Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 3

  • 49 944
  • 764
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 112
тинити, 127 хил. лв. е цената, а на нотариуса платихме 8 хиляди...

В добре де нали по онлайн калкулаторите излизаше около 4 и нещо.... Защо чак 8?

# 736
  • Мнения: X
Ако е имало и ипотека, вероятно не са сметнали и таксите за нея. И ако са попаднали на нотариус, който освен за извършването на сделката взема и таксата по тарифа за изготвяне на НА...

# 737
  • Мнения: 5 047
Да,24 лв е данъка на жилището ни,всичко общо.В квартал Младост.
Поинтересувайте се и вижте,дали данъците там са толкова ниски.
Има си причина за това"облекчение",но наистина няма да навлизам в  спорове.
Единствено искам да помогна,като ви казвам да си търсите правата.Ако желаете ,разбира се ,никой служител в общината няма да тръгне да ви убеждава,че може да плащате и по-малко Wink

# 738
  • Мнения: 37
Отстъпката на данъка е само за недвижимия имот ако е основно жилище и е 50% от реалния . Такса смет няма отстъпка.
Защо вместо да се гордеете колко малко плащате и как всички други са нещастници че плащат повече не отидете в местни данъци и такси и не си подадете декларация за корекция на данъчната оценка като честничко си впишете всички подобрения по имота: климатици, дограми, близост на газова инсталация и т.н. и .т.н. да видим като ви се дигне данъчната оценка дали пак ще са тея 24 лв ...
Аз не виждам как данъчната оценка на коректно заявен имот може да е 9000 лв примерно както друг потребител коментира .. освен ако не е нива или колиба на село ..........
Ако всички си декларират честно имотите или ако общината прилага качествен реален контрол данъчните оценки ще се дигнат съответно и данъка съответно общините ще имат реално повече ресурс с който да работят и да финансират дейностите си.
Фактически всеки се прави на тарикат .. скрива най-различни подробности при регистриране на имота след покупка в общината .. данъчната оценка седи ниска .. събират се някакви малки суми и после се реве че всичко е зле в общината включително и че служителите не били любезни ... а че работят на минимална заплата и по цял ден си късат нервите .... важното е да си плащаш нереалния данък и да ти е добре моментно ....

# 739
  • Мнения: 1 469
Точно за това бях писала, че в един и същи град, при различни нотариуси цената- Крайната-може да е различна. Калкулаторът, ориентировъчно може да даде инфо, но не и точно. 2 подписа да имате повече и поне 20тина лв.разлика ще има.
Естествено,че има такса и за изготвяне на документи,дали нотариуса ще ги изготви, или адвоката, който сте наели за сделката. Никой не работи за слава 😀 Не случайно някои се славят като скъпи нотариуси, и някои като чуят имената им бягат като дявол от тамян. А в общи линии, повечето нотариуси, с които работят на банките са такива.
Поздравления за поста drekinov 😁

# 740
  • Мнения: 3 051
Да,24 лв е данъка на жилището ни,всичко общо.В квартал Младост.
Поинтересувайте се и вижте,дали данъците там са толкова ниски.
Има си причина за това"облекчение",но наистина няма да навлизам в  спорове.
Единствено искам да помогна,като ви казвам да си търсите правата.Ако желаете ,разбира се ,никой служител в общината няма да тръгне да ви убеждава,че може да плащате и по-малко Wink
Няма данъци ТАМ. Формулата за изчисление на данъци е една и съща, само промила може да варира в различните общини. А Младост не е община, район е. Общината е една - Столична. Промилът е еднакъв за всички софийски квартали демек. Не знам какво е жилището ви, но за данък в размер на 24 лева за цялата година с отстъпка от 50% за основно жилище, би следвало да сте купили паянтова боксониера. Ако не е така, съветвам ви да идете отново до данъчните в Младост, защото със сигурност нещо не сте разбрали. Или сте платили за полугодие, не знам. После, да няма тема - данъчните, идиотите, искат да им доплащам. Simple Smile

# 741
  • Мнения: 9 570
Егати, аз се чудя защо плащам толкова голям данък за двустайка, пък то явно защото съм си я декларирала коректно след покупката. Дори не ми е хрумнало, че мога да поизлъжа в декларацията Grinning

# 742
  • В полите на Витоша :)
  • Мнения: 1 328
тинити, 127 хил. лв. е цената, а на нотариуса платихме 8 хиляди...
Ако сте били с ипотека (договорна), би трябволо към 5300 лв да платите. Това е според калкулатора на нотариус Калоянова. Нямате ли разписка някаква?
Имаме бележки, но снощи не успях да ги открия. Помня, че звънях в кантората месец-два след сделката, защото по бележки не излизаше сумата, която сме им дали. Много удобно се измъкнаха с оправданието, че е минало много време и не могат да помнят и пазят всичко. Продиктуваха ми няколко суми (местния данък, вписването, учредяването на ипотека и още нещо имаше) и това беше. Но и двамата с мъжа ми помним, че дадохме 9 хиляди лв. в деня на сделката (1000 на адвоката и 8 хиляди на нотариуса).

# 743
  • Мнения: X
Точно за това бях писала, че в един и същи град, при различни нотариуси цената- Крайната-може да е различна. Калкулаторът, ориентировъчно може да даде инфо, но не и точно. 2 подписа да имате повече и поне 20тина лв.разлика ще има.
Естествено,че има такса и за изготвяне на документи,дали нотариуса ще ги изготви, или адвоката, който сте наели за сделката. Никой не работи за слава 😀 Не случайно някои се славят като скъпи нотариуси, и някои като чуят имената им бягат като дявол от тамян. А в общи линии, повечето нотариуси, с които работят на банките са такива.
Поздравления за поста drekinov 😁

Не всички нотариуси вземат "двойна" такса - за изготвяне на НА и за извършване на сделката. Да не говорим, че няма подобна дейност като тяхната. С нормативен акт да им се присъждат такси в хиляди без да носят каквато и да било фактическа отговорност и без да имат задължение да проучват и анализират прехвърляния имот. Измиват си ръцете с хартийките на други държавни институции и толкоз.
В по-нормалните държави нещата са малко по-различни. Можеш да разчиташ, че няма заложени бомби в имота назад във времето.

То затова и да станеш нотариус трябва да се гътне някой от наличните, и това съвсем не е достатъчно условие. Wink не визирам формалните изисквания за образование и т.н.

# 744
  • Мнения: 230
По темата с облекченията в данъка си спомням нещо като, че дават по 3 000 лв. за родено и регистрирано дете в някоя от общините около Бургас, а след това и безплатна детска градина. Дали не беше Крайморие. Това е без значение. Идеята е, че може би някои облекчения може да са част от програма за развитие на региона и да са строго индивидуални за съответната община.
А във връзка с таксата от десет хиляди при покупката на имота за 127 000 определено има злоупотреба и надписване, но съветвам жертвата да го забравя и да си живее живота. Парите няма да си върне, а сигурно от времето, когато е закупен имота до сега, цената му се е вдигнала поне с 10%. Пак си на печалба Simple SmileSimple SmileSimple Smile.

Последна редакция: ср, 24 апр 2019, 12:39 от Mysteri

# 745
  • София
  • Мнения: 1 120
Drekinov, 9000 лв е 62кв в Орландовци. Апартамент в къща строена през 1935-36г.
Когато преди 7 години подавахме декларация сме си описали всичко надлежно, включително и климатиците. Тогава оценката беше 13хил. Миналата седмица вадих нова оценка и вече е 9000, не е моя вината, че са я намалили.

А смет ни събират само в понеделник

# 746
  • Мнения: 5 047
Господи,колко помия се изля,без изобщо да знаете за какво става дума!
Всичко е точно описано 100% истина в декларацията !Не сме лъгали за нищичко.
Та аз дори не знаех,че може да ти е по-малък данъка ако еди какво си.Мислех,че е спроед квадратура и по райони.
Жилището е двустайно,панелно .
И спирам до тук с обясненията,защото най-мразя някой да говори и съди,без изобщо да знае фактите.
Веднага да опищите,че някой лъже....Ами не,драги,не сме лъгали за нищо.

# 747
  • Мнения: 4 940
А редно ли е да се плаща данък на климатик, диван, маса и т.н. Както банката гледа имота и го оценява без мебелите, не е ли редно и данъчната оценка да е така? Как стоят нещата там?

# 748
  • Мнения: 47 899
Оценката е за саниране, подобрения разни, газ....макар че винаги ми е било странно, защо трябва да плащаш повече данък затова, че си поддържаш имота и си си сменил дограмата или си санирал

# 749
  • Мнения: 5 047
А редно ли е да се плаща данък на климатик, диван, маса и т.н. Както банката гледа имота и го оценява без мебелите, не е ли редно и данъчната оценка да е така? Как стоят нещата там?

Няма как да се оценява с мебелите,защото това са преходни неща.Днес съм с малък фотьойл , утре с голяма кожена холна гарнитура.Би било нелепо да се прави оценка на нещо,което се сменя сравнително често.

Може би заради това оценката ни е по-ниска,няма газ,има топлофикация само и не е санирано отвън.
Дограмата е сменена,само остъклението седи старото.
Нямам идея защо е толкова,не разбирам,както се вижда от тези оценки.Но наистина много се ядосах,че ме обвиниха ,че едва ли не съм излъгала и покрила информация за жилището .
Исках да направя добро.Аз лично не знаех,че имаме право на 50% облекчение като основно жилище...Около мен познатите също не са получили тази информация като са регистрирали домовете си.

Общи условия

Активация на акаунт