Клуб на храбрата шивачка - тема 21

  • 28 932
  • 746
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 10
Здравейте,
Сега вече искам да се похваля, с голям интерес, много труд и малко помощ на края от съпругът ми вече машината работи както трябва /поне така мисля/.
След като оправих всичко се оказа, че съм разцентровала и конеца за стягане и отпускане /точно там и получих помоща/ 🤗 но като цяло мисля, че сега е добре.

 Благодаря Ви господин електричар за ценните съвети и препоръки 😊!



Последна редакция: нд, 23 фев 2020, 15:54 от fany123

# 691
  • Мнения: 1 862
Браво, Фани! Сега за да я изпробваш, да не започнеш пак да довършваш онази лошавина на 4 ката? Шевът налице е добър, но наопаки ми е много грозноват. Откъсни парче конец, завърти оверлога на ръка, така, че ножът да е в горно положение! Постави конецът в средата на долния нож! Завърти машината на ръка в правилната посока! Когато горният нож се спусне в долно положение, конецът трябва да е срязан така, че сам да падне. Ако е сдъвкан и полусрязан, трябва да се наточи долният нож и да се смени горния. Ако горният нож е целият с еднакъв цвят, той може да се наточи. Ако в долната част ножът е по-тъмен, значи, че е кален и точенето е трудно, да не кажа невъзможно. Тегелът трябва да е перфектен и да няма такива леко стърчащи кончета. Конецът трябва да е срязан и в края и от вътрешната страна на ножа. От колко време работиш с този оверлог? Нов ли го купи, или е втора ръка? Е, разбира се, отваря го многократно, но да ти дойде на ум да го смажеш? Не нали? А трябваше, за да се смажат всички движещи, триещи и плъзгащи се части. Звукът се променя и става мек и тих. Присъждам ти директно четвърти разряд техник на домашни оверлози. Този целият ремонт трябваше да го направи половинката ти, но с тази ваша криворазбрана еманципация...

# 692
  • Мнения: 10
Прав си из цяло, мъжът може да го направи, но все за това няма време, а аз понеже не обичам да чакам и сама си взех инициативата 🙄.
Оверлогът го купих втора ръка преди месец и мисля, че от самото начало си беше разцентрован, (това е моя преценка, не разбирам много, аз съм любител) но за 40€ какво да очаквам. До сега съм нямала такава машина, само права, но реших да се мъча и с оверлог 😀
Когато го отворих, първата ми работа беше да разгледам вътрешностите 🤣 имаше си доста грес, аз прибавих малко спрей за смазване и сега мърка като котенце 😹.
За ножовете, горния го смених, но долният трябва да се наточи определено (това вече не мога). Сега това постигнах, мисля, че настройката на конците ми куца, но още се уча, може би ми е простено 😕.
Таа стигнах до тук



# 693
  • Мнения: 1 862
Ако оверлогът е бил разцентрован, щеше да има пропуски на бодове. Нямаше ли и долен нож да го смениш? Сега долният е износен, а горният е нов. Новият ще започне да се напасва по износването на долния, а това не е добре. Или се сменят двата ножа, или се сменя горния, и се точи долния, или въобще нищо не се пипа. Ако имаш нов долен нож, смени и него! Ако нямаш, накарай да ти наточат долният немедленно, без ,, - Ама сега нямам време и не мога''. Важно е като се точи, да се спазва ъгълът на заточване и ъгъла на положението спрямо плочката. Да не стане след заточването, единия край нагоре, а другия надолу! Като се стегне ножът, той и плочката трябва да са еднакво изравнени. Долните ножове на домашните оверлози са къси и позволяват точене един, два пъти. Ножовете на индустриалните са дълги, нямат отвор и могат да се точат много пъти. Как ще ти вземат пари, ако ножовете можеше да си ги точиш безброй много пъти? Можеш да сгъстиш малко тегела. Постепенно трябва да разбереш, кога да ползваш диференциалният транспорт. Завърти врътката му в единият край! Завърти маховика на ръка и гледай как се движат предните и задните зъби! В единият случай, предните се движат с по-голяма стъпка от задните. Като завъртиш врътката на диференциалният транспорт в другия край, тогава задните се движат с по-голяма стъпка. Когато завъртиш на единица, тогава и предните и задните се движат еднакво. Да приемем, че искаш да зачистиш клош пола. Ако зачистиш на единица, тогава зачистеният край ще е по-дълъг и като започнеш да шиеш на правата машина, подгъва ще стане нагънат и грозен. Завърташ врътката на диференциалният транспорт за свиване на плата! Така зачистеният край и мястото на зашиване вече са с еднаква дължина и подгъва ти е перфектен. Не знам дали разбра нещо, но вземи парче плат, завърти врътката докрай и пробвай! След това завърти врътката в другият край и пак пробвай! Така ще разбереш какво става. Когато шиеш разтеглив трикотаж, ушитото ще е разтегнато, но ако свиеш леко, ушитото ще изглежда много добре. Ще си кажеш, че това не го разбираш и няма да го ползваш, но ще дойде време и ще те заинтересува. Апетитът идва с яденето. А сега постави ръцете на буквичката Ф, сключи вежди заканително, ще тропаш с крака, ще пищиш на заколение, докато половинката не кандиса, развие и наточи долният нож. До два дни, да рапортуваш за изпълнетието на този приказ!

Последна редакция: пн, 24 фев 2020, 07:28 от elektrichar

# 694
  • Мнения: 10
Здравейте отново  🙋‍♀️
Вече предполагам, че всичко е направено, наточено, сменено.

Но винаги може и по-добре.
Ако имате още насоки, препоръки, указания, критики......с радост ще ги взема предвид 😊

(Сега да взема да направя и една профилактика на другата машина 🤔🤔🤔) Хахах та да защитя титлата която ми дадохте, за която благодаря, но без вашите насоки и помощ, не бих я заслужила 😊



# 695
  • София
  • Мнения: 19 253
Дайте съвет за панталон, който доста се разтяга на коленете - дали става да го уплътня с подлепващо или направо хастар на коляното, хванат в страничните шевове?

# 696
  • София
  • Мнения: 5 547
Дайте съвет за панталон, който доста се разтяга на коленете - дали става да го уплътня с подлепващо или направо хастар на коляното, хванат в страничните шевове?
По- добре с хастар, но сложи към 50см. Подлепващото в повечето случай има лека еластичност, а и има шанс да се отбележи върху плата и да лъсне, от ютията. Все пак зависи от плата.

# 697
  • София
  • Мнения: 19 253
Платът е 50/50 памук и нещо изкуствено.

# 698
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Виждала съм панталони на татко ми, фабрично  шити, някои от тях вносни и много "класни", на които цялата предна част на крачола е с подплата, от рода на брилянт. Точно, както е бил хастара на сакото.
Сетих се, че и сватбеният костюм на мъжа ми беше точно така ушит и платът имаше еластична нишка. / Не знам как й казвахме тогава. Беше около Балканската война./

Последна редакция: сб, 29 фев 2020, 12:39 от armeria

# 699
  • София
  • Мнения: 9 930
Пробвах два модела възглавници за Poang в Ikea и не разбрах защо разликата между двете е 110лв... освен наличието на задглавника?! Дунапрена не ми се стори различен (6см), дамаската не беше с коприна. Rolling Eyes
Скрит текст:
https://www.ikea.bg/products/chairs-stools-benches/armchairs/fab … a-kreslo/10362468
https://www.ikea.bg/products/chairs-stools-benches/armchairs/fab … a-kreslo/00394318
Засега мисля да си взема 1-2бр от рамката само,   а възглавницата да видя колко ще ми вземат - на тапицер ли само може за дамаска ще видя дали имам в нас, ако не - ще купувам нещо с добра текстура (да не се пързаля) - искам да има повече % памук за да не спарва.
Тук намерих ребонд (трябва ми и за други неща) или по-плътен дунапрен ще взема на място като видя.
/В краен случай ще взема тази от 50лв, но пак трябва да се шие задглавник - от нещо меко е направен?!/

# 700
  • София
  • Мнения: 86
Отвори линковете и виж на "Материал" за разликите при двете възглавници.

# 701
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 077
Скрит текст:
Пробвах два модела възглавници за Poang в Ikea и не разбрах защо разликата между двете е 110лв... освен наличието на задглавника?! Дунапрена не ми се стори различен (6см), дамаската не беше с коприна. Rolling Eyes
Скрит текст:
https://www.ikea.bg/products/chairs-stools-benches/armchairs/fab … a-kreslo/10362468
https://www.ikea.bg/products/chairs-stools-benches/armchairs/fab … a-kreslo/00394318
Засега мисля да си взема 1-2бр от рамката само,   а възглавницата да видя колко ще ми вземат - на тапицер ли само може за дамаска ще видя дали имам в нас, ако не - ще купувам нещо с добра текстура (да не се пързаля) - искам да има повече % памук за да не спарва.
Тук намерих ребонд (трябва ми и за други неща) или по-плътен дунапрен ще взема на място като видя.
/В краен случай ще взема тази от 50лв, но пак трябва да се шие задглавник - от нещо меко е направен?!/

първата е с 1,700кг пълнеж и 48 литра вместимост, а втората 2.42 кг пълнеж и 60.4 л
то си е още половин възглавница. отделно кройката...  материала...

скъпата
Общ състав:
55% памук, 25% полиестер, 12% вискоза/изкуствена коприна, 8% лен
Седалка/ Гръб:
Полиуретанова пяна 35 кг/м3, Полиестерна вата, 100% полипропилен
Облегалка за глава:
Полиуретанова пяна 23 кг/м3, Полиестерна вата
другата
Общ състав: 100% полиестер
Пълнеж на седалките и облегалките:
Полиуретанова пяна 30 кг/м3, Полиестерна вата

# 702
  • София
  • Мнения: 5 547
Електричар, пиша специално за теб.
Днес ми дойде адаптера за крачетата.
Първо да напиша става и за двете ми крачета, мога значи и други модели да си поръчам. Може да спиш спокойно.

Сега за качеството, стои ми леко крив, странно, не мога да кажа колко е отклонението, точно където се закрепва.
Това не му пречи на работата, но все пак мен ме дразнят такива неща.
Да кажа нямах големи очаквания, но важното е че става, няма и без това да ги ползвам често крачетата.

# 703
  • София
  • Мнения: 19 253
Виждала съм панталони на татко ми, фабрично  шити, някои от тях вносни и много "класни", на които цялата предна част на крачола е с подплата, от рода на брилянт. Точно, както е бил хастара на сакото.
Сетих се, че и сватбеният костюм на мъжа ми беше точно така ушит и платът имаше еластична нишка. / Не знам как й казвахме тогава. Беше около Балканската война./
И аз съм виждала, така трябва да е ушит мъжки официален панталон, за да не стават колене. Но ми се струва, че в моя случай 30-40 см ще свърши работа, панталонът не нещо скъпо и много качествено, но все пак ми стои добре и искам да си го нося, без да прилича на потури след първия час.

# 704
  • Мнения: 1 862
Миленски, Слава Тебе Господи! Мислех си, че още два месеца ще будувам нощно време. Ами като ти досвидя да купиш адаптера от нашенско, ще си го гледаш такъв кривиндел. Постави ли го в силна ракия, да се обезвируси тази добревина? Ако не си, немедленно да останеш две седмици почивка у дома! Сега това което трябва немедленно да си купиш, е крачето за скрит шев! Едва ли ще шиеш скрит шев, но пък точно това краче може да се ползва в почти всички случаи, когато искаш да зашиеш нещо на точно разстояние от края. Развиваш врътката му, преместваш иглата в най-ляво положение и макар да знам, че си печена шивачка, ще зашиеш перфектен единичен, двоен, дори троен шев. И за да ти стане ясно и да си отворена почти колкото мен, ето виж на тези два клипа, как се прави:
https://www.youtube.com/watch?v=jswC5wbe54w
https://www.youtube.com/watch?v=XHFeQ_osOTc
Да не си лягаш довечера, докато не го поръчаш! То за тридесетина лева можеше да поръчаш цял набор от 60 крачета, барабар с този адаптер, ама ти бързаааш.

Общи условия

Активация на акаунт