СМГ "Паисий Хилендарски" - тема 11

  • 82 207
  • 847
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 4 267
Хах, понеже оспамихме яко темата, да напиша, че на майсторите не им влиза в задължението да сметнат колко кубика бетон да купят. Те са изпълнители, които работят по проект на инженер, който трябва да е написал колко бетон ще трябва Simple Smile

Това, естествено, не е оправдание, че не е нужно да знаят.
Учебният материал не отговаря на хорариумите, които са нужни, за да се усвои (рамката е по 4 часа седмично математика, децата, които се справят на нво са добри по математика още на старта на прогимназия и са с по 9 часа седмично математика. Няма как на финала да искаме еднакви или близки резултати). Проблем има и нужда от промяна има. Докато математиката не бъде поднесена разбираемо и с нужните часове за упражнение нищо няма да се промени. Далеч съм от мисълта, че решението е "подстригване по най-ниския". Трябва да има различни учебни програми, за различен тип училища, усвояеми за децата в тези училища. Нека си има нво, но нека има задачи и от най-трудните, защото в момента децата с дълбоките знания няма как да ги използват в своя полза. И ако смг иска тези деца, то трябва да поиска и да се бори за възможност да си ги подбере, защото 100т. на тазгодишното нво се изкарваха преспокойно от много старателни, умни и отговорни деца, но без да е нужно да имат такива познания.
Да, тази година влязоха доста деца, които както каза Мария, отговорни, старателни, но без особени стремежи в света на Математиката  и СМГ трябва да намери начин да подбира и състезатели след 7 клас ако иска да подържа репутацията си.

# 421
  • Мнения: 5 425
СМГ трябва да намери начин да подбира и състезатели след 7 клас ако иска да подържа репутацията си.
С НВО няма да стане.

# 422
  • Мнения: 4 267
С някакъв допълнителен рейтинг от състезания или още едно състезание.Ясно е,че НВО-то е насочено към средното ниво в страната, което според това, което се коментира е на път да се понижи.

# 423
  • В офиса
  • Мнения: 4 033
Аз харесвам изпита на АК. Не изисква “труд, труд и пак труд”, но добре показва бърза и логическа мисъл. Така че, ако аз решавах тези неща, щях да обмислям вариант класиране на квота Х (Х=30, да кажем) човека от състезания, а другите с подобен изпит. Идеята ми е да се елиминира изрешаването и зазубрянето на тонове задачи и истерията по курсовете за подготовка.

# 424
  • Мнения: 5 425
Идеята ми е да се елиминира изрешаването и зазубрянето на тонове задачи и истерията по курсовете за подготовка.
Но идеята на МОН е друга. А и фирмите за частни уроци не щат да мрат от глад?

# 425
  • София
  • Мнения: 18 139
Те няма да мрат от глад и с такъв изпит... Понеже, макар да заявява съвсем  официално Колежът, че никой не е упълномощен  да подготвя за този изпит и де факто за него подготовка не е нужна, маса народ ходи на курсове, които на всичкото отгоре са по-скъпи от тези за НВО. Пробните им също.. Та идеята за смяна на изпита е хубава, но твърдението, че ще секнат тогава уроците/курсовете, е напълно невярно.

Последна редакция: пт, 18 окт 2019, 13:36 от пенсионирана русалка

# 426
  • Мнения: 9 802
Най-вероятно ще настане същата истерия като с приема в 4ти клас.
Решението е да има повече алтернативи на общодостъпни училища, които да дават добра основа по български език и математика.

# 427
  • Мнения: 9
Здравейте, извинявам се, че нахлувам в темата ви, моля да ми кажете, колко часа Немски език седмично имат осмокласниците ви?
18

# 428
  • Мнения: 6 952
Най-вероятно ще настане същата истерия като с приема в 4ти клас.
Решението е да има повече алтернативи на общодостъпни училища, които да дават добра основа по български език и математика.
Не те разбрах. Кога, къде и защо ще стане същата истерия като с приема в 4ти клас?
Изборът на гимназия и на прогимназия е тотално различен.

# 429
  • Мнения: 1 776
В селското школо що са по-тъпи децата? И по-тъпи ли са?

Мисля, че е ясно защо. Поради липса на селектиране.

# 430
  • Мнения: 9 802
Най-вероятно ще настане същата истерия като с приема в 4ти клас.
Решението е да има повече алтернативи на общодостъпни училища, които да дават добра основа по български език и математика.
Не те разбрах. Кога, къде и защо ще стане същата истерия като с приема в 4ти клас?
Изборът на гимназия и на прогимназия е тотално различен.
Мисълта ми беше, че ако има допълнителен изпит, това няма да намали амбициите на хората, а само бизнесът с частните уроци ще бъде в още по-голям разцвет. Така мисля аз.

# 431
  • Мнения: 5 926
На първо време трябва ясно да се дефинира тези специализирани училища като МГ и НПМГ училища за доразвиване на таланти ли са, или прости гимназии за деца, които искат да задълбаят в математиката/физика и т.н. Wink По мое мнение никога, дори и преди десетилетия, когато ние кандидатствахме не са били първото. Имаше си и таланти(единични случаи), и деца с някакъв простичък интерес и влечение към математиката. Която в 4 клас е на доста ниско ниво, и касае наизустяване на модели за решаване.  Просто сега истерията е ужасяваща, а състезанията са неизброимо повече от преди наше време. И всичко се дължи на чистия меркантилен интерес за пари. А не на ползата за децата. Интерес, който смъква по курсовете материал от 6 клас в 3-ти, измислят логически "задачи" и т.н. все неща извън училищния учебен материал, които се учат допълнително само на курсове или с учител/родител. И това ако не е доходоносен бизнес модел...

Ясно помня единствените два сборника от наше време. И тогава мисленето беше, че който е способен да ги реши изцяло е за СМГ. Всички задачи обаче бяха на материал от учебниците.

Последна редакция: сб, 19 окт 2019, 08:45 от .♥.Fancy.♥.

# 432
# 433
# 434
  • Мнения: 7 162

Не следя събитията в СМГ през последните години и не знам кой е Constantino Dimitrov.
PTodorova-Moralnata, бихте ли казали каква е връзката на последния Ви пост с темата?

Общи условия

Активация на акаунт