Бебета родени в чужбина -Нова тема

  • 24 893
  • 753
  •   1
Отговори
# 495
  • Наблизо
  • Мнения: 6 082
Две,по-лесно ни е с лекари и т.н и най-вече се оказа ,че бихме имали проблеми да запишем после детето във Франция на училище както искаме,защото няма да влиза в квотите като идваш от чужбина.
Аз вече свикнах иначе да ставам нощем,не ми пречи стига да не крещи..лошото е обаче че после не мога да заспя..а бебето си спииии.

Аз не го целувам по устата не заради друго,ами мисля че е нехигиенично за толкова малко дете.Носим бактерии,които могат да бъдат опасни за него на този етап.Като порасне и почне да яде храна като за възрастни-може.

# 496
  • Мнения: 2 603
Сноуче благодаря за изчерпателния отговор. Много ми беше интересно.

Аз не целувам децата по устата, но не е заради предразсъдъци, просто мисля, че не е хигиенично. Аз изобщо като са бебета не ги целувам, освен по главичката и евентуално крачетата докато още не ги пипат. Но не давам на никой друг да ги целува. Един път една позната баба ме пита дали може да я целуне и аз казах не и тя ми се обиди. А пък един друг път като слизахме от влака един испанец ни помогна с количката и накрая целуна Катето преди изобщо да можем да кажем нещо. Joy

# 497
  • MT
  • Мнения: 538
Целувам я и аз навсякъде малката. Баща ѝ също. Бабата и лелята са инструктирани само по бузите, че ръцете ги лапа. Като пропълзи, то вече няма и да има значение. 😅

Майчинството е 14 седмици тук Бюти+ 4 неплатени преди термин. Аз съм “късметлийка”, че моето е 26 седмици и имам месец отпуска, който ми позволиха да използвам. Април съм в неплатена отпуска, за да събера сили, а малката да се адаптира.

Коронавируса не ме притеснява. Притесняват ме глупавите малтийци, които изпразват магазините за добро утро. Притесняват ме ѝ глупавите хора, които нямат елементарни хигиенни навици.

Ние махаме всички дрехи след излизане навън. А навън не бутам малката много, по принцип спи навън, та не се ѝ налага много. Първото нещо, което правя е да си дезинфекцирам ръцете когато се прибера.

Другия месец пътуваме до България.Голяма драма с този пасаван, 10 дни да потвърдят, че може да се издаде. Ужас.

Впрочем, ако някоя от вас иска някой родител да му регистрира детето за ЕгН, искат следните документи(за Малта е това, но вероятно ще е подобно и за други държави):
1) Акт за раждане с Български превод с апостил
2) копия на личните документи на родителите, заверени от нотариус
3) декларация за изписване на имената на детето, дали да се вписва бащино име

За Италия беше с някакви формуляри(бяха обяснявали на баща ми, че той беше питаш първо за там, защото мислеше, че ще регистрираме италянските документи) А и Б. Там нямало нужда от апостил.

# 498
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Лия не би трябвало и в бг да ти искат превод. Какво гражданство ще има малката ? Хубаво правиш с дизенфекцията на ръцете.
Миенето на ръцете е изключително важно !

Мислих си за мамата в Корея, как сте ?

Бюти, важното е да се чувствате у дома. Франция или Люксембург вероятно са близки като култура и порядки.

При нас вали сняг за пръв път натрупва тази зима, която е най топла от много години насам. Днес ще се порадваме на снега Simple Smile .

# 499
  • Мнения: 2 126
Лия, а защо ти е пасаван? Тя няма ли италианско гражданство? В Япония на моите деца си им изкараха паспортите в посолството пред очите ми за 15 мин... В българското посолство взеха да ми обясняват колко било трудно, че трябвало пасаван... Затова и бг гражданство няма да им дам до последно. Мисля да им дам като станат на 14-15, просто за да не изпуснем срока и после да е трудно... Иначе те си пътуват безпроблемно с италианските паспорти.

# 500
  • Наблизо
  • Мнения: 6 082
Здравейте! На нас ни растат зъби и сутрин е едно пищене на сън... бутам биберон и така..Иначе расте и хубавее.
Лиа,за какво ви е пасаван?Няма ли малката италиански паспорт?Аз се чудя дали да правя на детето български акт за раждане.Документи няма да правя,но ме притеснява ако му направя бг ЕГН..дали няма да се заяждат на гранична полиция?

# 501
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Бюти ако има друго гражданство не могат да ти кажат нищо ако не си извадила ЕГН. Извадиш ли ЕГН то тя се води в системата бг гражданин и съответно трябва да има паспорт.

# 502
  • Мнения: 2 126
По принцип, ако има Бг гражданство е задължително да има Бг паспорт и да пътува с него (тоест пред Бг властите да показваш Бг паспорта). Не всички го изискват и обикновено не са много строги, особено ако другото гражданство е в ЕС, но пък нищо не им пречи да се заядат един път и да ти вгорчат живота на летището и то с малко дете.

# 503
  • Мнения: 277
Сноуче, наистина ли е задължително да има Бг-паспорт според закона? Не съм го чела и за това се чудя. Знам, че личната карта е задължителна независимо, че има друго гражданство, но незнам дали така стои въпросът с паспорт.
Аз си целувам децата навсякъде и по всяко време. Дори поняко си мисля, че прекалено много ги целувам. Опитвам се даже да се сдръжам с Йоан, защото е в такава възраст където може да го злепоставя. Но няма проблем с целуването по устата. или дупето или краката или ръцете или пупата. Все пак изразявам обичта си, без да имам някакви задни мисли.
Ние вадихме временен паспорт на Емма, които беше с валидност 10 месеца, пасаван не сме искали. Незнам защо посолствата издават пасаван, като паспортът става за 20 мин и е документ за самоличност.

# 504
  • Германия
  • Мнения: 3 431
За посолствата не знам, но консулствата не издават паспорти. Там можеш да го заявиш, но се прави в България и пристига след 1-2-3 месеца.

Аз още се колебая, но най-вероятно няма да вадя ЕГНта за децата, ще си карат само с немското гражданство

# 505
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Ступи ако има ЕГН трябва да има паспорт. Ако няма егн нищо не могат да кажат. Тукашното посолство не вади паспорти, изпращат се документи до МвнР и после се връща паспорт всичко това с ДП.
Малкият ми син няма и няма да му вадя, ако не беше толкова сложна процедурата щях и аз да съм се отказала досега.

Мен ме вълнува друго, прехвърляне на години дали някой се е занимавал и как става. Моят стаж от БГ е и от трудова книжка и осигурителна и ме съм наясно как става, но пък имам 12 години поне.

# 506
  • Наблизо
  • Мнения: 6 082
Пфф стана ми кофти.Аз искам да си има ЕГН,но ще си караме с френския паспорт,ама като ви чета..Това означава,че трябва и да правим безумните им пълномощни освен паспорт???
А аз ако имам чуждо и българско гражданство няма да ме пуснат да напусна страната ако вадя чуждия паспорт?

# 507
  • Мнения: 2 126
Пфф стана ми кофти.Аз искам да си има ЕГН,но ще си караме с френския паспорт,ама като ви чета..Това означава,че трябва и да правим безумните им пълномощни освен паспорт???
А аз ако имам чуждо и българско гражданство няма да ме пуснат да напусна страната ако вадя чуждия паспорт?

Теб не могат да те спрат, но детето могат. По принцип, ако имаш двойно гражданство пак си длъжен да се представяш пред съответните власти с техния паспорт, но на практика няма как да те спрат. Могат да ти напишат акт. Децата, обаче, могат да бъдат спрени по множество предлози, стига само да поискат граничните власти.

# 508
  • На остров
  • Мнения: 13 498
По принцип пред българските власти трябва да се представяш с бг документи за самоличност лк или паспорт. Но щеш те пуснат и с чужд паспорт зависи кой е на смяна и колко са стриктни.

Децата могат да бъдат спряни ако имат ЕГН българско.

# 509
  • MT
  • Мнения: 538
Але е с Италянско гражданство, вече е записана в регистъра им. Води се на адреса на ММ. Баща ми на 4-ти Март ще вади ЕГН, а пасавана трябва, за да се приберем до БГ. Тук има само консул(но консулство- само консул, който също е много зает!!! 😁), няма посолство и не могат да издадат друг документ. Най-близкото посолство е това в Рим, което няма смисъл да посещавам в момента. 😁 Италянски паспорт няма още, защото са мнооооооого бавни. Чакаме потвърждение от 3 седмици, че документите ни са добре, а после трябва да ходим пак с бебето и със снимки, за да ѝ го издадат. Глупости пълни, то и пасавана от 3 седмици го чакаме и скоро ще вдигна малтийката във въздуха.

Тя ще е с двойно гражданство, а аз ще кандидатствам за Италянско след ~2 години, стига да позволява закона им(имаше някаква врътка за брак/дете/живот в чужбина и прочие). Лично искам аз двойно, заради детето, за да ми е всичко под конец и в България, и в Италия. (Ако беше друга националност, пак щях да искам, заради детето, винаги може да се откажеш от второто без проблем.)

Мисля, че трябват пълномощни, да. Аз винаги съм пътувала с пълномощни. Направи лисв ЕГН, следваща стъпка са декларации от мен и мм, че детето може да напуска страната само с единия родител. Все някога ще се наложи, не искам да се занимавам с документи постоянно.

Иначе как сте? Сноуче, много се радвам, че местенето е минало добре, че училището вече е добре. Хубаво е когато успееш да се пуснеш по течението.

Мама на Мин, къде си? Как е положението в Южна Корея?

Общи условия

Активация на акаунт