Не пропускайте година без цитонамазка! Това може да ви коства живота! Тема 47

  • 38 640
  • 751
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 1 870
Разбирам, и аз бях така, но след биопсия. Как спряха кръвоизлива? Не се притеснявай ако е само кафяво не е проблем, ако се усили повече от цикъл отиваш на спешен кабинет.

Ами то си е само зацапване, кафеникаво. Иначе ми сложиха лепило и кървенето намаля, беше на ден 11-ти. Реално ми дойде по-рано, но с пълна сила. След това не съм имала проблем, докато слагах свещички. В събота ми беше последната и днес ми се появи зацапването. Надявам се да е от противозачатъчните.

Щом са слагали лепило (вероятно гелоспон) не ти е било дошло, сега като спреш хапчетата ще ти дойде. Щом е кафяво не е проблем, не го мисли!

Лелка, не може при кървене да се вземе цито. Кой те лекува?

# 196
  • вкъщи
  • Мнения: 2 462
Добрев в Бургас, но дефакто ми направи процедурите, чаках резултатите цял месец, реално не ме е лекувал, освен едни прахчета за кистата. Мисля си, че може и кистата да се е спукала и затова да ми тече малко повече вместо да спира този цикъл. Болки нямам никакви. Значи утре само ще си приказваме и може би коремен ехограф само ако има кървене.

# 197
  • Бургас
  • Мнения: 5 734
При хистология защо второ цито? По - точно от хистологията няма. По - добре лечение според мен. Другия вариант е да си вземеш блокчето от биопсията и да го занесеш на друг патолог.

Ако държиш на ЧПВ типизация може да се вземе преди лечение, да се приложи избрания метод на лечение и после хем ще е махнато до здраво, хем ще имаш резултат от типизация на ЧПВ. И е важно да е типизация, а не просто да видят дали има или не ЧПВ.

Да си призная само на цитология вече не вярвам. След 2А цъфнах на колпоскоп с левкоплакия, та не разминах електрокоагулацията. А щом има и ЦИН 2 е най - добре да махнат участъците, без да ги чакат. Нищо не пречи да има ЦИН 2 и без ЧПВ. Е ме на левкоплакия, без да съм позитивна за ни един високорисков ЧПВ щам. Кофти нива на естрогени и БВ  на куп явно могат да докарат и те ЦИН.

Вагинално ехо може да се прави по време на цикъл без никакъв проблем. сигурно покрай стимулациите за малкия имам правени над 10 такива.

Най - добре говори с доктора. Питай го за всичко и вземи решение, без да се притесняваш. В крайна сметка всичко е хванато на време.

# 198
  • вкъщи
  • Мнения: 2 462
Me искам цито точно заради ЧВП типизация, да знам точно какво ме мъчи и въобще има ли го, макар че съм почти сигурна, че има. Дали от болницата ще ми дадат хистологията да я изследвам? И може ли от нея да се извлече и ЧВП типизация?
Сигурно звучи глупав въпроса ми, но не съм веща, в момента объркана и притеснена.

# 199
  • София
  • Мнения: 1 870
Не, ЧПВ типизация се прави като се вземе проба с тампон като за микробиология.

# 200
  • вкъщи
  • Мнения: 2 462
Благодаря, значи ще чакам да спре кръвотечението и тогава ще изследвам. Сега поне да говорим и един ехограф евентуално.

# 201
  • Бургас
  • Мнения: 5 734
Благодаря, значи ще чакам да спре кръвотечението и тогава ще изследвам. Сега поне да говорим и един ехограф евентуално.
Питай доктора и за типизацията и за лечението. Не вярвам да откаже информация за ползи и т.н. Това ще е полезен разговор и ако ще търсиш второ мнение, то поне ще имаш идея как визира лечението ти Добрев.

Тази типизация по принцип е добра идея при лезия под въпрос. При вече установена и то с данни за ЦИН 2 си е без особен смисъл. Виж, ако беше само ЦИН 1, не си раждала и си под 30, на база на отрицателен тест може да те оставят на по - чести прегледи.

Може би ще е по - ценно след като премине лечението да се типизираш, за да знаеш има ли още следи от вируса.

За типизацията: Имах предполагаема лезия ASCUS от цито, която не виждаше и на колпоскоп. За да знаят дали да правят биопсии на случаен принцип или да ме оставят на по - често следене ми пуснаха течнобазирана + типизация. Типизацията беше отрицателна за всички високорискови и ме оставиха на проследяване. Това беше през 2013г. Сега при цито 2А, без дани за дисплазия, на колпоскоп видяха лезията. Нищо не са типизирали и я махнаха. То като я има, защо ми е да я държа и да се чудя защо е. Цитото от контролата ми е течно базирано и е пак 2А. На следващата контрола, след 6 месеца ще пуснат течнобазирана + типизация.

След като тази пущина ЧПВ може и да остава латентна и да не се засича от тестове, а да я има, то отрицателните ми тестове от 2013 нищо особено не значат.

# 202
  • Мнения: 341
Me искам цито точно заради ЧВП типизация, да знам точно какво ме мъчи и въобще има ли го, макар че съм почти сигурна, че има. Дали от болницата ще ми дадат хистологията да я изследвам? И може ли от нея да се извлече и ЧВП типизация?
Сигурно звучи глупав въпроса ми, но не съм веща, в момента объркана и притеснена.
ЧПВ може да се изследва от течно- базирана цитология, ако ще си правиш такава. Или на материал взет със сух тампон.
Аз знам, че след всякакви манипулации по шийката трябва да се изчака известно време, преди контролната намазка . А на теб виждам доста неща са ти правени. Нали са те оперирали и каквото трябва е махнато! Защо ти е цитонамазка.  От биопсията по- сигурно няма.

# 203
  • София
  • Мнения: 1 870
Аз с моето лаишко мнение смятам, че в дадени моменти винаги може да се види нещо при преглед с колпоскоп, но при липса на други отклонения - възпаление, изменени клетки при цитология, не е особен фактор. Затова и не смятам особеното вглеждане за много полезно, не е ок постоянно да се гори нещо, което не се знае какво е.
Но това е моето мнение, явно е повлияно от моята си история - и при мен беше първо 2ра група, но лезията беше видима, после се вдигна и до 3А. И с колпоскоп, и без все си беше там. Затова гледам да не задълбавам, вярвам на лекаря ми, който по принцип прави колпоскопии, но на мен досега не е, защото не се е налагало (все са контроли след конизацията). Надявам се да нямам повод да се съмнявам.

# 204
  • Мнения: 580
Вече се притеснявам и се чудя какво се случва с този цикъл. Преди 1 месец ми правиха конизация, трябваше да ми дойде преди 6 дена, няма и следа от него, само леко зацапване - кафяво.
Цял живот ми е адски точен цикъла.
Отделно на лицето ми се появиха 1,2 пъпки, нервна съм постоянно, все едно ще избие всеки момент, но така и не идва.

# 205
  • Мнения: 6 013
Като стана дума за ЧПВ, на мен преди leep-a доктора ми препоръча да пуснем изследване. Знам, че не е еднозначен отговор, но каква е цената на това изследване? Ориентировъчно.
Също, ако излезе положителен резултат ще трябва и лечение преди да направим Leep, предполагам?

И последно, след Leep изписват ли медикаменти?

В момента съм на терапия за течението, на контролата ще го питам всичко, но ми възникват сега тези въпроси като ви чета.

# 206
  • Мнения: 23 162
Вече се притеснявам и се чудя какво се случва с този цикъл. Преди 1 месец ми правиха конизация, трябваше да ми дойде преди 6 дена, няма и следа от него, само леко зацапване - кафяво.
Цял живот ми е адски точен цикъла.
Отделно на лицето ми се появиха 1,2 пъпки, нервна съм постоянно, все едно ще избие всеки момент, но така и не идва.
Моят опит , а и по спомен на много момичета от темата назад, претърпели някакви манипулации по шийката, е, че на 2/3 от нас цикълът, последващ манипулацията, е нередове.
Обяснявам си го със стреса от случващото се.

# 207
  • Sofia
  • Мнения: 6 118
Като стана дума за ЧПВ, на мен преди leep-a доктора ми препоръча да пуснем изследване. Знам, че не е еднозначен отговор, но каква е цената на това изследване? Ориентировъчно.
Зависи за колко типа искаш да се изследваш. В Геника ако искаш пълния пакет от 33 типа (от високорискови до нискорискови) е около 160/170 лв.

# 208
  • Мнения: 592
Някоя от вас по-горе спомена, че има правени стимулации. Понеже имам доброто желание 2019 г. да започна някой вид АРТ, макар и по-леките такива, и все пак хормоните са неизбежни, имате ли представа, базирана на ваш опит или консултации с доверен лекар, дали това би могло да доведе до притеснителни последици по отношение на маточната шиийка ... Току що свалих групата от 3а на ІІ, но това ми беше едва първата контрола, а преди това няколко години не бях ходила на преглед. Не знам кое е по-силно в мен, желанието да имаме дете или страхът за здравето ми, а годините минават и мъжа не ми се сменя Grinning

# 209
  • София
  • Мнения: 68
Като стана дума за ЧПВ, на мен преди leep-a доктора ми препоръча да пуснем изследване. Знам, че не е еднозначен отговор, но каква е цената на това изследване? Ориентировъчно.
Също, ако излезе положителен резултат ще трябва и лечение преди да направим Leep, предполагам?

И последно, след Leep изписват ли медикаменти?

В момента съм на терапия за течението, на контролата ще го питам всичко, но ми възникват сега тези въпроси като ви чета.

Ако нямаш бактерии или гъби, преди лийп няма нужда от чпв лечение.
На мен даже лекарят ми ми каза, че не е от значение дали имам или не и не ми е правил тест за чпв преди лийп-а. Трябва просто да се поддържа добра имунна система и да се ходи минимум 2-3 пъти в годината на преглед.
 След интервенцията се минава на антибиотик за 5-7 дни.

Общи условия

Активация на акаунт