Работа, CV-та, HR-и, съвети - 66

  • 29 236
  • 722
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 7 987
Каква е МРЗ за системен администратор?

# 301
  • Мнения: 9 050
МРЗ е еднаква за всички. Само минималният осигурителен доход варира. Той обаче зависи от кода на професията, който ще ти изберат и от отрасъла на работодателя.
Общо взето, между 560 и 1310, като последното е ако си senior и работиш примерно в Лукойл.

# 302
  • Мнения: 7 987
Да, точно това имах предвид.
Забравила съм какво е минимален осигурителен доход, но явно може заплатата да е 750 лв бруто. В една обява е, та се зачудих.

# 303
  • Мнения: 9 050
Минималният осигурителен доход не е обвързващ по повод заплащането. Заплатата може да е под него. Единственият минимум е МРЗ. Но е допустимо МОД да е примерно 800 лева, а заплатата да е 700. Просто осигуровките са на МОД, т.е. осигуряват те на повече, отколкото получаваш.
Точно това наложи второто ограничение на обезщетенията. Например, обезщетението за временна неработоспособност е 80% от осигурителния доход, но не повече от нетното възнаграждение. Иначе, на хората с МОД над заплата щеше да им е по-изгодно да са в болничен, отколкото да работят.

# 304
  • Мнения: 1 876
https://ukcemeaasia-economist.icims.com/jobs/5165/digital-market … ywriter/job?hub=6

Има ли във форума дами, които работят нещо подобно за голяма медия?

# 305
  • Мнения: 8 775
Нищо лично, благодаря за изчерпателния отговор. Имаш ли идея извън България има ли държави, където това е регулирано по някакъв начин? Аз съм програмист, напоследък ми се налага да работя от нас от време на време, но честно казано, не се бях замисляла, че може да е проблем за работодателя. Нали работата се върши, защо пък да трябва да съм в офиса. А това със злополуките или пък, че нямало стая за кърмене. Наистина човек като няма проблем, сам си го прави.
Здравей, аз живея в чужбина.
Единият ми работодател разрешаваше Home Office  до 2 дни всяка седмица, имаше изискване винаги да остава по един човек в офиса, който да може да те замества при нужда. Това се правеше и с оглед по-малко хора в офиса  и по-спокойно да се работи. Имаше и един период, чакаше се разширяване на фирмата, служителите бяха наети, но новият офис още се ремонтираше.
Друг работодател регламентира работенето от вкъщи  като 3 вида - за определена работа (има ограничение колко дни годишно), частично - до определен брой дни /седм. - и изцяло от къщи. Разбира се мениджърът трябва да е съгласен. Беше изброено за кои позиции не важи изобщо, и за кои позиции е с ограничение пр.до 1 ден/седм. За целта трябва да предоставиш снимки от работното ти място в къщи и да работиш само на този адрес, длъжен си да отговаряш на всяко повикване, длъжен си да си готов за видеоконференция, трябва да отговаряш и на телефон, дори и да нямаш служебен, трябва да си съгласен да работиш на личния. Подписва се специален анекс към договора, че ще работиш от къщи.

# 306
  • Мнения: 2 156
И при нас има home office, но ограничен брой дни годишно. Определено не всяка седмица.

# 307
  • Мнения: X
Един от мобилните оператори също има такава опция - 10 дни годишно хоум офис, като изискването е да си ги букнеш в Хермес и да дадеш адрес, от който ще работиш.

# 308
  • На морето!
  • Мнения: 5 747
И в моята компания има опция за работа от къщи. Проверяваме интернет връзката, параметрите на компютъра, от който ще се работи и по правило даваме тази възможност само на колеги с над 6м трудов стаж в компанията и без серизони провинения /системни закъснения или излизане от работа без предупреждения и пр./. Продължителността е 2 дни седмично, като изключение са специални случаи като бременни жени, млади майки, които искат да работят или заболявания, при които човек е в кондиция за работа, но се придвижва трудно.

# 309
  • София
  • Мнения: 2 409
Знам, че не е съвсем по темата Simple Smile ама имам друг въпрос. В момента свекърва ми е с моето майчинство, но на есен бебешокът започва ясла. Тя има трудовия стаж за пенсия, но няма възрастта. А няма да се връща на работата, на която е била досега. Чудим се, ако е на граждански договор към някоя фирма, възможно ли ще е да си внася всичките осигуровки, за да и се признае после стаж за пенсията?

# 310
  • Мнения: 9 050
Да, възможно е. Но е добре някой да ви сметне как ще повлияят тези осигуровки на размера на пенсията. За да не се окаже, че не е рентабилно. Колко години ѝ остават до навършване на възраст за пенсия?

# 311
  • София
  • Мнения: 3 451
НЕ знам дали  това е темата да задам въпросите си, но не намерих по-подходяща.
Става дума за следното- тесен специалист съм  близо 20 години стаж по моята строго специфична  професия.Никога не съм работила друго.Обичам си професията и ,нескромно казано, съм доста добра в нея.В гилдията ме ценят.Работата е там че от известно време обмислям промяна.Тотална смяна на попрището.Аз съм любопитъна и контактна личност, която не се страхува от предизвикателствата и промяната.СЛучайно ми изскочи  възмоижност за интервю за позиция в голяма фирма  в коренно различна за мен сфера.Опитът ми , както казах, е абсолютна нула.НО тук се залага на личностни качества, комуникативни умения, които  смятам че притежавам.Изпратих СВ ,в което пише непонятни за тях   неща Simple Smile  ( то няма и какво друго да нашиша, освен голото желание.И  ето че днес ми се обадиха за интервю.И сега започнах паниката.Ще ида- то е ясно.НИкога не съм се явявала на интервю! ПРитесненията ми са че няма какво да им кажа, не си тежа на мястото така, както  бих била в моя си сектор...Какво би било почалившо  в една такава ситуация  и какви биха били мотивите и търсенията на работодателя?Всякакви съвети ще са ми от полза.Знам само че ще бъда откровенна именно  споделяйки  и рекламирайки себе си като зрял, отговорен и обективно преценяващ ситуацията човек,готов да се втурне в новото предизвикателство и търсещ промяната ( нямам 40 години , което  с мятам е плющс за човек с достатъчно опит и зрялост).Също така, как би се тълкувал разговор за заплата когато  стажа и опита  на кандидата е нула на въпросната позиция?
Интервюто ми е утре.......

# 312
  • Мнения: 9 050
Доста неизвестни има за какъвто и да е съвет. Няма как да отгатнем какви са мотивите на работодателя да те покани на интервю. Нито знаем сегашния ти опит, нито позицията, за която кандидатстваш, за да се опитаме поне да предположим кои качества и умения са конвертируеми.
Единственото, за което лично аз бих се заела да дам съвет в тази ситуация е да не коментираш ти заплащането. Когато човек прави подобна промяна и започва от нулата, винаги се налага да прави компромиси и често заплащането е един от тях. Ти имаш 20 години опит, но и по собствените ти думи, в тази ситуация започваш от нулата. Ако те подхванат темата - тогава може.

# 313
  • Мнения: 3 402
Sssani, успех утре! Hug И да пишеш как е минало интервюто.

# 314
  • Мнения: 8 775
@Sssani,
не се притеснявай да осъществиш  мечтите си. Щом са те повикали, значи има вероятност и да те вземат. С нещо си ги впечатлила, или пък нямат кандидати. И в двата случая имаш шанс. Не се притеснявай от това, че нямаш опит, все пак не си млад специалист, щом някъде си работила. Ти не си сравнима с някой млад студент без никакъв стаж, макар и в друга сфера, ти имаш стаж.
Кажи на комисията, че имаш още две -три мечтани професии (браншове) и смяташ всичките да ги осъществиш!  Затова бързаш! Да имаш време да се посветиш на втората си професия. Имаш още какво да постигнеш в първата, но си решила точно сега да направиш промяната. Е, обещай им, че смяташ да останеш дълго, колкото на първата рабита за да видят, че поне мислиш за това, да бъдеш коректна и да им помогнеш и на тях да си намерят стабилен човек.  Но им кажи, че целите си ще ги изпълняваш, точно защото си млада! Дори, ако те питат "И оттук ли ще ни напуснеш, по същия начин?", кажи  "да, ако преценя, че имам още какво да откривам и усъвършенствам в живота си., но смятам да поработя еди колко си години, докато навлеза  в професията, докато стана добра и успешна."
Аз съм в чужбина, тук хората си сменят работата като "носна кърпичка" и никой не се впечатлява от такива биографии.
А българинът е тясно свързан с работата си  и с жилището си.

Общи условия

Активация на акаунт