Седми клас 2019/2020 - тема 1

  • 30 822
  • 802
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 8 228
Моята госпожица искаше да продава кекс на морето Joy Цената на био кекса беше 25 лв. Набързо спретна бизнес план, баща й купува продуктите, аз приготвям 50-60 кг. кекс, нищо работа, тя го продава и ... няма нужда да теглим заем за частни уроци и школи Blush

Аха, и моят така ги спряга едни печалби. Ако го слушаш, ще речеш, че милионер е станал вече.
Накарах го днес да пробва всички налични дрехи, че доста порасна. Понеже обаче сменяхме напълно гардероба март-април, се оказа, че може да започне учебната година с наличното. Ще отложа малко пазаруването и без това последната година въртеше 2 чифта дънки и 2-3 блузи само. Каквото излезеше от сушилнята и се обличаше на другия ден. Така си спестяваше прибирането в шкафа на един комплект дрехи. В резултат на тази му стратегия някои дрехи останаха буквално необличани.

# 661
  • Мнения: 5 914
Срам не срам, ще питам. За какъв здравен картон и офталмолог пишете?

# 662
  • София
  • Мнения: 7 190
Нали всяка година от училище искат един лист А4, издаден от личния лекар, с ваксини, профилактичен преглед и още малко подобна информация.
Според мене не всички родители ги носят, защото и на мартенските родителски срещи напомнят на 1-2ма родители, че трябва да го донесат.
Относно офталмолога - аз скоро не съм водила дъщеря ми на профилактичен преглед. А трябва.
Но тя няма оплаквания, а пък ние с мъжа ми сме със здрави очи като цяло (изключвам старческото окьоравяване при четене) и някак все забравяме.

# 663
  • Мнения: 6 926
Аз съм в ужас след прегледа преди десетина дни при очната. Едното око е -5,25 с изписани вече -0,5 цилиндъра астигматизъм на 10 градуса, а другото е -6,0. Как се докара на -6.0 на 13 години? Аз съм -6.75, но на нейните години бях -1,75, тогава сложих очила.

# 664
  • София
  • Мнения: 7 190
Мария, надали е контролируемо.
Имах съученик и близък приятел, майка му и баща му с по -4, -5. На 14 години той вече беше с -9 и -11. Sad
И това в ерата без телефони, таблети и компютри.
Може пък да спре този процес при твоята дъщеря.
Всъщност напоследък умувам защо повече деца носят очила? Дали е само заради електронните устройства или очните прегледи са станали много по-прецизни?

Последна редакция: вт, 27 авг 2019, 20:53 от Red

# 665
  • Мнения: 6 587
Наистина няма как да се контролира, но според втората офталмоложка, която посетихме , докато е ускорен растежа е много вероятно да се покачват диоптрите. Според нея телефони, таблети и компютри също оказват влияние.

# 666
  • София
  • Мнения: 7 190
Да, нашата лекарка изрично каза, че малките екрани (телефони и таблети) вредят. Компютрите - по-скоро не.

# 667
  • Мнения: 6 926
Ми Ния ужким не е голям любител на телефони. Тя игри почти не играе (някаква симс на лаптопа и то рядко); чати, но не прекалено; има фб и инстаграм, които не ползва. Но рязко израстна и това май също е от значение. Отделно гена: всички сме очилати. Прекалява с нощното учене/писане. Тя е много бавна и просто не й стига светлата част на деня.
Каквото-такова, май нищо не мога да направя. Ще си носи очила/лещи, свиква се.

# 668
  • Мнения: 815
Неизбежно, но абсолютно контролируемо, ако се хване навреме. Ние хванахме проблема, поради индикации за такъв, предполагам заради натоварването в седми клас. Сигурна съм, че е отпреди това. Както Невена казва: "Прогледнах и не осъзнавах, че не виждам преди това!", след слагане на изписаните очила!

# 669
  • София
  • Мнения: 7 190
От няколко месеца съм с очила за четене. Най-напред си взех едни най-обикновени от Ремедиум, за да видя що е то. Добре, оказа се много удобно. Поръчах си истински очила, започнах да ги ползвам по-често, и в момента съм направо като сляпа без тях - понякога изобщо не мога да прочета нищо на екрана на телефона си (6 инчов, настроен на най-голям шрифт). 🙄
+1.25, +1.5 е положението.
И сега се чудя дали да разредя слагането на очилата. Явно очите бързо се адаптират към тях.
А очилата за четене са гадно нещо на фона на другите - непрекъснато трябва да гледаш над тях, ако правиш нещо паралелно, за да не тупнеш от световъртеж. Много неприятно се проверяват задачи по математика например.
Оплаках се. Simple Smile

Последна редакция: вт, 27 авг 2019, 21:30 от Red

# 670
  • София
  • Мнения: 1 570
maria77, не се обвинявайте. Като порасне, ще си направи лазерна корекция и ще махне очилата.

# 671
  • Мнения: 7 386
                           Red,моят съвет е да не ги слагаш много често.Ползвай ги само при необходимост.Аз на 19 г открих,че съм късогледа и то -4.5 и -2.75.До тази възраст просто бях изградила навик да не се напъвам да чета нещо дето не го виждам добре и изобщо не разбирах ,че имам проблем с очите.Е,сложих очила и имах чувството ,че ще се блъсна във всеки предмет и ще се спъна във всеки камък.Отидох при лекаря и му казах,че не мога да вървя нормално по улицата когато съм с очила.Съветът беше  - да ги ползвам само при необходимост - кино,театър и по-далечни надписи.И вероятно ,като остарея ще компенсирам минусите.Сега съм на 65 и от десетина години зрението ми е без никакъв диоптър и чета без очила за старческо далекогледство. Smiling Imp Моя приятелка с късогледство /доста по-малко от моето/ ,но носеща постоянно очила сега носи и за далекогледство и за късогледство.

# 672
  • Мнения: 815
Офталмологът, който посещаваме каза, че очилата помагат, но и много могат да навредят, ако се носят такива без точно предписание. Затова е необходимо да се ходи на контролни прегледи и при нужда да се сменят стъклата. Тъмна Индия ми беше доскоро. И аз, и татито не носим очила, но при децата се наложи. Малката сложи в първи клас ( индикация беше силното главоболие). Сега е на прага да ги махне. При каката е малко по-сложно. Следим и каквото сабя покаже!

# 673
  • у дома
  • Мнения: 7 141
Ние продължаваме да сме в Родопите-рано сутринга стигнахме Ягодинската пещера-купихме си билети за влизане и се чудехме между 2 магнитчета кое да изберем за спомен-избраххме най-после и го платихме,а жената ни подари и другото с думите,че сме й първите клиенги за днес-ето такива наглед дребни неща ми стоплят сърцето и ме карат да вярвам в доброто в хората...Утре си тръгваме за съжаление.
Аз от 5 години имам четец,защото доста чета. Гимназия завърших с 5 диоптера далекогледство ,които си ги поддържах до преди няколко години-е вече съм със 7 диоптера,та явно и четеца влияе.

# 674
  • Мнения: 19 296
Мария, може да правите упражненията на Бейтс или Норбеков за очите. Няма да навредят. В началото с малко повторения и бавно, за да не я заболи главата.

Общи условия

Активация на акаунт