Светът на Дж. Р. Р. Мартин и Песен за огън и лед - 32

  • 33 393
  • 751
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 927
Джони, бъркаш собствените си желания и пристрастия с реалностите. Ерон е пътник, приеми го.

# 436
  • Мнения: 18 284
Добре, ще видим  дали е така. Някои хора тук  твърдяха и че през зимата на 2019 г ще имаме Ветровете, а аз казвах, че няма да има. Ще видим кой ще е прав като излезе книгата.
И за някои сериали в този форум (Луцифер) някои хора ми твърдяха упорито че няма да има 4-ти сезон, когато аз казвах обратното, а сега се коментира дали няма да има и 6-ти. Моите прогнози често се сбъдват, нека Ветровете докажат кой от нас греши - Ще има ли още глави за Ерон или тази му е последната.

# 437
  • Мнения: 927
Ти твърдеше, че е написал книгите и се е разбрал с HBO да изчака финала на сериала преди да ги пусне.

# 438
  • Мнения: 18 284
Това е  по същество вярно, но е извадено от контекста. Трябва обаче да се връщам доста назад, за да намеря точния цитат.  Както и да е - ще видим дали съм прав. Готов съм да се обзаложа че за Ерон има още глави. Ако искате някой може да запише облог.

# 439
  • Варна
  • Мнения: 1 230
Някой, който има книгите на английски може ли да ми провери:
1. Глава на Тирион в "Игра" - когато още пътува към Вала, мисля че му е първата. Споменава се за Полето на огъня и там крал Мерн е писан на 2 места от Речен пад, а не от Предела. Дали е авторова грешка, а по-късно да е решил, че е Градинар или преводача се е оплескал.
2. Първа глава на Санса пак в "Игра" - при срещата й с Ренли и Баристан, Ренли е описан със зелени очи. Баратеоните са със сини, доколкото си спомням Simple Smile

И Джон, не се втелявай, и аз и ти от години твърдим (имаше и други, ама не помня кои), че и двете книги са написани - наскоро си препрочитах темите. Поне 2018 твърдиш така, аз от по-рано дори. Оптимизма не е порок - особено нашия наивен оптимизъм, дано сме познали викам. Така че не се отричай като свети Петър, ми отивай пали свещ в църква, или коли агне и увесвай червата на язово дърво и т.н., белким се окажем прави Simple Smile

# 440
  • Варна
  • Мнения: 17 967

2. Първа глава на Санса пак в "Игра" - при срещата й с Ренли и Баристан, Ренли е описан със зелени очи. Баратеоните са със сини, доколкото си спомням Simple Smile

За Ренли със сигурност е грешка, Мартин си е признал.

# 441
  • Русе
  • Мнения: 652
1. Глава на Тирион в "Игра" - когато още пътува към Вала, мисля че му е първата. Споменава се за Полето на огъня и там крал Мерн е писан на 2 места от Речен пад, а не от Предела. Дали е авторова грешка, а по-късно да е решил, че е Градинар или преводача се е оплескал.

Това и на мен ми беше направило впечатление преди време, та го проверявах. Грешка на преводача е (случва се по-често, отколкото иначе може да се допусне; мислиш за ABC и пишеш XYZ, и очите ти вместо XYZ виждат именно ABC – странни пързалки от уморения ум). Точно за Предела става дума и няма несъответствие в оригинал, Riverrun не е намесен по никакъв начин във въпросния текст.

Ето ги и директните цитати от главата:

His own remote ancestor, King Loren of the Rock, had tried to stand against the fire when he joined with King Mern of the Reach to oppose the Targaryen conquest.

Near four thousand men had burned that day, among them King Mern of the Reach.

По подобен начин пак в първа книга (макар че може и във втора да е било) Егон Завоевателя беше писан като Ерон в продължение на около 50% от целия том. Макар че това по-скоро е било причинено от ползване на функция като Global Find & Replace.

# 442
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Някой, който има книгите на английски може ли да ми провери:
1. Глава на Тирион в "Игра" - когато още пътува към Вала, мисля че му е първата. Споменава се за Полето на огъня и там крал Мерн е писан на 2 места от Речен пад, а не от Предела. Дали е авторова грешка, а по-късно да е решил, че е Градинар или преводача се е оплескал.
Да, това го коригирах в бг версията.

Сгрешен е преводът.

# 443
  • Варна
  • Мнения: 1 230
Ооо, благодаря на всички.
Ели, ти да не си се заела с редакция на текстовете в Читанката?

# 444
  • Мнения: 18 284
За Ренли наистина го е писал със зелени очи

"Спътникът му се оказа двадесетгодишен младеж, с броня от стоманени плочки в горско зелен цвят. Беше най-красивият мъж, на който очите на Санса се бяха спирали. Висок и широкоплещест, с катраненочерна коса, която падаше до раменете му и ограждаше гладко обръснато лице и весели зелени очи, зелени като бронята му. Под мишницата си държеше шлем с еленови рога, чиято великолепна лицева решетка сияеше златна. "

"Мога да отговоря — каза бързо Санса, за да смири гнева на принца. Усмихна се на младия рицар. — Вашият шлем е с позлатени еленови рога, милорд. Еленът е знакът на кралския род. Крал Робърт има двама братя. Ако мога да съдя по изключителната ви младост, вие може да сте само Ренли Баратеон, владетелят на Бурен край и съветник на краля, и с това име ви назовавам. "

Санса 1 - Игра на Тронове

Маскара, да дълги години твърдях, че са написани книгите, но също съм казвал*, че ако до месец след като излезе последния епизод на 8 сезон  не пусне "Ветровете" значи няма да ги видим никога.  Последният епизо бе юли, мина август, мина септември...и аз разбрах, че никога няма да има 6-та част. От  оптимизъм съм минал към краен скептицизъм. Според мен Мартин бе длъжен да пусне книгата до ден-два след края на сериала и всичко друго показва, че въобще се е отказал да тегли чертата, а само си говори, за да не губи публика. Дано не съм прав.

*миналата година(неколкократно)

Ако си говорим за грешки - във Вихър от мечове глава 28,  главата Давос се споменава Егон Яркия огън , а трява да е Ерион Яркия огън. Преводаческа грешка ли е или...?


"Той непрекъснато е с червената жена и… боя се, че не е с ума си. Тези приказки за каменен дракон… лудост, казвам ви, чиста лудост. Нищо ли не научихме от Егон Яркия огън, от деветте мага, от алхимиците?"

Последна редакция: вт, 03 мар 2020, 14:14 от Лорд Сняг

# 445
  • Варна
  • Мнения: 1 230
Както казах - наблягай на жертвоприношенията - кървави най-добре, не съм фен на фламбето на Мел, и може и да ни огрее към средата на годината.
И е логично донякъде година след последния сезон да пусне книгата - ако са имали договорка, а точно на това ми блъска от доста време. Голяма гад е Мартин, ей!

# 446
  • Варна
  • Мнения: 17 967
Моята прогноза беше за този март, така че Мартин няма много време.Sunglasses

# 447
  • Варна
  • Мнения: 1 230
Хексе, ти ли прогнозираше епидемия от сива люспа на Вестерос? Защо? Засега май само ДжК е заразен. Какво пак съм изпуснала в текста?

# 448
  • Мнения: 18 284
Сериозно? Епидемия от сива люспа? това би било събитие.
@Хексе, ако си дала такава прогноза и познаеш, директно ти давам мястото на Мел като главна пророчица Stuck Out Tongue Winking Eye

Засега знаем, че Конигтън и Шарийн имат сива люспа при това Ш. живее с нея от години.

@Маскара - готово - само ми посочи кой във форума има кралската кръв, за да го използвам за жертвоприношение Stuck Out Tongue Winking Eye Sunglasses

# 449
  • Варна
  • Мнения: 1 230
The One True King естествено Blush Ама не вярвам да се пожертва доброволно Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт