аз работя, изряден гражданин съм откъм плащания всякакви, нормална отпуска не съм видяла от не знам колко години, но кола за 10 плюс хилядарки не мога да си позволя. А там някъде е оптималната граница горе-долу, поне според моите наблюдения - не чисто нова кола, но достатъчно нова за да е със стандарт Евро 5 и нагоре, за да е икономична и практична. А мнозинството хора около мен, които познавам или са на моя хал или даже по-зле. Ти хубаво живееш в Германия ама прогледни малко, че тукашното положение съвсем не е такова. И двата месеца годишно, които изкарваш в София (забележи, не някъде другаде из страната, идея си нямаш на някои места за какво иде реч) никак не ти помагат да слезеш на земята.

Скоро няма да намалеят колите тук, колкото и да ти се иска.

# 92
  • Мнения: X
HighSpeed, специално в София на много хора колите не им трябват, с са глезотия. Ясно е, че коли винаги ще има. Целта трябва да е техният брой да намалее, екологичността им да се повиши и голяма част от сегашните шофьори да се прехвърлят в градския транспорт, който да се развива и да става по-масов. Не може за мързела и удобството на едни да плащат всички със здравето си, а някои и със живота си.

Има много шофьори, които карат точно от мързел да вървят пеша или от срам да се качат в рейса. Далеч не на всеки шофьор колата му е чак толкова нужна. В София например човек идеално се оправя и без кола.

# 93
  • Варна
  • Мнения: 36 858
Сигурно си права за много хора, които карат от глезотия и срам. Аз говоря от моята гледна точка, на човек, който от 20 години не слиза от колата. И тя ми е наистина нужна. За съжаление, не мога да си позволя по-читава кола, освен ако не вляза в сериозни заеми. До една определена сума ще го направя. Но над нея би било неоправдан разход, който ще ме събори. Така че...много е субективно.

# 94
  • Мнения: X
Сигурно си права за много хора, които карат от глезотия и срам. Аз говоря от моята гледна точка, на човек, който от 20 години не слиза от колата. И тя ми е наистина нужна. За съжаление, не мога да си позволя по-читава кола, освен ако не вляза в сериозни заеми. До една определена сума ще го направя. Но над нея би било неоправдан разход, който ще ме събори. Така че...много е субективно.

Нали знаеш, че аз не визирам конкретно теб или някой друг от форума? Не ви познавам, не знам какво карате и защо го карате. Пиша общо за шофьорите като група. Да, може би на теб наистина ти е нужна кола за работата. На много хора обаче не им е нужна, а карат колкото да стигнат до мола или до парка. Писах го преди, сега го повтарям - случай от форума. Една потребителка пишеше, че към всеки парк трябвало да има паркинг, защото нямало да върви пеша до парка или да се качи на рейса. Тя искала да се разхожда В парка, а не ЗА ДА СТИГНЕ ДО парка. За такива шофьори говоря. Които ги мързи, срам ги е или дявол знае какво им е. Те тровят себе си, тровят и всички околни с автомобилите си. Като пушачите (и този пример го дадох вече) - на мен ми се пуши, така ми харесва и всички ще ме търпят, щото според мен са длъжни. И после част от шофьорите, на които не им е жизнено необходимо да се придвижват с кола излизат на протест, че им е скъпо. Ами като им е скъпо да си намерят друг начин за придвижване. Ако са в София не е никакъв проблем, за други градове не знам, но някой написа, че и в Бургас не би било проблем, защото там общественият транспорт бил чудесен. Сигурно и други такива градове има.

Последна редакция: вт, 13 ное 2018, 08:50 от Анонимен

# 95
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
В нашия град гъзарите, на които им се вижда много плебейско да направят няколко крачки и заради това паркират точно пред заведението/парка/пазара/магазина, са някакви новобогаташи и роми, основно още с жълто около устата, за които не е ясно откъде имат доходи и с какво се занимават, но имат последни модели аудита и бмв-та. И изобщо, насочването на вината отново към обикновените хора е погрешно, защото истинските виновници за положението пак се измъкват. А точно те са тези, които трябва да дават отчет за всяка похарчена стотинка от данъците на хората и да мислят мерки за поправяне на положението.

# 96
  • Мнения: 9
Последно за какво са тези протести?
За спорта да се протестира?
Пак ли ще се палят?

Аз искам цените на горивата за лични нужди да са високи.
Заплатите са според търсенето - предлагане.
Протестира се против рекета на определени кръгове над народа, който "трябва да си плаща"! За това са протестите и с повишаването на горивата и ГО ще се вдигнат и цените на много стоки и услуги, от хляба и сиренето до таксито и градския транспорт! А, като искаш ти си плащай по-скъп бензин за лични нужди. Ако аз съм един държавник и ти кажа, че от утре ти вдигам данъка на заплатата примерно, как би реагирала. Би ли се зарадвала ако ти обложат с данък 20% от дохода отгоре ей така за спорта, защото така било в други страни (Германия, Франция - страни с висок стандарт на живот), а по заплати се мерим, че в Молдова, Босна и Украйна заплатите били по-ниски и за какво да се оплакваме! Предполагам никой не би изгарял от щастие да плаща повече, което значи да работи още 1 или 2 месеца, за да си плаща ей така! Така смятам аз, ако някой мисли по друг начин да изложи фактите си! Аз и ММ ходим редовно до Западна Европа и можем да правим адекватно сравнение между тук и там и ако заредя А95 от България разхода ми е 7,5л, ако заредя в Германия например разхода ми е 6,5л. На какво го отдаваш това!? На качествените горива ли? ММ се оплаква постоянно, че като зареди от която и да е бензиностанция в Западна Европа колата върви безупречно, а тук колата му прави проблеми - нова кола на 2 години в гаранция!

# 97
  • Мнения: 1 454
Мимоходом слушах Менда Стоянова тази сутрин по Нова, ами не ми звучеше убедително.През цялото време оставах с впечатление, че си е чист лобизъм в полза на застрахователите.После се разрових по сайтовете, ами това си е, щели да фалират някои застрахователи, е да ги крепим ли, частни компании, на гърба на хората, и то по най-задължителната застраховка.

# 98
  • Варна
  • Мнения: 36 858
Като нямат финансов гръб, да излизат от бизнеса. Много важно, че ще фалират.

# 99
  • Мнения: 36 922
Едни нали фалираха наскоро? Заради това ли е всичко - за да се подкрепят останалите?

# 100
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 328
Виждали ли ли сте застраховател да плаща реалната стойност на щетата и без проблем? За щета на стойност 300 лв от гражданската на виновния ми дадоха 60 лв. Как точно платиха на 17 братовчеди по 50 000 хил.?! Като има адвокатска мафия да се борят срещу нея, не да скубят народа.

# 101
  • Мнения: 24 467
...
За мен лично този т.нар. "протест" е ясен - поредното активно мероприятие на комунистите от БСП с което се цели да се разклати власта и в края на краищата да падне третото правителство на бат Бойко. Един пък този номер вече комунистите го играха зимата на 2013 г. когато организираха протестите против високите сметки за ток и тогава номера им мина - успяха да свалят първото правителство на бат Бойко. Сега се опитват за втори път да пробутат същия номер с протести, този път за високи цени на горивата, с надеждата бат Бойко пак да си подаде оставката.
Остава да гледаме сеир, да видим кой, кого този път ще прецака.

Не знам откъде ти стана ясно това, но очевидно яснота не си придобил. Лично познавам протестищари от Велико Търново и Варна и сред тях няма ни един почитател на БСП. Нито един от тях не намира, че това е по-добрата алтернатива. Тези приказки  ги говорят основно платените викачи на управляващите, но няма кой много-много да им се върже. Защото хората, предимно в провинцията, си знаят дереджето и проблемите и са наясно защо протестират. Не е защото искат БСП на власт. Въобще.
Светът не е черно-бял и у нас дори също не се поделя между интересите на Бойко и Нинова. /Които, впрочем, не са никак различни, но пък за сметка на това са изцяло лични./
С това твърдение може да се позалъже вероятно някое дете или склерозирала баба, но останалите хора са наясно, че да се протестира против настоящото управление няма нищо общо с оказване подкрепа на другата партия. Впрочем и двете т. нар. партии са на практика едно и също, с еднакъв произход, едни и същи кадри, идеи, платформи и методи за управление. Те са едно двуглаво куче. Качествената опозиция отдавна беше премазана и изхвърлена. Никой няма да позволи в тази държава да има реално такава алтернативна сила. И такава няма. Затова и смятам, че протестът е обречен. За жалост. Защото няма алтернатива.
Другият негатив е, че протестите изглеждат доста хаотични и исканията не са изчистени и ясни. А нищо чудно и така просто да се представят от медиите ни. Последните са символ на информационното затъмнение. 
Хората протестират против мизерното си положение, против монополизацията на икономиката, която трае с години и която съсипа из основи дребния и среден свободен частен бизнес у нас. Против са задържания ръст на заплатите, които продължават дори да се плащат реално под масата, но пък за сметка на това постоянно вървящият нагоре марш на цените на всички стоки и услуги.
Въпросът въобще не е само в цената на горивата и застраховките, както се опитват за пореден път да промият мозъците на останалото шепа-население тук корумпираните медии. На хората им писна от този начин на постоянен грабеж и тормоз. В редица населени места, вкл. областни градове, обезлюдяването е тотално. Хората масово не отпрашват вече за по-големите градове у нас, а се спасяват директно в чужбина. Защото не виждат смисъл да си губят времето повече в подобна държава.
Ще "вкарат чужденци"?  Laughing Мили боже, кого плашат с тази глупост? Свраките вероятно. Ако местен не може да оцелее тук, то за чужденец това е още по-трудно. На тази приказка даже и децата не се връзват.

В Търново, например, се протестира против оставянето официално във властта на В. Симеонов:
https://fro--reklamen-spam186--/novini/prodaljava-protestat-vav- … liko-tarnovo.html
Нека не оставяме да ни лъжат, че протестиращите са "срещу цените на горивата". Това е само част от мотивите.
"Протестите тръгнаха от Велико Търново. „Искаме да живеем в една по-добра държава, Велико Търново е един от най-скъпите градове, заплатите са 5-600 лв.”
https://btvnovinite.bg/predavania/tazi-sutrin/protestirashti-isk … -za-zhiveene.html
"„Цените на горивата отпушиха Кутията на Пандора. Ние сме това България да стане добро място за живеене и да останат децата ни тук. Явно спонтанността на протеста беше факт, хората не могат да издържат на това, което се случва в държавата”
"А в Благоевград са категорични, че сегашната ситуация не може да продължава. „В Благоевград нищо не се случва, обещаха ни 1500 работни места, а градът потъва”, посочи един от недоволните. Друг подчерта: „Държава без държавност не може да продължава вечно”."
https://www.borbabg.com/2018/11/13/protesti-do-dupka-nedovolni-o … at-veliko-trnovo/
"Пореден ден на протести в различни градове на страната. Гневът ескалира заради високите цени на горивата, но към тази тема се прибавят и други поводи за недоволство."
https://btvnovinite.bg/bulgaria/poreden-den-na-protesti-naprezhe … am-am-ljulin.html
"Организатори на протестните демонстрации изтъкват също корупцията, размeра на данъците, проблемите на хората с увреждания и промените в закона за вероизповеданията."


За жалост за пореден път показваме, че сме страната с едни от най-зависимите медии, които не показват реално причините за настоящите протести. Само кратичко и семпло посочват, че такива има. Не случайно сме на опашката по свобода на словото.
...
 
Цитат
Моралке, ти наистина ли мислиш, че някой предпочита да кара стара трошка и да се занимава с вечните ремонти, които я съпътстват? Не вярвам и един да има, който да не предпочита нова, гаранционна, икономична кола. Но малцина успяват да си ги позволят.
Напротив. Съществуват предостатъчно осакатени ментално душици, които предпочитат старо ръждиво БМВ пред нова Дачия. Нищо, че ги оставя на пътя на всеки 100 км. То отдавна у нас битува приказката, че БМВ не е кола, а диагноза.
Пример само давам.

Последна редакция: вт, 13 ное 2018, 12:01 от Judy

# 102
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 328
...
За мен лично този т.нар. "протест" е ясен - поредното активно мероприятие на комунистите от БСП с което се цели да се разклати власта и в края на краищата да падне третото правителство на бат Бойко. Един пък този номер вече комунистите го играха зимата на 2013 г. когато организираха протестите против високите сметки за ток и тогава номера им мина - успяха да свалят първото правителство на бат Бойко. Сега се опитват за втори път да пробутат същия номер с протести, този път за високи цени на горивата, с надеждата бат Бойко пак да си подаде оставката.
Остава да гледаме сеир, да видим кой, кого този път ще прецака.

Не знам откъде ти стана ясно това, но очевидно яснота не си придобил. Лично познавам протестищари от Велико Търново и Варна и сред тях няма ни един почитател на БСП. Нито един от тях не намира, че това е по-добрата алтернатива. Тези приказки  ги говорят основно платените викачи на управляващите, но няма кой много-много да им се върже. Защото хората, предимно в провинцията, си знаят дереджето и проблемите и са наясно защо протестират. Не е защото искат БСП на власт. Въобще.
Светът не е черно-бял и у нас дори също не се поделя между интересите на Бойко и Нинова. /Които, впрочем, не са никак различни, но пък за сметка на това са изцяло лични./
С това твърдение може да се позалъже вероятно някое дете или склерозирала баба, но останалите хора са наясно, че да се протестира против настоящото управление няма нищо общо с оказване подкрепа на другата партия. Впрочем и двете т. нар. партии са на практика едно и също, с еднакъв произход, едни и същи кадри, идеи, платформи и методи за управление. Те са едно двуглаво куче. Качествената опозиция отдавна беше премазана и изхвърлена. Никой няма да позволи в тази държава да има реално такава алтернативна сила. И такава няма. Затова и смятам, че протестът е обречен. За жалост. Защото няма алтернатива.  
Хората протестират против мизерното си положение, против монополизацията на икономиката, която трае с години и която съсипа из основи дребния и среден свободен частен бизнес у нас. Против са задържания ръст на заплатите, които продължават дори да се плащат реално под масата, но пък за сметка на това постоянно вървящият нагоре марш на цените на всички стоки и услуги.
Въпросът въобще не е само в цената на горивата и застраховките, както се опитват за пореден път да промият мозъците на останалото шепа-население тук корумпираните медии. На хората им писна от този начин на постоянен грабеж и тормоз. В редица населени места, вкл. областни градове, обезлюдяването е тотално. Хората масово не отпрашват вече за по-големите градове у нас, а се спасяват директно в чужбина. Защото не виждат смисъл да си губят времето повече в подобна държава.
Ще "вкарат чужденци"?  Laughing Мили боже, кого плашат с тази глупост? Свраките вероятно. Ако местен не може да оцелее тук, то за чужденец това е още по-трудно. На тази приказка даже и децата не се връзват.
...
 
Цитат
Моралке, ти наистина ли мислиш, че някой предпочита да кара стара трошка и да се занимава с вечните ремонти, които я съпътстват? Не вярвам и един да има, който да не предпочита нова, гаранционна, икономична кола. Но малцина успяват да си ги позволят.
Напротив. Съществуват предостатъчно осакатени ментално душици, които предпочитат старо ръждиво БМВ пред нова Дачия. Нищо, че ги оставя на пътя на всеки 100 км. То отдавна у нас битува приказката, че БМВ не е кола, а диагноза.
Пример само давам.

Толкова да съм съгласна с написаното от Judy...Само за последната част не съм много съгласна. Това са единични случаи, дето предпочитат старото БМВ, а не нова кола. Ако хората можеха да си позволят нова кола, не биха карали 20 годишен таралясник.

# 103
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Вчера чух, че се добавя ново искане - нещо против ограниченията при вероизповеданията. Не били съгласни да си осъществяват дейностите само в определените им места. Поредната точка, с която не съм съгласна да се протестира.

# 104
  • Мнения: 24 467
Цитат
Само за последната част не съм много съгласна. Това са единични случаи, дето предпочитат старото БМВ, а не нова кола. Ако хората можеха да си позволят нова кола, не биха карали 20 годишен таралясник

Не са много единични. Доста такива знам около себе си само. Преимуществено са по-млади хора, не особено интелигентни, но пък напористи и разполагащи със средства, голяма част от които са им предоставени от близки. Това - като бележки по общия им профил. Ние вкъщи им казваме "бръснатите с шапките и стърчащите уши". Начинът им на управление на МПС е точно толкова сакат, колкото и мисленето им.
Лично аз бих си купила чисто нова Дачия пред стара бракма /все още у нас някои дърти маркови бракми държат цена, понеже има търсене/, но доста хора разсъждават в обратната посока. Гледам румънците си карат тяхното си производство и бабички по пътищата им рядко се срещат, за разлика от тук. Но при тях е и въпрос на организирана държавна политика.За подкрепа на родното производство и за закупуването на екологични нови возила. У нас такава няма. Което също оказва влияние.
Яд ме е, че за чисто новия си автомобил плащаме години наред в пъти по-високи данъци от собственика на старо возило, което трови въздуха и се саморазпада и не намирам, че това следва да продължава по този начин. Тук подкрепям повишаването на данъците за старите возила.

Последна редакция: вт, 13 ное 2018, 12:23 от Judy

Общи условия

Активация на акаунт