Истанбул [тема 49]

  • 52 884
  • 738
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 7 917
Поздрав от една Истанбулска котка. 😊
Пепелче, чакаме разказ и впечатления  Hug

Започвам с допълнение към първия ден.
Писах вече, че заради празника лудницата беше пълна- кошмарно пълни трамваи, пълни автобуси, пълен подлез на Еминьню (направо непроходим), но затова пък се повозихме на корабчета.
Когато стигнахме на Юскюдар на път за Кючюксу, няколко 15- ки ни чакаха и аз реших да видя коя буква ми трябва и тогава за мой ужас откривам, че не съм си качила Истанбулския файл в телефона,
Така се вбесих, защото за втори път това лято ми се случва подобно нещо и разбрах, че остарявам. Simple Smile
Както и да е имаше едно 15 без буква, за което бях сигурна, че ще ни отведе до спирка Sevda Tepesi и се метнахме смело.
Пък и на вратата предупредих шофьора да внимава къде слизаме Simple Smile, а там имаше един любезен турчин с вид на клошар, който по-късно ни извика да слизаме. Този ден ми направи впечатление, че и на връщане имаше такъв служител, който наблюдаваше чекирането, даваше информация, въвеждаше някаъв ред при влизане и още някакви такива дейности.
Спирката въобще не се казваше така (забравих й името), но се оказа правилната и по спомен от стрийт вю лесно стигнахме до двореца Кючюксу.
Нямаше наплив. Simple Smile Дворът и дворецът са малки, но красиви.
Аудиогайд има само на английски, взех го срещу копие на личната карта, което случайно съм си правила за нещо и го носех  ей така.
Чудя се , че въобще го приеха за документ.
Отвън до двореца има чудесно кафе- ресторант с прекрасна гледка към Босфора, където пихме по един чай и ако не ми беше вече горещо щях да хапна и някакъв сладкиш- изглеждаха много апетитно.
Върнахме се пак с 15, обаче този път от спирка почти до двореца  Sehit Murat Akdemir.
Исках да ви сложа снимки, ама незнайно защо са с голям обем и не става.
Ще се пробвам да ги компресирам малко и тогава.
Поне изгледът от кафенето:


Отново на корабче, но по Златния рог от терминала на Каракьой в посока Еюп.
Нали транспортът този ден беше безплатен, та решихме да направим по- дългите преходи, защото както ни информира един младеж тумороу йок фрий Simple Smile
Слязохме на Хаскьой и веднага се вижда стената на музея на Рахми Коч, пък и всички май се насочват натам през едно симпатично паркче надясно.
Точно пред музея е спирката на автобуса за връщане 47Е Kirmizi Minare.
За нея малко по- късно. Simple Smile
Цената е 21 ТЛ + 9 за подводницата, но ние си ги спестихме заради жегата.
Музеят е толкова обширен и интересен, че ако сте и с деца не ви мърда поне половин ден разглеждане.
Въпреки че бяхме по- бързи, съм много доволна, че отидох.

Скрит текст:
Много, много интересни експонати....

След 2 часа излизаме от музея и виждаме, че спирката я няма вече, само следи от съществуването й. Simple Smile
Малко по- встрани хората си чакаха все пак рейса, който след малко дойде, но така претъпкан, че никакъв шанс да се качим.
Пък и да ви призная толкава миризма се разнесе отвътре, че директно запрашихме към корабчето.
Пак на Каракьой, балък екмек за обяд в 16ч. вече и с голям зор се качихме на трамвая за хотела, че бяхме пътували цяла нощ, пък и искахме и да излезем отново по-късно.

Вечерта само разходка по трамвайната, сок от нар, малко маркетингово проучване Simple Smile и мнооого късна вечеря в една любима закусвалня под нивото на тротоара, та без малко да не я намерим, ама имаше викач този път.
За следващия ден по- късно, че да не загубя и това дето написах.

# 661
  • Sofia
  • Мнения: 4 136
Към изброеното от Пепелче ще добавя Миниатюрк.

Здравейте, бихте ли ми казали колко е входа за Миниатюрк. Някой би ли ми помогнал как да стигна до там от Голд Хотел?

# 662
  • Варна
  • Мнения: 105
Към изброеното от Пепелче ще добавя Миниатюрк.

Здравейте, бихте ли ми казали колко е входа за Миниатюрк. Някой би ли ми помогнал как да стигна до там от Голд Хотел?
За вх.такси -който е ходил наскоро, да каже.
Ако хотела ви е този в близост до Метро станция  Vezneciler (само такъв открих).
Насочвате се към автобусния терминал Vezneciler и се качвате на авт.номер 77А по линията за Sisli.Слизате на спирка Sishane 6   която е  4та..(ще следите по монитора ,като стоите на първите седалки..карат бързо, понякога спират нерегламентирано по желание на пътуващи.така,че бъдете нащрек винаги).
От същата спирка се прекачвате на автобус номер 47 E (по линията Binevler) или 36 T (не ми показва тази линия по карта) и слизате на спирка Miniaturk.
Пресичате улицата и на не повече от 100метра сте в Музея парк. Simple Smile

Последна редакция: ср, 04 сеп 2019, 21:34 от FlameVn

# 663
  • Мнения: 35
Здравейте!
Броени дни остават до срещата с любимият Истанбул, ако трябва да съм точна 12. Вълнението се засилва с всеки изминал ден Simple Smile

Ще ме посъветвате ли, къде е най - вкусният кокореч?     ( мъжът ми каза, че може 5 дена да кара само на кокореч и на балък екмек)

# 664
  • Мнения: 5 068
Хора, спешен въпрос, че след няколко часа тръгваме. От еминьоню пиер ли се хващат корабчетата? Искаме кратък тур, от 12 лири, но приятелят ми каза, че имало няколко места, от които тръгват корабите.

# 665
  • Мнения: 539
Хора, спешен въпрос, че след няколко часа тръгваме. От еминьоню пиер ли се хващат корабчетата? Искаме кратък тур, от 12 лири, но приятелят ми каза, че имало няколко места, от които тръгват корабите.


Не знам какво имате предвид кратък тур по Босфора ли? Туровете на  Turyol те са на всеки час.Спира на Юскодар и ходи до втория мост на Босфора. Турът е около 1-1.15мин. Да хваща се на Емииньоню до лодките с балък екмек.
Ако искате да ползвате ферибота, който е на цената на 1 билет / 2.60/ по Златният рог да отидете на Пиер Лотти се хваща от Каракьой от друтата страна на моста Галата.
Турът по Босфора мисля че е 25ТЛ на човек.

# 666
  • Мнения: 195
Хора, спешен въпрос, че след няколко часа тръгваме. От еминьоню пиер ли се хващат корабчетата? Искаме кратък тур, от 12 лири, но приятелят ми каза, че имало няколко места, от които тръгват корабите.
С какво ще пътувате и от кой град?

# 667
  • Варна
  • Мнения: 7 505
Yan25,

За разходките по Босфора - била съм на тур , който ти предлагат в района на Света  София. Като спазариш цената - защото те предлагат една и може да се смъкне , дават ти билет и ти казват час , в който се чакате пред Света София. После групата  ( около 100-тина човека има) я водят до едно кейче на Мраморно море и от там се тръгва.
Всяко нещо си е според цената - на тези корабчета мисля няма гид с обяснения, просто се разхождате и никой не ви обяснява кое какво е. Също мисля, че не отива толкова навътре по Бофсора. Но - като за тия пари толкова - знам ,че беше някъде около 15 лири, но преди няколко години. Може и да са ги вдигнали цените. Внимавайте като ви предлагат напитки или сандвичи на корабчето, защото не са безплатни : )

 От тук ни качиха.

Пепелче Hands Plus1 за разказите : )

Последна редакция: чт, 05 сеп 2019, 16:17 от BVAR

# 668
  • Мнения: 202
Здравейте, Асамарис съм. Бързо питане - с карти на Фибанк и Булбанк от кои постерминали се тегли изгодно!

# 669
  • Мнения: 134
Здравейте, Асамарис съм. Бързо питане - с карти на Фибанк и Булбанк от кои постерминали се тегли изгодно!
На Булбанк от  YаpıKredi. Няма такса при тегленето.

# 670
  • Мнения: 64
Здравейте!
Като имате опит с пътуване в Турция, бихте ли ми казали - има ли винетки или някакви такси за магистралата за леки автомобили и от къде се купуват? Нещо друго да изискват?
Погледнах последните постове и възникна още един въпрос - с карта Revolut може ли да се плаща в магазини с терминали и дали може да се теглят пари от всеки банкомат?
Благодаря ви предварително!

# 671
  • Мнения: 1 193
Здравейте,
Шатълите на Метро от Есенлер само на площад Таксим ли спират? Има ли спирки преди това? Интересуваме гара Сиркеджи. Че с обществения транспорт трябва да прехвърляме.

# 672
  • ...до морето..
  • Мнения: 74
Погледнах последните постове и възникна още един въпрос - с карта Revolut може ли да се плаща в магазини с терминали и дали може да се теглят пари от всеки банкомат?
Благодаря ви предварително!
Плащала съм с Revolut на всякакви терминали в Турция. В брой мисля, че без такса са само банкоматите на Akbank.

# 673
  • Мнения: 3 378
Прочетох тази информация в интернет, не знам достоверна ли е, но може да е полезна.

"От 1 септември таксито в Истанбул поскъпна с 25%.
    🚖 Жълто такси:
    Първоначалната такса сега струва 5 лири вместо 4.
    Минималната сума на плащане, дори ако апаратът показва по-малко стана 13 лири, вместо 10.
    1 км 3,10 лири   
 🚙 По-висока класа синьо такси:
    Първоначална такса 5,75 лири
    Минималната сума за плащане е 15 лири
    1 км 3,75 лири
    🚘 Луксозно черно такси, цената е 2 пъти по-висока, отколкото в жълтото.
    🚌Също  така с 50 куруша се  увеличава пътуването в долмуши-маршрутките.
    🚕 За да хванете такси в Истанбул, просто вдигнете ръка, но таксиметровите шофьори, спряни на пътя, обичат да превозват туристите по най-дългите пътища, така че  използвайте приложението BiTaksi, където можете да оцените работата на таксиметровия шофьор, да зададете дестинация и да проследите маршрута на картата, да изчислите цената на пътуването."

# 674
  • Варна
  • Мнения: 7 505
Здравейте!
Като имате опит с пътуване в Турция, бихте ли ми казали - има ли винетки или някакви такси за магистралата за леки автомобили и от къде се купуват? Нещо друго да изискват?
Погледнах последните постове и възникна още един въпрос - с карта Revolut може ли да се плаща в магазини с терминали и дали може да се теглят пари от всеки банкомат?
Благодаря ви предварително!


Има такси. Купува се стикер HGS, който се слага на стъклото на определено място - има указания като се купи и с камери те отчитат. При купуването се зарежда с определена сума стикера.
Стикера:

 Ако минеш без стикер ще пищи и свети в червено - да ви е срам : )))) и на границата ако не сте платили ще имате проблеми. Има срок, в който след като си минал и не си платил трябва да свършиш тази работа - мисля 7 дена бяха. Плаща се в пощите и от там се взима и стикер.  
Това е тяхната поща и символа й
Иначе покрай магистралата има едни къщички за тия стикери, ама са много трудно откриваеми ; ))))
Ето пункт, където те очтитат.

Има и сайт, където си проверяваш с номера на колата колко дължиш, дали дължиш и колко пари има в стикера. Но е само на турски. Голям майтап пада като се ползва ( поне за мен - превеждам си с гугъл и се смея.  Е вече понаучих някои думи и е по-лесно) Писано е в предходни теми и е обяснявано.

Последна редакция: чт, 05 сеп 2019, 21:41 от BVAR

Общи условия

Активация на акаунт