Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 56

  • 31 407
  • 776
  •   1
Отговори
# 435
  • София
  • Мнения: 1 509
А за да пиете лекарства, по-високи ли са ви били стойностите на Tsh?Питам, защото никога не съм пила лекарства, нивата са били винаги около 4,но последно от ехографа ендокриноложката беше категорична, че имам Хашимото. Не се знае дали ще назначи лечение или просто ще следим състоянието.

# 436
  • Мнения: 5 779
mia, моето TSH никога не е било повече от 4, и въпреки това съм на хормон от деня на прегледа, преди да ми излязат резултатите за антителата.

# 437
  • Мнения: 1 518
Грета, започни всеки ден с 50. След 2 месеца виж как стоят нещата, но мисля, че ще стигнеш до 62.5.
Миа, тсх 4 е високо. Имаш нужда от хормон.

Момичета, вие как мислите по отношение на цялата цъфтяща природа в момента? Алергиите ат цъфтежа могат ли да повлияят жлезата и да покачат тсх? Имате ли такива лични наблюдения? При мен откакто всичко цъфти ме стяга гушата здрава, но не съм проверила нагоре или надолу е тсх. Само това ми е като симптом и ще изчакам да преминат цъфтежите, та да видя дали ще има промяна.

# 438
  • Варна
  • Мнения: 5 193
Гърне, да не би да има грешка при изследванията ? Виж при мен как се получи, ФТ3 за няколко часа 2.90, после го коригираха от лабораторията на 3.49, обаче пък като ти гледам изследванията и ФТ4 ти е ниско, така че е добре да я коригираш дозата, въпреки че предстои топло време  Simple Smile


# 439
  • Мнения: 5 779
bongo, и мен напоследък ме стяга гърлото, но TSH си беше ок преди 2 седмици. Не ми е минавало през ума, че може да е алергия.

# 440
  • Мнения: 10 214
На мен една ендокриноложка ми каза, че "буцата в гърлото" може да е от Глобус хистерикус, а не от хипофункцията на ЩЖ.

# 441
  • Мнения: 1 558
Здравейте! От днес съм с диагноза Хашимото. Ендокриноложката ми каза, че жлезата не е засегната и ми изписа Селен 3 месеца по 1 на ден. Не са ме преглеждали на ехограф и ми пуснаха само ТСХ, МАТ и пролактин. Според мен тези изследвания са изключително малко, за да се постави крайна диагноза. Затова ще си запиша час при доц. Тодорова, като ще гледам да си пусна още показатели и да отида направо с резултатите.

# 442
  • Мнения: 6 347
На мен една ендокриноложка ми каза, че "буцата в гърлото" може да е от Глобус хистерикус, а не от хипофункцията на ЩЖ.

Така им е най-лесно да кажат. Но странните усещания в областта на жлезата са много характерни и обикновено означават промяна в нивата на хормоните.

# 443
  • Мнения: 5 947
Гърне, да не би да има грешка при изследванията ? Виж при мен как се получи, ФТ3 за няколко часа 2.90, после го коригираха от лабораторията на 3.49, обаче пък като ти гледам изследванията и ФТ4 ти е ниско, така че е добре да я коригираш дозата, въпреки че предстои топло време  Simple Smile

Защо да има грешка в изследванията? Simple Smile При мен FT3 винаги е било близко до долна граница. Не знам, обаче, как да го повиша. Напоследък се храня здравословно, спя добре, гледам да не се стресирам и пак стойността му не е оптимална. Може би, като спра да отслабвам, ще се саморегулира, или поне така се надявам...
А защо мислиш, че FT4 е ниско? На мен ми се вижда доста добре и ме е страх, като повиша дозата на хормона, да не стане твърде високо.

# 444
  • Мнения: 6 347
Гърненце, може би ФТ4 ще ти се увеличи още до юни-юли, така че ако сега увеличих дозата на тироксина, после може да се наложи да я намаляваш. Не знам, ако си склонна да изчакаш и да се изследваш пак през юни или юли, направи така. А за ФТ3, ако не се повишава само, може би ще бъде добре да започнеш с Т3. Но е добре ФТ4 да се е стабилизирал добре на висока стойност, когато се започва Т3.

# 445
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
А за да пиете лекарства, по-високи ли са ви били стойностите на Tsh?

по-високи от какво?
моето ТСХ не е било над 2.5, въпреки всичко съм на терапия.
даже в началото ми беше 1.7, но Тат и Мат ми бяха завишени, имах симптоми и ми изписаха хормон.


Момичета, вие как мислите по отношение на цялата цъфтяща природа в момента? Алергиите ат цъфтежа могат ли да повлияят жлезата и да покачат тсх?

според мен може да има проблем този, който има алергии.
като се активира имунната система и може да повлияе и Хашимотото, нали е АИ.
поне по пътя на логиката така си мисля.
аз нямам проблем с цъфтящите. Peace

# 446
  • София
  • Мнения: 1 509
asyalein, чудя се на какъв принцип изписват терапия. Факт, че Tsh винаги ми е бил към 4 и това се е приемало за нормално. Отидох на ендокринолог за хормонален дисбаланс и от ехографа се сдобих с диагноза Хашимото. Предупредиха ме, че от кръвните показатели ще видят дали ще ми изпишат хормон, ама като гледам освен ТSH друго май няма да изследват, а тук чета, че си следите и други показатели. Та затова се чудя кога и как преценяват дали трябва да се пият лекарства.


# 447
  • Мнения: 6 347
Миа, ендокринолозите гледат изключително ТСХ - така е и в чужбина, и тук. По-назад сме писали неведнъж защо това не е оптимално, но е факт, че така се практикува. Но в България поне имаме свободата и да правим изследвания сами (платено), и да си купуваме хормон свободно в каквито дози искаме (рядко искат рецепта), и да го дозираме сами. По принцип нормалните стойности на ТСХ при здравите хора рядко се качват над 1,2 - 1,5. Наистина лабораториите имат много по-широки референтни граници, което е погрешно, но лекарите се водят по тях. Само ако заявиш, че ще забременяваш, ще ти предпишат хормон при ТСХ над 2 - 2,5. Иначе няма, колкото и симптоми да имаш. Разбира се, ако не ти е предписан хормон, не знам дали сама да си купиш и да започнеш да го приемаш, това трябва ти да го решиш. Може би е по-добре да обиколиш още няколко лекари и да видиш дали все пак някой няма да ти даде рецепта. Но ТСХ 4 е прекалено високо за добро здраве и ако го поддържаш така, без лечение, тази хипофункция ще ти уврежда организма все повече. Разбира се, ще дойде и ден, когато ТСХ ще се качи още и тогава вече ще ти предпишат хормон. Но както казах, стойностите над 1,5 по принцип са високи и вредни за организма.

Но още нещо: не гледай само ТСХ, а следи винаги ФТ4 и ФТ3 (омръзна ми да го пиша това, честно казано...). По ФТ4 и ФТ3 ще се ориентираш по-добре, отколкото по ТСХ, ако решиш да вземеш нещата в свои ръце. Ориентировъчно трябва да знаеш, че ФТ4 и ФТ3 трябва да са ти поне по средата на референтните стойности, даже много хора се чувстват добре с близки до горната граница резултати.

И имай предвид, че ако искаш да се чувстваш максимално добре, трябва да се образоваш, т.е. да отделиш време, за да търсиш информация. Ако разчиташ само на ендокринолозите, е напълно възможно да си ходиш със симптоми на хипофункция (и не само) и организмът ти да се уврежда все повече и повече.

# 448
  • София
  • Мнения: 1 509
Cioccolata, мерси за разясненията. Честно казано ми се вижда абсурдно сама да си назначавам лечения, да си поставям диагнози и да се самолекувам. Фактът, че масово се прави говори за свръх некомпетентност на докторите. Ще си пусна и допълнителните изследвания, пък да видим.

# 449
  • Мнения: 1 953
mia,
Скрит текст:
аз съм с хипофункция от 14 годишна. За първи път тогава ми го каза нефролог. Ходила съм при различни лекари. Имало е периоди, в които съм си обръщала повече внимание и такива, в които сякаш всичко ми е наред. Различните лекари ми казваха различни неща: едни - няма ти нищо, други - имаш хипофункция. TSH често ми е било близо до горната граница. Няколко пъти ходих при една ендокриноложка в Софиямед, там ми е ЛЛ лекар, а и работя наблизо, затова, Гергана Гоцева. Тя беше от тези, според които съм с хипофункция, не помня дали искаше да ми изписва хормон, но определено не гледаше само TSH. Интересуваше се дори и от други изследвания. Със сигурност помня, че искаше да ми изписва метфодиаб. Баба ми го пиеше, беше диабетичка и го запомних. Тогава, а и сега съм в период, в който съм против лекарствата, пък тя искаше да пия просто така някакви лекарства, с това ме отблъсна. Може да отидеш при нея, може и да ти предпише хормон.

Общи условия

Активация на акаунт