Помощ, съседът ни трови с въглища!

  • 6 198
  • 87
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 7 776
Е може и сега, ама парното/печката ще са спрени, ако се иска само измазване. Ако се налага избиване на стария комин и тухлите и слагане на коминни тела, това отнема повече време и по-добре на пролет като се стопли. Баща ми 1 месец се занимаваха, че къщата е триетажна, кърти се в няколко стаи, майка ми беше изпаднала в тих ужас. Но понякога е така с къщите.

# 31
  • Мнения: 69 180
Ние се топлим на ток. А бабет отдолу на дърва, и покрай тях и л@ ..на вероятно, тъй като друго обяснение за запалване на саждите, освен ползване на нерегламентирано...хм, гориво, не получихме от познавачи... Simple Smile

# 32
  • Мнения: 7 776
Няма да се очудя въобще и л@@на да гори 😂. Ние сме на пелети, но около нас къщите горят каквото намерят - галоши, парцали, пластмаси дори, страшно е. Понякога вони непоносимо. Съчувствам ти за положението. Бабет не ще ли да смени отоплението с нещо по-екосъобразно да кажем?

# 33
  • Мнения: 69 180
JoyJoyОптимистка....Joy

# 34
  • Мнения: 4 215
Бабет ще смени отоплението когато вече не може да обслужва печката.
Трима възрастни наши съседи се отказаха от камините и сега са на климатици.

# 35
  • Мнения: 69 180
Май има нещо такова - тази зима май не е палила още - коминът е студен в хола. Май май е минала на ток ли....

# 36
  • Мнения: 2 600
Май има нещо такова - тази зима май не е палила още - коминът е студен в хола. Май май е минала на ток ли....
Да не е умряла?

# 37
  • Мнения: 69 180
А, не ... няма такова нещо.

# 38
  • Мнения: 4 215
Май има нещо такова - тази зима май не е палила още - коминът е студен в хола. Май май е минала на ток ли....
Да не е умряла?
Уф, пепел Ви на устата! Миналата зима, таман по това време намерих едната ни възрастна съседка починала у тях. Страшен шок беше, зет и загуби ума и дума, а аз си поревах.

# 39
  • Мнения: 2 600
Просто токът е най-скъпото възможно отопление. За да не може да си чисти печката, човек трябва да е напълно обездвижен и безпомощен. Каква друга причина има да се мине от дърва на ток? Аз съм израсла на топло на дърва и въглища на село и се намръзнах на ток в града, та миризмата на дърва и въглища ми е приятна.

# 40
  • Мнения: 7 776
Миризмата на въглища приятна - стига бе, хора! Така смърди замърсен въздух, това и правят въглищата, замърсяват.

# 41
  • Мнения: 4 215
Просто токът е най-скъпото възможно отопление. За да не може да си чисти печката, човек трябва да е напълно обездвижен и безпомощен. Каква друга причина има да се мине от дърва на ток? Аз съм израсла на топло на дърва и въглища на село и се намръзнах на ток в града, та миризмата на дърва и въглища ми е приятна.
То ако беше само чистене на печка, аз щях да им предложа помощта си.
Първо някой трябва да прибере дървата, после да ги качи горе в апартамента. За цепене и разпалки пропускам въпроса. Като сте ползвали печка на твърдо гориво знаете, че и кюнци се чистят редовно. Моите родители ги чистеха на две седмици и то двамата заедно, защото само един човек не можеше.
Трябва да се изхвърли в контейнера пепелта, а в това заледеното не знам как възрастен човек би посмял да излезе.
Прахоляка в къщи също го подминавам. Огънят трябва и да се поддържа...
Може да е евтино и топло, но е голям слугинаж по време на отоплителния сезон, а през лятото се боядисва.
На климатика - натискаш копчето и лягаш на дивана.

# 42
  • Мнения: X
Този проблем с комините го има и в блоковете НС... някой си запали камината и стой та се удивлявай на екстрите от баш майсторите - не пукнатини, ами дупки... що за идиоти са тия строители, не мога да се начудя

# 43
  • Мнения: X
Чл. 40. (1) При експлоатацията на отоплителните и вентилационните инсталации, уреди и съоръжения не се разрешава:
4. използването на въздухопроводите и инсталационните канали като димоотводи;
съдебно решение:
Скрит текст:
Цитат
Съдът приема за установено, че процесната камина е включени към колективен комин в многофамилни жилищни сгради, но който комин не отговаря на инструкцията на производителя по отношение на неговата плътност, доколкото в другите жилищни помещения преминават димни газове, поради което явно състоянието на комина не е добро и не е абсолютно плътен, а с оглед и заключението на вещото лице по назначената СТЕ и приложените по делото становища на други експерти, този вид камини следва да бъдат монтирани към самостоятелни плътни комини, поради което е нарушена разпоредбата на чл.40 ал.1 т.1 от НАРЕДБА №8121з-647 от 1.10.2014 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите, която въвежда забраната за използване на съоръжения в несъответствие с техническите изисквания
Трябва да се изгради допълнително коминско тяло, а не да се ремонтира нещо,
което по проект не е предвидено за такава експлоатация.
Новият комин е в разрешителен режим, т.е проект>Община>разрешение за строеж!  Peace
Цитат
Трети ден въздухът над София е силно замърсен – допустимите нива са надвишени поне 3 пъти.

Каква друга причина има да се мине от дърва на ток? Аз съм израсла на топло на дърва и въглища на село и се намръзнах на ток в града, та миризмата на дърва и въглища ми е приятна.
Една от причините е видна. Останете си на село, на въглища.

Последна редакция: вт, 04 дек 2018, 16:40 от Анонимен

# 44
  • Мнения: 7 776
Коминът на една къща именно за това е съграден - за отоплителна система на твърдо гориво. Как разбра, че по проект не е предвидено за такава експлоатация, не разбрах. Кпд-то на котела ли изчисли, знаеш и размерите на комина предполагам...смешно е просто, общината няма как да разреши подабен проблем от битова естество.

Общи условия

Активация на акаунт