Нашите орхидеи – тема 27

  • 29 116
  • 741
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 54
Скрит текст:
Изглежда доста ефектно, но ако поникне голям цветонос отрупан с цветове (няма нищо по-хубаво за орхидеолюбителите Grinning ), няма ли да е много трудно да се закрепи, за да не се счупи?
има тръгнал цветонос... та ще видим Simple Smile
Скрит текст:
на мен ми прилича на акация. Sad
а защо не е подходящо казаха ли?
защото в саксиите се слагат борови кори ли?
отделяло тинили...каквото и да е това

Последна редакция: пт, 06 дек 2019, 18:13 от AnMary

# 436
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Здравейте! На снимките се вижда петното и оцветяването отдолу Simple Smile


Според мен няма проблем Simple Smile Нещо да е ударено/прищипнато докато е растяло?
Ако то изглежда меко, намажи с кашичка фингицид...

Да няма някоя гадинка, която да си хапва? Или пък да е изнесена на студено преди да дойде при теб и цветовете да са били поизмръзнали? (особено ако са били понапръскани за освежаване малко преди това)
И според мен ѝ няма нищо на орхито.
Pia4eto на мен би ми се искало да оставиш повечко въздушни корени свободни и да не е толкова затпена със сфагнум.

# 437
  • Мнения: 54

Да махна ли още? Angela61

Последна редакция: чт, 05 дек 2019, 14:52 от Paia4eto0130

# 438
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Виж това видео за ориентир. Други видове орхидея са и са върху керемида, сфагнума е като че ли от вътрешната страна.

# 439
  • Мнения: 54
Виж това видео за ориентир. Други видове орхидея са и са върху керемида, сфагнума е като че ли от вътрешната страна.


Ясно ще я разбутам пак да я оформя още.

# 440
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Paphiopedilum Bel Royal

# 441
  • Мнения: 13 798
на мен ми прилича на акация. Sad
а защо не е подходящо казаха ли?
защото в саксиите се слагат борови кори ли?
отделяло тинили...каквото и да е това

Пише в интернет че листата и кората на акацията са отровни. Но аз все пак бих продължила експеримента. Все пак един фаленопсис е това, не е човешки живот Wink .

# 442
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
аз прочетох, че е неподходящо, защото е топола.
а на мен ми прилича на акация.
сега излиза, че акация, топола... всичко е вредно Simple Smile Simple Smile Simple Smile направо ми се прииска и аз да направя такава арт инсталация.
моите висящи вавилонски градини започнаха да ми омръзват. Simple Smile

# 443
  • Мнения: 13 798
аз прочетох, че е неподходящо, защото е топола.
а на мен ми прилича на акация.
сега излиза, че акация, топола... всичко е вредно Simple Smile Simple Smile Simple Smile направо ми се прииска и аз да направя такава арт инсталация.
моите висящи вавилонски градини започнаха да ми омръзват. Simple Smile

Аз щях да питам в нашата Фейсбук група ли са я скастрили, щото ми сe струва че ние там сме се събрали по- широко скроени и такива кардинални мнения не даваме. Вероятно е при някои звьоздочки от висока орхидееня величина Wink  Аз лично бих опитала с всичко, но не опитвам заради поливането. Бих опитала и на керемида. Ми то на собствен опитовек най- добре се учи.

П.с.Добри, кората на тополата съдържа салицин естествен салицил.Няма как да е толкова вредна. Вероятно и акацията също - растенията и бозайниците сме различни. Може акациевата кора за нас да е отровна но за орхидеи те да е екстра.

# 444
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
убеди ме. ще търся тополи, акации, орехи... напролет изкарвам всичките оцелели по дърветата. Simple Smile Simple Smile  Simple Smile

# 445
  • Мнения: 8 062
убеди ме. ще търся тополи, акации, орехи... напролет изкарвам всичките оцелели по дърветата. Simple Smile Simple Smile  Simple Smile
Т.е. ще изкараш всииииичките си орхидеи на кори, защото всичките ще са оцелели Hug

# 446
  • Мнения: X
Може би защото тополата лесно гние, затова да е неподходяща дървесина.
А това, което е отровно за кучета и котки, не значи, че е отровно за хора, птици и още по-малко - други растения.

Феланопсисите са захванати на пръчка, защото там, където са, няма място да им се разпрострат цветоносите - или ще виснат към парното, или ще се залепят за стъклото и ще изпомачкат пъпките.
Останалите са - както им дойде, даже Милтониопсисът е навел един тежък цветонос, мислех за го вдигна, ама го оставих да виси.

# 447
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
пенева, Simple Smile Simple Smile Simple Smile благодаря за доверието, но зимата си е труден сезон. ако не им е студено, им е прекалено  сухо, или прекалено влажно, или хващат памуклийки от някое друго цвете...

# 448
  • Мнения: 13 798
Може би защото тополата лесно гние, затова да е неподходяща дървесина.
А това, което е отровно за кучета и котки, не значи, че е отровно за хора, птици и още по-малко - други растения.
Нарича се разлагане на дървото. Същото се случва и при корите. Затова след време се получава разлагане и степване на субстрата. Но се няма предвид разлагане , разлагане подобно на  органична маса от животни. Има се предвид натрошаване на корите на по-малки частички , което влошава въздухопропускливостта. Открито е че най- бавно това се случва при корите на дървото пиния , НО като няма пиния се слага на всичко. И по-често се сменя. Нали всички знаем че сред природата ОРХИДЕИте не виреят върху пинии? Това е просто измислена схема за да може на нас да ни е удобно.

# 449
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Е нали точно от гниенето на дървесината и разни микрооганизми по нея се хранят орхидеите. Така че ако при гниенето отделя някакви вещества, които могат да навредят на растението, то ще ги поеме, както поема и полезните вещества.
А дали отделя вредни за орхидеите вещества е друг въпрос.
Но пък в естествена среда със сигурност не виреят на тополи и акации орхидеите, така че е вероятно и да има нещо такова.
Лошото е, че като се установи това, може да е късно вече за растението.... Sad

Общи условия

Активация на акаунт