Седми клас 2019/2020 - тема 1

  • 30 824
  • 802
  •   1
Отговори
# 90
  • гр.София
  • Мнения: 4 154
До миналата година 7 и 12 клас бяха в един и същи ден на изпити -ДЗИ и НВО  ,от различен час.  Не се е разчуло да са си пречили.  

# 91
  • Мнения: 21 455
Написах го, точно защото във форума съм чела  коментари относно едновременното провеждане на НВО и ДЗИ в едно училище, но ситуацията не е съвсем същата.  Първо, часовете са по-близки и времетраенето на изпита за десети клас е по-малко от това на ДЗИ и второ - всеки се явява в собственото си училище, докато за ДЗИ биха могли да се изберат голям брой подходящи училища ( такива без седмокласници). А и не казах, че непременно ще си пречат. Просто има малки училища, в които трябва да се прояви известна съобразителност.

# 92
  • гр.София
  • Мнения: 4 154
Не опонирам,а си коментирам -).
Аз се радвам,че поне мъничко връщат назад  датите за НВО.

# 93
  • Мнения: 3 048
Разбирачите на науката за тестовете, да обявят че вторите тестове ще са по-трудни. Шанс за болните. Никой друг няма да иска. Иначе, както Мария писа, не са смутени че балообразуването вече създава неравнопоставеност, защото оценките от различни училища и преподаватели са несъпоставими.
Срази ме аргументът, че някой ще чака да види колко е трудно, за да се подготви за втората дата. То щото, като знаеш колко е труден изпита с категориите - много, нормално и лесно и вече си ги разбил. Много тъпо, много... Тези просто не искат да се занимават. Това е.

# 94
  • Мнения: 6 587
Съученичка да дъщеря ми се премести преди месец в НУИ , защото там резултатите от НВО не играят в класирането. Всичко минава лежерно, за тези които продължават в НУИ. Ще си спести много нерви детето. Чак се ядосах на себе си, че преместих моята оттам😀

# 95
  • София
  • Мнения: 7 190
Аз пък съм убедена, че хората винаги намират начин за злоупотреба. Просто природа. Може тук и сега да не ни хрумва точно как, но някак ще се случи. Фалшиви документи за болест неминуемо ще се появят. Кой знае поради какви съображения. Най-малкото ще има някакъв контингент деца, които от страх, че не са подготвени, ще предпочетат да отложат още малко нещата. Лично на мене ми се е случвало да ме хване шубе и са се явя след няколко дни на изпит с друга група в университета.
Също така може да тръгнат слухове, че проверяващите са по-благосклонни към явилите се на втора дата.
Ако пък се появи вариант на четвърто класиране да са с предимство неявилите се на НВО поради заболяване, гаранция, че ще има хора, които целенасочено ще пропуснат същинските изпити.
Изобщо не е като да нямат основания за несъгласие от МОН.
Просто идеята за централизирани изпити е генерално сбъркана.

# 96
  • Мнения: 6 926
Ох, аз се отказвам. Все ми е едно вече.
Каква "злоупотреба" ще е, ако е реграментирано, че неявил се, не болен, неявил се и изразил писмено желание, че иска да се яви, се яви? Откъде накъде на четвърто ще имат предимство тези от втората дата, няма такава промяна в наредбата? Как така някой ще реши, че са по-благосклонни тези, които проверяват на втората дата? Нали се проверява някъде си? И какво ако някой съзнателно се яви на втората дата? Какво печели и какво вреди на другите?
Честно казано вече разбирам мон! Група от 50 човека от общо 10 000 седмокласника пращаме писма, очевидно на другите не им дреме. От тея 50 човека, имаме 40 различни мнения за втората дата. Ми и аз да съм, и аз няма да се занимавам! Чак се чудя с кой акъл се навих, та и дете като поискаха и то без предупреждение, го накарах да търчи да се излага!

# 97
  • Мнения: 7 154
Моето мнение е, че прекаленото вторачване в детайлите е вредно. Много нерви и старание за почти нищо. Всеки ще си намери мястото-болен, здрав, прав, крив, места за всички има.
Светът не свършва с нво в седми клас.
Успех и попътен вятър!

# 98
  • София
  • Мнения: 7 190
Мария, не се ядосвай, моля.
Винаги има друга гледна точка, и разсъжденията ми по темата съвсем не изразяват мнението ми. Просто демонстрират ограничен набор от възможни реакции, тълкувания, мнения. В действителност биха били много повече.
Хората умеят да бъдат много различни един от друг.
При две дати за-дъл-жи-тел-но ще завалят обвинения, че единият изпит е по-труден от другия. Голяма истерия би могла да настане.

# 99
  • Мнения: 6 587
Хора, втора дата , ако има,  няма да е във вреда на никой, но ще даде шанс на деца, които не са могли по някаква причина да се явят на първата дата, да го направят на втората. Злоупотреби е имало и ще има, но то и при сегашната ситуация може да се случи. Никой не гарантира нищо...

Мария,  разбирам те, но шапка ти свалям за решението да защитиш позицията на една група родители , а детето ти само потвърди това, че в България е имало, има и ще има будни и мислещи деца! Мисля, че това ще е един ценен житейски урок и за нея, надявам е да и от полза занапред bouquet


# 100
  • София
  • Мнения: 4 035
Тези, които разчитат на злоупотреби, не разчитат на втора дата, няма защо да се лъжем. Средностатистическото дете и родител си кюта и се моли да е здраво на единствената дата, а тези със злоупотребите минават след 4то класиране, без значение дали има или няма втора дата.
Мария, смятам, че защитихте прекрасно позицията, около която се обединихме по време на писането на писмото.

# 101
  • София
  • Мнения: 9 110
Това, че си нищим различни възможности, по никакъв начин не попречи да се обединим около един вариант и да изпратим писмата/мейлите. За мен е хубаво, че има различни гледни точки. Така човек си сверява часовника с нагласите сред другите родители.
А за това, че 50 човека са активни, не е малко. Важното е, че се опитваме да променяме нещата към по-добро.
И аз се чудя как повечето ми познати и приятели не се вълнуват от това кой и как ги управлява, но това е действителността.

# 102
  • София
  • Мнения: 7 190
А някой запознат ли е с практики в други държави? Къде в Европа например има приемни изпити за прием в гимназия? Как е организиран този процес?

# 103
  • София
  • Мнения: 5 013
Като ще искаме идеално равни условия за всички, тогава да ги поставим в обща зала, да им осигурим едни и същи квестори и един единствен проверяващ тезата и преразказа по БЕЛ. За цялата страна.

# 104
  • Мнения: 3 048
И въобще ако възможните злоупотреби (неясно с какъв смисъл) са аргумент срещу втора дата, то да махат и първата, че и сега има надцакващи системата. Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт